Sari la conținut

Am Picat Si Eu


pinnutz_789
 Share

Postări Recomandate

pe 8.08, mergeam cu 40-50 cand iese un audi a6 de pe o strada laterala in fata mea accelereaza tare in timp ce eu franez si abia il evit, cand franeaza si el brusc la trecerea de pietoni, aveam 1 metru sa zic de el si atunci am franat brusc si am tras dreapta sa intru intre el si bordura, dar a inghetat frana pe sosea am alunecat si am pikt aproape pe loc,bine ca nu am intrat in el ca era mai nasol,dar daca nu picam nu scapam fara sa intru in el asa ca intr-un fel sunt bucuros ca am scapat cu atat,nu am patit nimik, o zgarietura la genunchi ca in rest aveam casca,geaca,manusi, si pasagera putin la cot si genunghi...si pe langa asta o sperietura zdravana,m-am socat putin fiind si prima data.. Iar soferul,a auzit frana si cazatura si a crezut ca i-am atins masina cand s-a auzit poc, si s-a dat jos s-a uitat la mashina si apoi s-a urcat si a plecat brusc in continuare fara sa-l intereseze altceva...conservar idiot..

 

Ce imi e cel mai ciuda e ca merg de 2 ani pe 2 roti,intai pe scuter de 50 si apoi pe dna anul asta si cand dau de A ca acum am A1,poate r6, si nu cazusem niciodata si am patito si eu acum, tineam foarte mult la chestia asta ca nu cazusem niciodata aveam f f f mare incredere in mine..

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pei de ce ai mers asa de aproape de ala?nu ai auzit ca trebuie sa pastrezi o distanta fata de cel din fata ?daca asa ai cazut eu zic sa-ti treaca ideile cu r6 la 18 ani,ia ceva de 250-400,pana la batranete nu ai vreme sa te bucuri de multi ani pe r6,de ce te grabesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pei de ce ai mers asa de aproape de ala?nu ai auzit ca trebuie sa pastrezi o distanta fata de cel din fata ?daca asa ai cazut eu zic sa-ti treaca ideile cu r6 la 18 ani,ia ceva de 250-400,pana la batranete nu ai vreme sa te bucuri de multi ani pe r6,de ce te grabesti?

 

nu am mers aproape, el mi-a iesit in fata si am franat pana m-am apropiat de el, cand el accelera,si apoi el a franat brusc si nu am avut ce face.. Asta nu inseamna ca daca imi iau r6 nu ma bucur de el..Am pana acum 10000 km, si pana la r6 mai fac 10 000 ca sa pot spune pt mine ca stiu cat de cat sa merg pe 2 roti bine...

Deocamdata ma bucur de Gilera Dna care o am de 125 cc, merge f bine si o calaresc toata ziua :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"nu cazusem niciodata si am patito si eu acum, tineam foarte mult la chestia asta ca nu cazusem niciodata aveam f f f mare incredere in mine..

"

 

Pai mai devreme sau mai tarziu - aproape toti motociclistii traiesc sentimentul asta.

Ceva nu se pupa in ceea ce scrii tu..

Nu vreau sa acuz, doar sa dezbat nitel problema..

Spui ca ti-a iesit A6-le ala si accelerat puternic, spui ca tu ai franat... si ceva mai incolo a franat si A6-le la o trecere de pietoni ... :crack: Pai de aici nu cumva REZULTA ca daca NU INTRA ala cu A6-le in fata ta - nu cumva aveai TOATE SANSELE SA NU POTI OPRI LA TRECERE??? :what: Din experienta iti zic ca majoritatea pietonilor care se arunca pe trecere- se asigura (daca se asigura) doar sa nu ii calce vre-o masina. Motocicletele NU PREA LE IA NIMENI IN SEAMA!!!

E bulangiu ala ca s-a bagat in fata ta, e bulangiu ca s-a tirat dupa ce a vazut ca nu i-ai zgariat masina, da cred ca si tu puteais a eviti daca mereai un pic mai incet... am dreptate? :crack:

Personal pe motor - in oras - RESPECT cu strictete LIMITA DE VITEZA! Rar depasesc 50 -60 - si asta NUMAI cand TOATA COLOANA MERE MAI TARE, ca sa nu incurc traficul. E frumos sa mergi mai tare, da riscurile sunt prea mari! Asa ca sfatul meu - pana iti iei R6 -le ala- si dupa ce il iei - fii si tu mai prudent, ca e de-ajuns doar o clipa d eneatentie ca sa o patesti pe 2 roti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"nu cazusem niciodata si am patito si eu acum, tineam foarte mult la chestia asta ca nu cazusem niciodata aveam f f f mare incredere in mine..

