Sari la conținut

Enduro In Iezer In 4 ... A Doua Zi In 2 :)


Postări Recomandate

Sambata la 8 ne vedem la arc. Boul de Mircea cu TTR-ul lui ... Ducu cu XT 600 si eu cum XT 350 .

Plecam spre Campulung via Targoviste. Drum fara peripetii am ajuns ok.

In Campulung ne vedem cu George (TTR 600) si mergem nitel pana la un atelier sa-si faca boul (Mircea) frana pe spate ca ii curgea.

Dupa aia plecam , mergem prin Leresti, si cum se termina acesta intram pe un forestier in dreapta. Mergem ce mergem, parca nu e asta drumul pe care il stiam. Ne intoarcem si vad drumul bun dupa un raulet mic :D

Incepem sa urcam, forestierul e destul de inclinat si cu santuri adanci prin el, dar lejer de urcat. Dupa ce ajungem la un adapost, facem stanga si incepem sa urcam. Pantele devin din ce in ce mai inclinate dar fara a crea dificultati prea mari.

Ajungem in sfarsit la o panta , inclinatie mare pt 3-400m, apoi curba 180 grade tot in panta si inca 3-400m. Drumul e in gen piatra+namol, destul de greu. Am mai incercat sa-l urc in turele mele precedente dar am ajuns abia la curba.

(cuvant jignitor) de Mircea pleca primul si dupa el George. Raman cu Ducu jos si dupa fo 30 secunde nu mai auzim nici un motor. Au cazut amandoi. Dupa cateva minute vine George pe mobra inapoi dar pt. boul de Mircea asteptam fo 10 minute pana cand coboara singur. Ne da vestea ca si-a rupt maneta de frana ... Asa ii trebuie daca n-a vrut protectii manete cu insertie de aluminiu moka. Zgariate da in stare buna, ca deh astea de plastic sunt frumoase si rosii :lol:

Bon, se duce Ducu cu boul si vin cu mobra. Dar boul si-a lasat casca sus ... nu-i nika, se suie Ducu pe mobra boului sa-i aduca casca. Vine inapoi in 2-3 minute cu lucrurile si cu oglinda stanga rupta :kick: si se schimba boul la fata , a se vedea pozele :crack:

Decidem totusi sa nu ne intoarcem inca si o luam pe un drum mai pe jos. Ajungem la o pajiste plina cu vaci si sus se observa ceva ce semana a forestier. Dam sa urcam pe el, dar e panta abrupta ... Suntem toti 4 pe jos in diferite pozitii :kick: Pana la urma cu chiucu vai le ducem sus. De acolo mergem pe asa zisu forestier pana se termina si o luam deamboulea pe munte. Au mai cazut Mircea si George, am mai facut poze si ne-am intors. Am luat un drum alternativ de coborat in Leresti si am mers pe urma la atelierul de dimineata sa vedem ce putem face cu maneta de frana a prostului. Din fericire pt el, se gaseste o solutie si are iar frana.

Acum apare alta problema, eu si Ducu vrem sa mai stam si peste noapte si sa facem si a doua zi traseul, boul nu vrea. Nu reusim sa-l convingem si acesta se duce la fotoliu acasa :eek:

Noi facem piata si mergem la Cuca. Primim camera "prezidentiala" cu 2 paturi pt dormit. Cabanierul om de nota 10. Facem de haleala niste mititei la gratar, mai palavragim si apoi ne bagam la somn.

A doua zi la fel de frumoasa ca si prima. Mergem in Campulung si bagam benzina, apoi ne intoarcem pana la baraj, acolo stanga si urcam pe Portareasa pana sus de tot pe un forestier destul de lejer, dandu-i putin gust zonele cu namol oarecum.

