Sari la conținut

Drumuri Decopertate + Soferi Idioti


Mishu_ZX9R
 Share

Postări Recomandate

In seara asta mergeam pe cheiul Dambovitei din directia Unirea spre podul Izvor... chiar cu 50 m inainte de semafor "desteptii" de drumari bucuresteni :crack: au decopertat asfaltul pana in semafor si cu ajutorul unui dobitoc cu masina :P :D care s-a gasit sa valseze in fata mea am reusit sa ma imprastii pe jos. Asa ca aviz tuturor .... se decoperteaza pe acolo .... desi s-a asfaltat acum 3 luni .

 

Noroc cu echipamentul de protectie (Scorpio - AZ geaca si manusi + Caberg casca) ca am reusit sa scap fara nici o julitura si doar cu cateva vanatai si bineinteles cele mai multe daune le are Suza mea :D si pe stanga si pe dreapta ... simetric.

 

 

In concluzie aveti grija prin zona aia ...

 

 

P.S dobitocul de care trebuie sa va feriti este o Toyota de culoare inchisa cu B-53-EWL ... poate il vedeti in trafic .. sa-i urati de bine :kiss: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

B-53? Inseamna ca e masina relativ nou inmatriculata (Io pe 1 august mi-am inmatriculat motorul si mi-au dat nr cu B-53).

Dar cum s-a avariat motorul pe ambele parti? S-a rostogolit? Bine ca aveai echipament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va suparati ca intreb, da' de ce "muye la conservar"? Ce-a facut, a dat peste tine, ti-a pus piedica si-ai cazut, ti-a aratat limba si n-ai vazut ca pe jos e jale? Ce inseamna "sa valseze"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai purtat echipamentul si nu ai patit mai nimic.cat despre drumari am vazut la televizor cu lucreaza ei :D Au asfaltat dar nu au ridicat gurile de canalizare la acceleasi nivel si in unele locul le-au ridicat prea mult :crack: Asa ii la noi in tara :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va suparati ca intreb, da' de ce "muye la conservar"? Ce-a facut, a dat peste tine, ti-a pus piedica si-ai cazut, ti-a aratat limba si n-ai vazut ca pe jos e jale? Ce inseamna "sa valseze"?

 

sa valseze= stanga-dreapta (fara semnal) si iar stanga dreapta, stanga dreapta

 

te panichezi cand vezi un idiot care valseaza pt ca nu stii cum sa scapi de el :kiss: atunci cand vezi ca vrea sa faca dreapta.....e, atunci sa ai grija la stanga pt ca sigur s-a ivit o oportunitate sa o ia prin stanga, dar nu se stie niciodata cand se razgandeste si vrea sa faca dreapta, iara, tot odata poate sa ramana pe directia lui de mers (daca e cu bemveu :crack: nici o shansa). Sa-ti mai explic ca in nehotararea lui de a face drapta-stanga ne demonstreaza ce frane beton are? :P i luv them :D

 

@vrajitoru` eu n-am cazut, te oftici? doar relatam din trafic, este ceva rau in asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu fiecare cade pe jos ca fraierul ca nu stie sa mearga si da vina pe drumuri, conservari, ploaia, soarele, noroiul, nisipul, ciinii. Daca iti trebuie asfalt impecabil si trafic zero ca se te tii pe doua roti, ori mai bine stai acasa, ori te obisnuiesti cu vinataile pina mai exersezi.

In sfarsit niste cuvinte la obiect !!! Daca vezi ca e asa pe jos ce naiba risti atat de mult ? O cauta multi cu lumanarea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu fiecare cade pe jos ca fraierul ca nu stie sa mearga si da vina pe drumuri, conservari, ploaia, soarele, noroiul, nisipul, ciinii. Daca iti trebuie asfalt impecabil si trafic zero ca se te tii pe doua roti, ori mai bine stai acasa, ori te obisnuiesti cu vinataile pina mai exersezi.

