Sari la conținut

Vf. Moldoveanu


Postări Recomandate

In acest ultim weekend din August am fost pe Transfagarasan si Vf. Moldoveanu, un weekend f greu si solicitant cu ploi si campat noaptea tarziu, insa satisfactia a fost de mii de ori mai mare

Enjoy:

 

Prima oprire la poze mai sus de Balea Cascada

DSC01206.JPG

 

sus pe Transfagarasan

DSC01217.JPG

 

Lacul Balea

DSC01222.JPG

 

am facut transfagarasanul de vreo 5 ori, insa nu noaptea

DSC01237.JPG

DSC01238.JPG

 

pe Valea Rea spre marea provocare

DSC01245.JPG

 

ce vedeti in fata e jumatate din ceea ce urma sa abordam perpedes

DSC01246.JPG

 

go baby, go,,,

DSC01248.JPG

 

magarusi la 2000 m

DSC01258.JPG

 

DSC01275.JPG

 

osemintele unui elicopter

DSC01277.JPG

 

floricele la 2500 m

DSC01260.JPG

 

alta floare (Bujor) in ascensiune

DSC01261.JPG

 

poze de National Geografic :)

DSC01265.JPG

DSC01273.JPG

 

and the grand finaly: Vf. Moldoveanu

nu va pot explica in cuvinte sentimentul de libertate si mandrie cand ai ajuns pe cea mai inalta culme din Romania, nu e ca si atunci cand mergi cu cooru in masina si ai ajuns sus pe Transfagarasan sau pe Transalpina si ce frumos e

Aici frate lupti si muncesti la urcare 1000m altitudine, 4-5 ore (eu 6) :) si nu plimbare pe bulevard ci ascensiune pe carari inguste si stancoase si ultima parte chiar catarat periculos pe stanci

extraordinar, extraordinar,,, ceva ce merita facut macar o data-n viata

Tadaaaa :P

DSC01268.JPG

 

poza de grup la intersectia Valea Oltului, Sibiu, Fagaras

DSC01278.JPG

 

apoi din Sibiu am intrat pe drumuri laturalnice inspre Alba sa evitam aglomeratia din Sebes, niste sate uitate de lume

babele adunate cate 3-4 la barfe in poarta casei pe banca la trecerea noastra isi scuipau in san si-si faceau cruce crezand ca trece armata diavolului anuntand apocalipsa :P

DSC01280.JPG

DSC01281.JPG

 

This is it :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt un moment am crezut ca o sa vad o motoreta pe varf.

Ati lasat motoarele nesupravegheate la capatul drumului Valea Rea? Acum cativa ani am facut acelasi lucru cu Dacia si, la intoarcere, am gasit-o talharita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest ultim weekend din August am fost pe Transfagarasan si Vf. Moldoveanu, un weekend f greu si solicitant cu ploi si campat noaptea tarziu, insa satisfactia a fost de mii de ori mai mare

Enjoy:

 

 

 

Pt un moment am crezut ca o sa vad o motoreta pe varf.

Ati lasat motoarele nesupravegheate la capatul drumului Valea Rea? Acum cativa ani am facut acelasi lucru cu Dacia si, la intoarcere, am gasit-o talharita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt un moment am crezut ca o sa vad o motoreta pe varf.

Ati lasat motoarele nesupravegheate la capatul drumului Valea Rea? Acum cativa ani am facut acelasi lucru cu Dacia si, la intoarcere, am gasit-o talharita.

A ramas un coleg care nu a urcat din cauza unui acccident mai vechi si s-a sacrificat el sa ramana la motoare (multumim Mezutzu) si el ne-a si intampinat la sosire care cum reveneam mai mult morti decat vii :P

Mesaj completat

Faina zi de urcat pe varf ati prins.

"Osemintele" sunt mai degraba de la un refugiu amplasat neinspirat in calea avalanselor.

a fost intr-adevar o zi minunata, soare si nori putini, nici cald nici rece :)

despre elicopter sau refugiu ramane in polemica :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe unde ati venit din Sibiu, mai exact?

Faine pozele.

Am intalnit "armada" prin Turda (eu mergeam cu masina la "Zilele Turzii" la concertul lui Smiley), atatea motoare fac intr-adevar impresie.

Bravo voua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai multe poze AICI

:P

 

Mesaj completat

Pe unde ati venit din Sibiu, mai exact?

Faine pozele.

Am intalnit "armada" prin Turda (eu mergeam cu masina la "Zilele Turzii" la concertul lui Smiley), atatea motoare fac intr-adevar impresie.

Bravo voua.