Ajungem pe varf, poze , si o luam in continuare pe forestier, incepand sa coboare. La un moment dat ne vedem cu un cioban, intram in vorba cu el si aflam ca drumul nu mai mere si se infunda. Ne zice in schimb sa o luam pe un drum marcat ca ne duce fix in Voina (initial 2 dungi albe + una galbena in mijloc, apoi 2 dungi albe+una rosie in mijloc), si e bun etc etc. I-am dat 4 tigari si am plecat. Probabil prea putine si a zis sa ne trimita la moarte sigura :(

O luam pe marcaj, drumul ne duce printr-o pajiste montana, cu inclinatie mare si trepte si santuri din loc in loc (n-ar merge de urcat), Ducu cade o data, si eu am avut ceva emotii de cateva ori dar reusim totusi sa ajungem pana jos la o stana parasita.

De acolo cautam nistel drumul si il gasim in final intrand in padure. Aici dezastru, copaci cazuti pe care trebuie ori sa ii sarim, ori sa ii miscam din loc, ori sa mai rupem din ei. Piatra, namol, radacini, pante super inclinate. La o panta mai abrupta imi fuge fata, dau drumul la frana sa prin iar aderenta, pe care o si prind dar in acelas timp si viteza ... Copaci jos, dau sa pun iar frana, fuge fata, viteza mare, mobra se duce jos, io sar de pe ea si raman in picioare.

La o panta mai nasoala a trebuit eu si Ducu sa ducem mobrele frumos de cornite pana mai jos pt. ca era pur si simplu impracticabil ... Pe a mea a mers mai usor, dar la vaca de xt 600 m-au dat apele rau.

Dupa inca cativa km de mers chinuit, am dat fix in spate la Voina, unde ne-am aruncat pe iarba direct si am savurat un tabacioc si un pepsi :D

Fiind deja 5 ceasul plecam spre casa, traseul obisnuyit via Targoviste, nici un incident si am ajuns cu bine acasa :D

Editat de Marcos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marcos a prins cam tot ce se putea povesti chestia nasoala care este bine stiuta de Enduristi pozele cele mai interesante nu se fac pt ca-s prea intresante momentele si se uita de poze. In plus ne-am uitat la filmuletele din prima zi si am ras cu lacrimi iar din aceasta cauza am ramas eu fara baterie si cu poze nefacute ghinion.

Per Total tura a fost super frumoasa SI AM AVUT MARE NOROC CA AU MAI TAIAT DIN COPACII CAZUTI CACI ALTFEL ERAM HALITI nici sa coboram nici sa urcam nu mai puteam pe unele portiuni. In poze parca nu e asa de naspa traseul insa in real world e naspa rau cel putin cu mobra mea de 175 de KG Oricum recomand traseul cu caldura sunt niste peisaje de vis Si se paote face si mobre mai grele cel putin prima parte pana in Varful IEZER dupa care retur ca e de rau .

Filmele sunt de Sambata o sa mai puna si marcos filme ca eu nu am timp si de la Job nu pot sa pun decat de acasa. Enjoi the show!!

DSCI0161.MOV

DSCI0152.MOV

DSCI0157.MOV

DSCI0160.MOV

DSCI0161.MOV

DSCI0169.MOV

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ducule, mirceo ati innebunit?sa-l lasati pe marcos sa povesteasca..........ce poveste lunga si plictisitoare...concluzia mea a fost ca marcos este campion si ...voi ati fost niste babe plangacioase...:crack:) :lol: //data viitoare povestiti voi sau puneti doar pozele....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...voi ati fost niste babe plangacioase...:D) :lol: //

 

Well, Ducu a mers foarte bine, mai ales ca avea si ditama mobra. George cu TTR tinand cont ca a marturisit ca nu a mai fost la ture d-astea s-a descurcat ...

