Sari la conținut

De Ce "behaie" Motorul?


B.B.
 Share

Postări Recomandate

Uneori, adica ieri am patit in drum spre Galati, urmatorul lucru:

 

Mergeam constant cu 70 km/h apoi dupa un timp am accelerat la 80. A mers un pic, cam un km, apoi a inceput sa behaie motorul si sa piarda putere. Am redus acceleratia la minim, apoi si-a revenit si mi-am continuat drumul cu 70-75 fara probleme.

 

Motorul este cota 0 si segmentii au fost schimbati acum 600 de km.

 

De ce face asa? E de la carburatie?

 

 

 

Azi am schimbat bujia cu una noua 14 N 27 Sinterom, si nu mi-a mai facut asa. Da nici n-am fortat mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica filtrul de aer!!! Din aceasta cauza pierde din putere la viteze mai mari..

 

Si filtrul de aer cum ar trebui sa fie? Sa lase mai mult aer sau mai putin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bujia e principala cauza.Si al meu facea asa si cu o bujie noua de un an n-a mai facut probleme ( bujie master- recomand tipul asta)

E posibil sa fie si de la carburatie. In caz ca mai are simptoma asta si cu bujie buna, desfa surubul de sus( nu stiu cum ii zice e ala de langa cablul de acceleratie, surubul care ridica subarul).Am avut si eu problema asta, am deschis si un topic pe aceasta tema.

Filtrul trebuie sa fie curat.Schimba-l daca e imbacsit tare sau sufla-l la o vulcanizare cu aer comprimat.

Editat de kama3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O cauza posibila ar fi nivelul putin cam mic in carburator. La mers normal are suficienta benzina, dar cand tragi de ea s-ar putea sa nu-i mai ajunga

 

stiu cum face cand e nivelul mic in carburator. Incepe sa dea rateuri si se opreste. Acum nu face asa. Behaie. Si se incinge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

filtru jegos sau bujie dusa... ar mai fi si avansul dar improbabil

 

filtrul este o improvizatie facuta de mine cu calti, vata si alte alea. Cartonul era supe-imbacsit, l-am rupt si l-am aruncat. Bujia era nasoala, ruseasca, intr-adevar.

 

Azi am venit de la Galati cu bujie noua. Sinterom 14N27. Nu a mai facut figuri. Am mers cam 3-4 km cu 80km/h si nu a guitat. Poate ca asta era.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

filtrul este o improvizatie facuta de mine cu calti, vata si alte alea. Cartonul era supe-imbacsit, l-am rupt si l-am aruncat. Bujia era nasoala, ruseasca, intr-adevar.

 

 

 

Poti face un test scurt fara filtrul de aer..Daca nu este murdar fitrul nu trebuie sa simti aproape nici o diferenta la mers..dar ..incerca...

La mine incepea sa se intrerupa din cauza filtrului de aer la viteza maxima..tragea prea multa benzina cand era gazul la maxim.. incetineam si mergea incontinuare fara probleme...

Editat de Nagy_Arpad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hombre, Ij-ului ii place benzina cu pb, ma rog, Eco Premium cum ii zice acum la benzinariile Petrom/OMV. Eu folosesc ulei Stihl, tocmai s-a gatat prima sticla. Iju' pare foarte multumit :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are nici o treaba benzina.Eu merg cu benzina fara plumb si ulei de la petrom RO3. Intr-adevar uleiul asta e cel mai prost din toate cate am folosit, dar daca tot l-am luat sa-l si termin. Cel mai bun mi s-au parut prista 2T si arolul de la mol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers si cu ulei scump si cu ulei ieftin. Mare diferenta nu e. Cand e sa-ti crape unn segment sau sa-ti crape un rulment nu mai conteaza ce ulei ai folosit. Fum scoate orice ulei ai folosi. Pur si simplu, un ulei bun e prea scump si nu/mi permit la cat merg eu. Intr-una. 240 Castrol de exemplu. Too much.

 

 

 

Am schimbat filtrul de aer si Minskul a devenit mai musculos. SE cunoaste bine de tot diferenta. Are mai multa vlaga acum .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

am vazut castrol pe uleiuri.ro 6,50$ m-as baga , alti amatori din galati ??

 

eu am vazut ca e 4,76 adica 13,28 lei. Da de unde se cumpara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

la killtec pe cosbuc gasiti tot felu' de uleiuri 2t printre care si castrol-uil mineral la 180.000 da' nu prea il recomand... nu mi s-a parut prea stralucit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...