Sari la conținut

Mv Agusta 1000r- Recordul De Viteza Pentru O Motocicleta Standard


allias
 Share

Postări Recomandate

allias....ai dreptate ca se bat la egal cu japonezii....dar asta doar in performante....si le dau clasa la design din punctul unora de vedere japanezilor....ce gresesti tu este ca uiti ca japanele au niste taxe enorme si de aia cosat o mv cat un r1 de ex :P.....fa comparatie intr-un stat unde nu sint 30% taxe la o japaneza sa vezi care e diferenta de pret....si sa nu uitam ca motorul agustei nu e facut din paste ci din sushi :D

Editat de Coxanel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vorbeam din punctul de vedere al platitorului de taxe de 30% roman

:P

 

allias, daca se faceau doar 1500 de R6-uri 06, cate luni crezi ca statea lumea la coada?Doar 2 luni?Sa fim seriosi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu frate de ce nu mi-ati dat mie un kawasaki zzr 1400(sau orice bomba) si lui Rossi o bicicleta cu motor ,iar Rossi ma mucifica instant pe un circuit, asta ce insemna ca aceea bomba condusa de mine e un jaf si cea mai buna motocicleta este de fapt acea bicicleta cu motor. Fa frate testul cu ACELASI pilot,in aceleasi conditii ,pe acelasi circuit si atunci vino si spune ca X e mai tare ca Y.

Imi aduc aminte ca a mai fost o magarie de genul asta facuta:era acel clip pe net intre o R1 din98(parca) si un Porsche Carrera "civil"(300cp) si vezi doamne Carrera a fost mult mai tare...buuuunnnnnnn ,nu contest cu nimic acest rezultat ,dar cand citesc in Univers Moto(nu mai stiu exact care numar) testul intre Mv Agusta si Lamborghini Gallardo(500cp!!!!-deci aproape DUBLU fata de Porsche) si vad ca Agusta castiga la mai bine de 10sec!!!! in fata Lambo-ului ,atunci ce DRACU SA MAI CREDEM NOI CITITORII SI SPECTATORII?!??!?!?.....ca scrieti in functie de cum luati spaga si cata luati??

 

:crack: Silvica tata,

Toate concluziile unor astfel de teste se fac dupa jdemii de medii ale timpilor scosi pe multe ture de circuit de piloti DIFERITI, cu fiecare motocicleta in parte (chestie valabila si in Master Bike) - daca ai fi citit macar o (1) :lol: revista moto serioasa la viata ta, ai fi stiut cu siguranta asta!

Iar cit despre duelul (obiectiv condus) Lambo - MV Agusta (la care sigur ai ramas tot la faza holbarii la poze intzepenit in proiect), citeste cel putin raportul kg/CP al fiecarui vehicul si o sa vezi ca MV-ul de 1000 sta mult mai bine decit Gallardo la capitolul asta decisiv (compensind viteza mai mica din virajele strinse pe liniile drepte).

Cit despre ipoteticele shpagi... :kiss: , iti doresc doar sa ai un salariu egal cu ele...adica ZERO :D

Toate bune altfel :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ptr silviu C 500 cp inseamna aproape dublu fata de 300 cp ( iar cu asta ar trebui sa ne dam seama cate stie el despre dinamica, aerodinamica, accelerare and stuff)....caii astia nu sint direct proportionali cu cifrele :P ....adica mai pentru tine: o masina cu 600 cp nu e de doua ori mai "tare" ca una de 300....pune-ti putin mintea la sprint

Editat de Coxanel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma refeream la ducati..care insa au atins foarte repede viteza de 280///ceea ce i da si acceleatia viscerala pentru care sunt cunoscuti

 

