Sari la conținut

Patch pentru un club


Postări Recomandate

Pai... da. Cineva mi-a curatat-o de pete si eu am bagat scrisu'

 

Ai alte idei?

Ideea e ca tie iti trebuie un format vectorial, apoi poti sa faci ce vrei tu: stickere, broderii, tricouri, brichete......etc.

Daca am alte idei? Voua tre' sa va placa...nu mie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In rest, il recomand pe mumushumus(sau cum s-o scrie- domnu', imi esti dator cu ceva) si spor.

 

"datoria e datorie" si "omenia nu tine cat gardu"" zicea bunicu

 

mai experimetez si eu on pic concediu apoi "inainte e nantea" ....

 

P.S.

 

eu sunt mai masochist lucrez si dupa schite facute cu pixul

 

ospatarului pe colt de servetel folosit sau spate de eticheta de beroasa dezlipita recent ...

Editat de mumushummus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prefer ceva "chopp", simplu. De aia am folosit si fontul ala.

Initial era un gothic complicat. Nici nu se intelegea ce scrie.

de acord cu tine, ma gandeam la ceva de genul times, caslon sau garamond... sau ceva un pic mai decorativ. ar merge si ceva simplu si mai neregulat, dar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare initiativa ta si a sotiei.....................INSA, trebuie sa tii cont de faptul ca desi sustinem ca traim intr-o lume libera, cu totii ne supunem unor reguli. Asa e si cu "MC"-ul ala de la sigla clubului tau.

 

Comunitati moto from all over the world stiu ca un MC presupune mai multe lucruri si ca are la baza reguli stricte. Pentru ca un club moto sa devina MC trebuie sa manance multa painica...si e doar un sfat prietenesc: multi te sfatuiesc sa scoti acel"mc" din sigla pentru ca afisarea cu un patch de genul asta poate fi interpretat ca o jignire adusa celorlalte MC-uri.

Nu fii tu mai roman ca romanii si o face la ambitie..daca pana acum cluburile care sunt "MC" au functionat dupa niste reguli, nu veni tu sa strici ordinea zeilor :baldy: .

 

In rest, il recomand pe mumushumus(sau cum s-o scrie- domnu', imi esti dator cu ceva) si spor.

 

Inteleg... dar nu complet. Nu vad cum as putea sa jignesc. Recunosc ca sunt incapatanat. Ma apuc sa studiez.

 

PS Cum se zice in engleza la "haita de caini"? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg... dar nu complet. Nu vad cum as putea sa jignesc. Recunosc ca sunt incapatanat. Ma apuc sa studiez.

 

PS Cum se zice in engleza la "haita de caini"? :baldy:

 

"Dog patch"

 

lol

 

Da ...cainii morti .... suna tare

 

daca dam un pic de carnita pe schelet si un ochi sticlos avem un logo "tzapan"

Editat de mumushummus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca in topicu extrem de lung si boring pe tema MC-urilor era o teorie cum ca trebuie sa fie de acord MC-ul care e "sef"

in respectiva zona ca sa poti sa iti faci MC. De ex in Bucuresti cred ca ar fi vorba de MC DAC MOTORS. Pe de alta parte

cred ca teoria aia se aplica numai la americani sau in tari care au mai multe MC-uri care se streseaza cu adevarat pe

tema asta. Nu cred ca baietii din DAC or sa strambe din nas ca te vad pe tine cu patch pe care scrie MC ... ceva ...

 

Then again, MC nu prea e MC daca el exista doar sub forma de patch, nu ;) ? Asa fiecare ar avea propriul lui MC :baldy:

 

Noh, ca sa nu mai vorbesc mult si fara habar o sa cer parerea celor care sunt in MC-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ca si cum ai pune sigla de bmw cand tu ai dacia

 

Ai dreptate.... dar eu ma consider motociclist pentru ca:

 

- am mers 800 km intr-o zi

- nu am cazut niciodata (ori sunt norocos ori sunt prea meserias)

- am mers 200 Km pe ploaie si chiar mi-a placut

- imi intretin motocicleta singur

- port intotdeauna echipamentul de protectie

- IMI PLACE ATAT DE MULT SA MERG CU MOTOCICLETA INCAT CAND AJUNG ACASA AS PLECA DIN NOU.

- merg de cate ori pot si-mi face o deosebita placere.

 

 

DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE SUNT MOTOCICLIST CINSTIT.

