Sari la conținut

Discutii Intre Noi


OVK
 Share

Postări Recomandate

Eh Sica...acuma ai aproape tot nou in scuter...dai numai ulei full syntetic de calitate, si benzina calumea, si ar trebuii sa te duca 10000 km fara nici un bai...daca ai grija de el.

Eu i-am dat numai full syntetic la al meu si am cu el 7600 km si motorul e in stare f buna...la fel si restul pieselor. In ultima vreme chiar merge foarte bine...trage de rupe.

Eu de fiecare data cand mi se termina uleiul din rezervor, curat filtru de aer si carburatorul...asa mi-am propus eu.De obicei bag ulei bixxol. Merge cam 1300-1500 de km. Pe ambalaj scrie ca amestecul este de(1:100) 1l ulei la 100 litri benzina. Si scoate putin fum uleiul...

Editat de don' juan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

despre yamaha nu ar fi mare lucru de spus .. doar ca japonezii o dau din ce in ce mai mult in bara !!! acum s-au gandit ca ar fi mai ieftin sa faca motoare in Italia !! de asta eu nu o sa imi mai cumpar motor japonez desi eram inebunit dupa ele ... :( :ok: pacat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre yamaha nu ar fi mare lucru de spus .. doar ca japonezii o dau din ce in ce mai mult in bara !!! acum s-au gandit ca ar fi mai ieftin sa faca motoare in Italia !! de asta eu nu o sa imi mai cumpar motor japonez desi eram inebunit dupa ele ... :( :ok: pacat !

 

 

te referi doar la motoarele japoneze sau in general?

 

 

si referitor la cbr 125 mi se pare frumos ca si design,e o chestie de preferinte...eu am un scuter de 49 un piaggio free si as vrea sa trec pe un motor mai mare si nu stiu daca ar fi intelept sa trec pe un motor de 125,ziceti-mi voi ce ar trebui sa fac sa iau tot un scuter de 49 dar mai puternic sau sa trec direct la unul de 125?

Editat de kendo0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca simti ca nu mai ai nimic de invata pe al tau, eu zic direct la 125. Kymco super8 mi se pare o oferta f buna la clasa asta.

 

 

pai da numai prea am ceva invata de pe al meu,vreau ceva mai sport mai de viteza daca se poate,pana acuma un honda cbr 125 m-ar linisti,desi pretul e cam piperat dar parerea mea ca merita dat un ban plus,daca aveti si alta variante la ce motor de 125 cm3 va rog ziceti-mi

Editat de kendo0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai da numai prea am ceva invata de pe al meu,vreau ceva mai sport mai de viteza daca se poate,pana acuma un honda cbr 125 m-ar linisti,desi pretul e cam piperat dar parerea mea ca merita dat un ban plus,daca aveti si alta variante la ce motor de 125 cm3 va rog ziceti-mi

kimco quanon sau cum draq se scrie e de 125 ... e un hibrid sa zic asa intre aprilia si cbr :()

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sunat acuma la scoala de soferi verbita si mi-au zis ca imi trebe A nu A1 ca sa conduc unul de 125 de cm3,deci a1 a fost desfiintzat si inlocuit de curs de legislatie,in concluzie tre sa ai 18 ani ca sa conduci unul de 125 de cm3,si acel fost a1 merge doar cu cele de 49 sa conduci,de la 49 in sus ai nevoie de A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sunat acuma la scoala de soferi verbita si mi-au zis ca imi trebe A nu A1 ca sa conduc unul de 125 de cm3,deci a1 a fost desfiintzat si inlocuit de curs de legislatie,in concluzie tre sa ai 18 ani ca sa conduci unul de 125 de cm3,si acel fost a1 merge doar cu cele de 49 sa conduci,de la 49 in sus ai nevoie de A

du-te bai si lasa-ne...intra la sectiunea "tineri si linistiti la 125cc" si citeste acolo...nu inteleg ce trb are asta cu scuterele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am fost la scoala de soferi si cursul de legislatie si A1 sunt doua lucruri diferite.legislatia se ia usor ca mam inscris la el azi si motoare pana in 50cc ,iar A1 se ia mai greu si se da la 16 ani si sunt inlcuse motoare de sub 125cc si pana la 11kw putere.daca ii zic la un instructor ce permis iti trebuie la 125cc iti zice A dar dacai zici asa sub 125cc iti va zice garantat A1 daca nu suna la alta scoala sau cel mai bine este dute tu personal.bafta in continuare la ce scuter vrei sati ei. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am fost la scoala de soferi si cursul de legislatie si A1 sunt doua lucruri diferite.legislatia se ia usor ca mam inscris la el azi si motoare pana in 50cc ,iar A1 se ia mai greu si se da la 16 ani si sunt inlcuse motoare de sub 125cc si pana la 11kw putere.daca ii zic la un instructor ce permis iti trebuie la 125cc iti zice A dar dacai zici asa sub 125cc iti va zice garantat A1 daca nu suna la alta scoala sau cel mai bine este dute tu personal.bafta in continuare la ce scuter vrei sati ei. :(

 

 

am sunat si la scoala Custom si mi-au zis la fel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vin de la scoala de soferi si miau zis ca A1 este pentru motoare de sub 125cc si legislatia pentru motoare de sub 50cc.deci A1 mai exista si se poate face la 16 ani doar ca ma programat abia in mai sa dau proba teoretica :( asa ca pana atuncea fac legislatia ca ala il am in mana peste 2 saptamani.iti garantez eu si altii care au dat ca cu A1 te duci cu motoare pana in 125cc si sa aiba maxim 15 cai putere daca are peste 15cai putere sau peste 125 atuncea iti trebuie A.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vin de la scoala de soferi si miau zis ca A1 este pentru motoare de sub 125cc si legislatia pentru motoare de sub 50cc.deci A1 mai exista si se poate face la 16 ani doar ca ma programat abia in mai sa dau proba teoretica :( asa ca pana atuncea fac legislatia ca ala il am in mana peste 2 saptamani.iti garantez eu si altii care au dat ca cu A1 te duci cu motoare pana in 125cc si sa aiba maxim 15 cai putere daca are peste 15cai putere sau peste 125 atuncea iti trebuie A.

