Sari la conținut

Restaurarea Unui Simson Sport. Sfaturi


hayabusarulez
 Share

Postări Recomandate

Am urmat sfaturile de aici de pe forum.Am folosit DECANOL SUPER,apoi perie de sarma montata pe bomasina.A iesit super bine pana la metal.Am dat spritz-chit si azi urmeaza sa-l iau la smirghel apoi vopsirea.

 

Intrebare:Pt. vopsirea suprafetelor de aluminiu pot sa dau direct cu vopsea???Mai trebuie sa dau cu spritz-chit sau merge direct???

 

Suprafetele de aluminiu nu trebuie vopsite. Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Revin cu o alta intrebare.

Din ce materiale si ce grosime ar trebui sa aiba garniturile pt motorul de Simson?

Atasez o poza cu garniturile numerotate.

Stiu ca 4 si 6 din klingherit, dar nu stiu o grosime exacta.

Restul merg din carton (gen dosar sau bloc de desen)? Nici la acestea nu stiu grosimile...daca cineva poate sa ma ajute...

Legat de vopsirea aluminiului, se poate sufla, dar trebuie dat cu smirghel de 500-800 daca este neted sau cu peria de sarma daca este poros sau are neregularitati, pt ca aluminiul are la suprafata un strat fin de oxid, care face ca vopseaua sa se cojeasca dupa o vreme. Dupa operatiunea asta il degresezi si il poti sufla linistit cu vopsea.

post-10114-1160122149_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Revin cu o alta intrebare.

Din ce materiale si ce grosime ar trebui sa aiba garniturile pt motorul de Simson?

Atasez o poza cu garniturile numerotate.

Stiu ca 4 si 6 din klingherit, dar nu stiu o grosime exacta.

Restul merg din carton (gen dosar sau bloc de desen)? Nici la acestea nu stiu grosimile...daca cineva poate sa ma ajute...

Legat de vopsirea aluminiului, se poate sufla, dar trebuie dat cu smirghel de 500-800 daca este neted sau cu peria de sarma daca este poros sau are neregularitati, pt ca aluminiul are la suprafata un strat fin de oxid, care face ca vopseaua sa se cojeasca dupa o vreme. Dupa operatiunea asta il degresezi si il poti sufla linistit cu vopsea.

Stratul de oxid de aluminiu se face instantaneu pe suprafata, de aceea piesele de aluminiu nu se pot cositorii, iar sudura se poate face doar in mediu protector!De regula aluminul se vopseste in cimp electrostatic(la TG.Mures este o stfel de vopsitorie , si folosesc ceva pulbere care necesita tratament termic)

1- fara garnitura(personal) desii am vazut si tot felul de alte chestii, dar daca nu te gandesti sa fortezi vreun vad foarte adanc si lat merge o k si fara(suprafetele sint chiar foarte drepte si etanseaza elegant...

2-original era hatie subtire 0,1-0,2 impregnata cu vopsea.Am folosit silicon negru si suprafetele foarte bine degresate cu nitrodiluant

3-hartie subtile sau carton presat0,2mm, preia eventualelel neegularitati si etanseaza pompa..

4-original nu stiu, eu folosec aceiasi miscare cu silicon, si nu curge nimic veci1

5-klingherit .Grosimea depinde de ce prelucrari sau facut la cilindru, de raportul de compresie...eu folosec acum una in forma de pana 0,2>0,8mm care trebuie sa-mi corecteze pozitia cilindrului...

6-klingherit cu margine metalica 0,8mm

7-pluta cu armatura de panza+etansant negru pe suprafete necuratate , pentru ca sa nu adere la ele ci pe garnitura(mai supicheaza uleiul pina se aseaza..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am urmat sfaturile de aici de pe forum.Am folosit DECANOL SUPER,apoi perie de sarma montata pe bomasina.A iesit super bine pana la metal.Am dat spritz-chit si azi urmeaza sa-l iau la smirghel apoi vopsirea.

 

Intrebare:Pt. vopsirea suprafetelor de aluminiu pot sa dau direct cu vopsea???Mai trebuie sa dau cu spritz-chit sau merge direct???

cauta grund special de aluminiu si apoi dai cu vopsea......este cea mai buna varianta....grundul pt aluminiu tre sa fie de culoarea mustarului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta grund special de aluminiu si apoi dai cu vopsea......este cea mai buna varianta....grundul pt aluminiu tre sa fie de culoarea mustarului

 

Merci de indicatie....de fapt eu vreau sa vopsesc capacele si butucul de la roata care sunt din aluminiu.Mai este varianta slefuirii.Problema este ca la capace e usor sa le slefuiesc.Dar ce fac cu butucul??Cum slefuiesc eu printre spite???Asa ca m-am gandit ca ar fi mai usor sa le vopsesc.

 

Cum credeti ca ar da mai bine?? Vopsit sau slefuit ????

 

Maine voi face si niste poze....

Editat de vinkator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de indicatie....de fapt eu vreau sa vopsesc capacele si butucul de la roata care sunt din aluminiu.Mai este varianta slefuirii.Problema este ca la capace e usor sa le slefuiesc.Dar ce fac cu butucul??Cum slefuiesc eu printre spite???Asa ca m-am gandit ca ar fi mai usor sa le vopsesc.

 

Cum credeti ca ar da mai bine?? Vopsit sau slefuit ????

..spitele le dai jos si le poti rezolva si pe ele.Nu-i asa greu , iar cind le pui la loc le bagi toate de pe o fata in butuc si apoi in raf, si la fel si pe fata celalta.Asa ai sa poti face ceva si cu raful care sigur e ruginit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt Drobu, multumiri pt ajutor, sper ca si pe viitor sa ma pot baza pe tine! :baldy:

Am ajuns la un alt capitol acum, "tachetii vietii".

