Sari la conținut

Buftea 28.08.2010


NaeL
 Share

Postări Recomandate

Din poze si articole: un Opel Corsa intra in depasirea masini din fata si il acroseaza pe motociclistul care il depasae deja.

 

http://www.bufteni.ro/stiri-buftea/se-inmu...telor-in-buftea

http://www.buftealive.ro/articol2700/index.htm

 

nu as baga mana in foc pentru nici unul din ei ca a fost nevinovat:

- soferul poate nu s-a asigurat, fiind concentrat pe gasirea ocaziei de a depasi

- motociclistul pare "imprevizibil": numar ascuns, cauciucuri tocite, extra naked.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistul e linistit, il cunosc. are A de 5 luni. A intrat in depasire si cand a ajuns la mijlocul masinii, soferul a virat in el...

E naked pt ca in ziua aceea a trimis carena frontala la vopsit. Motorul asta il avea de o luna (a mai avut altul inainte) , l-a luat asa cum este.

 

Motociclistul s-a ales cu fractura la antebrat si clavicula.

 

Motorul: cadrul stramb..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NaeL, asta de mai jos este comment-ultau?

 

" impartial - Bu (31-08-2010, 10:47)

- motocicleta pare intr-o stare ... dubioasa: cauciucurile foarte tocite, carene lipsa, numar "ascuns", sa nu il ia radaru =*** cel mai probabil motociclist teribilist care nu isi calculeaza prea mult miscarile si ii poate surprinde destul de usor pe ceilalti participanti la trafic. - soferul autoturismului era concentrat pe o "fereastra" prin care sa depaseasca masina din fata si nu s-a mai asigurat prea mult in spate sa nu i-o ia altu inainte cu depasirea. - mai conteaza cine si daca a semnalizat primul intentia de a depasi. - oricum, adevarul il pot sti doar ei si cine a vazut accidentul. p.s. conduc si moto si auto, am vazut situatii aiurea din ambele directii si nu ii cunosc pe cei implicati."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce d'astea are Nael aka impartial , pai cum esti impartial ma daca il scoti basma curata bagi replica clasica " nu l-am vazut " la conservar , iar de motociclist zici ca era teribilist si reisar ? Daca era cu cauciucuri bune, carene puse, numar pe suport cu beculete, si ce mai zici tu , atunci ce faceai ii tineai partea motociclistului chiar daca mergea cu 200 in oras ?

De acum incolo prezinta stirea si las-o asa fara comentariile tale asa zis impartiale ca fiecare are cap sa gandeasca.

Editat de maverick08
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca din "nu s-a mai asigurat" tu intelegi ca il scot basma curata ...

Ascunderea numarului de inmatriculare nu cred ca se face din ratiuni estetice sau aerodinamice. Circulatul cu un vehicul intr-o stare tehnica precara predispune producerea de accidente.

 

Scenariu: se da insiruirea auto1, auto2, moto. Auto2 vrea sa depaseasca auto1, semnalizeaza si asteapta momentul propice. In spatele auto2 soseste moto care vrea sa depaseasca de asemeni. La un mom dat apare ocazia de a depasi. Auto2 incepe depasirea dar imediat dupa aceea moto vrea sa profite de aceeasi ocazie sa treaca de amandoi. Se acroseaza. Cine ar fi de vina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moto ar fi de vina in situatia descrisa de tine, avand in vedere ca auto2 semnalizeaza de mult timp stanga. Daca masina semnalizeaza stanga nu o depasesti in nici un caz pe partea stanga, doar pe dreapta daca cumva vrea sa vireze la stanga, nu sa depaseasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ascunderea numarului de inmatriculare nu cred ca se face din ratiuni estetice sau aerodinamice. Circulatul cu un vehicul intr-o stare tehnica precara predispune producerea de accidente.

...si ascunderea numarului si lipsa carenelor afecteaza....? ce? imaginea motociclistului? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de semnalizarea intentiei de schimbare a directie de mers.

 

Azi dimineata, unul intr-o masina mica...gen matiz... da semnal dreapta, trage dreapta, zic ca-l depasesc pe stanga si vreau sa ma bag moment in care trage brusc stanga si imi iese in fata. Franez si il las sa se duca. Merge 10 m pana la o intersectie cu drumuri secundare mici(intre blocuri). Da semnal stanga si o ia spre stanga. Zic ca-l depasesc pe dreapta crezand ca se opreste pe mijloc sa astepte sa se bage pe strada din stanga. Ei bine nu. Merge cam un metru in stanga dupa care brusc face drapta prin fata mea si opreste pe margine fix in coltul intersectiei.

Am franat si am ramas cu degetul pe claxon 10 secunde. Se uita ca prostu.

 

Totul s-a intamlat la viteze mici de-aia am apucat sa evit toate idioteniile astuia....

 

Asa ca... uneori nici pe semnale nu te poti baza....

Editat de gabriell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...