Sari la conținut

Despre inmatriculari comuniste


etarulescu
 Share

Postări Recomandate

Am gasit un mz superb din 62 dar proprietarul actual nu are decat contract de vanzare-cumparare cu vechiul proprietar. Cum se poate inmatricula? Astept idei, pareri, sfaturi.

Cu stima,

Edy

Editat de etarulescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca vechiu proprietar mai traieste, se inmatriculeaza.

Daca a dat ortu popii, tre facuta succesiune. Daca mostenitorii nu vor ca e scumpa, auguri.

Mesaj completat

Merge si prin instanta judecatoreasca, da tre sa stai fo 6 luni sa se pronunte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare legata tot de acte .

Daca sotia proprietarului din acte care este decedat { adica sotul } are talon vechi pt. moto si carte de identitate facuta se pot face acte de V_C cu sotia decedatului fara a mai fi nevoie de succesiune ? :P

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ma insel eu, acte nu se pot face decat cu propietarul.In cazul rudelor numai cu succesiune, probabil cu cat gradul de rubedenie e mai mic cu atat este mai usor si mai ieftin.Stiu ca daca era doar un an de la deces era foarte ieftin.Oricum este de umblat si cred ca se merita pentru o motocicleta valoroasa, gasita la un pret ok.Ar fi interesant sa ne spuna cineva care a trecut prin asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare legata tot de acte .

Daca sotia proprietarului din acte care este decedat { adica sotul } are talon vechi pt. moto si carte de identitate facuta se pot face acte de V_C cu sotia decedatului fara a mai fi nevoie de succesiune ? :P

Multumesc anticipat

 

 

daca exista o copie de buletin a fostului prop.si sotie vrea sa te ajute se poate inmatricula fara probleme,tu practic ai nevoie de o copie de buletin si stampila de la primarie cai platit impozitul la zi.(se duce sotia la fisc si i se pune stampila bienteles,mai adaugi si tu acolo 2,3 ciocolate :P )

te duci la tirg si faci un acte de vinzare cumparare si dupa aia la r.a.r cu moto,dupa ce ai terminat cu r.a.r-ul si de platit toate chitantele penibile....banca,cec,etc...atasezi la dosar fisa de inmatriculare stampilata la fisc si sa rezolvat totul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma rog...ce zici tu acolo e cam fals in acte, faci act de vz cump cu un mort.Dar...da teoretic mai pe burta asa se poate face, si eu am facut pe la pipera niste semnaturi ale propietarului fiindca nu le aveam unde trebuie. Trebuie asa cum zice si dany copie de pe buletin, impozitul platit( care il poate plati si sotia), fiscalul....aici cred ca este mai greu deoarece un fiscal se poate obtine oricand, il poti folosi la imatriculare, dar motocicleta trebuie si radiata de la impozit de propietar, cel putin asa este procedura standard si actul de vanzare cumparare.Oricum cred ca ar merge incercat, nu costa decat niste drumuri.

Ionel dar ce model de motocicleta ti-a trezit atata interes :P ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de chestia asta care ati mai transcris motoare recent ??? care ar fi pretul pt o transcriere (mentionez ca trebuie si numar schimbat ca e din alt judet) ar cam trebuii sa trec nipra pe numele meu ca de un an trag de ea si nu-i inca pe numele meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma rog...ce zici tu acolo e cam fals in acte, faci act de vz cump cu un mort.Dar...da teoretic mai pe burta asa se poate face, si eu am facut pe la pipera niste semnaturi ale propietarului fiindca nu le aveam unde trebuie. Trebuie asa cum zice si dany copie de pe buletin, impozitul platit( care il poate plati si sotia), fiscalul....aici cred ca este mai greu deoarece un fiscal se poate obtine oricand, il poti folosi la imatriculare, dar motocicleta trebuie si radiata de la impozit de propietar, cel putin asa este procedura standard si actul de vanzare cumparare.Oricum cred ca ar merge incercat, nu costa decat niste drumuri.

Ionel dar ce model de motocicleta ti-a trezit atata interes :P ?

