Sari la conținut

tobe omologate in alte tari ale UE


Silvan
 Share

Postări Recomandate

Pai stai asa, tu ai zis ca mobra "a venit cu toba Neomologata". Acum ne spui ca toba ai cumparat-o tu.

Cum a fost, de fapt?

Acum 46 minute, Vmionut2018 a spus:

Am factura de la fostul proprietar și da mam exprimat greșit, nu ma contrazic 


Deci toba ai cumparat-o tu de la un magazin din Ro? Si ei ti-au zis ca e omologata pt modelul tau, dar de fapt nu e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Speedy.K a spus:

Pai stai asa, tu ai zis ca mobra "a venit cu toba Neomologata". Acum ne spui ca toba ai cumparat-o tu.

Cum a fost, de fapt?

Când am cumpărat scuterul avea toba asta fostul proprietar mi-a dat un teanc de facturi cu revizii și ce a fost schimbat printre care și factura de la toba asta e povestea 

Acum 7 minute, Speedy.K a spus:


Deci toba ai cumparat-o tu de la un magazin din Ro? Si ei ti-au zis ca e omologata pt modelul tau, dar de fapt nu e?

Toba este cumpărată din Ro după factura, de fostul proprietar. Anul trecut in Noiembrie înainte cu o săptămâna sa îl cumpăr eu fostul proprietar a făcut ITP deoarece îl urma sa ii expire, aia de la itp a dat-o cu OK. 
Însă eu am dat de certificat de omologare european pe care nu scrie ca este si pt modelul C416.

Eu am dat mail la producător pt certificat european de omologare, cu speranța ca poate ma pot ajuta cei de acolo cu un act adițional. Acum doamne’ ajuta sa îmi răspundă da mail italieni. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit am inteles.

La ITP nu se leaga nimeni de toba, in general. Dar daca cumva se leaga (pt ca teoretic ar trebui) nu-i intereseaza omologarea europeana, ei vor trecerea in carte a tobei de catre RAR. Dar, repet, asta se intampla foarte, foarte rar.

De curiozitate, ce magazin a vandut toba? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Speedy.K a spus:

In sfarsit am inteles.

La ITP nu se leaga nimeni de toba, in general. Dar daca cumva se leaga (pt ca teoretic ar trebui) nu-i intereseaza omologarea europeana, ei vor trecerea in carte a tobei de catre RAR. Dar, repet, asta se intampla foarte, foarte rar.

De curiozitate, ce magazin a vandut toba? 

Unimotors

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Speedy.K a spus:

In sfarsit am inteles.

La ITP nu se leaga nimeni de toba, in general. Dar daca cumva se leaga (pt ca teoretic ar trebui) nu-i intereseaza omologarea europeana, ei vor trecerea in carte a tobei de catre RAR. Dar, repet, asta se intampla foarte, foarte rar.

De curiozitate, ce magazin a vandut toba? 

Salut,

te-am mai contrazis pe topicul despre tobe. Nu vrea nimeni toba in carte, nu mi-a cerut nimeni si am avut 3 moto diferite cu 3 tobe aftermarket. NIci nu se face asta, ti-am raspus si dincolo, cu hartie oficiala din partea RAR.

TOBELE NU SE OMOLOGHEAZA DE CATRE RAR! Toba finala se certifica/omologheaza de catre producator, pentru modelul de moto pentru care este destinata. SI respecta norma de poluare si zgomot din certificatul motocicletei. Asta evident, daca este legala pt uz stradal. REstul tobelor ciunceng sau "sport", care sunt tobe directe, sau kitul complet de evacuare ce anuleaza senzori, catalizator, etc, nu au nici o treaba cu omologarea-SUNT ILEGALE pentru uz stradal.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Adrian M. a spus:

Salut,

te-am mai contrazis pe topicul despre tobe. Nu vrea nimeni toba in carte, nu mi-a cerut nimeni si am avut 3 moto diferite cu 3 tobe aftermarket. NIci nu se face asta, ti-am raspus si dincolo, cu hartie oficiala din partea RAR.

