Sari la conținut

Consum Xtz Supertenere


Postări Recomandate

E adevarat ca un XTZ 750 SuperTenere consuma mult combustibil? Ceva de genul 8-10% in oras?

 

Si... pt posesorii urmatoarelor modele, ce consum au acestea (oras/afara):

- Africa Twin XRV 750

- Honda Transalp 600

- BMW F650

- NX Dominator ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu de pe la prieteni.. Super Tenere-ul consuma cam pe la 10 in orash....

 

Al meu, Africa Twinul... in orash ia 8 lejer.. iar afara.. pe la 6....

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Al meu, Africa Twinul... in orash ia 8 lejer.. iar afara.. pe la 6....

 

DDC

 

omul nu minte :crack:). singurul lucru de adaugat este ca daca iti dai silinta, reusesti sa consume mult mai mult afara.. mai putin de 6 in schimb cu greu (eu am fost pe la 5.8 dar viteze pana in 100)

Editat de gaxel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dominatoru imi ia

: 4,5 -4,7 in afara daca sunt singur, maxim 110 la ora

: 5,2 -5,5 in afara daca merg cu nevasta, aceleasi condtii ca mai sus

: 6 - 7 in oras, mers FOARTE linistit fara forje inutile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

E adevarat ca un XTZ 750 SuperTenere consuma mult combustibil? Ceva de genul 8-10% in oras?

 

Si... pt posesorii urmatoarelor modele, ce consum au acestea (oras/afara):

- Honda Transalp 600

Afara 4.5 fara pasager si 4.8 cu pasager

 

In oras depinde cum merg, de la 5.5 la 6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BMW F 650 GS:

afara solo : 3,5%

afara cu pasager si baagaje: 4,00%

 

oras solo 5,5%~6,5% solo sau cu pasager nu conteaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara orasului imi ia in jur de 5l/100km iar in oras intre 6 si 7l/100km in functie de trafic. Cand am avut piesa de cauciuc dintre carburator si cilindru sparta imi lua 10l/100km si se incingea ca dracu, iar relanti-ul nu statea sub 2000 de ture.

In oras trec pe rezerva la 165 -170 km iar in afara pe la 200 - 210 km la un rezervor de 13 l cu 3 l rezerva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un SuperTenere si papa 7 in oras si 5.5 in afara (mers cam pe la 120).

 

Eu am schimbat tuburile de emulsie din carburatoare,care sunt problema care genereaza un consum mare la motoreta asta. Putini stiu chestia asta,si din cauza asta am auzit si de consum inspre 10 . :crack:

Inainte sa le schimb papa cam 1.5 la suta in plus.Acum dupa ce le-am schimbat mi se pare chiar o motocicleta economica pt dimensiunile ei. Din cate am inteles,daca e in stare buna papa sub Africa Twin (cel putin asa am vazut intr-un test facut de o revista italieneasca prin '96).

 

Aceeasi problema apare si la alte motociclete care folosesc carburatoare Mikuni (stiu de TDM,TRX,VTR parca si altele).

 

@abil-psihic : daca te intereseaza ,iti pot da detalii unde gasesti si cum schimbi tuburile de emulsie,nu e prea complicat si costa 30 EUR amandoua in Germania.Un set te tine cam 25.000 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@abil-psihic : daca te intereseaza ,iti pot da detalii unde gasesti si cum schimbi tuburile de emulsie,nu e prea complicat si costa 30 EUR amandoua in Germania.Un set te tine cam 25.000 km.

 

In cazul in care ma hotarasc sa-mi iau SuperTenere, o sa-ti dau de stire. Momentan, inclin spre Transalp, dar visul meu e acela de a avea o Africa Twin. Imi place si SuperTenere-ul, dar ma cam speriase consumul. Acum, dupa ce mi-ai spus, intra si ea in calculele mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te tenteaza.... /index.php?...mp;#entry477254

se poate vedea in Ploiesti, sau Bucuresti cel mai probabil pe weekend la snagov.(daca nu o marit pana atunci)

 

un nou consum m-a bucurat si mai mult... drum de munte (Ploiesti -Brasov via cheia) 5.26% :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

klr650

singur, mers cuminte: 3,5-4

mers nu asa cuminte: 5

asta in afara. in oras nu stiu.

salut, ai vrea sa spui mai multe despre acest tengai -am citit multe bune despre el- preferat pt calatorii lungi- fiabilitate ,consum cred si altele-multumesc mult,astept.care aveti tengai va multumesc anticipat daca puteti sa-mi spuneti mai multe -am citit multe bune despre el. multumesc.

Editat de jenifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...