Fratilor ce record e si asta 302 kmh?F4 lu sinner a luat 270kmh...si e un sport touring cu 120 cai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de obicei un kilometraj "fura" cam 10%....calculeaza tu cat a "bagat" sinner, dupa ce ai aflat....citeste cateva chestii despre aerodinamica unei motorete care este egala cu cea a unei caramizi , nu sint vreun astro-fizician dar de la 250 la 300 REALI iti trebuiesc multi cai .....fara sa fiu rautacios.....multi afoni pe aici.....cei care se simt ii rog sa se simta in continuare

Editat de Coxanel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de obicei un kilometraj "fura" cam 10%....calculeaza tu cat a "bagat" sinner, dupa ce ai aflat....citeste cateva chestii despre aerodinamica unei motorete care este egala cu cea a unei caramizi , nu sint vreun astro-fizician dar de la 250 la 300 REALI iti trebuiesc multi cai .....fara sa fiu rautacios.....multi afoni pe aici.....cei care se simt ii rog sa se simta in continuare

 

si aici dau de tine???? noroc ca nu mai esti modeLator! cum iti mai ziceam, cand iti citesc postarile ma ...taie! sper sa nu ma cufuresc!

 

haide bafta, mai zici si bine uneori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ufff ,sa o luam pe indelete :rose: :

atunci inseamna ca refuzi sa crezi ca exista aerodinamica
Din cate stiam eu(din revistele citite pe wc-macar am bani de reviste :eek: ) MV-ul a fost foarte criticat pt ca ramas la stadiul de acum 10 ani ,deci ca aerodinamica NU are cum sa se compare cu modelele actuale daca el este criticat ca e la stadiul de acum 10 ani ,nu?
ma refeream la ducati..care insa au atins foarte repede viteza de 280///ceea ce i da si acceleatia viscerala pentru care sunt cunoscuti
Stiam ca 999S prinde in jurul a 270 REAL,deci cam greu cu 280-ul ,asta ma refer pt un kilometraj REAL. Si tot din revistele citite pe wc ,ducati are cea mai slaba acceleratie pana la 200km/h dintre toate de 1000(chiar si mai slaba ca a celui de 750 ,dar ma rog),asa ca miram-as sa accelereze mai bine pana la 280(asta REAL si doar daca poate :) )decat competitoarele celelalte
Silvica tata,

Toate concluziile unor astfel de teste se fac dupa jdemii de medii ale timpilor scosi pe multe ture de circuit de piloti DIFERITI, cu fiecare motocicleta in parte (chestie valabila si in Master Bike) - daca ai fi citit macar o (1) revista moto serioasa la viata ta, ai fi stiut cu siguranta asta!

Misto gandire :daca un nabab mananca 4 fripturi si un sarantoc nu mananca nici una ,asta inseamna ca ,ca medie ,am mancat fiecare 2 fripturi ,nu? :) ...Asa e si aici:pui o varza sa conduca un R1 si obtine x timp si il pui pe Rossi cu r1 si obtine y timp ,dar ca medie suntem bine clasati ,nu? :kiss: :yikes:
Iar cit despre duelul (obiectiv condus) Lambo - MV Agusta (la care sigur ai ramas tot la faza holbarii la poze intzepenit in proiect), citeste cel putin raportul kg/CP al fiecarui vehicul si o sa vezi ca MV-ul de 1000 sta mult mai bine decit Gallardo la capitolul asta decisiv (compensind viteza mai mica din virajele strinse pe liniile drepte).

heeeeiii ,dar nu am contestat lucrul acesta ,dar se pare ca "omiti" un mic amanunt:era vorba si de testul intre aceea Carrera de 300cp si acel R1 ,de el nu spui nimic....acolo ,nu era cam acelasi raport si de ce totusi a castigat Carrera ,iar aici unde Lambo era MUUUULLLLLLTTTTTT mai puternic(totusi sunt 500cp fata de 300 ,conteaza "putin" ,nu? :eek: ) a castigat Mv-ul?!?!? :D

 