 

 

 

Bah ce aveti, omul a vrut s-a ne anunte ca acolo e drumul decopertat si cu o zi inainte nu a fost asa, baiatul e un prieten de-al meu si nu e nici-un inconstient(e si sofer auto) sau alt gen de baiat de bani gata sau alte aberatii.A vrut sa ne anunte ce surprize apar peste noapte si din cauza masinii nu a reusit s-a vada asfaltul decopertat :D .Sorry daca asa ganditi dar stiti....pe forum toti suntem cuminti nu alergam nu ne dam pe o roata si multe alte chestii care in realitate ramanem socati cand mergem la drum in grup :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah ce aveti, omul a vrut s-a ne anunte ca acolo e drumul decopertat si cu o zi inainte nu a fost asa, baiatul e un prieten de-al meu si nu e nici-un inconstient(e si sofer auto) sau alt gen de baiat de bani gata sau alte aberatii.A vrut sa ne anunte ce surprize apar peste noapte si din cauza masinii nu a reusit s-a vada asfaltul decopertat :D .Sorry daca asa ganditi dar stiti....pe forum toti suntem cuminti nu alergam nu ne dam pe o roata si multe alte chestii care in realitate ramanem socati cand mergem la drum in grup :P

si cu ajutorul unui dobitoc cu masina
muye la conservar...si bine ca nu a patit ceva grav

Dupa cum spuneam... Eu n-am nimic cu omul, da' vad ca daca exista un conservar prin preajma, ala e intotdeauna de vina pentru ca a cazut un motociclist, chiar daca masina era la 500 de metri de locul accidentului.

 

Btw, care-i problema daca valseaza? Omul incerca sa evite gaurile din asfalt. Sau voi, cand sunteti cu masina, intrati curajosi in groapa, doar aveti bani de amortizoare si jante busite?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va suparati ca intreb, da' de ce "muye la conservar"? Ce-a facut, a dat peste tine, ti-a pus piedica si-ai cazut, ti-a aratat limba si n-ai vazut ca pe jos e jale? Ce inseamna "sa valseze"?

 

Bun hai sa explicam domnilor ... deci pt inceput eu circulam pe banda nr. 3 (adica aia dinspre Dambovita) iar respectivul sofer a schimbat din banda nr. 3 in banda nr 2, a oprit masina si apoi a intrat iar in banda nr. 3 asta bineinteles fara sa se asigure, iar aceaste manevre efectuate de el, combinat cu faptul ca pe jos era proaspat raschetat a condus la cazatura mea.

 

Bineinteles ca nu l-am atins pe respectivul sofer si nici nu pot sa fac ceva din punct de vedere legal :D dar pentru vrajitorul din oz si altii asemenea lui NU INCERCAM decat sa va spun cate ceva din peisajul bucurestean care se schimba de la o zi la alta, in speranta ca altii vor citi aici si nu vor mai musca tarana asa ca .... nu te mai baga in seama aiurea te rog frumos .... mersi

 

Cat despre viteza cu care circulam nu aveam mai mult de 30 km/h in momentul cand am picat ...

 

 

Doresc la toti asfalt fara gropi si altele asemenea :P

Editat de Mishu_ZX9R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu fiecare cade pe jos ca fraierul ca nu stie sa mearga si da vina pe drumuri, conservari, ploaia, soarele, noroiul, nisipul, ciinii. Daca iti trebuie asfalt impecabil si trafic zero ca se te tii pe doua roti, ori mai bine stai acasa, ori te obisnuiesti cu vinataile pina mai exersezi.
Dupa cum spuneam... Eu n-am nimic cu omul, da' vad ca daca exista un conservar prin preajma, ala e intotdeauna de vina pentru ca a cazut un motociclist, chiar daca masina era la 500 de metri de locul accidentului.