 

Cat despre Mircea e si el campion in felul lui ... a castigat pantofu de aur :crack:

 

 

 

 

 

Anyway, asta e harta la ce am facut in week-end-ul asta :

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marcos...orice poate fi mai bun decat tine mai putin mircea...cat despre apelativul ,,bou'' incearca sa-l uiti ca s-ar putea sa cazi mai des decat o faci de obicei.....(nu ca nu ar fi la fiecare metru parcurs cate o cazatura pentru tine)...imi pare rau ca nu am sansa sa vad si eu un ratoi gras..de toamna cum cade cu mobra pe teren accidentat.... :crack: ..PS:daca nu stii...toti enduristii stiu cine esti :D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cate kile ati dat jos shi in cat timp?

:D

singurul...care trebuie sa dea kg jos e marcos....el e mai greu decat ,,vacuta'' lui, dar slabim noi imaginandu-ne cat de greu i-a fost traseul....si citind povestea cu cazaturile lui.... :lol:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marcos...orice poate fi mai bun decat tine mai putin mircea...cat despre apelativul ,,bou'' incearca sa-l uiti ca s-ar putea sa cazi mai des decat o faci de obicei.....(nu ca nu ar fi la fiecare metru parcurs cate o cazatura pentru tine)...imi pare rau ca nu am sansa sa vad si eu un ratoi gras..de toamna cum cade cu mobra pe teren accidentat.... ..PS:daca nu stii...toti enduristii stiu cine esti :lol:

 

Mestere nu cred ca am avut placerea sa facem vreo tura impreuna altfel ti-ai masura cuvintele cu cazatura din metru in metru. Afla in caz ca te intereseaza ca in tura asta am picat de cele mai putine ori (de 4 ori mai exact) ... Iar daca nu pici intr-o tura de enduro inseamna ca a fost prea lejer ... Dar presupun ca la ce "mare" endurist esti stii si tu asta :D

Cat despre sansa, eu te i-au intr-o tura sa-ti inghiti limba :D dar daca nu esti in stare sa faci ce fac si eu o sa te indrum catre cel mai apropiat forestier pana jos :D

 

PS : Nu cred ca stiu toti enduristii cine sunt, mai putin cu cei care am fost in ture ... si aia nu-i vad sa comenteze aici ca tine :kick: Deh, de pe canapea e lejer de comentat :kick:

Hai baga mare ca se raceste grisuletu si nu mai e bun :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mestere nu cred ca am avut placerea sa facem vreo tura impreuna altfel ti-ai masura cuvintele cu cazatura din metru in metru. Afla in caz ca te intereseaza ca in tura asta am picat de cele mai putine ori (de 4 ori mai exact) ... Iar daca nu pici intr-o tura de enduro inseamna ca a fost prea lejer ... Dar presupun ca la ce "mare" endurist esti stii si tu asta :crack:

Cat despre sansa, eu te i-au intr-o tura sa-ti inghiti limba :D dar daca nu esti in stare sa faci ce fac si eu o sa te indrum catre cel mai apropiat forestier pana jos :D

 

PS : Nu cred ca stiu toti enduristii cine sunt, mai putin cu cei care am fost in ture ... si aia nu-i vad sa comenteze aici ca tine :D Deh, de pe canapea e lejer de comentat :kick:

Hai baga mare ca se raceste grisuletu si nu mai e bun :lol:

Mane nu stii cu cine vorbesti !!! A gresit sexul la user man_man este o "ia"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mestere nu cred ca am avut placerea sa facem vreo tura impreuna altfel ti-ai masura cuvintele cu cazatura din metru in metru. Afla in caz ca te intereseaza ca in tura asta am picat de cele mai putine ori (de 4 ori mai exact) ... Iar daca nu pici intr-o tura de enduro inseamna ca a fost prea lejer ... Dar presupun ca la ce "mare" endurist esti stii si tu asta :crack:

Cat despre sansa, eu te i-au intr-o tura sa-ti inghiti limba :D dar daca nu esti in stare sa faci ce fac si eu o sa te indrum catre cel mai apropiat forestier pana jos :D

 