 

 

dar tu din ce oras esti?ca la mine in Arad asa ceva nu se poate,am sunat la 2 firme de scoala de soferi si asa ceva nu se poate,A1 poti sa conduci maxim cu 50 de cm3,asa mi-au zis cele 2 firme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din medias dar asta e valabil peste tot.cei drept maidemult A1 era pentru motoare pana in 50cc dar sa schimbat legea la ocupat legislatia si cu A1 meri cu motoare de 100-125 cc fara probleme peste ai nevoie de A.lasa ca si aici ma inebuneau 3 scoli cami trebuie A pentru motoare de peste 50cc si nu A1 dar in cartea de legislatie rutiera scrie pe alb si negru "motoare de peste 50cc pana la 125 se pot conduce cu A1 motoare de peste 125cc iti trebuie A".

 

daca vrei un motor mai mare de 50cc dai de A1 daca vrei sa stai la 50cc legislatia e suficienta.mai multe scoli nu au A1 dar au A :( si la fel ziceau ca trebuie A pentru 51cc nu A1 ca sa faci la ei scoala nu la altu.cel putin asai aici in medias. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A1 na fost desfintat de legislatie ele sunt asa:

 

legislatia rutiera - motoare sub 50cc si viteza maxima de 45km/h (toate motoarele noi sunt limitate ca sa se incadreze la categoria asta si pe pot scoate usor) de la 16 ani

 

A1- motoare sub 125cc si puterea maxima pana la 11kw(cam 15cai putere) de la 16 ani

 

A - motoare peste 125cc de la 18 ani

 

na fost desfintat A1 , si cu el poti mere cu motoare de peste 50cc pana la 125cc asta e garantat numai stiu ce articol e mie cam lene sa mai si citesc sa vad pe unde scrie dar de scris scrie :ok: si daca nici acuma nu team lamurit o sa mai intre alti membri care o sa te lamureasca :(

Editat de madendre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o explicatie vaga ar fi ca secretarele care sunt la birou stie sa faca socoteli si altele dar nau habar de noul cod rutier :ok: la scoala la care am fost astazi am intrebat pe femeia aia dece nu au subcategoria A1 ca au A ea mia raspuns asa "trebuie alti instructori si motoare pentru subcategoria aia si nu prea sunt doritori ca sa ne iasa profit din ala"cat de adevarat este nu stiu dar suna cam vag :(

Editat de madendre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar pe voi v-a oprit politia si va cerut actele la control si ati avut a1 si un motor de 125?si au zis actele in regula?

Nu inteleg de ce nu ar fi in regula.

SUBCATEGORIA A1: motocicletă cu o capacitate care nu depăÂşeÂşte 125 cm3 Âşi o putere care nu depăÂşeÂşte 11 kW;

Ceva neclar??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh Sica...acuma ai aproape tot nou in scuter...dai numai ulei full syntetic de calitate, si benzina calumea, si ar trebuii sa te duca 10000 km fara nici un bai...daca ai grija de el.

Eu i-am dat numai full syntetic la al meu si am cu el 7600 km si motorul e in stare f buna...la fel si restul pieselor. In ultima vreme chiar merge foarte bine...trage de rupe.

Eu de fiecare data cand mi se termina uleiul din rezervor, curat filtru de aer si carburatorul...asa mi-am propus eu.De obicei bag ulei bixxol. Merge cam 1300-1500 de km. Pe ambalaj scrie ca amestecul este de(1:100) 1l ulei la 100 litri benzina. Si scoate putin fum uleiul...

 

in general fac multi km cu scuterul , si nu am bani de full syntetic , daca scoate fum pe mine nu ma deranjeaza , nu stau cu gura la toba . 3 litri de ulei full syntetic = 3000 de km = 1 milion = piston si segmenti noi originali minarelli , (sau poate si mai buni .. ) ,

 

pe sr-ul ala vechi albastru de l-am palit , aveam 32 de mi facuti , din care 7000- 8000 de km facuti de mine cu vrajeala de ulei , motorul mergea cand lam dat cum mergea si cand lam cumparat , nu zic ca tragea de rupea si derapa intruna , dar mergea bine , 90 pe drept si cu vant din fata ,

 

:( :ok: :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce nu ar fi in regula.

SUBCATEGORIA A1: motocicletă cu o capacitate care nu depăÂşeÂşte 125 cm3 Âşi o putere care nu depăÂşeÂşte 11 kW;

Ceva neclar??

 

e neclar aia ce mi-au zis la telefon de la scoala de soferi :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa a fost prima data cum au zis aia de la scoala dar vremurile trec legile se schimba si aia nu se mai chinuie sa vada cum e legea bani sa iasa nu altceva :ok: stai linistit e asa cum zic toti de pe forum A1 e pana in 125cc aia de la scoala mai beau si ei de plictiseala si asa dau informatii eronate :moto:

 

asfalt uscat si salutari cu farul mai am 2 saptamani si iau legislatia rutiera :( si inca vreo 2 luni si iau permisul A1 :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...