Sari la conținut

Stie Cineva Daca Yamaha Ybr 125 Are Limitator ?


advd76
 Share

Postări Recomandate

La inceput in primi 200Km ajungea relativ usor cu 2 persoane la 100Km/h si se ducea undeva aproape de 110...am incercat o singura data pt ca era in rodaj.

Dupa ce i-am facut revizia la 1000Km...nu mai ajunge decat la max 95Km/h si asta doar cu o singura pers, fara pasager .

Stie cineva care e problema si daca as putea sa fac ceva ca sa fuga mai tare???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inceput in primi 200Km ajungea relativ usor cu 2 persoane la 100Km/h si se ducea undeva aproape de 110...am incercat o singura data pt ca era in rodaj.

Dupa ce i-am facut revizia la 1000Km...nu mai ajunge decat la max 95Km/h si asta doar cu o singura pers, fara pasager .

Stie cineva care e problema si daca as putea sa fac ceva ca sa fuga mai tare???

In rodaj nu trebuia sa mergi mai tare de 60 si nu aveai voie sa duci persoane,de asta merge motorul tau cu 95 :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In rodaj nu trebuia sa mergi mai tare de 60 si nu aveai voie sa duci persoane,de asta merge motorul tau cu 95 :crack:

in rodaj nu am mers decat o singura data la viteza maxima...doar cateva secunde ca sa vad cat prinde, iar in rest am mers cu max 50-60 asa cum mi-au zis de la magazin....e posibil chiar si asa sa se fi bulit???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nu e de joaca cu rodajul! Punct!

Vrei sa ai motorul in "parametrii", atunci faci rodajul ca la carte (manualul de utilizare) si nu se forteaza nici macar o data, mai ales ca e un motor mic! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inceput in primi 200Km ajungea relativ usor cu 2 persoane la 100Km/h si se ducea undeva aproape de 110...am incercat o singura data pt ca era in rodaj.

Dupa ce i-am facut revizia la 1000Km...nu mai ajunge decat la max 95Km/h si asta doar cu o singura pers, fara pasager .

Stie cineva care e problema si daca as putea sa fac ceva ca sa fuga mai tare???

wow....dak nici cu o yamaha noua nu iei 100...si iesita din rodaj...ce sa mai zic? :what: eu am tinut-o si mai sus in viteza pe a mea in rodaj..in jur de 70...si i-am mai dat de vreo 5-6 ori. :crack: .dar nu mi-a facut in halul asta.. :what: .tin sa remarc ca am first bike..nu yamaha. :what: ..acum la 10mii km merge max cu 110..rar...cu 115....cel mai mult a mers la 4500km cu 125km/h. :crack: ...intr-adevar treaba cu rodajul e serioasa...dar parca tot e prea de kko..eu acum cu 2 pers iau 100 in cap..cati cp are si ce greutate trecuta in talon?daca are 10cp si 125kg ar tb sa mearga ca fb-ul meu..parca..e ceva putred la mijloc.. :what: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

wow....dak nici cu o yamaha noua nu iei 100...si iesita din rodaj...ce sa mai zic? :funny: eu am tinut-o si mai sus in viteza pe a mea in rodaj..in jur de 70...si i-am mai dat de vreo 5-6 ori. :kiss: .dar nu mi-a facut in halul asta.. :crack: .tin sa remarc ca am first bike..nu yamaha. :crack: ..acum la 10mii km merge max cu 110..rar...cu 115....cel mai mult a mers la 4500km cu 125km/h. :crack: ...intr-adevar treaba cu rodajul e serioasa...dar parca tot e prea de kko..eu acum cu 2 pers iau 100 in cap..cati cp are si ce greutate trecuta in talon?daca are 10cp si 125kg ar tb sa mearga ca fb-ul meu..parca..e ceva putred la mijloc.. :D :crack:

da...10CP ..125cc

e ceva ciudat....nu conteaza daca merg singur sau daca mai iau si pasager....tot 100 foge

ceea ce ma face sa cred ca are vre-un limitator ceva....

in mod normal daca fug singur cu 100Km/h..cu inca un pasager de 90Kg, ar trebui sa fuga mai putin , nu?

Editat de advd76
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inceput in primi 200Km ajungea relativ usor cu 2 persoane la 100Km/h si se ducea undeva aproape de 110...am incercat o singura data pt ca era in rodaj.

Dupa ce i-am facut revizia la 1000Km...nu mai ajunge decat la max 95Km/h si asta doar cu o singura pers, fara pasager .

Stie cineva care e problema si daca as putea sa fac ceva ca sa fuga mai tare???

 

Ia incearca csa mergi aplecat cu burta pe rezervor...trebuie sa prinda mai mult...

