Sari la conținut

Discutii Intre Noi


OVK
 Share

Postări Recomandate

asa a fost prima data cum au zis aia de la scoala dar vremurile trec legile se schimba si aia nu se mai chinuie sa vada cum e legea bani sa iasa nu altceva :ok: stai linistit e asa cum zic toti de pe forum A1 e pana in 125cc aia de la scoala mai beau si ei de plictiseala si asa dau informatii eronate :moto:

 

asfalt uscat si salutari cu farul mai am 2 saptamani si iau legislatia rutiera :( si inca vreo 2 luni si iau permisul A1 :ok:

 

 

succes iti doresc!eu am cursul de legislatie l-am luat pe naspa,mi-a zis ce inseamna semnul ala triunghi ca ce tre sa faci la stop dinastea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mie unu chiar imi place cum suna CSR si dak ar fi logo prima poza postata astazi de mine cred k si-ar da tot prostu' seama despre ce e vb....

 

si mie imi place cum suna ... si logo care apare la cottoninio la av eu zic ca e misto ... restul nu mi se par la fel de reushite ... cat despre imn eu zic ca e mai potrivit hammerfall - hearts on fire decat AC/DC - highway to hell pt ca dupa nume cel putin (autostrada spre iad) ar fi mai potrivit pt motoare ... pt ca alea au viteza ... desi nu sunt din bucuresti ... si nu pot participa la intalniri:(:( sper ca am fost si eu de ajutor cu parerea mea;)

Am descoperit o piesa mai potrivita pentru scutere ... si anume ... Foghat - slow ride ... de ea ce ziceti?

Editat de GeorGEBlaCKRidER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mie imi place cum suna ... si logo care apare la cottoninio la av eu zic ca e misto ... restul nu mi se par la fel de reushite ... cat despre imn eu zic ca e mai potrivit hammerfall - hearts on fire decat AC/DC - highway to hell pt ca dupa nume cel putin (autostrada spre iad) ar fi mai potrivit pt motoare ... pt ca alea au viteza ... desi nu sunt din bucuresti ... si nu pot participa la intalniri:(:ok: sper ca am fost si eu de ajutor cu parerea mea;)

Am descoperit o piesa mai potrivita pentru scutere ... si anume ... Foghat - slow ride ... de ea ce ziceti?

aaam... nu stiu cum sa-ti zic, dar logo-ul s-a hotarat de 1 an deja, imn oricum nu ascultam... A, si numele e de mult hotarat... Te-ai uitat la data postului lui cotto? :ok:

 

 

Bafta! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care ar fi mai buna pt incepatori un rs 125 sau un cbr 125?si am o intrebare legat de aprilia rs 125,am auzit ca dupa 2 ani e praf nu e mai buna de nimic,pica piesele din ea etc e adevarat?

 

nu este absolut adevarat...ai auzit gresit...la toate motocicletele "le pica piesele" daca nu sunt folosite bine si ingrijite...si eu am auit ca blondelesunt proate...majoritatea...dar sunt si cele bune..eu te sfatuiesc daca esti incepator sa ti iei un rs :( :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu chiar cade.dar se uzeaza mai repede decat cbr?asta vreau s stiu

 

Daca esti incepator.. pentru inceput e bun un cbr.. e ceva mai lent.. dar e bun pt incepatori.. deja la rs .. este modelul cu power valve care mere 170 si in fiecare treapta dupa 6-7 mii de ture deja rupe normele... nu iti recomand :ok: daca esti incepator..

 

PS : Ai putea sa te gandesti la un rs.. daca zici ca esti un om cu capu pe umeri si la inceput sa nui dai tare.. sau chestii de astea.

 

Bafta ! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa a fost prima data cum au zis aia de la scoala dar vremurile trec legile se schimba si aia nu se mai chinuie sa vada cum e legea bani sa iasa nu altceva :ok: stai linistit e asa cum zic toti de pe forum A1 e pana in 125cc aia de la scoala mai beau si ei de plictiseala si asa dau informatii eronate :moto:

 

asfalt uscat si salutari cu farul mai am 2 saptamani si iau legislatia rutiera :( si inca vreo 2 luni si iau permisul A1 :ok:

mai ai 2 luni si iei A1?:)) cand tot cursu pt A1 e 1 luna:)))) cel putin la noi;) dar am auzit ca la A doar in poligon te bag la cap cu 8-uri ... cercuri ... si tot felu de teste ... cei care au motor mare ... ma refer pt A deci de prefrabil de la 3-400 in sus (cmc) ... imi pot confirma lucrul acesta?