 

Asa ca am dreptul sa-mi fac un Motorcycle Club cand vreau eu si cu ce reguli vreau eu. Atat timp cat nu deranjez pe nimeni prin atitudine. Si nu depasesc bunul simt.

Mie si sotiei mele ne place cu motorul. Atit. Puteti sa ma "condamnati"? Doar pentru ca cluburile care au inceput traditia, ca HA sau altele ca nu mai stiu au alte reguli?

 

Eu nu as pune interesele clubului mai presus de familie. Dar astea sunt regulile mele. Clubul meu de motociclisti.

 

In familie te leaga alte lucruri fata de un club de motociclist, unde singurele lucruri care te leaga sunt pasiunea comuna fata de motociclete si mersul pe o sosea cu asfalt bun si virajata.

 

As dori sa-mi spuna un membru al unui club din tara asta daca ne intilnim la el in oras, eu cu sigla mea cu MC, si m-ar recunoaste dupa aceasta discutie, cu ce l-as deranja sau jigni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ca si cum ai pune sigla de bmw cand tu ai dacia

 

Nu-i chiar asa. BMW este o marca. MC nu e marca...

 

E ca si cum mi-as face singur o bicicleta si nu as putea s-o denumesc "bicicleta" pentru ca nu am cerut acordul fabricilor de biciclete cand am facut-o.

 

Asta cu "trebuie sa ceri acordul..." mi se pare o aiureala de import. Si cum romanii sunt campioni la adoptat obiceiuri proaste de afara..cum ca "stiu aia mai bine"...nu ma mira asemenea idei.

 

 

Legat de sigla. Scrisul ar fi fost ok daca ar fi respectat o curbura circulara. Asa pare aplatizat creand un sentiment de "facut in graba"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de sigla. Scrisul ar fi fost ok daca ar fi respectat o curbura circulara. Asa pare aplatizat creand un sentiment de "facut in graba"

 

Am invatat aseara sa-l fac in Photoshop si cam ai dreptate. Nu avea cum sa-mi iasa din prima. Dar mai studiez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pot gindi si eu un gind , uite rezultatul.

MC e o conventie internationala , acceptata tacit. In primul rind , nu-i ceva romanesc si ca si roman , sa schimbi regulile , ca asa vrei tu. Nu e ceva sfint , suprem , acoperit cu aur , nu e de pus pe un piedestal al valorilor umane general acceptate , dar , toata lumea , il accepta ca atare. Daca e MC , MC sa fie. CU reguli stricte , cu toate cele. Si toti il recunosc drept cea ce este.

Daca te duci la o sala de arte martiale , nu cred ca-ti pui centura neagra la kimono , desi tu esti doar centura alba , nu ? Te faci de ris si nu te accepta nimeni. Nu te omoara , doar ca nu te accepta. Asta e cu MC-u , te faci de ris , in cel mai rau caz. Te dai ce nu esti , cu o emblema care nu te reprezinta.

Poti sa-ti pui si 1% pe geaca (la tine ar merge chiar 2% , tu si doamna) ;) Nu o sa deranjeze pe nimeni. O sa fie doar hilar. Un soldatel cu grade de general. Aiurea , nu ? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca am dreptul sa-mi fac un Motorcycle Club cand vreau eu si cu ce reguli vreau eu. Atat timp cat nu deranjez pe nimeni prin atitudine. Si nu depasesc bunul simt.

As dori sa-mi spuna un membru al unui club din tara asta daca ne intilnim la el in oras, eu cu sigla mea cu MC, si m-ar recunoaste dupa aceasta discutie, cu ce l-as deranja sau jigni?

 

 

tu faci confuzie intre un "grup de prieteni motociclisti" si un "mc".

 

ia vezi sigla "cercului meu de prieteni", din semnatura.

crezi ca de nebuni nu am scris "mc" ?!

sau din respect pentru ceea ce inseamna un "mc"?.

 

cate "cluburi" din tara au "mc" pe patch?!

 

vrei tu sa ai "mc" si patch din 3 elemente + "teritoriu dominat" pe vesta ? treaba ta.

dar tine cont: intrand in joc - accepti regula.

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pot gindi si eu un gind , uite rezultatul.

MC e o conventie internationala , acceptata tacit. In primul rind , nu-i ceva romanesc si ca si roman , sa schimbi regulile , ca asa vrei tu. Nu e ceva sfint , suprem , acoperit cu aur , nu e de pus pe un piedestal al valorilor umane general acceptate , dar , toata lumea , il accepta ca atare. Daca e MC , MC sa fie. CU reguli stricte , cu toate cele. Si toti il recunosc drept cea ce este.

