Sari la conținut

Chopper/Cruiser de incepator


rockfest
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Peste ~2 luni (dupa ce termin scoala) va trebui sa aleg un motor. Sunt constient ca piata probabil nu va fi la fel (motoarele actuale de vanzare nu vor mai fi si atunci) dar dubiul meu e puterea motorului, implicit modelul. Oscilez intre mai multe variante. Initial ma gandeam la un motor de 250cmc si drept urmare am gasit Intruder, Virago, Marauder dar citisem intr-un alt topic mai vechi de pe aici ca pentru o persoana de 1.78, ~75 kg ar fi cam mica pentru marimea aia. La 500-600 cmc modelele sunt la fel doar ca se mai adauga Shadow. La capitolul buget sa zicem ca ar fi in jur de 2000 EUR, preferabil cu tot cu echipament (daca mi-ar pica un motor care chiar sa merite as da atat si fara echipament).

 

Mai aveti alte sugestii?

Editat de rockfest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Peste ~2 luni (dupa ce termin scoala) va trebui sa aleg un motor. Sunt constient ca piata probabil nu va fi la fel (motoarele actuale de vanzare nu vor mai fi si atunci) dar dubiul meu e puterea motorului, implicit modelul. Oscilez intre mai multe variante. Initial ma gandeam la un motor de 250cmc si drept urmare am gasit Intruder, Virago, Marauder dar citisem intr-un alt topic mai vechi de pe aici ca pentru o persoana de 1.78, ~75 kg ar fi cam mica pentru marimea aia. La 500-600 cmc modelele sunt la fel doar ca se mai adauga Shadow. La capitolul buget sa zicem ca ar fi in jur de 2000 EUR, preferabil cu tot cu echipament (daca mi-ar pica un motor care chiar sa merite as da atat si fara echipament).

 

Mai aveti alte sugestii?

 

Sau http://www.pro-bike.ro/forums/topic/77405-yamaha-virago-535/ :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, eu am 19 ani... primul si actualul meu motor este shadow-ul de 600... pot sa iti zic ca pentru mine e perfect... am ~5000 de km cu el si nici o problema... iti recomand sa incerci mai multe motoare... am mers si pe virago 535 si pe dragstar 650... singura chestie care m-a deranjat a fost rezervorul mic la virago... nu iti recomand motor de 250... nu suntem la vitezane... plimba-te, fii liber, enjoy! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba mocoflenderilor,aici omul intreaba ce motor sa-si ia,nu daca aveti voi de vinzare....

baiete,nu-ti lua cilindree mica,atita iti zic...succes.

De acord......

@rockfest eu am urmatoarea parere: cardan, racire pe aer si confort ca sa nu te oboseasca (Virago 535, Intruder 600, Dragstar 400 sau 650 si daca ai curaj Dragstar 1100 sau Intruder 800) iar deca te intereseaza Virago 535 poti sa-l incerci pe al meu post-25613-1300482968_thumb.jpg e de vanzare!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms de ponturi. Stiam ca chopperul e alta mancare de peste dar nu ma asteptam sa fie asa diferit la "recomandarea" de cilindree. Vad ca Ice ai recomandat modeluri de 400 cmc. Citeam pe undeva ca-s facute in Est si ar fi greu de intretinut. Sa inteleg ca nu era chiar adevarat?

 

Si Ice am vazut Virago-ul tau pe undeva de vanzare dar nu mai tin minte unde exact. Arata chiar misto si intretinut si parca avea si un pret bun dar dupa cum am zis, de-abia peste 2 luni strang cash-ul :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, sfatul meu este sa uiti de jucariile de 250 - 400 cmc. Americanii au o vorba cand se refera la motociclete: "There's no replacement for displacement". Iar adaptat pe romaneste ar fi: cu cat e mai mare, cu atat e mai bine. Bineinteles ca cel mai important e sa te urci mai intai pe cat mai multe modele si sa vezi care ti se potriveste cel mai bine, dar nu te gandi ca daca e de 250 cmc consuma mai putin, sau ca 50 de cai sunt inspaimantator de multi. Cu cat e mai mare, cu atat motorul va avea un regim de lucru mai relaxat, vei putea sa o incarci cu bagaje si nevasta fara grija ca o sa gafaie la primul deal si asa mai departe. Crede-ma, cand pui cortul, rucsacul, alte marafeturi plus nevasta, una de 250-400 cmc se comporta altfel decat una de 800-1000 cmc, sau peste. De aceea nu te feri de capacitati de la 800-900 cmc in sus. Nu e nicio vitejie sa calaresti un DragStar de 1100, sau chiar mai mare. Un Kawasaki Vulcan 800 sau un Suzuki Marauder de 800 sunt motoare cumsecade si trag bine, intreaba-i pe cei care au sau au avut. Alege-ti una pe care sa nu o schimbi cativa ani, pentru ca piata este foarte proasta acum si asa va fi si in viitorul apropiat. Asa ca, nu te grabi, vezi toate ofertele din categoria asta, ca sunt destule, si alege cu grija. In rest, bafta maxima si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand Honda Steed 400 cmc, 37 kW. De vanzare la 2500 Euro. Absolut impecabila tehnic si estetic, e ca noua, fara gluma, toate consumabilele schimbate, pregatita pentru sezon, usor customizata. Detalii la 0727302027

post-48013-1300512204_thumb.jpg

post-48013-1300512240_thumb.jpg

post-48013-1300512254_thumb.jpg

post-48013-1300512269_thumb.jpg

post-48013-1300512291_thumb.jpg

Editat de Corneliu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms de ponturi. Stiam ca chopperul e alta mancare de peste dar nu ma asteptam sa fie asa diferit la "recomandarea" de cilindree. Vad ca Ice ai recomandat modeluri de 400 cmc. Citeam pe undeva ca-s facute in Est si ar fi greu de intretinut. Sa inteleg ca nu era chiar adevarat?

 

Si Ice am vazut Virago-ul tau pe undeva de vanzare dar nu mai tin minte unde exact. Arata chiar misto si intretinut si parca avea si un pret bun dar dupa cum am zis, de-abia peste 2 luni strang cash-ul :laugh:

Ahoi, apoi am un prieten in gasca noastra si are dragstar de 400 si merge foarte bine, nu-i bai cu el. Isi duce si nevsta cu el si nu e asa de puturos si e si pe cardan, acuma si ala de 650 e fain si are un pic mai mare rezerva de putere. Virago-ul meu il dau cu 2150. Succes la examen si in achizitia 'jucariei' .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@chopper_awo Da, Intruder si Dragstar imi fac cu ochiul cel mai mult desi a doua e peste bugetul meu. Am vazut cateva Intrudere misto de 800 la preturi rezonabile dar erau de prin '92 si la asta ajung la o alta intrebare. Cat de mult conteaza 'varsta' motorului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...