 

sa plateasca sotia impozitul nui fals in acte deloc,astia de la primarie ia bani daca trimiti si pisica sa plateasca cas disperati dupa lovele :P pe saracia asta in primari....

motocicleta se radiaza abia dupa ce este inmatriculata de viitorul prop ...sau invers dar nu are rost....cotorul de pe actul de vinzare cumparare este trimis de politia respectiva la primaria fostului prop. si abia atunci este scosa de la impozit.

este simplu daca vrei intradevar sa inmatrculezi o moto si merita bineteles..orce moto care nu a fost radiata din circulatie pt fier vechi se poate inmatricula indiferent daca sint acte sau nu la respectiva moto(dar toate astea costa) daca mergi si intrebi unde trebuie si cine stie ca trebuie facut se poate fara probleme legal.

la noi nu prea sintem informati de domni de la r.a.r ce trebuie de facut in cazurile astea mai dificile dar se poate legal inmatrcula orce moto care a fost in circulatie la noi in tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de chestia asta care ati mai transcris motoare recent ??? care ar fi pretul pt o transcriere (mentionez ca trebuie si numar schimbat ca e din alt judet) ar cam trebuii sa trec nipra pe numele meu ca de un an trag de ea si nu-i inca pe numele meu

 

 

Am mai scris in topicul meu...cam asa sta situatia, ma rog in cazul meu era moto vechi cu acte vechi.

 

- autentificare +inspectie 150 ron

- carte 150 ron.

Mai departe trebuie daca imi aduc eu bine aminte:

- taxa imatriculare la admin fin. 52 ron

- taxa talon la cec sau posta..depinde de sector 37 ron

- impozitul vreo 20 ron

- asigurare 142 ron copie

- numere 17 simple parca si 60 ron preferentiale

- fisa imatriculare 30 ron semnata amandoi prop ...nu avut semnaturi vezi curte....

- talon vechi daca ai, sa scrie pe el instrainat catre tine si semnat prop vechi( facut in curte pipera dupa ce m-au intors din cauza asta) in original.

- act vanzare cump orig si copie.

- cartonas cu inspectia rar

- cartea identit moto orig si copie

- fiscal trebuie sa ti-l dea propietarul

- cerere pipera, o iei de la orice magazin acte de langa centru 1 leu.

Cam atata, faci dosarul complet si te duci la pipera la 7.30 sa fii printre primii si ai scapat.La o linie trasa sub cheltuieli ies destui bani...cam 5-600 ron.

Tu poti scadea ce nu iti trebuie daca ai acte noi, adica cartea, itp-ul daca are si cam atat :P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o dilema ca nu am mai luat moto in starea asta cu actele si nu stiu procedura

am carte numere noi dar certificat vechi ultimul itp in 99 facut moto am luato cu carte si certificatul pana acu nu am facut actele cu mosul ..cam care ar fi procedura ..daca stie cineva .. se mai merita?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai scris in topicul meu...cam asa sta situatia, ma rog in cazul meu era moto vechi cu acte vechi.

 

- autentificare +inspectie 150 ron

- carte 150 ron.

Mai departe trebuie daca imi aduc eu bine aminte:

- taxa imatriculare la admin fin. 52 ron

- taxa talon la cec sau posta..depinde de sector 37 ron

- impozitul vreo 20 ron

- asigurare 142 ron copie

- numere 17 simple parca si 60 ron preferentiale

- fisa imatriculare 30 ron semnata amandoi prop ...nu avut semnaturi vezi curte....

- talon vechi daca ai, sa scrie pe el instrainat catre tine si semnat prop vechi( facut in curte pipera dupa ce m-au intors din cauza asta) in original.

- act vanzare cump orig si copie.

- cartonas cu inspectia rar

- cartea identit moto orig si copie

- fiscal trebuie sa ti-l dea propietarul

- cerere pipera, o iei de la orice magazin acte de langa centru 1 leu.

Cam atata, faci dosarul complet si te duci la pipera la 7.30 sa fii printre primii si ai scapat.La o linie trasa sub cheltuieli ies destui bani...cam 5-600 ron.