Daca te duci la o sala de arte martiale , nu cred ca-ti pui centura neagra la kimono , desi tu esti doar centura alba , nu ? Te faci de ris si nu te accepta nimeni. Nu te omoara , doar ca nu te accepta. Asta e cu MC-u , te faci de ris , in cel mai rau caz. Te dai ce nu esti , cu o emblema care nu te reprezinta.

Poti sa-ti pui si 1% pe geaca (la tine ar merge chiar 2% , tu si doamna) ;) Nu o sa deranjeze pe nimeni. O sa fie doar hilar. Un soldatel cu grade de general. Aiurea , nu ? :baldy:

 

Cum sa-mi pun centura neagra daca nu stiu Karate? Ai dreptate. N-are nici cea mai mica legatura cu ce sunt eu.

 

Dupa cum spuneam sunt motociclist si nu am nevoie de grade. In coburii fiecarui soldat se afla bastonul de "general".

 

Lucrurile mai evolueaza, chiar trebuie sa fac trafic cu metanphetamine, sa ma imbat si sa merg fara casca si in "12000" de ture la 12 noaptea, sa sperii pe "mama si tata" de pe Goldwing ca sa fiu la fel HA, 1% etc doar ca au trecut pe strada mea?

 

Mie imi place sa-l intreb daca au nevoie de ceva pe ala cu mopedul incarcat de bagaje care probabil face RTW. Nu sa-l bat pentru ca trece pe "teritoriul" Dead Dogs.

 

Nu am nevoie sa ma recunoasca , cine? Eu sunt un Caine Mort. Cainilor Morti le place sa mearga pe asfalt, sa cunoasca oameni noi si sa bea o bere cu ei.

 

Sa se numeasca RMC? Romanian Motorcycle Club

 

FTW

Editat de choppermaniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu faci confuzie intre un "grup de prieteni motociclisti" si un "mc".

 

ia vezi sigla "cercului meu de prieteni", din semnatura.

crezi ca de nebuni nu am scris "mc" ?!

sau din respect pentru ceea ce inseamna un "mc"?.

 

cate "cluburi" din tara au "mc" pe patch?!

 

vrei tu sa ai "mc" si patch din 3 elemente + "teritoriu dominat" pe vesta ? treaba ta.

dar tine cont: intrand in joc - accepti regula.

 

Si totusi nu mi-ai spus cu ce deranjez. Citesc topicul ala cu Hells Angels si in primele 30 de pagini am inteles ca erau un fel de banda care aveau si motociclete. Nu inteleg cu ce sunt eu mai prejos cu clubul meu cu 2 membrii si o motocicleta fata de clubul tau? Tu de ce nu ai MC pe vesta? Care este teritoriul? Ma lumineaza si pe mine cineva?

 

"Ne leaga nu doar pasiunea pentru motociclete, ci si dorinta de a impartasi si altora bucuriile si trairile din saua "cailor putere", ce strabat atat covorul negru de sub roti cat si potecile mai putin umblate, de la munte la mare si de la mare la munte."

 

Eu asta ma invatat de la voi.

 

Napoleon , stai cuminte , tata. Era faza cu ranita , dar la noi , la motociclisti , merge si "coburi".

Succes. :baldy:

 

Pai daca n-am topcase!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg cu ce sunt eu mai prejos cu clubul meu cu 2 membrii si o motocicleta fata de clubul tau?

 

eu nu am spus asta niciodata. nici macar nu am gandit-o !

 

 

Tu de ce nu ai MC pe vesta? Care este teritoriul? Ma lumineaza si pe mine cineva?

 

nu avem mc pe vesta pentru ca nu suntem mc.

 

 

patch-ul unui mc e format din 3 elemente.

numele clubului - urmat/precedat/intercalat de "mc".

sigla clubului

teritoriul revendicat.

 

 

 

 

 

eu incerc sa-ti atrag atentia ca e periculos sa-ti pui acctibild cu "iubesc tinutul secuiesc" pe motocicleta...

unii ar fi indiferenti,

altii s-ar distra

unii te-ar iubi.

 

 

dar cineva sigur ti-ar zgaria motocicleta. capone, de exemplu.

