Sari la conținut

benzina scursa in baia de ulei


cnairda
 Share

Postări Recomandate

salut,

 

moto: kawasaki er-5

problema: rezervor golit =>toata benzina in ulei. nivelul e cam pe la jumatatea capacului la ambreiaj.

 

motocicleta a fost reparata fix pentru aceasta problema, numai ca reparatia n-a reusit. probabil ca robinetul de benzina e defect si curge in voie...in 2-3 zile se goleste tot rezervorul.

 

intrebarea mea e: cat si in ce fel poate sa-i dauneze motorului statul cu benzina aia in ulei? motocicleta nu e a mea, proprietarul (un bun prieten) s-a cam sictirit si ar vrea sa o lase asa pana la primavara. nu mi se pare o idee prea buna, ma gandesc eu ca toate garniturile nu-s prea bucuroase sa stea in benzina.

 

mersi pentru ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da-o afara. Ori acum ori la primavara. Deci mai bine acum.

 

Si rezolvi problema la robinet cu un kit de repair care de regula le gasesti pe romimoto-piese.ro si carburatia ca sa nu iti mai curga aiurea chiar daca trece de robinet. Kitu ala e pe la 78 RON, cel putin atata erau ultimele 2 care le-am luat eo.

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

moto: kawasaki er-5

problema: rezervor golit =>toata benzina in ulei. nivelul e cam pe la jumatatea capacului la ambreiaj.

 

motocicleta a fost reparata fix pentru aceasta problema, numai ca reparatia n-a reusit. probabil ca robinetul de benzina e defect si curge in voie...in 2-3 zile se goleste tot rezervorul.

 

intrebarea mea e: cat si in ce fel poate sa-i dauneze motorului statul cu benzina aia in ulei? motocicleta nu e a mea, proprietarul (un bun prieten) s-a cam sictirit si ar vrea sa o lase asa pana la primavara. nu mi se pare o idee prea buna, ma gandesc eu ca toate garniturile nu-s prea bucuroase sa stea in benzina.

 

mersi pentru ajutor!

 

Am patit si eu sa nu-mi mai inchida cuiul pontou si mi-a curs in motor ceva benzina (maxim 2-300ml, cred eu). Problema era ca nu s-a intamplat acasa, a trebuit sa mai merg cu el vreo 15km. Am auzit mai multe variante, ca benzina (daca nu este foarte multa) s-ar evapora la o tura mai lunga, alta varianta ca nu-i ok pentru ca dilueaza uleiul si nu-si mai face treaba bine. Eu n-am vrut sa risc, am mers doar pana acasa cu el, a 2-a zi am scos uleiul si am pus unul nou, ca oricum trebuia sa-l schimb.

Editat de alex_xt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca la kawa robinetul are ON, OFF si PRI, pe PRI curge benzina independent de vacuum,nu cumva prietenul tau sa tina robinetul pe PRI,daca nu, cumpara un kit de reparatie a robinetului, cum ti-a recomandat si DanCata.cred ca ar avea nevoie si de un curatat de carburatoare, deoarece chiar daca robinetul nu tine, cuiele pontou ale carburatoarelor ar trebui sa inchida astfel incat benzina sa nu ajunga in baia de ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca la kawa robinetul are ON, OFF si PRI, pe PRI curge benzina independent de vacuum,nu cumva prietenul tau sa tina robinetul pe PRI,daca nu, cumpara un kit de reparatie a robinetului, cum ti-a recomandat si DanCata.cred ca ar avea nevoie si de un curatat de carburatoare, deoarece chiar daca robinetul nu tine, cuiele pontou ale carburatoarelor ar trebui sa inchida astfel incat benzina sa nu ajunga in baia de ulei.

Daca e acelasi robinet ca la KLE, ceea ce e foarte posibil avand in vedere ca e acelasi motor, robinetul nu are Off. Are doar On, Rezerva si Pri.

Daca vrea sa-l lase pana-n primavara, scoateti si voi tot meclezul rezultat in motor, vedeti sa fie rezervorul gol si gata. La primavara ii dati de cap.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Kit-ul de reparatie la modelul asta de moto e f greu de gasit, daca nu chiar imposibil, eu am gasit numai pe original tot robinetul la 300 si ceva de lei. Am mai gasit anul trecut la 150 lei, ceva nemtesc, pe comanda, dar n-am luat si acuma regret. Am incercat si la romimoto-piese, acelasi rezultat - numai pe original. Din poze , eu zic ce s-ar putea sa se potrivesca si un alt kit, dar producatorul kit-ului nu specifica si kawa er 5 printre celelalte moto. O solutie de compromis ar fi un robinet separat de benzina (robinet de benzina pe furtun, cu 2 shtutzuri ), am vazut si pe louis, si eliminarea robinetului original care nu are pozitie de inchis; eu l-am luat cu 33 lei. Singurul inconvenient e ca trebuie sa deschizi si sa inchizi manual acel robinet , dar macar dormi linistit ca nu te trezesti dimineata cu benzina in baia de ulei , eu am patit-o de 2 ori si m-am invatat minte. Numai bine!

Mesaj completat

Am pus si o poza, sper ca se vede.

post-41658-1300569532_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema sunt cuiele pontou, sunt uzate sau unu din ele are mizerie si nu inchide

cuiele pontou trebuie sa inchida benzina cand camera de nivel este plina, chiar daca robinetul este pe ON, RES sau PRI

scoate cuiele pontou si uita-te atent la varful lor daca au uzura trebuie inlocuite, daca nu curata bine sau regleaza nivelul in carb

pot fi si blocate :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

din cate stiu eu benzina in baie ajunge dak mergi cu socu tras...

Mesaj completat

Am patit si eu sa nu-mi mai inchida cuiul pontou si mi-a curs in motor ceva benzina (maxim 2-300ml, cred eu). Problema era ca nu s-a intamplat acasa, a trebuit sa mai merg cu el vreo 15km. Am auzit mai multe variante, ca benzina (daca nu este foarte multa) s-ar evapora la o tura mai lunga, alta varianta ca nu-i ok pentru ca dilueaza uleiul si nu-si mai face treaba bine. Eu n-am vrut sa risc, am mers doar pana acasa cu el, a 2-a zi am scos uleiul si am pus unul nou, ca oricum trebuia sa-l schimb.

 

 

normal ca dilueaza uleiul si nu mai are ungere buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...