Tu poti scadea ce nu iti trebuie daca ai acte noi, adica cartea, itp-ul daca are si cam atat :P.

 

 

cam asta e suma daca nu ai de facut interventi....asta depinde cu ce epava se duce omul la r.a.r.. :P sau mai sint cazuri..am patit si eu nu demult ca avea omul datorie la fisc 4 mil si daca nu o achitam nu se punea stampila respectiva....sa nu mai povestesc si alte patani cu sume dea dreptul inceredibile...dar deobicei am eu norocul asta sa achit si datoriile fostilor pro de la epavele astea amarite...asai cind vrei neaparat ceva :) platesti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot cu o problema de inmatriculare, va intampin si eu, mai exact am gasit o mobra in stare buna, are acte vechi, proprietarul e in viata, e platit impozitul, problema care este: vreau sa o inmatriculez pe primarie fara sa ii mai fac acte de tip nou, cum se poate face asta?

e suficient talonul de tip vechi, act de vanzare cumparare, si certificat fiscal al fostului proprietar ca sa o inmatriculez?

la motocicletele inmatriculate la primarie, se face revizie? se plateste asigurare?

care ar fi dezavantajele inmatricularii la primarie? in afara de faptul ca am voie sa circul doar in zona respectiva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot cu o problema de inmatriculare, va intampin si eu, mai exact am gasit o mobra in stare buna, are acte vechi, proprietarul e in viata, e platit impozitul, problema care este: vreau sa o inmatriculez pe primarie fara sa ii mai fac acte de tip nou, cum se poate face asta?

e suficient talonul de tip vechi, act de vanzare cumparare, si certificat fiscal al fostului proprietar ca sa o inmatriculez?

la motocicletele inmatriculate la primarie, se face revizie? se plateste asigurare?

care ar fi dezavantajele inmatricularii la primarie? in afara de faptul ca am voie sa circul doar in zona respectiva!

Depinde de primarie.Pentru a mea au cerut carte de identitate(asa e legal, chiar daca dupa datele din acte nu prea e- scrie 50 cmc si 60 km?h);un cumnat, care vrea un Hoinar, mi-a zis sa ii caut unul chiar cu acte vechi, deoarece la ei merge.

Iar referitor la locul unde circuli cu ea...cat vezi cu ochii, ca nu iti interzice nimeni.

Nu e necesar ITP, doar asiugurare.

Deci, doar avantaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot cautand pe net eu am gasit ceva exact opus, zice ca e nevoie de revizie!

cred ca cel mai bine ar fi sa ma deplasez la primaria unde vreau sa o inmatriculez, sa vad ce dorinte au!

ideea este ca e cam departe primaria, la 130km, si ma gandeam ca poate obtin ceva informatii utile de pe forum!

ca zvonuri am tot auzit cum ca dai declaratie pe propria raspundere si nu mai trebuie nimic, ba ca iti trebuie carte, ba revizie, ba asigurare!

 

1. FISA DE INREGISTRARE - se completeaza de catre solicitant, cu scris de masina

(calculator), datele despre detinator (A) si datele despre vehicul (

2.a Pentru persoane fizice ACTUL DE IDENTITATE AL SOLICITANTULUI (in original si

copie)

2.b Pentru persoane juridice CERTIFICATUL DE INMATRICULARE AL SOLICITANTULUI

(in original si copie)

3. ACTUL DE PROPRIETATE ASUPRA VEHICULULUI – FACTURA (in original si copie)

4. DOVADA EFECTUARII INSPECTIEI TEHNICE pt vehiculele mai vechi de 2 ani (in

original si copie)

5. DOVADA PLATII TAXEI DE INREGISTRARE (in original si copie)

- mandat postal in valoare de 40 RON (pentru persoane fizice), sau ordin de plata in valoare

de 40 RON (pentru persoane juridice), platit in contul RO70TREZ70021360250XXXXX

deschis la Directia de Trezorerie si Contabilitate Publica a Municipiului Bucuresti, titular

Primaria Municipiului Bucuresti.