PS : Nu cred ca stiu toti enduristii cine sunt, mai putin cu cei care am fost in ture ... si aia nu-i vad sa comenteze aici ca tine :D Deh, de pe canapea e lejer de comentat :kick:

Hai baga mare ca se raceste grisuletu si nu mai e bun :lol:imi inghit limba de cand te vad ..raman...fara comentarii..sorry...tampit sa fiu sa ma urc cu tine... :lol: si nici loc nu am....si mai bine nu ma provoca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mestere nu cred ca am avut placerea sa facem vreo tura impreuna altfel ti-ai masura cuvintele cu cazatura din metru in metru. Afla in caz ca te intereseaza ca in tura asta am picat de cele mai putine ori (de 4 ori mai exact) ... Iar daca nu pici intr-o tura de enduro inseamna ca a fost prea lejer ... Dar presupun ca la ce "mare" endurist esti stii si tu asta :crack:

Cat despre sansa, eu te i-au intr-o tura sa-ti inghiti limba :D dar daca nu esti in stare sa faci ce fac si eu o sa te indrum catre cel mai apropiat forestier pana jos :D

 

PS : Nu cred ca stiu toti enduristii cine sunt, mai putin cu cei care am fost in ture ... si aia nu-i vad sa comenteze aici ca tine :D Deh, de pe canapea e lejer de comentat :kick:

Hai baga mare ca se raceste grisuletu si nu mai e bun :lol:

hahaha bravo marcos i-ai dat cashu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mestere nu cred ca am avut placerea sa facem vreo tura impreuna altfel ti-ai masura cuvintele cu cazatura din metru in metru. Afla in caz ca te intereseaza ca in tura asta am picat de cele mai putine ori (de 4 ori mai exact) ... Iar daca nu pici intr-o tura de enduro inseamna ca a fost prea lejer ... Dar presupun ca la ce "mare" endurist esti stii si tu asta :crack:

Cat despre sansa, eu te i-au intr-o tura sa-ti inghiti limba :D dar daca nu esti in stare sa faci ce fac si eu o sa te indrum catre cel mai apropiat forestier pana jos :D

 

PS : Nu cred ca stiu toti enduristii cine sunt, mai putin cu cei care am fost in ture ... si aia nu-i vad sa comenteze aici ca tine :D Deh, de pe canapea e lejer de comentat :kick:

Hai baga mare ca se raceste grisuletu si nu mai e bun :lol:

 

Daca il iei pe man-man in tura ,va trebui sa te rogi de mircea sa o care.Got it?

 

Una peste alta mi-ar fi placut sa vin si eu sa-l vad pe mircea la treaba,ca de gura e maestru.

Nu zic ca poate nu e,dar mi-ar fi placut sa-l vad cu ochii mei.

 

Spor!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca il iei pe man-man in tura ,va trebui sa te rogi de mircea sa o care.Got it?

 

Una peste alta mi-ar fi placut sa vin si eu sa-l vad pe mircea la treaba,ca de gura e maestru.

Nu zic ca poate nu e,dar mi-ar fi placut sa-l vad cu ochii mei.

 

Spor!!!

:lol:

 

 

Frumoasa tura! Ma pregatesc si eu de chestii mai hard avand in vedere ca sunt pe cale sa trimit vaka la pascut. Ma profilez pe ceva cu ochi albastri :kick:

:D :D Ar trebui sa fcem clubul bosorogilor enduristi!!In tura de sambata am intalnit doi "tinerei " amandoi cu Kawa 2T 125 si 250 cc concurau cu succes la clase de peste 50 de ani !!! Oricum nu-si aratau varsta daca nu ziceau ei ca au peste 50 le dadeam cam 46 47 maxim.

 

..beton tura .. mai aveam putin si o lasam acolo mobra .... in rest si acu ma misc in reluare... toate bune .... ne vedem curand :D george

Duminica ai trecut pe langa noi eram la vulcanizarea aia dezafectata de la intersectia spre Leaota te duceai in oras. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...