Pfui,,, din Sibiu iti poate spune userul Floralp, el stie drumul acela, dar a fost asfalt bun si curbe si peisaje frumoase :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tura a fost reeditarea ideii de anul trecut a userului fairplaybiker si liderul grupului "Dakar team adventure"din Cluj. Deplasarea s-a facut pe acelasi circuit de anul trecut Cluj-Sibiu- Cirtisoara- Transfagarasan-Vidraru-popas pe noapte linga cetatea Poenari-simbata-Nucsoara(total pina aici cam 400km) . Accesul spre Moldoveanu 40 km de forestier nasol de tot pe o vale nu degeaba numita "Valea Rea". Ascensiunea si mai ales intoarcerea a durat tot restul zilei regruparea la tabara de la Nucsoara incheindu-se la orele 22, daca nu cumva au mai venit unii si dupa ce am adormit eu.

Intoarcerea la Cluj Duminica dimineata pe grupuri presupun ca toata lumea a venit Nucsoara-Curtea de Arges- Rimnicu Vilcea-Sibiu-Sebes Alba -Cluj

 

Oricum o aventura tare cu iz de extrem pentru unii :P

poze si de la mine:

http://picasaweb.google.com/10752169475344...OSmtIGJmIqWnwE#

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe unde ati venit din Sibiu, mai exact?

 

Aici am explicat: /index.php?...t&p=2571874

 

Pt un moment am crezut ca o sa vad o motoreta pe varf.

 

Poate o sa vedem vreodata o motocicleta in varf daca o urca cineva cu elicopterul. Altcumva nu ai nici o sansa, e mult prea abrupt si stancos.

 

 

A fost intradevar o tura superba :P

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe unde ati venit din Sibiu, mai exact?

Faine pozele.

Am intalnit "armada" prin Turda (eu mergeam cu masina la "Zilele Turzii" la concertul lui Smiley), atatea motoare fac intr-adevar impresie.

Bravo voua.

 

Am iesit din Sibiu si am facut dreapta spre Cunta->Drasov-> si nu mai stiu pe care ruta am ocolit sa ajungem in Teleac si apoi spre Alba, ajungand sa ne intoarcem pe DN pe drumul care ocoleste Alba-Iulia. Drumul e de o calitate excelenta si de o priveliste admirabila, totodata am evitat aglomeratia din Sebes si Alba-Iulia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe unde ati venit din Sibiu, mai exact?

Faine pozele.

Am intalnit "armada" prin Turda (eu mergeam cu masina la "Zilele Turzii" la concertul lui Smiley), atatea motoare fac intr-adevar impresie.

Bravo voua.

 

Am iesit din Sibiu si am facut dreapta spre Cunta->Drasov-> si nu mai stiu pe care ruta am ocolit sa ajungem in Teleac si apoi spre Alba, ajungand sa ne intoarcem pe DN pe drumul care ocoleste Alba-Iulia. Drumul e de o calitate excelenta si de o priveliste admirabila, totodata am evitat aglomeratia din Sebes si Alba-Iulia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt un moment am crezut ca o sa vad o motoreta pe varf.

Ati lasat motoarele nesupravegheate la capatul drumului Valea Rea? Acum cativa ani am facut acelasi lucru cu Dacia si, la intoarcere, am gasit-o talharita.

 

 

 

A reusit un nebun cu bicicleta,dar pe baza de carat in spinare pe final:

http://dordeduca.ro/impresii/cum_sa_te_pli...ptamana/4391/2/

Pe traseul lui de dus (Oticu-Tuica-Picuiata) am incercat anu' trecut cu moto dar am prins ceata sus si m-am oprit la capatul drumului forestier.

 

Tot anu' trecut la doua ture am lasat mobrele nepazite la baza urcarii pe Valea Rea ,nu au patit nimic.

Drumul pe Valea Rea e usor,fara diferente de nivel,fara noroaie majore. Numai dupa ploi zdravene se mai scurg aluviuni de la torenti si prin alea e cam naspa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A reusit un nebun cu bicicleta,dar pe baza de carat in spinare pe final:

http://dordeduca.ro/impresii/cum_sa_te_pli...ptamana/4391/2/

Pe traseul lui de dus (Oticu-Tuica-Picuiata) am incercat anu' trecut cu moto dar am prins ceata sus si m-am oprit la capatul drumului forestier.

 

Tot anu' trecut la doua ture am lasat mobrele nepazite la baza urcarii pe Valea Rea ,nu au patit nimic.

Drumul pe Valea Rea e usor,fara diferente de nivel,fara noroaie majore. Numai dupa ploi zdravene se mai scurg aluviuni de la torenti si prin alea e cam naspa.

Pai saracul mai mult a carat el bicicleta in spate :P

Ar fi usor pe Valea Rea daca nu ar fi noroaie, cand am mers a fost ok, dar la intoarcere au fost mai multe portiuni cu noroaie si fiind si noapte a fost destul de urat, dar nu au fost incidente :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...