Sari la conținut

accident 07.04.2011


crazy_mouse_87
 Share

Postări Recomandate

Pentru ce ti s-a retint permisul?Nu are voie nene sa-l retina pana nu exista un proces verbal in care te scoate pe tine vinovat.In cazul de fata situatia este urmatoarea":

1.Politia ca sa se spele pe maini cauta repede un tap ispasitor.

2.Politia fara probe concrete,cat mai reale si martori stabili nu au dreptul sa gaseasca ei vinovatul,pentru ca .........daca ajungi in instanta si se dovedeste contrariul o pot incurca si ei.

3.Daca ai de gand sa ajungi in instanta,fa-o cat mai repede si nu te lasa purtat de instincte si pareri pro sau contra.

4.Daca primesti ingrijiri medicale de pana la 60 de zile dovedite cu certificat medico-legal,inculpatul va primi amenda penala sau maxim 2 ani cu suspendare.

5.Nu iti bate capul de unul singur sa recuperezi banii de la firma de asigurari ca nu ii vei primi in veci.PROCEDURA ESTE URMATOAREA SI TOT IN INSTANTA VEI AJUNGE:Da-l in judecata si daca castigi(procesul va dura undeva intre 1-2 ani)in termen de 15 zile dupa pronuntarea sentintei si incheierea de sedinta FIRMA DE ASIGURARI ESTE OBLIGATA PRIN LEGE SA TE DESPAGUBEASCA.Altfel o incurca rau(blocare de conturi ,etc),ceea ce ei nu doresc cu siguranta.

6.Nu te lua dupa tot felul de voci ca e somer ,face foamea pe centura,etc si nu are bani sa te despagubeasca.Firma de asigurari a lui te va despagubi ,daca el se va gasi vinovat si firma de asigurari se va spala cu el pe cap daca ii cere banii sau nu.Mai nou,dupa noua lege vinovatul va ajunge la un consens cu firma de asigurari pentru a stabili impreuna modalitatea de plata ,daca nu...............se va pune sechestru pe bunurile imobile si mobile pana achita intreaga suma a daunei plus costurile aferente stabilite PRIN HOTARARE JUDECATOREASCA.

SA RECAPITULAM:Nu te lua dupa declaratiile de la politie si a lui daca ai de gand sa ajungi in instanta.Depune repede o cerere de citare si acolo se va stabili vinovatia fiecaruia,Jocurile de culise sunt multiple.Succes.

ps.Daca ai nevoie de informatii suplimentare iti stau la dispozitie in limita timpului meu.

Mesaj completat

Exact.Politia este un organ de constatare fara drept JUDECATORESC.

Mesaj completat

Apropo"Ăxperrtiza la locul accidentului s-a facut?DACA NU S-A FACUT solicita sa se faca o expertiza de catre un inspector tehnic,daca consideri ca esti nedreptatit.In cazul accidentelor cu victime,politia are obligatia sa solicite expertiza la fata locului pentru a trimite dosarul in instanta pentru solutionare.DAR NUMAI IN CAZUL ACCIDENTELOR CU VICTIME SI NU A ACCIDENTELOR USOARE.TREBUIE sa ai in acest sens un certificat medico-legal cu nr de zile de ingrijiri medicale pe care esti obligat in cel mai scurt timp sa-l depui la dosar.(la politie ,daca ei iti trimit dosarul in instanta,sau la judecatorie cand depui tu dosarul in instanta).Nu uita sa iti faci copii dupa ACTELE OFICIALE.

 

 

ce m-a deranjat foarte tare este faptul ca masuratorile la fata locului s-au facut in lipsa mea, plus ca atunci cand a venit politia ia aratat OK taximetristului dupa ce acesta a spus ca are lovitura pe bara din spate. Ca si cum ai castigat deja...m-am umplut de nervi atunci

Nustiu ce a costata organu de politie in lipsa mea, mie mi s-a spus doar ca dosaru' pleaca la cercetari penale si acolo se studiaza problema.

