Sari la conținut

Kawasaki EN500


stoeanp
 Share

Postări Recomandate

Jumatate-n gluma,jumatate-n serios...Tu, Beatriciule,ar cam trebui sa iei toata mobra aia,pt. piese de schimb,pt. relicva ta.Sau,mai usor si mai sigur,iei de pe-a ta,placutza de inmatriculare,si-l pui p-aia :peace: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aaaa...Te referi la cotitura aia la dreapta,din Cismigiu,spre strada mea..? Si pe care tu,nu reusesti s-o gasesti,de te-am luat eu,din parc,de atitea ori...? :peace:

 

Revenind la subiect...Vezi si stii foarte bine,ca-ti "cade" toata,asa,pe rand...

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iada poze cu vaca propusa spre dezmembrare; tipul din spania a zis ca sunt mai multe surse si sa facem o lista completa cu ce ne trebuie;

 

in ultima poza este alt EN, din 96, posibil de vanzare sau dezmembrare

post-38565-1274173676_thumb.jpg

post-38565-1274173715_thumb.jpg

post-38565-1274173734_thumb.jpg

post-38565-1274173776_thumb.jpg

post-38565-1274173790_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal Eugen, tot tipul asta, adi mi-a spus ca tatal lui, din Turda, are un gpz si ca se potriveste releul de dacie; ideea e de unde il iau si daca ma poti ajuta sa-l montez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te sun eu in 20 min ca plec la job si trec pe la piese dacia si cu montatul da dar suna inainte ca daca sunt pe baricada , se mai intampla sa fiu cotropit si sa resping atacurile inamice din transee si buncar , clar depasit numeric .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! nici nu stiu cum sa incep, o sa incerc sa fiu cat mai direct: Adi, proaspat motociclist, proaspat posesor de EN 500. Binenteles ca am inceput deja cu unele situatii, asa imi place sa le numesc pentru ca nu vreau sa ma grabesc sa ne numesc probleme.

In primul rand, saptamana trecuta dupa ce in sfarsit luasem carnetul si terminasem si inmatricularea, in timpul furtunii "respective" o mare craca de plop a avut grija sa cada fix peste ghidonul meu. Mi-a rupt oglinda dreapta cu totul, facand praf tot filetul si mi-a indoit ghidonul, nu foarte mult, dar suficient cat sa nu pot vira dreapta farasa ating rezervorul.

Deci momentan sunt scos pe bara; vizavi de prima chestie pe care vroiam sa o discut cu voi, doua probleme trebuie rezolvate:

1 indreptarea ghidonului, deci ma intreb daca stiti cumva cum/unde/ cat ma costa sa-l indrept; precizez ca indoitura nu este mare, pare reparabil destul de usor.

2 trebuie neaparat sa fac ceva in privinta prinderii oglinzii; a fost rupta din cotor ca sa spun asa, cu tot cu tija filetului care facea parte din corpul uleiului de frana. intrebarea este daca se poate rezolva cumva fara sa fie nevoie sa mai schimb si altceva pe ghidon; cred ca aceasta este adevarata problema pentru ca oglinzile le cumpar maine, ghidonul in functie de raspunsul vostru se rezolva si el, dar nu stiu cum sa procedez cu oglinda.

 

acum sunt cam pe fuga, mai am multe intrebari si puncte de atins, deocamdata cam atat. motocicleta este modelul en 500 a din 96

 

multumesc anticipat pentru ajutor, ne auzim maine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! nici nu stiu cum sa incep, o sa incerc sa fiu cat mai direct: Adi, proaspat motociclist, proaspat posesor de EN 500. Binenteles ca am inceput deja cu unele situatii, asa imi place sa le numesc pentru ca nu vreau sa ma grabesc sa ne numesc probleme.

In primul rand, saptamana trecuta dupa ce in sfarsit luasem carnetul si terminasem si inmatricularea, in timpul furtunii "respective" o mare craca de plop a avut grija sa cada fix peste ghidonul meu. Mi-a rupt oglinda dreapta cu totul, facand praf tot filetul si mi-a indoit ghidonul, nu foarte mult, dar suficient cat sa nu pot vira dreapta farasa ating rezervorul.

Deci momentan sunt scos pe bara; vizavi de prima chestie pe care vroiam sa o discut cu voi, doua probleme trebuie rezolvate:

1 indreptarea ghidonului, deci ma intreb daca stiti cumva cum/unde/ cat ma costa sa-l indrept; precizez ca indoitura nu este mare, pare reparabil destul de usor.

2 trebuie neaparat sa fac ceva in privinta prinderii oglinzii; a fost rupta din cotor ca sa spun asa, cu tot cu tija filetului care facea parte din corpul uleiului de frana. intrebarea este daca se poate rezolva cumva fara sa fie nevoie sa mai schimb si altceva pe ghidon; cred ca aceasta este adevarata problema pentru ca oglinzile le cumpar maine, ghidonul in functie de raspunsul vostru se rezolva si el, dar nu stiu cum sa procedez cu oglinda.