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e cel mai tare mc si toti ar trebui sa ii ceara lui voie cand vor sa puna mc pe logo :baldy:

 

vad sunt oameni care iau in serios treburile astea cu mc, hunter s thompson, charlie's angels, bande de comancheros si tot felul de nebunii de gen.

bine, exista si oameni care se imbraca in armuri ca in evul mediu si se joaca de-a cavalerii...

fiecare cu ce-l distreaza... dar e 2010.... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi nu mi-ai spus cu ce deranjez. Citesc topicul ala cu Hells Angels si in primele 30 de pagini am inteles ca erau un fel de banda care aveau si motociclete. Nu inteleg cu ce sunt eu mai prejos cu clubul meu cu 2 membrii si o motocicleta fata de clubul tau? Tu de ce nu ai MC pe vesta? Care este teritoriul? Ma lumineaza si pe mine cineva?

 

Ai inteles gresit,HA sunt motociclisti care formeaza o banda!

Clubul tau cu 2 membrii(apropo, sotia are permis?) este ca Unirea Urziceni,fara suporteri,fara istorie si care acum cand se desfiinteaza nu o sa o planga nimeni si o sa intre in

uitare foarte rapid!

Ce vrei tu sa faci este tipic romanesc!Nu respectam pe nimeni si nimic,regulile se aplica altora si nu noua,legile sunt pentru altii si nu pentru noi,noi nu ne imbolnavim,altii da,ceilalti gresesc,noi nu,etc!

Daca vrei sa fi motociclist,poti sa fi si fara sa te autointitulezi ,,caine rau" !Respectul celorlalti o sa-l ai daca ai facut ceva,daca reprezinti ceva !

Eu unul cred ca de fapt vrei sa fi si tu ciumeg in oras si ce ti-ai zis :sa-mi pun un patch pe spate cat mai fioros,cu un nume bengos si sa ma autointitulez MC si sigur fraierii or sa ma respecte iar smecherii vor crede ca sunt periculos cu ditamai MC-ul pe spate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o tot da lumea cu regulile mc-urilor de parca sunt tablitele lui moise.... ;)

bikerii astia din cluburi sunt un fel de masoni ai soselelor sau ceva... highlanderii barbosi... aduc dreptatea si pastreaza imaculata imaginea motociclistului si mc-urilor...

 

pana la urma cui ii pasa de mc-uri, sau daca isi face cineva un mc sau un mc patrat?

trekkies cu motociclete... :baldy:

Trekkies_at_baycon_2003.jpg

sau poate unii percep smecheria ca fiind baieteala cu golanii de cartier....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total de acord. Sfatul meu este ca totusi sa vorbesti cu cineva din un MC (nu sunt foarte multe la noi, ori cel putin nu erau pana de curand) despre treaba asta, nu la modu' sa îi ceri voie, doar pur si simplu daca e dispus sa iti explice cum e cu RC, MC ori MG.

 

Asa voi face. Macar de curiozitate.

 

Exista un topic numit "Motorcycle Club & Riding Club Education", iti sugerez totusi sa il citesti macar din respect pentru faptul ca a fost postat in 2005, cand presupun ca tu nu aveai inca legatura cu motocicletele. Explica multe, parol.

 

Am citit (si in engleza) si traducerea. In 2005 Mi-am luat carnetul.

 

Oricum am inteles ce insemana MC. Poate nu o sa-mi mai pun MC pe sigla. Dar si Hells Angels au inceput de undeva. Si ei tot un membru au avut la inceput. Si apropo de reguli, cand sunt doar doi membri nu este greu sa le respecti. :baldy:

 

 

Ai inteles gresit,HA sunt motociclisti care formeaza o banda!

Clubul tau cu 2 membrii(apropo, sotia are permis?) este ca Unirea Urziceni,fara suporteri,fara istorie si care acum cand se desfiinteaza nu o sa o planga nimeni si o sa intre in

uitare foarte rapid!

Ce vrei tu sa faci este tipic romanesc!Nu respectam pe nimeni si nimic,regulile se aplica altora si nu noua,legile sunt pentru altii si nu pentru noi,noi nu ne imbolnavim,altii da,ceilalti gresesc,noi nu,etc!

Daca vrei sa fi motociclist,poti sa fi si fara sa te autointitulezi ,,caine rau" !Respectul celorlalti o sa-l ai daca ai facut ceva,daca reprezinti ceva !