Ar trebui tinut cont de dinamica accidentului... o motocicleta care incearca sa evite o masina ce s-a bagat foarte in scurt lasa alte semne.

O masina care incearca sa evite probabil loveste in coltul din spate masina ce s-a bagat fara sa se asigure, dar motocicleta lasa doar urma unde loveste cu roata fata, destul de mica...ce latime are o masina si ce latime are o motocicleta?!

Nustiu cat s-a tinut cont de dinamica accidentului, nustiu daca dupa 7 ore cand s-au dus ei sa masoare se mai vedea vreo urma pe asfalt,

Au nimerit locul unde s-a intamplat accidentul prin pricina faptului ca a ramas acolo pe bordura o sticla de apa minerala...

Astept sa vedem ce cerceteaza ei si care e verdictul...

Politia mi-a spus ca mai bine il lasam sa ma loveasca in lateral si nu franam ca era urma pe lateralul masinii, dar cel mai probabil eu eram pa acum sau bagat in gips pana la gat...sa nu mai zic si de pasagera.

Oricum nu ma intereseaza exact verdictul politiei pentru ca o sa actionez in instanta, numai ca astept sa vedem ce hotareste politia ca sa stiu daca mai este nevoie de proces sau nu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

verdictul politiei nu are importanta daca mergi in instanta, de asemenea nici decizia lor nu e valabila. Ma surprinde insa ca cei de la accidente grave( care ar trebui sa se ocupe de asemenea accidente, soldate cu victime/vatamari corporale) fac masuratorile in dorul pluii. De obicei sunt atenti si corecti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce m-a deranjat foarte tare este faptul ca masuratorile la fata locului s-au facut in lipsa mea, plus ca atunci cand a venit politia ia aratat OK taximetristului dupa ce acesta a spus ca are lovitura pe bara din spate. Ca si cum ai castigat deja...m-am umplut de nervi atunci

Nustiu ce a costata organu de politie in lipsa mea, mie mi s-a spus doar ca dosaru' pleaca la cercetari penale si acolo se studiaza problema.

Ar trebui tinut cont de dinamica accidentului... o motocicleta care incearca sa evite o masina ce s-a bagat foarte in scurt lasa alte semne.

O masina care incearca sa evite probabil loveste in coltul din spate masina ce s-a bagat fara sa se asigure, dar motocicleta lasa doar urma unde loveste cu roata fata, destul de mica...ce latime are o masina si ce latime are o motocicleta?!

Nustiu cat s-a tinut cont de dinamica accidentului, nustiu daca dupa 7 ore cand s-au dus ei sa masoare se mai vedea vreo urma pe asfalt,

Au nimerit locul unde s-a intamplat accidentul prin pricina faptului ca a ramas acolo pe bordura o sticla de apa minerala...

Astept sa vedem ce cerceteaza ei si care e verdictul...

Politia mi-a spus ca mai bine il lasam sa ma loveasca in lateral si nu franam ca era urma pe lateralul masinii, dar cel mai probabil eu eram pa acum sau bagat in gips pana la gat...sa nu mai zic si de pasagera.

Oricum nu ma intereseaza exact verdictul politiei pentru ca o sa actionez in instanta, numai ca astept sa vedem ce hotareste politia ca sa stiu daca mai este nevoie de proces sau nu!

