Sari la conținut

Tura Cu Lc8


Tigly
 Share

Postări Recomandate

post-730-1158138148_thumb.jpgDe nervi ca nu mi-a iesit planul cu vacanta de zacut in Grecia am plecat singur cu LC8-ul prin tara. Un fel de re-editare a celor 7 zile de tura prin Balcani (Bulgaria-Macedonia-Albania-Grecia) din Mai a caror descriere inca nu ne-am facut curaj nici unul dintre particpanti sa o scriem :-(

Pe scurt traseul prin Romania:

Bucu-Piatra Neamt - MAn. Varatec - Agapia- Gura Humor - Moldovita- Sucevita - Putna - Izvoarele Sucevei - Borsa - Botiza - Tg. Lapus - Dej - Cluj - Turda - Abrud - Deva - HAteg - Resita - Moldova Noua- Clisura Dunarii - Severin - Portile de Fier II - Calafat - Tr. Magurele- Bucu

2500 kms in 7 zile de mers efectiv. Am mai lenevit citeva zile prin diverse locuri.

Zone super: Bucovina (Traversarea de la Brodina la Izvoarele Sucevei pe macadam), Maramures (traversarea de la Botiza la Tg. Lapus pe forestier), Tg. Lapus (traversarea de la Rohia la Dej pe macadam), Valea Ariesului, evident Clisura Dunarii (cu o mica deviere pina in satul Bigar , probabil una din cele mai izolate asezari din Romania; se vorbea numai ceheste pe acolo :-) )

Atasez si citeva poze.

post-730-1158138167_thumb.jpgpost-730-1158138182_thumb.jpgpost-730-1158138203_thumb.jpgpost-730-1158138225_thumb.jpgpost-730-1158138245_thumb.jpgpost-730-1158138285_thumb.jpgpost-730-1158138297_thumb.jpgpost-730-1158138309_thumb.jpgpost-730-1158138325_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator _Raul_

Felicitari pentru tura, mai ales ca a ta a fost cu motorul ;) :D !

Ieri am incheiat si eu o tura de 8 zile prin Bucovina, Maramures cu coborare spre casa pe Cazanele Dunarii, numai ca eu am facut-o cu masina :baldy: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super tare plimbarea .

bafta in continuare:)

 

LC8 rules! :-)

In 9000 de km de cind il am nu am avut decit un singur incident tehnic cu el. Pe un macadam o piatra a lovit senzorul de la cric si motorul s-a oprit ca si cind as fi incercat sa plec de pe loc cu cricul lasat jos. S-a rezolvat prin aruncarea senzorului la gunoi.

In rest, KTM-urile sint indestructibile. Chiar si LC8-ul l-am tavalit pe jos off-road dar in afara de protectiile de carbon pe care le pusesem pe rezervor nu s-a intimplat nimic.

Iar pe sosea are totusi 100 de cai la 200 de kile. Trage binisor :-) Dar trebuie sa ai vointa sa rezisti mai mult de 500 de km pe zi pe saua aia! Recordul meu a fost de 900 de km intr-o zi dar nu vreau sa repet prea curind asta :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm. 90.000 km in doar 2-3 ani (de cand exista modelul)?

Mi-se pare cam mult, nici cu masina nu fac mai mult de 30.000 pe an.

 

Nu avea 90, dar avea peste 70.000 kms. Sincer nu imi aduc aminte ce a avut pina la urma, parca ceva pe la demaror.

Oricum ma indoiesc sincer ca un BMW rezista sub Lino si stilul lui, si pe unde il duce el :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...