 

Btw, care-i problema daca valseaza? Omul incerca sa evite gaurile din asfalt. Sau voi, cand sunteti cu masina, intrati curajosi in groapa, doar aveti bani de amortizoare si jante busite?

 

 

va rog sa ne scuzati domnii "motociclisti"(despre cei doi din quote este vorba) , voi cei care nu ati cazut nici odata din cauza unui bou cu masina care incearca sa schimbe directia de mers fara sa se asigure....... parerea voastra este cumva ca e mai bine sa lovesti masina decat sa incerci sa o eviti pe cat posibil?!?!?!....daca da atunci va doresc sa mergeti zi de zi in oras si sa faceti treaba asta.........daca nu ....atunci nu mai faceti afirmatii gratuite despre ce si cum se da vina pe conducatorii auto care nu se asigura......parerea mea este ca mai bine strici un fier de motocicleta dand-o pe jos decat sa "intri" in masina respectiva......ceea ce poate cauza leziuni mult mai grave.

Cat despre amortizoare....ce unul prefer sa imi stric masina decat sa lovesc un alt om sau o alta masina.....fie ca este el motociclist, pieton , sau conducator auto in masina.

Omul asta v-a spus sa fiti atenti ca acolo este drumul nasol si mai ales noaptea chiar nu se vede foarte bine deoarece este o lucrare rutiera nesemnalizata. Daca voi doriti sa ignorati acest avertisment chiar va rog sa treceti pe acolo cu ce viteza vreti....cat mai mare eventual si sa nu luati in seama avertizarea omului.

 

Bafta multa tuturor

 

P.S. imi cer scuze pt sarcasmul de care am dat dovada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratioare,(MARCH),mai usor cu invectivele ca putem si noi sa te facem in toate felurile!

Unii deja au facut-o. Iar daca ai impresia ca o sa-mi pese de parerea cuiva de pe forum, iti recomand sa mai reflectezi asupra vietii.

 

Eu nu l-am facut nicicum pe cel ce-a cazut. Doar imi erau (si inca imi sunt) foarte neclare circumstantele accidentului. Si am constatat ca multi dau vina pe conserve pentru propriile lor greseli. Conservarii nu-s dracul, iar cine se urca pe doua roti nu devine brusc un inger. Toti gresim.

 

Si nu mai inteleg un lucru. Care-s acei "noi" care sa ma faca in toate felurile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sckhreech, ma gandeam sa-ti raspund, dar m-am hotarat sa nu ma cert cu toti prostii.

"Domnule" March.....cred ca ar trebui sa iti masori lungul nasului cand postezi sau spui ceva....indiferent ca o faci aici pe un forum liber sau in viata de zi cu zi deoarece poate nu am mancat din acceiasi farfurie...da?.....sau este foarte usor sa te ascunzi in spatele unei tastaturi.?!?!!?

De data asta esti iertat pt jicnirile tale dar ti-as sugera ca data viitoare sa gandesti de 2 ori si sa scri o singura data si poate asa ai avea mai mult respect din partea tuturora.

 

Iar daca nu iti pasa de parerea celorlalti de pe forum cred ca ar fi bine sa nu mai postezi deoarece jignirile tale puerile s-ar putea sa jicneasca pe cineva. Cate despre circumstantele accidentului ar trebui sa iti retragi afirmatiile sau in cel mai bun caz sa te documentezi mai bine inainte....deoarece eu am fost acolo si am vazut totul live......ok?!

 

 

Bafta multa tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare corect sa-ti retragi afirmatiile ca vrea skreech care a vazut totul live :P...