"

 

Pai mai devreme sau mai tarziu - aproape toti motociclistii traiesc sentimentul asta.

Ceva nu se pupa in ceea ce scrii tu..

Nu vreau sa acuz, doar sa dezbat nitel problema..

Spui ca ti-a iesit A6-le ala si accelerat puternic, spui ca tu ai franat... si ceva mai incolo a franat si A6-le la o trecere de pietoni ... :what: Pai de aici nu cumva REZULTA ca daca NU INTRA ala cu A6-le in fata ta - nu cumva aveai TOATE SANSELE SA NU POTI OPRI LA TRECERE??? :what: Din experienta iti zic ca majoritatea pietonilor care se arunca pe trecere- se asigura (daca se asigura) doar sa nu ii calce vre-o masina. Motocicletele NU PREA LE IA NIMENI IN SEAMA!!!

E bulangiu ala ca s-a bagat in fata ta, e bulangiu ca s-a tirat dupa ce a vazut ca nu i-ai zgariat masina, da cred ca si tu puteais a eviti daca mereai un pic mai incet... am dreptate? :crack:

Personal pe motor - in oras - RESPECT cu strictete LIMITA DE VITEZA! Rar depasesc 50 -60 - si asta NUMAI cand TOATA COLOANA MERE MAI TARE, ca sa nu incurc traficul. E frumos sa mergi mai tare, da riscurile sunt prea mari! Asa ca sfatul meu - pana iti iei R6 -le ala- si dupa ce il iei - fii si tu mai prudent, ca e de-ajuns doar o clipa d eneatentie ca sa o patesti pe 2 roti!

 

 

ai dreptate ca daca eram mai atent poate sau mai prudent poate puteam evita, dar ca viteza nu am avut mai mult de 45 sigur, si trecerea de pietoni era la 10 m de unde mi-a iesit el in fata, a accelerat si eu am crezut ca se tot duce, daca nu accelera si ramanea usurel poate franam mai brusc de la inceput, asa el cand accelera eu ma apropiam de el si apoi a franat brusc cand eram prea aproape.. asta e de acum.. ! sa nu mai patesc de acum..

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Am pana acum 10000 km, si pana la r6 mai fac 10 000 ca sa pot spune pt mine ca stiu cat de cat sa merg pe 2 roti bine..." ...

@pinnutz 789- zecile de mii de kilometri parcursi pe 2 roti iti confera poate o anume incredere in propria persoana si iti acutizeaza simturile, reflexele, nu te salveaza insa si de la calatoria pe verticala cu bilet numai dus pt ca nu poti cunoaste chiar toate situatiile periculoase din trafic la care te expui, chiar si dupa ani multi de motociclism.

Ideea e sa fii f atent(fara a fi incordat,streast) si sa nu uiti ca mai sunt si altii care depind de tine(aveai pasagera). Incidentul a fost minor si audist-ul e vinovat in mai mare masura ca tine, bine ca ai scapat numai cu atat!

Sanatate maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca baiatul spune drept, faze din astea se intampla in fiecare zi (cel putin mie), numai ca nu se sfarsesc asa. Asta pentru ca am noroc. El a avut ghinion si asta e. Bine ca nu a fost mai rau!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot intampla multe chestii nasoale si la cei cu experienta: ieri am aflat ca INSTUCTORUL meu a avut accident acum o saptamana cu motorul, dupa scenariul clasic: soferita a intors masina fara sa se asigure si declara apoi ca nu l-a vazut. Omu a avut cateva zile piciorul in gips (s-a taiat la picior in maneta sau in bratul oglinzii cand a fost aruncat peste motor si acu trebuie sa mearga in carje cateva saptamani) iar motorul nu stiu in ce stare e. Deci asfalt uscat si grija mare ca Willy si ceilalti au dreptate.