6. DOVADA PLATII CONTRAVALORII CERTIFICATULUI DE INREGISTRARE (in original

si copie)

- mandat postal in valoare de 24 RON (pentru persoane fizice), sau ordin de plata in valoare

de 24 RON (pentru persoane juridice), platit in contul RO70TREZ70021360250XXXXX

deschis la Directia de Trezorerie si Contabilitate Publica a Municipiului Bucuresti, titular

Primaria Municipiului Bucuresti.

7. DOVADA PLATII CONTRAVALORII PLACUTEI CU NUMARUL DE INREGISTRARE (in

original si copie)

- mandat postal in valoare de 30 RON (pentru persoane fizice), sau ordin de plata in valoare

de 30 RON (pentru persoane juridice), platit in contul RO70TREZ70021360250XXXXX

deschis la Directia de Trezorerie si Contabilitate Publica a Municipiului Bucuresti, titular

Primaria Municipiului Bucuresti.

 

sursa: http://www.atvisti.ro/topic/112-inregistra...eratv-primarie/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
Daca vechiu proprietar mai traieste, se inmatriculeaza.

Daca a dat ortu popii, tre facuta succesiune. Daca mostenitorii nu vor ca e scumpa, auguri.

Mesaj completat

Merge si prin instanta judecatoreasca, da tre sa stai fo 6 luni sa se pronunte.

 

explica-mi te rog cum este cu inmatricularea prin sentinta. nu am mai auzit pana acum asa ceva... am studii juridice iar asteptarea nu ar fi o problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, spune-ne care este treaba cu inmatricularea motocicletei prin sentinta judecatoreasca. Sunt pus in situatia sa inmatriculez un motor care nu are acte si nu mai exista nici o ruda a proprietarului in viata. Pot face asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, spune-ne care este treaba cu inmatricularea motocicletei prin sentinta judecatoreasca. Sunt pus in situatia sa inmatriculez un motor care nu are acte si nu mai exista nici o ruda a proprietarului(este decedat), care sa fie in viata. Pot face asa ceva?

Editat de barboge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca poti inmatricula o motocicleta care nu are acte.

cred ca pana dupa revolutie ('97 poate), in locul certificatului ala model vechi, exista un talon. civ-ul a aparut si el undeva prin '94-95 cred.

poate pune cineva poze aici cu acte ale fiarelor?

 

cati dintre cei care readuc fiarele la viata sunt preocupati de atestarea istorica a acestora?

am intalnit situatia in care ferul fusese cumparat in urma cu 20 de ani, iar noul proprietar nu a trecut-o pe numele lui. intre timp cel din acte a decedat. intre cei doi exista un contract de vanzare-cumparare, intocmit de mana. exista si acel talon. ce se poate face in situatia asta?

Editat de LEPRONE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca pana dupa revolutie ('97 poate), in locul certificatului ala model vechi, exista un talon. civ-ul a aparut si el undeva prin '94-95 cred.

poate pune cineva poze aici cu acte ale fiarelor?

 

cati dintre cei care readuc fiarele la viata sunt preocupati de atestarea istorica a acestora?

am intalnit situatia in care ferul fusese cumparat in urma cu 20 de ani, iar noul proprietar nu a trecut-o pe numele lui. intre timp cel din acte a decedat. intre cei doi exista un contract de vanzare-cumparare, intocmit de mana. exista si acel talon. ce se poate face in situatia asta?

Ai o singura sansa ,sa cauti o ruda a decedatului de gradul I ,legal se face succesiune de la decedat la urmas si acesta face apoi vanzare-cumparare cu tine ,e o varianta costisitoare ,ilegal faci un contract v-c tipizat ,cu cineva din familie (sotie, fiu, fiica),semnatura va fi tot ca a proprietarului, mergi la un notar si faci o clauza de imputernicire pe numele tau, privind radierea de pe ei si inmatricularea din nou a motorului ,la varianta a doua totul e sa te misti rapid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...