Nu stiti ce tacheti ar merge pe Simson? Sau are cineva noi?

Maine pun pozele si cu motorul slefuit dar si cu cei mai buni 4 tacheti pe care ii am. Dupa o lunga cercetare facuta pe net am ajuns la concluzia ca tachetii folositi pot nenoroci un ax cu came nou in primele cateva minute de functionare a motorului. Exact asta e problema la mine: am un ax cu came nou si tacheti nu. Poate cu ajutorul pozelor pe care le voi pune imi puteti spune daca i-as mai putea lasa in motor sau nu. Inca o chestie: treaba cu talpa tachetului, adica ca este bombata sub o anumita raza (f.f.f. mica desigur) este valabila la orice tachet sau doar unele motoare au astfel de tacheti si altele ii au plati. Ai mei par 100 % plati in zona talpii.

Orice ajutor este binevenit!

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

penru cei mai lenesi dintre noi,exista o vopsea speciala pentru fier forjat care face priza direct pe rugina,adica petreaza stratul respectiv!

eu am folosit la jante cu succes,merge si are si luciu-aplicata cu pictolul de vopsit e super!

se numeste PROTECTA,dar intrebati de vopsea pt fier forjat... :)

p.s.e folosita si la containere si alte aggregate feroase a caror pregatire in vederea grunduirii e aproape imposibila si/sau f meticuloasa,e un produc chiar bun...

Editat de lucyfire_legion
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Merci de indicatie....de fapt eu vreau sa vopsesc capacele si butucul de la roata care sunt din aluminiu.Mai este varianta slefuirii.Problema este ca la capace e usor sa le slefuiesc.Dar ce fac cu butucul??Cum slefuiesc eu printre spite???Asa ca m-am gandit ca ar fi mai usor sa le vopsesc.

 

Cum credeti ca ar da mai bine?? Vopsit sau slefuit ????

 

Maine voi face si niste poze....

 

Dupa 2 weekend-uri de munca am reusit sa vopsesc si sa curat aproape toate piesele de pe Jawa mea.

 

Am urmat sfaturile lui Dobru(10x) adica dat jos pana la fier,grund,spritz chit,smirgel,vopsea,lac-->a iesit ok avand in vedere ca am vopsit la spray.!!

 

Iar la componentele de aluminiu am dat cu smirgel de 320,apoi 600,apoi 1000,apoi prevent + pasla si a iesit super.

 

Inca o data mersi.

 

Sapt. viitoare ma apuc sa o montez...sper sa reusesc.

 

INFO : Toate materialele(smirgel,vopsea,decanol,spritz-chit,lac,prevent,) au fost aprox 200 ron.

 

POZE:

 

http://www.esnips.com/doc/ee8a3b72-51a9-4f...65/IMAG0002.jpg

http://www.esnips.com/doc/2a98b173-ae1d-4f...f5/IMAG0003.jpg

http://www.esnips.com/doc/2d6444dc-a817-49...52/IMAG0004.jpg

http://www.esnips.com/doc/cd650742-7b0f-48...01/IMAG0005.jpg

http://www.esnips.com/doc/ecf24617-536a-4b...59/IMAG0008.jpg

http://www.esnips.com/doc/d60d012b-fbb2-4f...29/IMAG0010.jpg

http://www.esnips.com/doc/c92e6761-7a84-4f...9a/IMAG0011.jpg

Editat de vinkator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Mi-am luat un Simson si vreau sa-l reconditionez + mici modificari.

Modificarile se refera atat la tehnica cat si la estetica. Nu vreau sa-l fac chopper, vreau mai degraba sa-l fac sa semene cu un Triumph al anilor '60, ceva in gen Boneville.

Prima intrebare este cum sa lustruiesc motorul si cutia sa aiba aspect de crom?

Motorul l-am demontat complet, am doar blocul, spalat interior si exterior.

M-am apucat sa-l lustruiesc cu smirghel rotativ pus in masina de gaurit dar ma tem ca mai mult l-am zgariat decat sa-l "polishez". Any advice?

Multzam!

Apucate sa-l smirghelesti pt inceput cu 270,dupa ce iasa gropitele alea mari,ia-l cu 400,600,si la sfarsit cu 1000.

Cam greu, dar folosestete de maini, pt a ajunge si prin locurile stramte.

spor la frecat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super treaba! :P

sa mai pui poze!

parerea mea ca a meritat osteneala!

sa te bucuri de jawa! :hug:

 

:(

 

In sfarsit un comentariu la poze....avand in vedere ca sunt un tanar comunist la inceput de drum si eu zic ca a iesit OK.

Mai pun poze in weekend ca doar asa am timp sa lucrez la ea.

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca ceva: vreaqu sa fac acelasi lucru cu ijul meu 56!

cum fac sa mi se vada seria stantata pe cadru?

las partea aia nevopsita?

:hug:

 

eu am procedat in felul urmator(la mine adancimea seriei in cadru e destul de semnificativa

)...am vopsit normal,apoi inainte sa dau lacul,am racait doar numerele seriei,apoi am dat-o o mana subtire de vopsea peste,apoi lacul peste tot cadrul...si se vede OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

bravo, mai Sorine, Costi sunt. intr-adevar, vad ca te-ai preocupat de ea, ma bucur mult. ai facut o treaba extraordinara, serios, si se vede ca asta e pasiunea ta. acu, pune mana si invata, sa iei carnetul cela odata!, nu? apoi, asfalt uscat!

poate, Doamne-ajuta, la primavara, ne vedem aman2 calare pe la vreun semafor :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...