Sari la conținut

TURCIA mai 2011


manuel_ktm
 Share

Postări Recomandate

Manuel, am fost cu mobra in Capadocia in septembrie trecut. Daca vrei sa povestim pe o harta, oricand.

Pentru cazare in Capadocia as spune nu Goreme... Este fff aglomerat. Si comercial. In schimb Uchisar merita atentie..este la 10 km de Goreme. Mult mai frumos.

Poti merge in parcul national Goreme, poti ajunge la orasele subterane. Ar fi cam doua de vazut... Restul sunt cam la fel.. Merita vazuta si valea Ihlara. Vorbim. Merita sa stai acolo cam 3 zile... mai ales ca este capatul excursiei...si nu ajungi chiar atat de usor acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 130
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Manuel, am fost cu mobra in Capadocia in septembrie trecut. Daca vrei sa povestim pe o harta, oricand.

Pentru cazare in Capadocia as spune nu Goreme... Este fff aglomerat. Si comercial. In schimb Uchisar merita atentie..este la 10 km de Goreme. Mult mai frumos.

Poti merge in parcul national Goreme, poti ajunge la orasele subterane. Ar fi cam doua de vazut... Restul sunt cam la fel.. Merita vazuta si valea Ihlara. Vorbim. Merita sa stai acolo cam 3 zile... mai ales ca este capatul excursiei...si nu ajungi chiar atat de usor acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manuel, am fost cu mobra in Capadocia in septembrie trecut. Daca vrei sa povestim pe o harta, oricand.

Pentru cazare in Capadocia as spune nu Goreme... Este fff aglomerat. Si comercial. In schimb Uchisar merita atentie..este la 10 km de Goreme. Mult mai frumos.

Poti merge in parcul national Goreme, poti ajunge la orasele subterane. Ar fi cam doua de vazut... Restul sunt cam la fel.. Merita vazuta si valea Ihlara. Vorbim. Merita sa stai acolo cam 3 zile... mai ales ca este capatul excursiei...si nu ajungi chiar atat de usor acolo.

Ok,multumesc vlad. Te sun cand ma intorc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok,multumesc vlad. Te sun cand ma intorc.

 

La naiba!

Numai oameni seriosi pe topicul asta...

..ma doare burta de ras...

 

 

Hai ca merg si eu...cu meseriasii aia de-am fost cu ei anul trecut...

 

Vasalutcurespectiulian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Cappadocia musai sa vedeti un oras subteran (cel mai bine pastrate sunt cele de la Derinkuyu, Kaimakli si Ozkonak), toata zona cu "fairy chimneys" din Parcul National Goreme, "castelele" Uhcisar si Ortahisar, canionul Ihlara, muzeul in aer liber de la Zelve. Astea-s doar cateva de care-mi aduc eu aminte.

 

 

 

te c!*@*# pe el de oras subteran :D

 

 

Recomandarea mea : mare grija la viteza/asfalt/bumpere si politie dar na...ma gandesc ca stiti de tura trecuta:)

 

poze aici

Mesaj completat

@ Manuel, traseul este structurat ok la cum va stiu eu pe voi:)

Mesaj completat

salut,

impreuna cu 3-4 prieteni intentionam sa plecam la inceputul lui mai in turcia cam in felul urmator:

plecare vineri 29.04 intoarcere sambata(07.05) sau duminica(08.05) dupa urmatorul program provizoriu

 

ziua 1 bucuresti-edirne-istanbul(ocolire)-sile = 700 km

ziua 2,3,4 sile-zonguldak-sinop(cel mai nordic oras al turciei)-nevsehir(cappadocia) = 1200 km

ziua 5 pauza pentru vizite turistice cappadocia

ziua 6 nevsehir-ankara = 300 km

ziua 7 ankara-istanbul = 450 km

ziua 8 pauza istanbul

ziua 9 istanbul-bucuresti = 650 km

 

ziua 10 rezerva

 

daca a mai fost cineva in nord si in cappadocia, multumim anticipat pentru sfaturi

mergem fara rezervari, dar ne vom caza la hoteluri care in perioada respectiva sunt cam 30 euro de persoana/noapte

daca mai sunt doritori cu cea mai mare placere dar ne dorim un grup de maxim 8 persoane

manuel

 

nevsehir - istanbul - recomand intr-o zi . noi l-am facut intr-o zi cu o constanta de 160-180 pe autostrada

mai puneti o zi in cappadocia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te c!*@*# pe el de oras subteran :D

