Sari la conținut

Kawasaki EN500


stoeanp
 Share

Postări Recomandate

[

Stii bine la cine ma refer! Dar nu are rost sa fac eu reclama. :laugh:

Daca am ceva sa le zic baietilor, le pot spune si in fata ca mai stiu cam pe unde e service-ul... Orientativ macar... :laugh:

Plus de asta, am si numerele lor.

 

Cat despre "jaful" meu, lasa-l ca e bun; nu am de ce sa-mi iau una la fel, daca vreau alta categorie.

Mesaj completat

Aaa... Chiar, de ce nu ti l-ai luat p-ala daca tot te atrage? Parca vroiai enduro.

 

Nu l-am luat pt ca n-am bani si de chopper si de ET. M-a innebunit pozitia de "easy rider" de la ghidon :D si m-am pierdut pt cateva clipe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da' parca ghidonu' e prea inalt... Al meu poate fi condus si daca tii mainile in buzunar... :laugh:

 

 

Mesaj completat

P.S.: Frate dar vad ca p-aici se tot aduna "intrusi" (Vn-isti, Ducatisti, BMW-isti)... Cred ca va atrage mult mascota topicului, nu? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta,cu "mascota topicului"...Sa-mi platesti drepturile de autor

Pai,ce te miri?! Ca tot romanu' - unde face unu' scandal,se-aduna toata lumea,sa vada.In cazul nostru,"ursul",e-o ursoaica mica,bruneta,ochi verzi,si cu gura MAAAARE

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fac bre scandal... Doar stii ca-s o persoana pasnica... Si mai militez si pentru drepturile mustelor strivite cu ziarul daca te intereseaza! Ceva mai "pasnic" de atat exista? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de cablul de ambreiaj eu zic ca nu se merita unul nou atat timp cat exista kit-ul de la louis, pana in 30 ron; am mers cu asa ceva peste 30.000 pana s-a rupt; acum tot din asta mi-am pus

Oau! Eu intelesesem ca ala e bun 2000 km maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Minunat!

Daca stiam de mai devreme la cine sa apelez... Nu mai umpleam topicul cu frustrarile mele, legate de cuzineti. :laugh:

Deci pe marti, miercuri, ii am? :laugh:

 

P.S.: Sa inteleg ca mai putem comanda si altceva pe viitor? Te ocupi personal de "trebile" astea? :D

 

 

Asa cum ti-am zis azi i-am comandat. Dureaza cam 10 zile pana ajung la mine la Iasi si inca o zi pana la Bucuresti. Cat despre ocupat ma mai ocup de treburile astea acum depinde la cine apelezi sa iti rezolve problemele. Firma unde lucrez eu cu asta se ocupa deci pe viitor te mai pot ajuta cu una alta :laugh: eventual cu o recomandare de mecanic daca nu vei fi multumita de cel la care ai fost acum. Eu totusi sper sa nu mai apelezi la ei ca e pacat sa pierzi timpul pe la mecanici in loc sa te bucuri de plimbari. Poate cu prima ocazie cand mai ajung prin Bucuresti o sa ne si intalnim sa va cunosc. O seara linistita iti doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit in balamuc club; si la mine s-a rupt oglinda tot asa si am gasit o solutie ingenioasa; tre sa ne vedem ca sa-ti arat; cu ghidonul stiu un mecanic destul de ieftin, putem incerca si singuri, la terasa la eugen, unde se repara EN-uri si in timpul liber se face pizza

ok, pai unde este aceasta terasa a lui eugen? legat de oglinda: cu un pmoxipol sau un lipici mai bun daca stiti, se poate rezolva cumva? filetul a ramas pe oglinda, deci pot sa-l lipesc cu ceva rezistent sau poate sudat?

eu as putea in weekend sambata-duminica sa ne intalnim deci hai sa stabilim ceva, macar sa stiu unde trebuie sa ajung. Ms!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SUDAT ! N-o sa-ti tzina nici 10 minute,dac-o sa-ncerci cu lipici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj de la adi din spania: "salut mihai.acum am ajuns.am fost sa ma intalnesc cu tipul cu piesele...a dat aproape tot motorul..mai are rotile,din care cea din fata e lovita,ovalizata..scaunul,oglinzile-una e lovita,farul-lovit....ansamblul fata .cureaua e scamosata tare, iar fulia e ovala.deci,aproape nimic."

 

Deci nu prea avem ce alege din motorul ala

 

Mi-a mai scris: "mi-a dat insa adresa unei firme care vinde curele de transmisie ptr scutere si moto mari.iar preturile sant super ok..poate te ajuta...www.motostok.com. Daca gasesti ceva,sau gasiti ceva,pot sa sun eu de aici si sa fac comanda"

 

Ne vedem in weekend-ul asta? eu sambata am un botez, in rest liber

 

cu oglinda am rezolvat asa: am luat un colier prindere oglinda pt bicicleta, am sudat pe el piulita din partea rupta, am prins colierul de ghidon cu surub si apoi am insurubat oglinda; cand ne vedem va arat;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect asa cu oglinda pana la inlocuirea piesei,iar cu piesele intai banii si porma distractia, deci se dau ca painea calda ...

Mesaj completat

A-ti vazut saua lui Nasty la home made, eu mi-am peticit un portbagaj ...daca n-am avut nimic de stricat( Filo! te astept)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu sa pun poze pe net, si sper sa radeti doar voi si nu Toata lumea. Dar sa zicem ca e diferit sobolanul acum .