 

Hai sa o luam altfel: accident implica o mare doza de neprevazut. Daca e previzibil nu e accident. Cind cazi pe linia de tramvai nu e accident, mai ai de lucrat. Cind intri in curba cu viteza mare si deodata vezi ca e uda sau are nisip pe la mijloc, nu e accident. Cind te dai cu hayabusa desi ai permis de 2 saptramini si ii dai 200 intr-un loc periculos, nu e accident. Cind mergi cu triplul vitezei legale in oras si iti intoarce unul in fata nu e accident. Cind mergi paralel cu tirul de parca esti pensionar in loc sa dai gaz maxim nu e accident. Cind te bazezi ca ala de linga tine se asigura in unghiul mort si semnalizeaza, nu e accident. Si in ultima instanta, cind vezi ca e drumul decopertat, stii ca e alunecos si mai stii ca o sa ai comportament haotic al masinilor care vor evita gropile, nu e accident.

80-90% din ce se posteaza aici NU sint accidente. Sint ori tot felul de kamikaze idioti, ori o lipsa (uneori elementara) de anticipare si prevedere si condus preventiv, ori lipsa de indeminare, care n-ar fi nimic rusinos dar e bine sa nu-ti depasesti limitele prea des, ori o combinatie de factori.

Acum eu despre cazatura de fata nu ma mai pronunt ca nu imi dau seama de distante si viteze, dar ramin la ideea ca putina paranoia si control salva situatia.

 

Si decit "muye la conservar" ar fi mult mai util de analizat greselile proprii si cum se putea evita situatia... nu de alta da data viitoare poti sa mori cu muya in gura si legea in mina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Domnule" March.....cred ca ar trebui sa iti masori lungul nasului cand postezi sau spui ceva....indiferent ca o faci aici pe un forum liber sau in viata de zi cu zi deoarece poate nu am mancat din acceiasi farfurie...da?.....sau este foarte usor sa te ascunzi in spatele unei tastaturi.?!?!!?

De data asta esti iertat pt jicnirile tale dar ti-as sugera ca data viitoare sa gandesti de 2 ori si sa scri o singura data si poate asa ai avea mai mult respect din partea tuturora.

Poate ar fi bine sa te uiti la cine a inceput cu "jicnirile".

 

Iar daca nu iti pasa de parerea celorlalti de pe forum cred ca ar fi bine sa nu mai postezi deoarece jicnirile tale puerile s-ar putea sa jicneasca pe cineva. Cate despre circumstantele accidentului ar trebui sa iti retragi afirmatiile sau in cel mai bun caz sa te documentezi mai bine inainte....deoarece eu am fost acolo si am vazut totul live......ok?!
Repet, nu eu am inceput cu "jicnirile". Eu am spus doar ca intotdeauna e de vina conservarul, chiar daca ala e la 500 de metri de locul unde se intampla problema. Si-am mai spus ca circumstantele accidentului sunt prezentate neclar, iar cei care au inceput cu "muye conservar" ar fi trebuit sa se intrebe daca nu cumva vina nu era doar a masinii.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar fi bine sa te uiti la cine a inceput cu "jicnirile".

Cred ca ar trebui sa citesti mai cu atentie postul.....daca nu te descurci iti pot da eu un "copy/paste" aici in postul acesta, asta ca sa vezi ca nu a fost nici o jignire...poate ceva sarcasm...si daca distanta era de 500m.....avea tipm sa bea si o cafea pana "dadea vina pe conservar"(sper sa intelegi ghilimelele)...

 

 

 

Mi se pare corect sa-ti retragi afirmatiile ca vrea skreech care a vazut totul live ...

 

Hai sa o luam altfel: accident implica o mare doza de neprevazut. Daca e previzibil nu e accident. Cind cazi pe linia de tramvai nu e accident, mai ai de lucrat. Cind intri in curba cu viteza mare si deodata vezi ca e uda sau are nisip pe la mijloc, nu e accident. Cind te dai cu hayabusa desi ai permis de 2 saptramini si ii dai 200 intr-un loc periculos, nu e accident. Cind mergi cu triplul vitezei legale in oras si iti intoarce unul in fata nu e accident. Cind mergi paralel cu tirul de parca esti pensionar in loc sa dai gaz maxim nu e accident. Cind te bazezi ca ala de linga tine se asigura in unghiul mort si semnalizeaza, nu e accident. Si in ultima instanta, cind vezi ca e drumul decopertat, stii ca e alunecos si mai stii ca o sa ai comportament haotic al masinilor care vor evita gropile, nu e accident.