 

Fiecare cu gusturile lui. De exemplu, eu nu m-as fi cocotat pe vreo camila, dar as fi facut o tura cu balonul daca as fi avut timp si bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare cu gusturile lui. De exemplu, eu nu m-as fi cocotat pe vreo camila, dar as fi facut o tura cu balonul daca as fi avut timp si bani.

 

 

 

subscriu la capitolul balon. daca nu ma insel trebuie sa fii dis de dimineata :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

subscriu la capitolul balon. daca nu ma insel trebuie sa fii dis de dimineata :D

Dap, de obicei se zboara dis-de-dimineata, dar daca platesti extra poti zbura si la apus. Numai sa te tina buzunarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta imi place cel mai mult la romani

tu intrebi ce poti vizita si ei iti schimba traseul sau te cearta ca mergi riscant

asa ca cel mai bine pui poze cand te intorci

esti mare omule..........cum le stii tu pe toate si le spui ca un om intelept bravo!! apropo cum a fost brinza de pe transalpina?

Mesaj completat

sal!gasca este super ok,pe placul meu(sper ca si eu pe placul vostru) km multi opriri putine!!!! mi-ati cam stricat planurile de o grecia sau macedonia de 1mai dar asa propunere ......in principiu contati si pe mine. promit ca imi cumpar statie.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am updatat putin harta si am mai completat lista participantilor

 

 

1. Manuel_ktm

2. Mihai_varadero

3. Dans

4. Delta-x

5. Ianachim

6. Magarusulmarius. (am vazut ca s.a inscris aici pe topic)

7. sorin-das

8. iulian22

9. gabi(varadero)

 

 

oricum sigur o sa ne intalnim sa mai discutam traseul si programul. oricum sper ca pana la sf lui aprilie sa facem una,doua iesiri de 1-2 zile

turcia_2011_1.pdf

Editat de manuel_ktm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P LA ACEASTA ORA - M-AM TREZIT BRUSC: MERG SI EU !!!

Cred ca va fi interesanta tura, cu toate ca nu-s adeptul turmei dar ......... pana nu incerci nu vezi cum e.

Baciul poate sa dea ceva detalii despre cum crede el ca va stapanii cireada (o viteza medie de drum, intervalul de tigara (eu nu fumez), etc).

As fi vrut sa merg cu Transalpul (incap bagaje multe) dar dupa cum suna mobrele voastre si distanta ''obligatorie'', de parcurs zilnic, ma indeamna sa scot balaurul negru :) .

 

10. Vulturul argintiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare nene vulturas baieti sunt baieti de baieti am mers cu ei de multe ori au niste ani nu sunt pusti terebilisti merg in limita bunului simt sun o companie placuta nu o sati para rau incearco si pe asta ce poti perde siti faci o ideie cum e in grup sa fi iubit pompi toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare nene vulturas baieti sunt baieti de baieti am mers cu ei de multe ori au niste ani nu sunt pusti terebilisti merg in limita bunului simt sun o companie placuta nu o sati para rau incearco si pe asta ce poti perde siti faci o ideie cum e in grup sa fi iubit pompi toate cele bune

 

Multzumim Pompi pentru aprecieri si ca ne-ai salvat "turma".

Ideea este: nu vii si tu cu noi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare nene vulturas baieti sunt baieti de baieti am mers cu ei de multe ori au niste ani nu sunt pusti terebilisti merg in limita bunului simt sun o companie placuta nu o sati para rau incearco si pe asta ce poti perde siti faci o ideie cum e in grup sa fi iubit pompi toate cele bune

:) Multumesc pentru incurajare Pompi, sper sa fie SOARE si ploaie doar in ultima zi spre casa ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara cuvinte dar SPERANTA moare ultima!