 

si apropo de forja :guitar:) uitati-va mai jos

post-31723-1207334471_thumb.jpg

post-31723-1207334480_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti incepator.. pentru inceput e bun un cbr.. e ceva mai lent.. dar e bun pt incepatori.. deja la rs .. este modelul cu power valve care mere 170 si in fiecare treapta dupa 6-7 mii de ture deja rupe normele... nu iti recomand :ok: daca esti incepator..

 

PS : Ai putea sa te gandesti la un rs.. daca zici ca esti un om cu capu pe umeri si la inceput sa nui dai tare.. sau chestii de astea.

 

Bafta ! :(

 

 

pai parca m-ar tenta mai mult un rs dar se strica repede din cate am auzit,daca ar fi mai fiabil l-as fi luat de mult asa nu stiu...imi da de gandit

Editat de kendo0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 5000 km si este inca in garantie(Jet Force C-Tech).

Vreau sa schimb si ceva consumabile la el.

Unde pot face o revizie, in Bucuresti, la jet force-ul meu?

Multumesc anticipat!

Editat de dadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da frate...logic ca pica totul dupa el dupa ce schimbi mereu la 11-12 mii ture (aproape de rosu). Tactu(si ma refeream in general, nu la cineva anume) schimba cu masina numai la 5000-6000 de ture? Daca schimbi sub 7000, adica inainte sa intre power valve in functiune, o sa te tina mult si bine, aproape la fel de mult ca cbr-ul...totusi sa nu uitam ca e 4T. De ce exista rs-uri din 99 sau chiar mai vechi care inca merg brici? Ca au fost ingrijite. Orice se rablageste daca e forjat.

 

Si pentru un incepator, cbr toata ziua :ok: e mult mai bun, adica mai lent :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia ziceti pe la voi cum e vremea?? La mine ieri si alaltaieri a fost cald si am putut sa ma plimb toata ziua cu scuterul, insa azi a cam plouat si a batut vantul...asa ca m-am apucat sa fac o smecherie...un proiect cu care voi participa maine la un concurs de fizica. Urati-mi noroc caci de intru pe tara dau de baut :hug: :cheers:

 

Citez din ce am scris in descrierea proiectului sa va dati seama ce face:"Astfel noi ne-am gandit sa lucram la un proiect care sa ofere posibilitatea de determinare cantitativa a continutului de apa din sol, si care sa asigure precizia, rapiditatea, simplitatea, inregistrarea fara intrerupere si in mod cat mai economic a observatiilor.

 

Sistemul nostru masoara rezistenta intre electrozi. Unul din electrozi este conectat la 5V iar la celalalt se masoara tensiunea fata de masa, cu ajutorul unui convertor analog-digital din microcontroller.

 

Microcontroller-ul are pe langa intrarea de alimentare si o intrare pt tensiunea de referinta care compara tensiunea masurata cu tensiunea de referinta.

 

Microcontroller-ul functioneaza pe baza unui program scris in Bascom AVR. Acesta caculeaza umiditatea solului in fuctie de datele primite de la senzor, si afiseaza pe ecran rezultatul urmat de un mesaj.

 

ADC sau Analog to Digital Convertor este un convertor care masoara tensiunea care cade pe rezistenta."

 

Am atasat si niste poze cu jucaria :(

 

pic0630sf6.th.jpg

 

pic0633jc2.th.jpg

..................................................................................

Maine de e vreme buna plec la tara si imi montez niste leduri albastre in fata la scuter...si o sa se vada prin orficiile de la radiator. Sper sa arate frumos :burnout:

Cius! Si o noapte super europeana :P

Editat de don' juan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da frate...logic ca pica totul dupa el dupa ce schimbi mereu la 11-12 mii ture (aproape de rosu). Tactu(si ma refeream in general, nu la cineva anume) schimba cu masina numai la 5000-6000 de ture? Daca schimbi sub 7000, adica inainte sa intre power valve in functiune, o sa te tina mult si bine, aproape la fel de mult ca cbr-ul...totusi sa nu uitam ca e 4T. De ce exista rs-uri din 99 sau chiar mai vechi care inca merg brici? Ca au fost ingrijite. Orice se rablageste daca e forjat.