Mesaj completat

Mai ales ca am sudat inoxul pe balcon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spuneti-mi si mie va rog unde pot sa sudez filetul oglinzii drepte de bucata care face parte din pompa de ulei, cea in care intra suruburile si cam la ce bani sa ma astept. cat de curand o sa schimb si uleiul prima data si as vrea sa-mi recomandati unul cu care voi va intelegeti pe EN. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi dupa-amiaza trec pe la Eugen la terasa sa rezolvam cu semnalizarea; mi-a cumparat el releu de dacie; mai are chef cineva sa vina? Si la ce ora? 1CFOR daca ai timp vino si tu sa ne cunoastem si sa ne uitam la oglinda aia; am inteles ca ti-e explicat eugen cum sa ajungi; daca e nevoie ne putem intalni undeva pe drum; si veniti cu propuneri de excursie, ce e debandada asta aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spuneti-mi si mie va rog unde pot sa sudez filetul oglinzii drepte de bucata care face parte din pompa de ulei, cea in care intra suruburile si cam la ce bani sa ma astept. cat de curand o sa schimb si uleiul prima data si as vrea sa-mi recomandati unul cu care voi va intelegeti pe EN. Multumesc!

 

 

Salut. Cu sudatul nu pot sa iti zic nimic ca nu sunt din bucuresti in schimb cu uleiul eu iti recomand cu cea mai mare caldur Motul 5100 10w40. Eu numai pe asta il folosesc si sunt foarte multumit de el. Oricum ca si idee nu te zgarci la bani cand e vb de ulei ca mai tarziu o sa regreti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc sak si eugen pentru intregul suport in rezolvarea semnalizarii mele; deocamdata nu e gata dar suntem pe drumul cel bun :)

 

Ca ulei eu folosesc Dynamic, de la benzinariile Mol; 10 40 semisintetic cand e mai rece si 20 50 mineral vara; am mers asa 35.000 km si e ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am vreo 200 de km de facut si tre sa ma bag si eu la schimbul de ulei .... ma gandeam sa incerc un Agip semisintetic 15w-50, eu unul am auzit ca astia fac uleiuri bune . Inainte am avut si eu Dynamic de la Mol si mai inainte Mobil (nu am observat diferenta intre ultimele 2 )

Mesaj completat

10w-40 am avut inainte ... incerc pt prima data 15w-50

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neata, v-ati intalnit ieri? eu am ajuns aseara in bucuresti si am dormit pana acum. merge careva we viitor la ciolpani? stiu ca se tinea la un moment dat si un biker's fest pe acolo, dar asta acum ceva ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Filosofull: inteleg ca n-ai gasit dupa-amiaza releul de semnalizare... :)

 

Eu am tot cautat cablu de ambreiaj pe diferite site-uri si am gasit pentru o gramada de modele, mai putin pentru EN 500 si nu stiu care sunt compatibile. Cred ca pana la urma ma duc la reprezentanta la Kawasaki, ca nu stiu cum altfel sa mai caut.

 

In alta ordine de idei, mi-as lua si o curea, sa fie, cum bine zicea Filosofull. Voi de unde v-ati luat (am citit ceva in posturile anterioare de Germania)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a sunat eugean adineauri sa-mi spuna ca a luat din targ un releu de scuter ce pare ok, ramane sa ne vedem sa-l incercam;

 

Cablu de ambreiaj uite aici http://cgi.ebay.de/Kupplungszug-Kawasaki-E...=item35a8700daf

 

Eu am cont pe ebay.de, ma gandeam sa luam mai multe, pe stoc sunt 7 momentan; cine se mai baga? la model scrie EN 500 A, dar cred ca se potriveste si la B si C; nu stiu pt LTD;

 

legat de curea, eu am luat cu 700 lei cost total de la o firma din germania; tipul din spania, adi, se pare ca a gasit ceva pt Kawa EL, la vreo 40 Euro, dar nu stiu daca se potriveste; tot adi a gasit in spania ansamblu curea plus cele doua pinioane (cel de langa motor si cel care e prins de roata spate) la 400 E; a zis ca mai cauta si curea, ramane sa mai vb cu el

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea ceva sh ,sa am de rezerva deci cam ca aia de EL si renunt la pinion de atac ca ... Dar nu va omorati cu asta, daca e. Filos mai bagam o fisa luni . Sak, dar cablul trebuie sa fie original , ca eu in viata mea nu am cumparat un cablu intreg, or sufa, ori cablul oricum sunt de acord cu originalele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de curea, ca a gasit ceva pt Kawa EL, la vreo 40 Euro, dar nu stiu daca se potriveste; tot adi a gasit in spania ansamblu curea plus cele doua pinioane (cel de langa motor si cel care e prins de roata spate) la 400 E;

 

El-ul,in toate variantele,e doar cu lantz.Stiu sigur,ca de-asta mica vreau eu,sa-mi iau.

Cont de ebay,am si eu.Si am si foarte multe puncte,la feedback.Am mai mari sanse sa zica "da",la trimis si-aicea,chiar daca nu-i transportul si international

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ghidonul am rezolvato, ramane sa sudez filetul. intrebarea mea este daca este cineva dispus sa ma ajute cu problema asta, am inteles ca trebuie sudat cu argon in mediu nu stiu de care. legat de ulei: lamuriti-ma va rog ce sunt indicii astia 10 40, 20 50, nu am habar la ce fac referire. si care e diferenta intre ulei sintetic si mineral. multumesc de rabdarea de a raspunde de pe acum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...