Nu are importanta ce decizie finala va lua organele de politie,deoarece fiind accident cu victime,conform codului de procedura penala ei sunt obligati sa trimita dosarul de cercetare in instanta pentru a stabili vinovatia fiecaruia si pentru a solutiona latura civila si latura penala.Aici tu trebuie sa te constitui parte civila privind cercetarea asupra daunelor pe care le soliciti si in faza a doua sa te constitui parte vatamata pe latura penala.ATENTIE!!!!!!A nu se amesteca latura civila cu latura penala pentru ca sunt doua fapte diferite SI VINOVATUL VA FI JUDECAT ATAT PE LATURA CIVILA CAT SI PE LATURA PENALA si tu trebuie sa soliciti acest demers in dosar.Referitor la expertiza de la locul accidentului,dupa ce se vor efectua toate probele se va intocmi un PROCES VERBAL redactat in 3 exemplare(unul la tine,unul la celalat cond.auto si unul ramane la politie).Daca nu esti satisfacut de finalizarea expertizei poti solicita in instanta contestatie asupra procesului verbal de expertiza si soliciti din nou o contraexpertiza formata din 3 experti tehnici.Parerea mea este in tot acest demers sa angajezi un avocat si el iti va spune pasii pe care trebuie sa-i urmezi pentru solutionarea cazului.Nu te baza pe spusele verbale ale politiei,deoarece pe parcursul cercetarilor ,aceste demersuri au un rol insignifiant.Succes.

Mesaj completat

verdictul politiei nu are importanta daca mergi in instanta, de asemenea nici decizia lor nu e valabila. Ma surprinde insa ca cei de la accidente grave( care ar trebui sa se ocupe de asemenea accidente, soldate cu victime/vatamari corporale) fac masuratorile in dorul pluii. De obicei sunt atenti si corecti.

Sunt corecti si atenti in functie cat e de denomizata bancnota.Parerea mea!

Mesaj completat

*denominata*

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este rea ideea ta... dar momentan am piciorul in gips.

Momentan vreau sa-mi recuperez dauna, dupa il fac pe nemernic sa plateasca.

 

Omoara-l, tui rasa lui de maimute chioare ! Sincer, cred ca o maimuta gandeste mai mult decat astia. Sunt 2 feluri de oameni, Oameni normali, si taximetristi ! Nu toti, majoritatea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omoara-l, tui rasa lui de maimute chioare ! Sincer, cred ca o maimuta gandeste mai mult decat astia. Sunt 2 feluri de oameni, Oameni normali, si taximetristi ! Nu toti, majoritatea!

 

Mare rugaminte, cine are vreun bon de cumparaturi casca moto si manusi, pentru ca eu nu mai gasesc bonul de cand am luat casca,

mi-am zgariat casca, e si lovita si viziera e zgariata nasol de cand am cazut , manusile sunt terminate in palme...

Daca ma poate ajuta cineva cu un bon sau factura pentru: casca caberg si manusi vanuci

Altfe,l fara bon, cica nu-mi pot recupera paguba...geaca nici nu o mai pun in discutie, dar casca trebuie alta la fel si manusile...ale pasagerei nu s-au deteriorat rau, doar mici zgarieturi, dar ale mele s-au cam facut praf...

 

Multumesc mult si fac cinste !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare rugaminte, cine are vreun bon de cumparaturi casca moto si manusi, pentru ca eu nu mai gasesc bonul de cand am luat casca,

mi-am zgariat casca, e si lovita si viziera e zgariata nasol de cand am cazut , manusile sunt terminate in palme...

Daca ma poate ajuta cineva cu un bon sau factura pentru: casca caberg si manusi vanuci

Altfe,l fara bon, cica nu-mi pot recupera paguba...geaca nici nu o mai pun in discutie, dar casca trebuie alta la fel si manusile...ale pasagerei nu s-au deteriorat rau, doar mici zgarieturi, dar ale mele s-au cam facut praf...

 

Multumesc mult si fac cinste !

scoate oferta dupa site-uri specializate la echipamentul pe care il detii. este suficient. site-urile sa fie din romania!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact, te duci frumos la kronaumoto si iei factura pro-forma si gata. mor cand aud ca firmele de asigurare iti cer sa dovedesti ca este echipamentul tau - de parca ai fi imbracat in capotul bunicii pe mobra si vrei sa-ti scoti parleala facandu-i cadou batranei unul mai nou si fara gauri in coate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact, te duci frumos la kronaumoto si iei factura pro-forma si gata. mor cand aud ca firmele de asigurare iti cer sa dovedesti ca este echipamentul tau - de parca ai fi imbracat in capotul bunicii pe mobra si vrei sa-ti scoti parleala facandu-i cadou batranei unul mai nou si fara gauri in coate!