 

Si pentru un incepator, cbr toata ziua :cheers: e mult mai bun, adica mai lent :burnout:

 

are dreptate...orice lucru care este intretinut tine mai mult...orice lucru care este forjat si iti bati joc de el te lasa rapid...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai ai 2 luni si iei A1?:() cand tot cursu pt A1 e 1 luna:)))) cel putin la noi;) dar am auzit ca la A doar in poligon te bag la cap cu 8-uri ... cercuri ... si tot felu de teste ... cei care au motor mare ... ma refer pt A deci de prefrabil de la 3-400 in sus (cmc) ... imi pot confirma lucrul acesta?

 

si apropo de forja :P) uitati-va mai jos

 

am vorbit cu un instructor si mia zis cam 2 luni daca incep acum cursul acuma nu bag mana in foc eu sper sa fie asa cum ai zis tu oricum dau primadata de legislatie ca nu lam facut nam avut varsta porma era frig afara si tot asa :hug:

apropo de forja dar ce iai facut ca pistonul ala e distrus :hug:

don' juan la mine a ploat si era inorat toata saptamana si astazi e doar inorat dar tot ma duc cu motorul :cheers: si bafta tin pumni sa intri cu brio :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EEE am intrat pe tara la concurs :hug:

Tata m-a cadorisit cu un rezervor plin de benzina...si o sticla de cola :( Dar daca am zis tot fac cinste...cred ca ajunge cate o picatura pentru fiecare... :cheers:

..................................

Cat despre vreme...cam ploua pe la nou :burnout: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai inistit si la mine a inceput sa ploue chiar cand am vrut sa ies afara :what: daca peste 2 ore tot ploua sau picura tot es eu afara pana la baraj , o sa fac un pic de ofroad :P

a era sa uit felicitari don' juan beau un paharel pentru ca ai intrat :cheers: (de suc stati linistiti :haha: )

 

--- Mesaj completat în 05 Apr 2008 19:39 -------------
am revenit din plimbarea mea unde la final am avut o mare aventura.spun asta pentru ca am tot luat pe drumuri pe care nu le stiam si la final am ajuns pe o straduta cunoscuta pe care erau ceva echipaje de politie pe care vroiam sa le ocolesc :lol: am intrebat un batran care era cu caruta pe unde as putea lua, el ma indrumat pe o straduta pe care mia zis ca da de sosea.ei bine iau pe straduta aia care se transforma dintro straduta asfaltata cu gropi intrun drum cu mocirla plin cu apa si cand zic apa apai apa era mai luam ceva gropi demi atingea pedalele trebuia sa tin picoarele sis pe rezervor si tot mam murdarit si udat :burnout: si in tot acest timp eu ma rugam de motor "hai motoras te rog eu hai motoras ca mai avem un pic si scapam"si asa a fost dupa vreo 5km de noroi si apa ce mai ajungea la pedale cand luam cate o groapa ascunsa am ajuns unde mia zis batranul si acasa am observat numarul de inmatriculat inclinat intro parte " e prins intrun surub" dar am scapat si data vitoare numai iau pe asa un drum mai bine ma intorc :huh: dar dupa toate astea ma tot intreb dece nu sa oprit motorul ca bujia era cel mai sensibil foarte usor ajungea apa pe el sau cum de nu a intrat apa in filtru de aer ca doar e jos de tot e la aceas inaltima ca pedalele :hug: si mai atingea apa pedalele din cand in cand :(

 

am vrut sa uploadez niste poze cu opera mea dar nu reusesc X-(

 

in fine cand am ajuns acasa am vazut pe televizor ca politisti numai stiu sigur daca din timisoara sau iasi au primit scutere sa se poata si ei strecura cu usurinta prin oras. voi ce parere aveti ? eu zic ca este o idee foarte buna :hug: si peste tot in tara ar trebui aprobat aceasta idee :kiss: am gasit asta pe net http://www.ziuaiasi.ro/Scutere-pentru-agen...iere-A7338.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...