 

acum sunt cam pe fuga, mai am multe intrebari si puncte de atins, deocamdata cam atat. motocicleta este modelul en 500 a din 96

 

multumesc anticipat pentru ajutor, ne auzim maine!

 

Bine ai venit in balamuc club; si la mine s-a rupt oglinda tot asa si am gasit o solutie ingenioasa; tre sa ne vedem ca sa-ti arat; cu ghidonul stiu un mecanic destul de ieftin, putem incerca si singuri, la terasa la eugen, unde se repara EN-uri si in timpul liber se face pizza

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit! Clubul nostru mai nou se cheama OCC - filiala Romanica ( O Ce Cazatura ). Speram sa te simti bine pe la noi si sa nu-ti iei"campii" prea repede. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost cu motocicletul la doctor, care i-a umblat pe la carburatie, i-a schimbat bujiile, i-a curatat rezervorul, i-a intins cureaua si cu ocazia asta a constatat ca in curand voi avea nevoie de un cablu de ambreiaj. Aveti idee de unde pot lua/comanda unul?

 

Deocamdata nu simt mari modificari fata de cum era inainte sa ii faca mecanicul toate astea, pentru ca m-am intors pe ploaie, frig si bezna (eu pe ploaie si noaptea nu vad nimic, odata de la viziera si a doua oara de la far) si eram stresata si concentrata la drum. Va spun daca imi consuma mai putin de 6%, cat imi consuma inainte.

Editat de SaK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost cu motocicletul la doctor, care i-a umblat pe la carburatie, i-a schimbat bujiile, i-a curatat rezervorul, i-a intins cureaua si cu ocazia asta a constatat ca in curand voi avea nevoie de un cablu de ambreiaj. Aveti idee de unde pot lua/comanda unul?

 

Deocamdata nu simt mari modificari fata de cum era inainte sa ii faca mecanicul toate astea, pentru ca m-am intors pe ploaie, frig si bezna (eu pe ploaie si noaptea nu vad nimic, odata de la viziera si a doua oara de la far) si eram stresata si concentrata la drum. Va spun daca imi consuma mai putin de 6%, cat imi consuma inainte.

 

 

La 4500 km experienta nici eu nu simteam nimic, puteai sa-mi scoti si o roata din alea doua cate sunt cu totul; sa nu te superi ca iti spun, incepatori am fost toti, e bine ca ai facut operatiile alea, asteptam consumul; si trec eu pe la tine sa o vad pe violeta;

 

Ma gandeam la cat de damblagii suntem sa ne intalnim prima data pe o balta la peste, normal ca nu vom prinde nimic, venim cu pestii de acasa, in coburi, dar asa ca distractie, un cort, un gratar, o beatrice aruncata in balta, eu zic ca merge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam la cat de damblagii suntem sa ne intalnim prima data pe o balta la peste, normal ca nu vom prinde nimic, venim cu pestii de acasa, in coburi, dar asa ca distractie, un cort, un gratar, o beatrice aruncata in balta, eu zic ca merge

Nu ti-ar fi mila de mine? :)

Si pe cand sa fie ieseala?

 

Sa va povestesc "Epic Fail"- ul meu de azi. :D

Dupa ce ca motoru' meu sta pe bara de 2 saptamani din cauza unor incompetenti care nu stiu sa comande o piesa, dupa ce ca mai tre' sa stau alte 2 saptamani pentru o noua comanda, dupa ce ca-s vai de capul meu cu drumul si duc lipsa grav de "Moterism"... Azi trece pe langa mine un grup de vreo 15 Harley-uri :moron: , se duceau spre Giurgiu; in timpul asta in casti imi urla Motorhead cu

 

"He was never on your side,

God was never on your side,

Never!

Never!

Never!

Never!

Never on your side!

Never on your side!

God was never on your side,

Never on your side…"

 

Deci mai bine de atat nu puteau pica versurile alea... Imi urasc viata! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi avea nevoie de un cablu de ambreiaj. Aveti idee de unde pot lua/comanda unul?

 

 

Ai uitat de unde,cu cat,si ce repede ti-am facut rost de cablul de kilometraj ...? O sa-i sun sa-i intreb,cat e si-unul d-asta

 

Dau si spaga,sa fiu nas,la "botezul" beatriciului :D

Mesaj completat

o beatrice aruncata in balta, eu zic ca merge
Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea cu balta e urmatoarea: nu cred ca ne vom pune de acord cu timpul pentru o excursie mai lunga, asa la o locatie apropiata de buc poti sa vii mai tarziu, sa pleci mai devreme; si nu va fi cu spaga, intrarea doar pe baza de bilet;

legat de cablul de ambreiaj eu zic ca nu se merita unul nou atat timp cat exista kit-ul de la louis, pana in 30 ron; am mers cu asa ceva peste 30.000 pana s-a rupt; acum tot din asta mi-am pus

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eugen, cred ca am gasit un topic foarte interesant: Idei simple si bani putini, Cum se descurca romanul inventiv. :laugh:

Uite ca mai sunt si altii ca noi, care dau cu flexu', cu ciocanu' si ce-o mai fi. :D

Mesaj completat

Nu cred ca merge link-ul ala...

