Sari la conținut

Nu pot sa desfac un surub!indicatii


maddalinio
 Share

Postări Recomandate

Am si eu la scooter o problema....nu pot da jos roata de spate....pt ca am un surub care nu vrea sa se invarta :laugh: e un surub cam de 20 si i-am dat si cu ulei si cu chesti de aia spray de te ajuta sa desfaci surburile.Ma las cu toata greutate pe levier si tot nu se desface se indoaie levierul si el tot nu vrea?Ce sfaturi imi dati?

As putea sa ma duc la o vulcanizare?dar acuma ma intreb daca reusesc sa il desfac ar cam trebui sa am un alt surub sa pun in loc ca sigur acela nu va mai fi bun :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incalzeste-l daca iti permite vopseaua folosind o lampa cu gaz, foloseste un pistol de impact(ala de la vulcanizare) sau fa o parghie mai lunga folosind o tzeava ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Surub sau piulita?

Verifica sa nu existe vreo siguranta, daca exista desigur. Daca nu exista siguranta da-i degripant si apoi incalzeste cu o lampa sau foehn de service. Daca e surub bate-l cu un ciocan - nu foarte tare. Vibratiile create de socuri ajuta la degripare.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi aduci aminte de mine cand faceam treaba cu scule nepotrivite/de slaba calitate. Cand am fost la un vecin si mi-a desurubat ceva la care ma chinuisem vreo ora in 2 secunde cu un pistol din acela de care ziceau cei dinainte mea... Decat sa dai banii pe scule, etc, mai bine te duci la o vulcanizare cum au zis colegii, dai 10 lei si sa vezi cum le sclipesc ochii si scot surubul. Sau mai bine, un pet de bere la 2L 5 lei cat mai e? :laugh: win-win situation: tu stai linistit cu mainile in... san si ei se aleg cu bautura. Si nici nu faci risipa dubla/tripla de monezi pe chei bune (de fapt mult mai mult pt una singura) :D

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal. nu exista surub/piulita care sa nu se desfaca... până la urmă...

nu există o anume cale de a-l desface, se poate ataca cu dalta, bate, incalzi, tăia, forțaîn sens invers ( în orice parte se miÂşcă cât de puțin ai reusit să-l desfaci după), etc... sunt zeci de metode.

cea mai ok dintre ele e să mergi la cineva mai experimentat ca tine... baftă Âşi stai calm că până la urmă se va desface cumva.... zi merci că nu ai de desfăcut un surub made-n rusia care nu a mai fost miscat de 25 de ani... hahhahahah

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...