Sari la conținut

Comanda Piese La Bmw....


bobita
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Nu stiu daca am postat unde trebuie dar e legat de service oricum.

Am mai bine de o luna (mai exact de pe 31 iulie) de cind am facut o comanda la BMW(Iasi) pentru niste piese de schimb.Banale-filtre, bujii si placute frina.

Desi ma asteptam sa intirzie, de altfel nu e o urgenta, treaba se intinde cam mult.

La telefon mi se zice ca nu ar fi piesele in depozit in Germania.Ma rog.

Intrebarea mea e ce as putea face,mai sint si alti patiti?Nu neaparat cu BMW.Exista vre-un demers legal in sensul asta?Am o factura proforma(fax) pe baza careia am platit un avans.Termen de livrare 2 zile de la confirmarea existentei lor in B si 7 zile de la confirmarea existentei lor in depozitul din Germania.

Acuma imi este greu sa cred ca nu exista de o luna filtre,bujii si placute de frina, pentru o motocicleta raspindita de altfel, in depozit in Germania.

Daca scriu la BMW Germania rezolv ceva?

Protectia consumatorului poate face ceva?

Intreb si eu.

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat consumabile pt BMW-ul meu de la Marshall (au site dar dăi cu căutare că nu-l Âştiu) Âşi de pe o zi pe alta am avut tot ce am cerut!!

 

Edit: uite adresa site-ului: Auto Marshal

 

Edit 2: uite harta cu filialele din țară:

 

post-1353-1157995479_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

www.louis.de. Livrare in 10 zile, preturi bune....

 

Multumesc de informatii da nu asta era problema.

Aveam unde sa comand in alta parte si de atunci veneau de 10 ori, ideea era ca am vrut sa vad cit de (ne)seriosi sint astia de aici in cazul unor componente mai greu de gasit altundeva.

M-am lamurit... :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai prima chestie te duci peste ei si le zici sa iti dea inapoi banii de avans. O sa faca ochii ca la melc, sa iti spuna ca nu se poate, ca o fi c-o patzi, si tu le zici ca au incalcat conditiile de pe verso facturii si ca atare tu, scarbit de calitatea serviciilor lor, vei reclama la BMW AG in Germania si o sa ti se aduca piesele direct. Le spui ca le mai dai termen 48 de ora sa apara cu piesele, altfel le faci publicitate negativa pentru reclama mincinoasa. A doua zi iti vor veni piesele. Welcome to Romania!

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.EU de vreo 2 ani cumpar de la BMW(Automobile Bavaria) si nu am avut niciodata probleme(asteptam 1 saptamana sau chiar mai putin),dar ce au spus ei ca piesele tale nu sunt in Germania este real!!!Nu stiu daca ai mai luat vreodata de la ei ceva ca sa stii dar fiecare reper are un cod de origine.daca nu au piesele respective pe stoc trebuie sa le comande si ei la randul lor.La un moment dat am avut nevoie de un rulment de presiune si mi l-au adus tocmai din Japonia.Ai si tu rabdare asta e.Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.EU de vreo 2 ani cumpar de la BMW(Automobile Bavaria) si nu am avut niciodata probleme(asteptam 1 saptamana sau chiar mai putin),dar ce au spus ei ca piesele tale nu sunt in Germania este real!!!Nu stiu daca ai mai luat vreodata de la ei ceva ca sa stii dar fiecare reper are un cod de origine.daca nu au piesele respective pe stoc trebuie sa le comande si ei la randul lor.La un moment dat am avut nevoie de un rulment de presiune si mi l-au adus tocmai din Japonia.Ai si tu rabdare asta e.Bafta

 

Salut.

Cind am facut comanda le-am dat inclusiv codul, verificat apoi impreuna.

Daca as fi comandat orice alta piesa de la motor, distributie, vreo roata etc sau ev ceva pentru BMW-ul meu R80 din '79 ,intelegeam ca nu au pe stoc.Dar filtre ,bujii si placute de frina care se folosesc si la motocicletle fabricate acuma nu prea cred!

Ieri am dat un mail la Germanica, astept sa vad ce zic si ei.

Mersi de raspunsuri.

Oricum, data viitoare ma duc direct in Austria sau Italia, unde chiar am un amic ce are un service BMW(moto), si imi iau piesele!Astia nu ma mai prind pe aici...

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Cind am facut comanda le-am dat inclusiv codul, verificat apoi impreuna.

Daca as fi comandat orice alta piesa de la motor, distributie, vreo roata etc sau ev ceva pentru BMW-ul meu R80 din '79 ,intelegeam ca nu au pe stoc.Dar filtre ,bujii si placute de frina care se folosesc si la motocicletle fabricate acuma nu prea cred!

Ieri am dat un mail la Germanica, astept sa vad ce zic si ei.

Mersi de raspunsuri.

Oricum, data viitoare ma duc direct in Austria sau Italia, unde chiar am un amic ce are un service BMW(moto), si imi iau piesele!Astia nu ma mai prind pe aici...

Bob

Foarte bine frate asa sa faci sa nu mai creada ei ca suntem niste inapoiati daca faceu asa in D erau ejectati de mult din sistem,dar de aici e Ro si merge ! Ei uite ca nu mai merge nici aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...