Sari la conținut

Turul Ro In 10 Zile


Postări Recomandate

In sfirsit am gasit si eu resursele (de timp si bani) pentru turul tarii.....

 

Date tehnice:

- 2.650 km

- 10 zile (17-26 august)

- 6,11 litri/100 km consum mediu

- 120 de litri de bagaje (rollbag Louis 75 L, rucsac 25 L, tankbag 15 L, diverse alte chestii atirnate de moto) + pasager (nevastuica)

- buget 1200 RON, din care 600 benzina.

Poze...la greu:

 

Pe bac la Brailapost-442-1156862443_thumb.jpg

 

Vulcanii noroiosipost-442-1156862478_thumb.jpgpost-442-1156862500_thumb.jpgpost-442-1156862514_thumb.jpg

 

Camila pe drumul Cheia-Brasovpost-442-1156862734_thumb.jpg

 

Goldorak la Vidraru post-442-1156862770_thumb.jpg

 

Moldoveanu (cred) in spate post-442-1156862797_thumb.jpg

 

Bilea Lacpost-442-1156862831_thumb.jpg

 

Cric de brad (cel de otel s-a rupt inainte de Lacul Rosu)post-442-1156862874_thumb.jpg

 

Cheile Bicazuluipost-442-1156862904_thumb.jpgpost-442-1156862933_thumb.jpg

 

Pe la Pasul Prislop post-442-1156862965_thumb.jpg

 

La Sapintapost-442-1156863018_thumb.jpg

 

Aproape ca acasa, la gradina botanica din Clujpost-442-1156863043_thumb.jpg

 

Valea Draganului si Cascada Iadolina, spre Stina de Valepost-442-1156863066_thumb.jpgpost-442-1156863108_thumb.jpg

 

Pestera Ursilorpost-442-1156863131_thumb.jpg

 

Ghetarul Scarisoarapost-442-1156863174_thumb.jpg

 

post-442-1156863211_thumb.jpg\

 

Drumurile au fost destul de aproximative (noroc de camila care n-a spus nici pis), dar din pacate mizeria este omniprezenta in orice popas/parcare de pe marginea soselei.

In rest...dormit numai la cort (si la Cluj la Piti_Biker, inca o data, ramin dator cu acelasi lucru la Tulcea, si cu tura de caiace), mincat biscuiti, pateu si supe la pachet.

A fost superb, relaxant, fara nici o problema (in afara cricului care s-a rupt la Lacul Rosu, lasindu-mi placerea de a ridica de jos camila pe un pietris ca bilele de rulment). Am dat cam 80% din resurse ca s-o ridic, iar cricul l-am sudat a doua zi la Bicaz, la un service super dotat, cu 10 RON.

Ne-a plouat torential intre Sighet si Baia Mare, pe 50 km de serpentine.....multa adrenalina, dar tot nu ne-a stat nimic in fata.

Cauciucul spate e acum uzat la 45 de grade pe ambele laturi, parca ar fi fost sanfrenat :P. Sint satul de curbe pentru o bucata de vreme.

 

PS Cele mai mari emotii mi le-au dat, pe drum, femeile la volan. Neacordari de prioritate, manevre fanteziste...deja stiam ca e femeie inainte s-o injur....si treceam mai departe, nu merita sa consum magnetii degeaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care AIA ?

 

O sa mai pun poze, desigur. Am vreo 1000, cel putin.

 

Alte detalii:

Campinguri:

- Slanic Prahova - camping slabut, in centru linga un fel de baza de agrement cu piscina (albie de porci) si namol terapeutic. Culmea ca era un boiler cu apa calda si a fost acceptabil pina la urma

- Dirste (Brasov) - super camping, ca de obicei.

- Lacu Rosu - un fel de camping, la care nici n-am mai platit, ca nu avea nimic in afara de iarba.

- Vatra Dornei (Camping Automobilist sau ceva asemanator) - excelent, cu apa calda, dusuri etc

- Arieseni - locatie frumoasa, dotari zero.

- Sibiu (Dumbrava) - loc putin, dar apa calda si dus OK.

Restul am dormit pe marginea soselei. Conditii uneori ca la camping :P

 

Am avut cu noi dus portabil (Louis) dar nu l-am folosit. In schimb a fost foarte utila canistra de 10 L portabila (se videaza si se face mica) cu robinet, care tine loc de canal cu apa curenta. Tot de la Louis.

In rest....aragaz portabil Mighty Atom cu o butelie mica dar care a tinut tot drumul, cort Nordisk Black Forest super etans (doua nopti de ploi de munte).....

Cazarea in campinguri e cam 10 RON de persoana pe noapte.

Mai costa si vizitarea diferitelor obiective....

 

 

Drumuri bune si frumoase:

- Brasov-Intorsura Buzaului

- Transfagarasan fara bucata din jurul lacului, care intra la categoria "postbelic" :D

- Sightul Marmatiei - Baia Mare (super viraje, mai ales pe ploaie)

 

Restul de drumuri sint doar frumoase. Multe denivelari, gropi, lucrari, sensuri unice, semafoare. In general putin pietris si praf, ceea ce e bine.

Exceptie: drumul pina la Scarisoara. Are 2 variante: una lunga si foarte proasta (pe aia o facusem deja acum 10 ani, cind am facut un alt tur de RO cu IJ-ul) si alta mai scurta dar si mai proasta, care mi-a dat emotii si m-a facut sa injur la fiecare bolovan si ac de par cu urcare la 45 de grade pe pietris de riu....

 

Daca as fi avut sportiva, m-as fi impuscat pe la jumatatea traseului. Dar e o parere subiectiva, pentru ca le urasc oricum, nu doar pe gropi.

 

Concluzie finala: luati-va enduro.....si bucurati-va de indiferent ce vi asterne in fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari ptr excursie , pozele vorbesc singure !

 

Ma gandeam ca o fi fosta motoreta a lu' BD .

Editat de LOTRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari.spune-mi te rog cum e drumul pe Cheile Bicazului?

spd-ule , spune-mi te rog cat te-a ajuns transalpul , daca e cel din poza , da-mi ceva detalii te rog si sa scuze baietii ca sar din subiectul vostru. drumul catre lacul rosu e bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...