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca nu ai patit nimic si poate ca toate sau intmplat din cauza ca aveai prea mare incredere in tine (overconfidence - pt cei care jaca HT)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca e doar atit. Eu am cazut de 5 ori pina acum si nu am nici o problema cu treaba asta. Am avut zile sa scap din rahaturile alea de accidente si am mai invatzat cite ceva. Nasol e ca de fiecare data a fost alta poveste si am impresia ca sint scenarii infinite.

 

R6, R1, ZX10RR si altele pot fi conduse si de incepatori daca au putzintica minte si nu urla teribilismul in ei.

Cine frineaza mai bine de la 100km/h la 0, Gilera sau R6? Cred ca stitzi unde bat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate ca daca eram mai atent poate sau mai prudent poate puteam evita, dar ca viteza nu am avut mai mult de 45 sigur, si trecerea de pietoni era la 10 m de unde mi-a iesit el in fata, a accelerat si eu am crezut ca se tot duce, daca nu accelera si ramanea usurel poate franam mai brusc de la inceput, asa el cand accelera eu ma apropiam de el si apoi a franat brusc cand eram prea aproape.. asta e de acum.. ! sa nu mai patesc de acum..

:crack:

 

Apreciez oamenii care recunosc greselile pe care le fac si nu sar in sus de poponeata cand li se da un sfat. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca n-ati patit mare lucru. Asta e din gama "shit happens", are treaba cu bulanul mai mult decat altceva. Stii cum e vorba aia cu mamele de prosti care-s mereu insarcinate, si buna parte din ei isi iau si carnet.

Bafta la cat mai multi kilometrii in continuare si la R6 sau ce o sa vrei tu atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca e doar atit. Eu am cazut de 5 ori pina acum si nu am nici o problema cu treaba asta. Am avut zile sa scap din rahaturile alea de accidente si am mai invatzat cite ceva. Nasol e ca de fiecare data a fost alta poveste si am impresia ca sint scenarii infinite.

 

R6, R1, ZX10RR si altele pot fi conduse si de incepatori daca au putzintica minte si nu urla teribilismul in ei.

Cine frineaza mai bine de la 100km/h la 0, Gilera sau R6? Cred ca stitzi unde bat.

Aici ai dreptate. Dar daca nu te poti controla, un R6 iti poate fi fatal. Pana ajungi la 100 km/h cu un DNA cu un R6 ai 250.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum 10.000 fara cazatura :crack:

macar te-ai mai trezit la realitate, m-ai trezit si pe mine :crack: eu am 2500 si mi se parea mult (fara cazatura).. sper sa nu o patesc. oricum acum ca ai cazut sansele sa mai pici inca o data au scazut dramatic :what:

bafta si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca baiatul spune drept, faze din astea se intampla in fiecare zi (cel putin mie), numai ca nu se sfarsesc asa. Asta pentru ca am noroc. El a avut ghinion si asta e. Bine ca nu a fost mai rau!!

 

pai faze din astea mi s-au intamplat de zeci de ori dar de fiecare data am avut noroc, am fost inspirat, am avut reflex pe moment si am scapat fara nimic, dar acum nu zic ca nu am avut reflex, pur si simplu s-a intamplat, nu prea aveam ce sa mai fac.. :crack:

 

"Am pana acum 10000 km, si pana la r6 mai fac 10 000 ca sa pot spune pt mine ca stiu cat de cat sa merg pe 2 roti bine..." ...

@pinnutz 789- zecile de mii de kilometri parcursi pe 2 roti iti confera poate o anume incredere in propria persoana si iti acutizeaza simturile, reflexele, nu te salveaza insa si de la calatoria pe verticala cu bilet numai dus pt ca nu poti cunoaste chiar toate situatiile periculoase din trafic la care te expui, chiar si dupa ani multi de motociclism.

Ideea e sa fii f atent(fara a fi incordat,streast) si sa nu uiti ca mai sunt si altii care depind de tine(aveai pasagera). Incidentul a fost minor si audist-ul e vinovat in mai mare masura ca tine, bine ca ai scapat numai cu atat!

Sanatate maxima!

 

sunt foarte realist ca zecile de mii de km nu te salveaza de la ... dar oricum iti dau mare incredere in tine, si experienta creste mult, adica sansele sa scapi din boacane sunt mari cand ai ceva km..

Sanatate maxima si tie ! :crack:

 

multumesc tuturor pt sfaturi ! Numai bine si asfalt uscat :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...