80-90% din ce se posteaza aici NU sint accidente. Sint ori tot felul de kamikaze idioti, ori o lipsa (uneori elementara) de anticipare si prevedere si condus preventiv, ori lipsa de indeminare, care n-ar fi nimic rusinos dar e bine sa nu-ti depasesti limitele prea des, ori o combinatie de factori.

Acum eu despre cazatura de fata nu ma mai pronunt ca nu imi dau seama de distante si viteze, dar ramin la ideea ca putina paranoia si control salva situatia.

 

Si decit "muye la conservar" ar fi mult mai util de analizat greselile proprii si cum se putea evita situatia... nu de alta da data viitoare poti sa mori cu muya in gura si legea in mina.

 

....cat despre tine...si tu ai facut afirmatii gratuite nestiind exact despre ceea ce este vorba...dar...ce sa faci...."mare vrajitor din oz"......atentie poate fi destula daca la 2 m in fata ta trage cineva de volan si nu il mai poti evita......nu iti doresc sa ti se intample asa ceva...ca s-ar putea sa te trezesti si tu la realitae pe jos...si dupa cum ziceai....

nu de alta da data viitoare poti sa mori cu muya in gura si legea in mina.

Inca odata bafta multa si sa nu aveti parte niciodata de asa ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare corect sa-ti retragi afirmatiile ca vrea skreech care a vazut totul live :P...

 

Hai sa o luam altfel: accident implica o mare doza de neprevazut. Daca e previzibil nu e accident. Cind cazi pe linia de tramvai nu e accident, mai ai de lucrat. Cind intri in curba cu viteza mare si deodata vezi ca e uda sau are nisip pe la mijloc, nu e accident. Cind te dai cu hayabusa desi ai permis de 2 saptramini si ii dai 200 intr-un loc periculos, nu e accident. Cind mergi cu triplul vitezei legale in oras si iti intoarce unul in fata nu e accident. Cind mergi paralel cu tirul de parca esti pensionar in loc sa dai gaz maxim nu e accident. Cind te bazezi ca ala de linga tine se asigura in unghiul mort si semnalizeaza, nu e accident. Si in ultima instanta, cind vezi ca e drumul decopertat, stii ca e alunecos si mai stii ca o sa ai comportament haotic al masinilor care vor evita gropile, nu e accident.

80-90% din ce se posteaza aici NU sint accidente. Sint ori tot felul de kamikaze idioti, ori o lipsa (uneori elementara) de anticipare si prevedere si condus preventiv, ori lipsa de indeminare, care n-ar fi nimic rusinos dar e bine sa nu-ti depasesti limitele prea des, ori o combinatie de factori.

Acum eu despre cazatura de fata nu ma mai pronunt ca nu imi dau seama de distante si viteze, dar ramin la ideea ca putina paranoia si control salva situatia.

 

Si decit "muye la conservar" ar fi mult mai util de analizat greselile proprii si cum se putea evita situatia... nu de alta da data viitoare poti sa mori cu muya in gura si legea in mina.

 

 

Adevarul este ca poti face foarte usor afirmatii gratuite despre cineva sau despre modul de condus respectivei persoane ... DAR ... atata vreme cat nu ai fost de fata nu cred ca poti judeca pe cineva mai "vrajitorule"....

 

In alta ordine de idei cred ca esti unul din indivizii care se baga degeaba in seama doar de dragul de a-si mai adauga cateva mesaje in cont ... cat despre fazele cu hayabusa si altele asemenea mai bine citeste cu atentie posturile si dupa aia baga-te in seama ...

