Sari la conținut

Cauciucuri cu cuie


Postări Recomandate

Pai sunt ca astea:

Am montat si eu, am iesit de 2 -3 ori cu ele, s-au mai pierdut prin padure, la trecerea prin radacini, pietre, etc.Una peste alta , e varianta cea mai ieftina si cel mai usor de montat.

Preturi: 0,04-0,06 lei/buc.

Le gasesti la orice magazin de feronerie sau uz gospodaresc.

 

si niste dimensiuni(diametru, lungime)? si zicea @atillas mai sus de ceva lipici. care procedura cu el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

5,5 mm x 17-18 mm.Montajul cu bormasina cu o cheie cu tubulara de 8. Astea sunt suruburi speciale pentru panouri termoizolante sau tabla de acoperis. Eu unul nu le-am lipit , insa cred ca Stefi a facut o confuzie, ceradez produce adezivi pe baza de ciment(pt. faianta, polistiren, etc).Cred ca este vorba de un adeziv pentru cauciuc.Spor la treaba.

Eu acum o sa merg fara , intrucat nu mai e zapada.

P.S. Suruburile astea merg in cazul in care ai mousse.Sincer nu le-as incerca cu camere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5,5 mm x 17-18 mm.Montajul cu bormasina cu o cheie cu tubulara de 8. Astea sunt suruburi speciale pentru panouri termoizolante sau tabla de acoperis. Eu unul nu le-am lipit , insa cred ca Stefi a facut o confuzie, ceradez produce adezivi pe baza de ciment(pt. faianta, polistiren, etc).Cred ca este vorba de un adeziv pentru cauciuc.Spor la treaba.

Eu acum o sa merg fara , intrucat nu mai e zapada.

P.S. Suruburile astea merg in cazul in care ai mousse.Sincer nu le-as incerca cu camere.

asa este..solutia de lipit este un fel de prenandez,dar este comercializata sub alta denumire..pur si simplu se moaie surubul in solutie si se infige cu bormasina in guma,singura direrenta fata de ce a zis bibanu,am folosit cele mai scurte autoforante (16 mm lungime),iar ca pret dupa cum ziceam am cheltuit vreo 40-45 de lei pe 700 de bucati..

 

 

ca sa evitati intepaturile in camera,trebuie sa luati si un tub de "slime"(solutie antipana speciala ptr enduro-se gaseste la magazinele de anvelope mai de doamne ajuta)-25 lei,eu folosesc de mult timp si nu am mai avut probleme cu penele

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa este..solutia de lipit este un fel de prenandez,dar este comercializata sub alta denumire..pur si simplu se moaie surubul in solutie si se infige cu bormasina in guma,singura direrenta fata de ce a zis bibanu,am folosit cele mai scurte autoforante (16 mm lungime),iar ca pret dupa cum ziceam am cheltuit vreo 40-45 de lei pe 700 de bucati..

 

 

ca sa evitati intepaturile in camera,trebuie sa luati si un tub de "slime"(solutie antipana speciala ptr enduro-se gaseste la magazinele de anvelope mai de doamne ajuta)-25 lei,eu folosesc de mult timp si nu am mai avut probleme cu penele

 

ce face mai exact solutia asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil tine suruburile sa nu le imprastii prin padure.

 

Nu stiu in scimb ce efect are sa le pui pe surb inainte sa dai gaura, nu se sterge adezivul la infiletare?

 

ma refeream la solutia aia "slime" care zice ca se pune in interior?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix la aia ma refer si eu.

 

Ba eu cred ca Stefi facea referire la sprayul de pana ca fiind solutia "slime". Dar nu este eficienta decat pentru gauri foarte mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce face mai exact solutia asta?

daca te referi la SLIME este o solutie groasa pe care o introduci prin presiune in camera si in situatia unei pene minore,intepatura de exemplu o astupa instantaneu..nu folositi din cele ptr auto,sunt unele speciale ptr camere de off-road..

 

prenandezul l-am pus in ideea in care ajuta la fixarea mai buna a surubului pe cauciuc..ideea e ca faci mizerie mare si daca nu ai diluant iti arata mainile ca ale unui lepros murdar :lol: ,oricum pe unde m-am dat eu,mai mult prin padure, nu am pierdut deloc suruburi..

 

sorry am vazut postul lui seseseko dupa ce am scris deja..

 

bibanu@ exact,slime-ul l-am pus preventiv in caz ca un autoforant ajunge sa intepe camera..

 

ps pe fata am tubliss asa ca nu mai conteaza daca trece prin anvelopa..

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mers pe bucati de asfalt sau pietruite si aluneca , ca si pe gheata fara suruburi . poti sa vezi mai in spate cu cateva posturi cauciucul meu . din cauza ca aveam crampoanele uzate foarte tare si nu era prea multa carne sa tina suruburile , acestea s-au indoit un pic ( dar nu stiu daca din cauza asfaltului , deoarece au inceput sa se indoaie inainte sa merg pe asfalt ) . s-au si uzat ,dar asta dupa ce a trecut zapada .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care o mers cu suruburi dinacestea "aftermarker" pe asfalt sau or dat de o pietricica ?? nu se rup?? nu se uzeaza repede ??

nu am de unde sa stiu ca la mine padurea incepe la 10 m de casa,iar cei 3m cat traversez asfaltul nu cred ca se pun..

 

PS denumirea corecta este aftermarket

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care vor sa-si testeze abilitatile moto si cauciucurile cu cuie.

Sambata 05.02.2011 se organizeaza Patinaj pe 2 Roti in cadrul complexului Week-End din Tg. Mures.

Mesaj completat

Cateva poze de la antrenamente:

post-36751-1296808998_thumb.jpg

post-36751-1296809442_thumb.jpg

post-36751-1296809469_thumb.jpg

post-36751-1296809476_thumb.jpg

post-36751-1296809487_thumb.jpg

post-36751-1296809497_thumb.jpg

post-36751-1296809507_thumb.jpg

post-36751-1296809521_thumb.jpg

post-36751-1296809534_thumb.jpg

post-36751-1296809564_thumb.jpg

Editat de cr 125 KGL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

ai voie sa circuli cu asftel de cauciucuri pe drumurile publice?? cum ar fi oras sau in afara

 

Lasand pe dinafara omologarea, oare chiar ar incerca cineva sa mearga cu asa ceva pe drum public, mai ales pe asfalt?

Aluneca mai tare cuiele pe asfalt decat cauciucul simplu pe gheata.

Deci, mai bine nu incercati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...