 

 

Stii u vb aia : Traim in romania...!

o sa incerc sa fac rost de factura proforma

multumesc mult de sprijin!

Mesaj completat

exact, te duci frumos la kronaumoto si iei factura pro-forma si gata. mor cand aud ca firmele de asigurare iti cer sa dovedesti ca este echipamentul tau - de parca ai fi imbracat in capotul bunicii pe mobra si vrei sa-ti scoti parleala facandu-i cadou batranei unul mai nou si fara gauri in coate!

 

problema este ca pe dovada de la politie nu scrie nimica de echipament, scrie doar de motocilceta, ce au vazut ei...

fiind facuta constatarea cand eu nu am fost de fata...

mi s-a dat doar o dovada prin care imi pot repara motocicleta pana se solutioneaza dosaru'

Cum sa procedez daca vreau sa-mi repar motocicleta pana se solutioneaza dosaru...pentru ca nustiu cat va dura solutionarea dosarului

o pot repara eu, sa comand piesele sa le inlocuiesc, sau sa merg cu ea la service sau cum?

Daca o repar eu imi mai da banii rca-ul vinovatului?

sau daca ne scoate culpa comuna desi ar fi aiurea rau, cum si ce plateste asiguratorul celuilalt?

Multumesc anticipat

Dau gipsu jos zilele astea si vreau sa fac si mobra ca daca astept 2 luni sau mai mult vine toamna si o bag la garaj.

Numai ca nu vreau sa o repar pe banii mei si sa nu ii mai recuperez dupa aceea... pentru ca nu din vina mea e stricata ci din vina acelui taximetrist neatent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii u vb aia : Traim in romania...!

o sa incerc sa fac rost de factura proforma

multumesc mult de sprijin!

Mesaj completat

 

 

problema este ca pe dovada de la politie nu scrie nimica de echipament, scrie doar de motocilceta, ce au vazut ei...

fiind facuta constatarea cand eu nu am fost de fata...

mi s-a dat doar o dovada prin care imi pot repara motocicleta pana se solutioneaza dosaru'

Cum sa procedez daca vreau sa-mi repar motocicleta pana se solutioneaza dosaru...pentru ca nustiu cat va dura solutionarea dosarului

o pot repara eu, sa comand piesele sa le inlocuiesc, sau sa merg cu ea la service sau cum?

Daca o repar eu imi mai da banii rca-ul vinovatului?

sau daca ne scoate culpa comuna desi ar fi aiurea rau, cum si ce plateste asiguratorul celuilalt?

Multumesc anticipat

Dau gipsu jos zilele astea si vreau sa fac si mobra ca daca astept 2 luni sau mai mult vine toamna si o bag la garaj.

Numai ca nu vreau sa o repar pe banii mei si sa nu ii mai recuperez dupa aceea... pentru ca nu din vina mea e stricata ci din vina acelui taximetrist neatent!

copilul te agiti prea tare. ai PM si vei avea raspuns avizat. trebuie doar sa faci ce scrie acolo. ai incredere, dar fa-o repede si nu te mai panica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am observat ca pe dvada de la politie care mi-a dat-o apare articloul 51

 

Art.51. - Conducatorul unui vehicul care circula în spatele altuia are obligatia de a pastra o distanta suficienta fata de acesta, pentru evitarea coliziunii.

 

Adica astia cred ca ma cerceteaza pe mine in loc sa-l cerceteze pe taximetrist...

Sa depun contestatie la PV ca am inteles ca am dreptul de a depune contestatie in max 15 zile , adica mai am vreo 2 zile in care pot depune contestatia.

 

El nu circula in fata mea ca sa pot pastra o distanta fata de acesta !

 

Mai degraba intra taximetristul sub incidenta asrticolului asta :

6. Reguli referitoare la manevre

Art.54. - (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rând de vehicule stationate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmeaza sa efectueze o întoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.

