Sari la conținut

Excursie la munte sambata-duminica


silviu2403
 Share

Postări Recomandate

Salut, in wk planuiesc o iesire la iarba verde. Am de gand sa plec sambata in jur de 14.30, mai devreme nu pot ca am servici, vreau sa ajung la Bolboci sa inoptez acolo la cort in principiu dar nu e obligatoriu. Partea interesanta ar fi a doua zi cand vreau sa o iau spre Babele si sa cobor ori in sinaia ori in busteni. Daca mai sunt doritori puteti veni, eu merg cu pasager cu prietena. Ca recomandari pot ajunge pana la Babele cu moto? Pe unde e mai indicat sa cobor, prin Busteni sau prin Sinaia?

post-37101-1281434992_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei cumva sa bagi motoru la telecabina ? :baldy: Pt ca altfel nu ai cum sa cobori in Busteni.

Cat despre Babele, oficial nu ai voie sa treci de Piatra Arsa, pt ca incepe rezervatia. Risti sa iei amenda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uichendul asta am vrut eu sa ajung la Babele pe acelasi traseu insa m-au intors jandarmii din drum (fara amenda), insa chiar si pana la hotel Pestera drumul este destul de frumos.

 

PS. la hotel Pestera se poate ajunge si din Sinaia insa drumul este blocat asa ca singurul drum de acces este din Pietrosita (satul cu tigani)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as pleca de sambata ca sa prin putin aer curat seara pe malul lacului cu cortul. Imi place tare mult, daca vrei poti pleca tu duminica dimineata ca sa ajungi spre un 10-11 la bolboci iar de acolo sa continuam drumul impreuna. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie: drumul Sinaia - Targoviste este rupt/blocat in mai multe locuri de acum cateva zile din cauza torentilor veniti de pe munte. Din ce am vazut la tv (si nu pun baza mare pe asta) se poate trece de "rupturi", dar cu un enduro-touring cel putin. Ceea ce vad ca voi detineti, dar totusi va sfatuiesc sa va informati calumea inainte de plecare, sa nu trebuiasca sa va intoarceti din drum.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drumul sinaia - targoviste nu e blocat deloc. am fost luni pe el. moroieni - bolboci - pestera e valabil, nu e rupt, in schimb, daca vrei sa faci bolboci - piatra arsa - babele, nu se poate. e o ruptura de vreo 5 metri lungime si vreo 5 adancime. efectiv, nu poti trece cu nimic, decat cu piciorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drumul sinaia - targoviste nu e blocat deloc. am fost luni pe el. moroieni - bolboci - pestera e valabil, nu e rupt, in schimb, daca vrei sa faci bolboci - piatra arsa - babele, nu se poate. e o ruptura de vreo 5 metri lungime si vreo 5 adancime. efectiv, nu poti trece cu nimic, decat cu piciorul.

 

Poti preciza unde e ruptura asta? inainte sau sau dupa piatra arsa?

Spre cuibul dorului se poate ajunge?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai ala e rupt. pe relatia moroieni, inainte de bolboci, e o bifurcatie care duce spre cuibu dorului, ei bine, drumul e rupt cam la 2-3 km, pana in saua dichiului. e posibil ca venind dispre cuibu dorului, sa poti ajunge sus pe saua dichiului, dar dinspre moroieni-bolboci, nu se poate trece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da si eu sunt interesat unde este aceasta ruptura. Drumul pana la Pestera e fregventat de masini mici deci e mereu bun, spre piatra arsa si cuibul dorului e mai prost, insa eu cam asta caut si un pic de aventura, insa fara sa cad in hau :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da eventual cand ajung la bolboci ma interesez de drum spre cuibu dorului si daca e blocat facem pestera, daca nu eu vreau totusi sa urc pe platou. Nr meu e 0722593205. Dati-mi pm cu nr vostru cei care doriti sa veniti. Numai bine.

Mesaj completat

Eu o sa plec azi in jur de 14.30-15 din Bucuresti. Stau la cort pe langa Lacul Bolboci si maine ora 10.30 plecam din Parcarea de la Cab Bolboci spre Pestera sau spre Piatra Arsa in functie de drum. Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...