 

POSTUL MEU era un avertisment pentru motociclistii care circula prin zona ... nu era o invitatie pentru unii ca tine sa-si verse frustrarile pe aici asa ca ... mai lasa-ma

 

 

P.S. as ruga adminii daca doresc sa inchida acest post, nu de alta dar a inceput sa denatureze de la ideea initiala ... multumesc

Editat de Mishu_ZX9R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Hai sa o luam altfel: accident implica o mare doza de neprevazut. Daca e previzibil nu e accident. Cind cazi pe linia de tramvai nu e accident, mai ai de lucrat. Cind intri in curba cu viteza mare si deodata vezi ca e uda sau are nisip pe la mijloc, nu e accident. Cind te dai cu hayabusa desi ai permis de 2 saptramini si ii dai 200 intr-un loc periculos, nu e accident. Cind mergi cu triplul vitezei legale in oras si iti intoarce unul in fata nu e accident. Cind mergi paralel cu tirul de parca esti pensionar in loc sa dai gaz maxim nu e accident. Cind te bazezi ca ala de linga tine se asigura in unghiul mort si semnalizeaza, nu e accident. Si in ultima instanta, cind vezi ca e drumul decopertat, stii ca e alunecos si mai stii ca o sa ai comportament haotic al masinilor care vor evita gropile, nu e accident.

80-90% din ce se posteaza aici NU sint accidente. Sint ori tot felul de kamikaze idioti, ori o lipsa (uneori elementara) de anticipare si prevedere si condus preventiv, ori lipsa de indeminare, care n-ar fi nimic rusinos dar e bine sa nu-ti depasesti limitele prea des, ori o combinatie de factori.

Acum eu despre cazatura de fata nu ma mai pronunt ca nu imi dau seama de distante si viteze, dar ramin la ideea ca putina paranoia si control salva situatia.

 

Si decit "muye la conservar" ar fi mult mai util de analizat greselile proprii si cum se putea evita situatia... nu de alta da data viitoare poti sa mori cu muya in gura si legea in mina.

 

 

:P

 

Mishu, nu te enerva, eu unu am inteles ca e si un avertisment cu privire la zona respectiva. Dar conservaru' , daca tot ai pomenit de el, poate nici nu stia ca esti in spatele lui sau poate vroia sa scape el de tine din spatele lui (poate stateai prea aproape)...Sincer si mie mi se pare ca e un pic deplasata treaba (nu ma refer doar la topicu asta) cu conservarii care-i sicaneaza pe motociclisti, in 90 la suta din cazuri omu nici nu stie ca esti in spatele lui. Noi ar trebui sa stim ca ei nu stiu. Sicanele vin din partea unor idioti, din pacate din ce in ce mai multi, dar asta nu inseamna ca ei is responsabili pt tot ce ni se intampla neplacut in trafic. Unde o fi vina noastra pentru ceea ce ni se intampla ?

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui sa citesti mai cu atentie postul.....daca nu te descurci iti pot da eu un "copy/paste" aici in postul acesta, asta ca sa vezi ca nu a fost nici o jicnire...poate ceva sarcasm...si daca distanta era de 500m.....avea tipm sa bea si o cafea pana "dadea vina pe conservar"(sper sa intelegi ghilimelele)...

 

 

 

 

 

....cat despre tine...si tu ai facut afirmatii gratuite nestiind exact despre ceea ce este vorba...dar...ce sa faci...."mare vrajitor din oz"......atentie poate fi destula daca la 2 m in fata ta trage cineva de volan si nu il mai poti evita......nu iti doresc sa ti se intample asa ceva...ca s-ar putea sa te trezesti si tu la realitae pe jos...si dupa cum ziceai....

 

Inca odata bafta multa si sa nu aveti parte niciodata de asa ceva!

 

Offtopic: jupane se numeste jignire si nu jicnire. No offence intended...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...