Eu unul cred ca de fapt vrei sa fi si tu ciumeg in oras si ce ti-ai zis :sa-mi pun un patch pe spate cat mai fioros,cu un nume bengos si sa ma autointitulez MC si sigur fraierii or sa ma respecte iar smecherii vor crede ca sunt periculos cu ditamai MC-ul pe spate!

 

Tu ai inteles gresit. Ce inseamna sa respect cele doua litere-MC- ? Sa cer voie? Pentru ca acum mai multi ani ceilalti motociclisti care nu faceau parte dintr-un MC cereau voie?

 

Nu vreau sa fiu periculos. Si nici ciumeg. Vreau ca atunci cand ceilalti vor vedea insemnele sa stie ca reprezinta motociclistii pasionati. Si sa vrea sa fie ca mine. Ceea ce ar fi un lucru bun.

 

Si sa-ti spun mai pe larg. Acum 3 saptamani a murit un pustan pe o sportiva. Chiar in oras. Venea se pare baut de la plaja si avea viteza foarte mare pe o sosea denivelata. Nu avea casca legata. Pantaloni scurti si tricou. A cazut si l-a aruncat intr-un stalp. Avea 22 de ani si nu mersese cu motocicleta mai mult de pana la Bucuresti. A murit pe loc.

 

Poate daca era impresionat de "ditamai MC" si sigla mea si ma intreba cate ceva poate s-ar fi schimbat atitudinea lui fata de motocicleta.

Ai dreptate. Nu va plange nimeni dupa clubul meu dar deocamdata plange ma-sa.

 

Atunci as fi avut respectul vostru? Al motociclistilor? Nu. As fi fost acelasi "MC" cu doi membri. Dar pentru mine ar fi contat.

 

As vrea prin sigla, aparent exclusivista sa iasa ceva cu +.

Am discutat si cu Politia anumite aspecte legate de scuteristi, motoristi din oras, la nivelul nostru de 20 de motocilete existente si 50 de scutere.

 

Sincer nu stiam ca MC are atata greutate. O sa-l scot de pe sigla. ;)

 

Ba, mie mi se pare cel putin suspecta ardoarea asta cu care sustineti ca 2 litere reprezinta nus ce simboluri... pai reprezinta, dar nu in Romania.

Si chiar, de ce in engleza?

 

Daca sunt acceptate de o majoritate se pare ca au greutate. Si cum majoritatea trebuie respectata, jos palaria.

Pai daca in US nu vorbeau decat engleza? Si suna bine. :D

Mesaj completat

cioper mania-c

hai ca te rezolv...

ia vezi revendica ceva gen dinamo- groapa... capisci?? :P deci teritoriu.. ai catei deci dinamo zona fane babanu'.. etc.. hai bre ca se poate...

ia si ceva bajeti de la galeria hildan cu usa la tavan... si gata treaba !! :P nu mai grohaie lumea !!

ce zici??

http://www.fcdinamo.ro/web/guest/fan-club

 

De ce nu revendica ei soselele din Romania? Pentru ca nu au nici o legatura. De aia eu nu revendic NIMIC. Nu intelegi. Nimic. Nu am legatura cu fortbalul, o zona, pentru ca nu am legatura.

 

Cainii Morti nu revendica nimic. Pentru ca sunt morti.

 

Poate sa vina orice club sa-si faca filiala in Zimnicea. Nu ma deranjeaza. Poate sa revendice Zimnicea. Trebuie sa cer voie sa ma dau (cu genunchiul jos, binenteles)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ei tot un membru au avut la inceput. Si apropo de reguli, cand sunt doar doi membri nu este greu sa le respecti. :baldy:

 

macar daca te faceai tu singur membru fondator

dar

pe doamna nevasta o lasai " hanging around" , "probe chapter" sau "prospect" vro' 2-5 ani....

 

atunci era viata pe capul tau: prospectii fac tot ( dar tot! :D ) ce le cer membrii cu puteri depline... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar tot? Mmmmmmm......... Mi-ai dat o idee. Perversa. ;) :baldy:

Mesaj completat

@choppermaniac, omule iti faci prea multe griji pentru cine nu trebuie, mai stiu cel putin un club format din 3 membri din care doar unu are mobra, deci, se poate orice ... sanatosi sa fim si sa ne vedem pe drumuri :P

 

Ei ... nu imi fac griji. Dar este distractiv. Si mai invat cate ceva. Ca de aia este forum.

 

Si clubul asta cu 3 membrii are MC pe sigla? Si nu au deranjat pe nimeni? Dar teritoriul? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...