 

Eu nu inteleg de ce ai pretentii de la motocicleta de 125 cc sa prinda 100 km/h si peste ?!?... :crack:

Editat de Nagy_Arpad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti pot garanta in proportie de 99 la suta mobra ta nu are nici un fel de limitator si atata poate ea sa duca..si problema cu tine sau o persoana in spate poate fi explicata prin raportul de transmisie la cutia de viteze...daca in ultima treapta de viteza motorul nu mai poate urca in turatie fiindca aia e limita lui de turatie si tu atunci ai 100....inseamna ca ei asa l-au proiectat...cu rapoarte f scurte..inclusiv cel final...e ca si cum ai avea 3 trepte la o dacie....chiar si cu 4 pers in ea chiar si cu soferul numai....in a 3-a blana masina nu va putea trtece de o anumita viteza...corespunzatoare turatiei maxime a motorului...la a mea de ex motorul nu poate urca peste 10mii ture nici in gol...ei bine...in sarcina asta inseamna vreo 9-9500 ture...adica 110-115.......dar eu cand merg in oras ferit de vant...chiar si la viteza de 65 simt nevoia de inca o treapta in plus...dar asta nu inseamna ca la vit mai mari ar fi la fel de buna...e o intreaga filozofie...bla bla bla...in concluzie...mobra nu e facuta si nici nu poate mai mult de atata...impaca-te cu ideea si ai grija de ea ca s-o poti vinde later sa-ti recuperezi paguba... :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la service-ul lor.....dar nu stiu cat de bine cunosc mecanici de acolo modelul asta.

la revizia de 1000km, baietii cautau filtru de ulei sa-l schimbe....cand de fapt motorul nu are asa ceva

 

Sal !

 

fiind un model relativ nou ... e normal sa nu-l cunoasca !!! in ce priveste filtrul, ARE FILTRU, doar ca nu trebuie schimbat! se spala (se curata de span :peace: ) dupa care se monteaza la loc !

ybr-ul se produce in china sub licenta si 100 de km/h e cam tot ce poate! asa ca nu mai cauta limitatorul.

si pt inspectie ... cam asta tb facut !

 

post-231-1159100593_thumb.jpg

 

sa nu ma pui sa-ti traduc .... ca mi-e o leneeeee

Editat de ticalosu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti pot garanta in proportie de 99 la suta mobra ta nu are nici un fel de limitator si atata poate ea sa duca..si problema cu tine sau o persoana in spate poate fi explicata prin raportul de transmisie la cutia de viteze...daca in ultima treapta de viteza motorul nu mai poate urca in turatie fiindca aia e limita lui de turatie si tu atunci ai 100....inseamna ca ei asa l-au proiectat...cu rapoarte f scurte..inclusiv cel final...e ca si cum ai avea 3 trepte la o dacie....chiar si cu 4 pers in ea chiar si cu soferul numai....in a 3-a blana masina nu va putea trtece de o anumita viteza...corespunzatoare turatiei maxime a motorului...la a mea de ex motorul nu poate urca peste 10mii ture nici in gol...ei bine...in sarcina asta inseamna vreo 9-9500 ture...adica 110-115.......dar eu cand merg in oras ferit de vant...chiar si la viteza de 65 simt nevoia de inca o treapta in plus...dar asta nu inseamna ca la vit mai mari ar fi la fel de buna...e o intreaga filozofie...bla bla bla...in concluzie...mobra nu e facuta si nici nu poate mai mult de atata...impaca-te cu ideea si ai grija de ea ca s-o poti vinde later sa-ti recuperezi paguba... :)

ms mult pt info

 

Sal !

 

fiind un model relativ nou ... e normal sa nu-l cunoasca !!! in ce priveste filtrul, ARE FILTRU, doar ca nu trebuie schimbat! se spala (se curata de span :peace: ) dupa care se monteaza la loc !

ybr-ul se produce in china sub licenta si 100 de km/h e cam tot ce poate! asa ca nu mai cauta limitatorul.

si pt inspectie ... cam asta tb facut !

 

post-231-1159100593_thumb.jpg

 

sa nu ma pui sa-ti traduc .... ca mi-e o leneeeee

ms mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inceput in primi 200Km ajungea relativ usor cu 2 persoane la 100Km/h si se ducea undeva aproape de 110...am incercat o singura data pt ca era in rodaj.

Dupa ce i-am facut revizia la 1000Km...nu mai ajunge decat la max 95Km/h si asta doar cu o singura pers, fara pasager .

Stie cineva care e problema si daca as putea sa fac ceva ca sa fuga mai tare???

 

E posibil sa fie din cauza rodajului! Pentru viteza mai mare incearca sa ai vantul in spate. Daca nici asa nu merge, ia-ti ceva mai mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...