Sari la conținut

Kit coborare Transalp 2001


Postări Recomandate

Nu stie nimeni pentru ca nici eu nu am auzit pe nimeni sa cumpere asa ceva.

La Transalp daca nu poti si nu poti sa te acomodezi cu inaltimea, poti sa jonglezi cu:

 

- saua, o modifici putin, nu stiu cat merge scos din ea, dar altii zic ca merge.

- telescoapele furcii fata - lasi cu 1-2 cm jugul mai jos, operatiune fff usoara.

- amortizorul spate, nu stiu ce bibileli poti face la el sa-l faci putin mai soft incat sa se lase mai mult cand te urci pe "dansa".

 

Dar sfatul tuturor ar fi - nu strica frumusete de motocicleta ci las-o asa cum e si obisnuieste-te tu cu ea, banuiesc ca ajungi cumva jos devreme ce ai cumparat-o. Toti am trecut prin asta, adica cei de pana in 1,80.. cei peste nu au dileme de-astea.

Te obisnuiesti, o sa vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru coborârea unei suspensii spate tip pro link, se lungesc acele plăci de legătură (vezi foto, de la XTZ, poz 3)... da, există kit-uri de coborâre! seturi coborâre

Coborârea amortizoarelor în în juguri, slăbirea pretensionării arcului spate, în scopul coborârii mobrei ... amândouă duc la modificări ale ciclisticii.

 

După alungirea plăcilor, se pot coborî suplimentar amortizoarele fată, în juguri.

post-106-1297851970_thumb.jpg

Editat de nflt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un prieten de al meu are un TA cu chit de coborare pt ca si l-a cumprat de la o tipa din germania... el este inalt si il deranjeaza, din pacate, daca mai exista motoreta e la Bv si el vrea sa o vanda, deci nu cred ca mai e interesat... poti cauta pe unul in aceeasi situatie, va intalniti la un service si plecati amandoi fericiti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Difera foarte mult acele "dog bones" care formeaza pro-link-ul de la TA 600 la TA 650. Chiar nu seamana deloc.

 

Aici e vorba de TA650, daca amicul tau are tot TA650 atunci merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am gasit eu si pare sa cam fie cel mai recomandat producator din cite am vazut

http://www.roadgalaxy.fr/accessoires-moto/...de-02-a-09.html

 

Si ar mai fi asta, dar pare sa fie complementar cu prima piesa

http://www.vh-motorradtechnik.de/products/...V-Transalp.html

 

Astea in principiu nu ar duce la modificarea ciclisticii.

Treaba e ca deja am saua joasa, dar daca ma duc pe foestire sau pe offroad mai bolovanos si ajung in panta si tb sa pun piciorul jos, s-a terminat distractia, si m-am saturat...

Pe asfalt sau forestier normal nu e pb, dar cind dai de o dif de nivel si trebuie sa te lasi pe partea inclinata e rau

In plus vreau sa plec prin fosta Yugoslavie si nu am chef de suprize ca la ei nu trece multa lume pe unde am de gind sa ajung

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

ai doua optiuni:

 

1. cea mai realista si benefica: schimbi motocicleta!

 

2. iti faci tu "kit de coborare", mult mai ieftin decat la orice alta firma. doar ca pe strada cel putin o sa ai o motocicleta de rahan, oricat ai incerca sa o cobori chiar si din amortizoare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa o schimb, imi place capacitatea TA de a aborda orice drum

Daca folosesc kit de fabrica si cobor 3 cm este suficient si nu cred ca se schimba ciclistica foarte tare.

Nu imi plac bricolajele, mai bine dau un ban si stau linistit

Editat de costinell_mc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cum dreaq să recomand F800 GS, dacă eu căpresc un XTZ ... de Monster-eală ce să mai zic :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...