Cit despre ipoteticele shpagi... , iti doresc doar sa ai un salariu egal cu ele...adica ZERO
Ipocrizia salveaza Romania... :rose:
ptr silviu C 500 cp inseamna aproape dublu fata de 300 cp ( iar cu asta ar trebui sa ne dam seama cate stie el despre dinamica, aerodinamica, accelerare and stuff)....caii astia nu sint direct proportionali cu cifrele ....adica mai pentru tine: o masina cu 600 cp nu e de doua ori mai "tare" ca una de 300....pune-ti putin mintea la sprint
De aia te iubesc eu Coxanele :P ...cumva am spus eu ca daca are puterea dubla ,este de 2 ori mai buna?!?! :lol: :D ...unde am zis eu chestia asta?! ...ca 500cp te ajuta MULLLLLTTTT mai mult la sprinturi decat 300cp ,asta da ,perfect de acord ,dar unde am zis ca e de 2 ori mai buna!??!??! Iar dilema era ,ca daca o masina de 300cp(care face suta in 5,5sec-parca) a reusit sa faca un R1 lejer ,atunci cum dracu o masina care face suta in mai putin de 5 sec(iar diferenta pana la 200km/h e si MAI MAREEEE) pierde in fata Mv-ului?! :crack:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

testul intre aceea Carrera de 300cp si acel R1 ,de el nu spui nimic....acolo ,nu era cam acelasi raport si de ce totusi a castigat Carrera ,iar aici unde Lambo era MUUUULLLLLLTTTTTT mai puternic(totusi sunt 500cp fata de 300 ,conteaza "putin" ,nu? :D ) a castigat Mv-ul?!?!? :P

Alea nu pot fi numite teste. Sunt niste spectacole pentru anumite emisiuni. Niste show-uri. Ceea ce inseamna ca sunt neprofesionist facute, nu neaparat aranjate. Depinde imens de alegerea circuitului, pe unele sunt avantajate masinile si pe altele motocicletele, pe un circuit foarte stamt si virajat iti bate un kart de 10 cai orice vitezana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Sincer nu mi se pare scumpa pentru anii de istorie si technologia pe care le duce in spate :baldy:

 

dar nu am bani de ea, asa ca ma uit la ea doar ca la un posibil dreambike

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Italience, japoneze, putere, fiabilitate, top speed, limitare, delimitate, bla bla bla.

Cand un pilot care a condus agusta si o japoneza va face comparatie intre ele, atunci da, va fi o opinie de luat in considerare.

 

Pana atunci, ma bag si eu in "vorbareala" asta si spun: Am Gagiva (produse de MV Agusta), deci MV Agusta rullz! Fuck japonezele, ca am eu italianca!!! Da' cand vad gsx-r 05 pe strada imi cad ochii... sa fim seriosi.

 

SFAT: Motorul tau nu este cel mai bun pentru ca e al tau.

Asa ca, daca ai un cbr 600 din 90 luat cu 3000 de coco, nu spune ca italiencele sunt de cacat_. Si invers.

 

PS. "cbr 600 din 90 de 3000$" e doar un exemplu. Nu bat apropouri.

 

R.ide I.n P.eace

Editat de Andi Sabin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut ocazia sa vad, aud si simt cum trece pe langa mine asa ceva, asta vara, la mine in Ct. Era inmatriculata in germania, si cred ca tipul era strain, daca era roman m-ar bucura si mai mult. Oricum, e cu totul altceva decat motoarele care le avem noi, atat ca design, ca sound, si mai ales ca pretz. ganditi-va la ea ca la o masina Bentley, care desi are motor biturbo de 6,7 litri totusi nu e masina sport, arata f. bine dar nu are design extraordinar, desi e exclusivista. Sunt multe de spus, mai ales fata de pretul unui motor standard. Cand vb de MV Agusta e clasa dedicata celor exclusivisti si cu multi bani, care nu cauta neaparat performante, ci mai mult sa iasa in evidenta. Parerea mea! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...