TOBELE NU SE OMOLOGHEAZA DE CATRE RAR! Toba finala se certifica/omologheaza de catre producator, pentru modelul de moto pentru care este destinata. SI respecta norma de poluare si zgomot din certificatul motocicletei. Asta evident, daca este legala pt uz stradal. REstul tobelor ciunceng sau "sport", care sunt tobe directe, sau kitul complet de evacuare ce anuleaza senzori, catalizator, etc, nu au nici o treaba cu omologarea-SUNT ILEGALE pentru uz stradal.

 


Sunt de acord ca ce spui tu poate fi adevarat. Dar eu continui sa reproduc ce mi-a zis ala de la ITP. Stii, ca ti-am spus si atunci. La momentul ITP nu-ti vine sa te iei in gura cu angajatii, vrei sa iei hartia si sa te cari. Dar promit ca la urmatorul ITP nu ma mai duc la aia, desi poate risc sa ma respinga si deschid aceeasi discutie sa vad ce zic si altii. Asa, de curiozitate.

Ce fac daca raman fara ITP dupa povestea asta...nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Speedy.K a spus:


Sunt de acord ca ce spui tu poate fi adevarat. Dar eu continui sa reproduc ce mi-a zis ala de la ITP. Stii, ca ti-am spus si atunci. La momentul ITP nu-ti vine sa te iei in gura cu angajatii, vrei sa iei hartia si sa te cari. Dar promit ca la urmatorul ITP nu ma mai duc la aia, desi poate risc sa ma respinga si deschid aceeasi discutie sa vad ce zic si altii. Asa, de curiozitate.

Ce fac daca raman fara ITP dupa povestea asta...nu stiu.

Eu am rezolvat problema. 
Vanzatorul va lua retur toba, va restitui banii fostului proprietar și eu la rândul meu va trebui sa imi cumpăr alta toba de evacuare care sa aibă omologare de la producător pt modelul meu de scuter. E o situație ciudata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Speedy.K a spus:


Sunt de acord ca ce spui tu poate fi adevarat. Dar eu continui sa reproduc ce mi-a zis ala de la ITP. Stii, ca ti-am spus si atunci. La momentul ITP nu-ti vine sa te iei in gura cu angajatii, vrei sa iei hartia si sa te cari. Dar promit ca la urmatorul ITP nu ma mai duc la aia, desi poate risc sa ma respinga si deschid aceeasi discutie sa vad ce zic si altii. Asa, de curiozitate.

Ce fac daca raman fara ITP dupa povestea asta...nu stiu.

Fara suparare, dar ala la care ai fost ti-a spus prostii :)

Eu am purtat aceeasi discutie la ITP, pe tema tobei. Ba eu i-am aratat ca am toba aftermarket-aveam deja la mine pregatit raspunsul rar, cat si certificatul de OMOLOGARE al tobei, in caz ca face pe curiosul. Mi-a spus ca oricum nu avea de gand sa ma intrebe, dar ca oricum vede ca am hartiile si nu are ce comenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Vmionut2018 a spus:

Eu am rezolvat problema. 
Vanzatorul va lua retur toba, va restitui banii fostului proprietar și eu la rândul meu va trebui sa imi cumpăr alta toba de evacuare care sa aibă omologare de la producător pt modelul meu de scuter. E o situație ciudata. 


Eram sigur ca n-o sa se poata cum au spus ei initial, ca vorbesc cu producatorul tobei sa le dea scris ca merge si pt modelul tau.

 

Tot e bine, dar fostul proprietar ar trebui sa-ti dea tie banii pe toba si cu banii aia sa-ti iei alta.

Acum 5 minute, Adrian M. a spus:

Fara suparare, dar ala la care ai fost ti-a spus prostii :)

Eu am purtat aceeasi discutie la ITP, pe tema tobei. Ba eu i-am aratat ca am toba aftermarket-aveam deja la mine pregatit raspunsul rar, cat si certificatul de OMOLOGARE al tobei, in caz ca face pe curiosul. Mi-a spus ca oricum nu avea de gand sa ma intrebe, dar ca oricum vede ca am hartiile si nu are ce comenta.


Posibil ca asta al meu sa fie un bou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...