/index.php?...474016&st=0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OCC...O-ul,sa ma mai gandesc...CC-ul,insa,clar vine de la Carpitzi (si-n) Cur...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca la EN-uri nu le place cu ambele oglinzi si a mea a ramas fara oglinda din partea dreapta...s-a rupt de jos de sub filet chiar deasupra de rezervorul de la lichidul de frana....acum caut o solutie...

Comenzi avansate nu are nimeni de vanzare pentru EN model 1993?

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piesa aia,se poate suda.A trebuit s-o repar si eu,la EN-ul cu care-am mers,acu' vreo 4 ani.Asta,pina a venit piesa intreaga,luata s/h,de pe ebay.Comenzi avansate...Daca ai noroc sa se mai gaseasca pt. modelul A,cred ca tot de-acolo.Noi-noutze,nicio sansa.Si la 400-600 euro,nu cred ca mai vrei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc "Epic Fail"- ul meu de azi. :laugh:

Dupa ce ca motoru' meu sta pe bara de 2 saptamani din cauza unor incompetenti care nu stiu sa comande o piesa, dupa ce ca mai tre' sa stau alte 2 saptamani pentru o noua comanda, dupa ce ca-s vai de capul meu cu drumul si duc lipsa grav de "Moterism"... Azi trece pe langa mine un grup de vreo 15 Harley-uri :D , se duceau spre Giurgiu; in timpul asta in casti imi urla Motorhead cu

 

 

Si acum esti sigura ca iti vin cuzinetii? Sau te auzim peste doua saptamani ca iar nu ti s-a dat comanda. Acum lasand gluma la o parte tin sa te anunt ca, cuzinetii tai au fost comandati azi dimineata si deci in concluzie cat de curand vor ajunge la mecanicul tau sa tii schimbe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Minunat!

Daca stiam de mai devreme la cine sa apelez... Nu mai umpleam topicul cu frustrarile mele, legate de cuzineti. :laugh:

Deci pe marti, miercuri, ii am? :laugh:

 

P.S.: Sa inteleg ca mai putem comanda si altceva pe viitor? Te ocupi personal de "trebile" astea? :D

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trixo...Nu te bucura,pina nu-i ai...Prevad ca iar o sa faci spume,pe forum...La cat iesti si tu de norocoasa...Bine ca macar ca ti-ai dat seama,ca sunt anumite piese,care nu merg facute artizanal.Cred ca cel mai bine,il puneai pe mecanicul ala,sa-ti verifice motoreta,cap-coada.Si sa-ti faca o lista cu toate componentele care trebuiesc schimbate.Sa nu mergi cu ea,2-3 zile,si sa-ti "cada" altceva.Ca iar o sa stai pe tusa,vreo 2-3-4-5 saptamini...Ca-n stilul asta... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Minunat!

Daca stiam de mai devreme la cine sa apelez... Nu mai umpleam topicul cu frustrarile mele, legate de cuzineti. :laugh:

Deci pe marti, miercuri, ii am? :laugh:

 

P.S.: Sa inteleg ca mai putem comanda si altceva pe viitor? Te ocupi personal de "trebile" astea? :D

 

Vrei ,nu vrei tot la comanda ai ajuns. Ieri am fost f aproape sa-mi iau un LTD450 super accesorizat cu 30k reali de noua.

 

Legat de ceea ce a zis Darian, daca Fabio si-ar pune mintea sa scrie pe hartie tot ce-i lipseste mobrei ar trebui sa rescrie Morometii. Cu mobra aia s-a mers pana la capat, n-a contat ca se aude ceva, ca bate sau ca nu mai ai ulei deloc in furca...

 

In felul asta orice mobra ajunge rapid pe butuci. Ai fost sfatuita de toti sa o vinzi pe bucati si sa-ti iei ceva bun. Un EN ok costa putin peste 1000 eu. Sper ca faza cu "incompetentii care nu-s in stare sa comande o piesa..." n-a fost indreptata catre baietii de la service... :laugh: :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii bine la cine ma refer! Dar nu are rost sa fac eu reclama. :laugh:

Daca am ceva sa le zic baietilor, le pot spune si in fata ca mai stiu cam pe unde e service-ul... Orientativ macar... :D

Plus de asta, am si numerele lor.

 

Cat despre "jaful" meu, lasa-l ca e bun; nu am de ce sa-mi iau una la fel, daca vreau alta categorie.

Mesaj completat

Aaa... Chiar, de ce nu ti l-ai luat p-ala daca tot te atrage? Parca vroiai enduro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...