 

Dedicatie pentru toti cei care macar credem ca vom face la fel!

 

 

propun sa facem si noi ceva asemanator

 

traversarea BUCURESTIULUI de la nord. la sud.

rolurile principale

TATAIE CU DURERI IN FUND

FRATII CARAMIDA. CU DURERI IN SUFLET

DYDY. CU DURERI DE BULE

POMPI CU DURERI IN CARDAN

MANUEL CU DURERI IN GLEZNA

 

EU FILMEZ .... cu dureri in cot

Mesaj completat

propun sa facem si noi ceva asemanator

 

traversarea BUCURESTIULUI de la nord. la sud.

rolurile principale

TATAIE CU DURERI IN FUND

FRATII CARAMIDA. CU DURERI IN SUFLET

DYDY. CU DURERI DE BULE

POMPI CU DURERI IN CARDAN

MANUEL CU DURERI IN GLEZNA

 

EU FILMEZ .... cu dureri in cot

 

bai DANS

daca mai pui din astea o sa mute topicul la EXCURSII VETERANI

ps super tare filmul oricum

Mesaj completat

propun sa facem si noi ceva asemanator

 

traversarea BUCURESTIULUI de la nord. la sud.

rolurile principale

TATAIE CU DURERI IN FUND

FRATII CARAMIDA. CU DURERI IN SUFLET

DYDY. CU DURERI DE BULE

POMPI CU DURERI IN CARDAN

MANUEL CU DURERI IN GLEZNA

 

EU FILMEZ .... cu dureri in cot

 

bai DANS

daca mai pui din astea o sa mute topicul la EXCURSII VETERANI

ps super tare filmul oricum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

eu am vorbit cu un turc, care sta cu mine in bloc si mi-a confirmat ca e frumoasa coasta prin nord, pe unde mergem noi, mult mai lejera decat prin sud

 

am cautat pe google earth, combinat cu google map ( pt coordonate gps) si am gasit niste puncte de interes pe traseu,,,cu cat mai multe, cu atat mai bine, ca sa avem de unde sa alegem, la mica intelegere,,,

 

- plaja Agva, la 31 km de Sile, numai buna pt o scurta pauza pt o baie in mare

Mesaj completat

- stancile de la Kerpe, cam la 78 km de Sile, intre sile si karasu

Mesaj completat

- pesterile de la Zonguldak ( pesterile Gokgol si Cehennemagzi)

-cascada de la Erfelek, chiar in Sinop

-cetatea de la Boyabat

- asezarile de la Hattusas si Alacahoyuk , intre Corum si Yozgat , cred ca merita vazuta mai ales Hattusas si imprejurimile

post-45187-1297981648_thumb.jpg

post-45187-1297981713_thumb.jpg

post-45187-1297981824_thumb.jpg

post-45187-1297982058_thumb.jpg

post-45187-1297982104_thumb.jpg

post-45187-1297982231_thumb.jpg

post-45187-1297982266_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

eu am vorbit cu un turc, care sta cu mine in bloc si mi-a confirmat ca e frumoasa coasta prin nord, pe unde mergem noi, mult mai lejera decat prin sud

 

am cautat pe google earth, combinat cu google map ( pt coordonate gps) si am gasit niste puncte de interes pe traseu,,,cu cat mai multe, cu atat mai bine, ca sa avem de unde sa alegem, la mica intelegere,,,

 

- plaja Agva, la 31 km de Sile, numai buna pt o scurta pauza pt o baie in mare

Mesaj completat

- stancile de la Kerpe, cam la 78 km de Sile, intre sile si karasu

Mesaj completat

- pesterile de la Zonguldak ( pesterile Gokgol si Cehennemagzi)

-cascada de la Erfelek, chiar in Sinop

-cetatea de la Boyabat

- asezarile de la Hattusas si Alacahoyuk , intre Corum si Yozgat , cred ca merita vazuta mai ales Hattusas si imprejurimile

 

de mult imi doresc sa vad locurile astea. mi-a ramas gandul la ele de cand le-am vazut in revista de prezentare de Turciei de le Turkish Airlines.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...