(2) Semnalizarea schimbarii directiei de mers trebuie sa fie mentinuta pe întreaga durata a manevrei.

 

Plus ca a avut intentia de a opri sa coboare clienta din taxi:

 

(2) Nu se considera oprire:

a) imobilizarea vehiculului atât timp cât este necesara pentru îmbarcarea sau debarcarea unor persoane, daca prin aceasta manevra nu a fost perturbata circulatia pe drumul public respectiv;

 

Nu numai ca a perturbat circulatia pe drumul public respectiv dar datorita faptului ca a facut acesta manevra de neasigurare la schimbare benzii si intentia de a opri a provocat un accident!

 

Ce legi de cacao sunt la noi in tara!

Lor le este mai usor sa bage un articol conform pozelor (loviturile de pe masina-motocicleta) decat sa tina cont de declaratia mincinoasa a taximetristului si cele 2 declaratii care sunt impotriva celei date de el...

Nu pot sa cred ca nu or sa tina cont de dinamica accidentului . Daca el se baga in fata mea la o distanta cat de mica (chiar daca ma punea in pericol si perturba circulatia, dar aveam timp sa franez violent dar sa nu lovesc era ok, dar in cazul de fata mi se pare o porcarie)

Ce ma sfatuiti sa fac?

Sa ma duc maine sa fac plangere-contestatie impotriva PV sau sa astept sa se solutioneze cazul la politie, desi nustiu daca il mai pot ataca ulterior, dupa cele 15 zile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Cred ca ar trebuii sa te ajute si la politie.Eu am fost victima intr-un accident in 2008 si nici acum dosarul nu a ajuns in instanta,comisarul de la camera 18(udriste)a preferat sa se prostitueze cu ala care mi-a luat fata decat sa isi faca treaba

Trebuie sa caut dosarul laparchet si dupa aia sa fac plangere impotriva lui.Ai grija ca aia de la udriste sunt doar niste prostituate(ieftine)care fac jocul alora care sare cu banu'

Avocatul sa te asiste si cand dai declaratiile la politie, scrii o singura propozitie de care se pot folosii sa il scape pe ala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebuii sa te ajute si la politie.Eu am fost victima intr-un accident in 2008 si nici acum dosarul nu a ajuns in instanta,comisarul de la camera 18(udriste)a preferat sa se prostitueze cu ala care mi-a luat fata decat sa isi faca treaba

Trebuie sa caut dosarul laparchet si dupa aia sa fac plangere impotriva lui.Ai grija ca aia de la udriste sunt doar niste prostituate(ieftine)care fac jocul alora care sare cu banu'

Avocatul sa te asiste si cand dai declaratiile la politie, scrii o singura propozitie de care se pot folosii sa il scape pe ala

 

Astept cu nerabdare sa se dea o rezolutie asupra dosarului, pentru a se incheia si pentru a-mi putea repara motocicleta.

Ciudat este ca pe dovada mea apare art 51 si 111/4 , adica cu alte cuvinte astia ma cerceteaa pe mine ca l-am lovit din spate,inloc sa-l cerceteze pe el pentru neasigurare la schimbarea benzii,tare sunt curios daca il cerceteaza si pe el pentru ceva , sau isi plimba linistit poponeata in masina

 

Eu nu am luat la cunostinta de PV si anexa 2, pentru a vedea ce a cosntat politistul care a facut masuratorile pe acolo si a intocmit PV.

 

Eu sper sa se solutioneze cum trebuie pentru ca legal eu trebuia sa iau la cunostinta de PV intocmit, era normal sa apara si semnatura mea pe el.

Plus ca s-a favorizat una din parti, deoarece la masuratori, reconstituire a participat doar una din cele 2 parti, adica celalalt sofer.

Plus ca expertiza de la fata locului e fix frectie cu apa rece deoarece accidentul s-a produs la ora 12:00, iar politia a facut masuratorile la ora 20:00 exact 8 ore diferenta!

Plus ca mai sunt cateva magarii de care ma pot lega si ataca in instanta, dar momentan astept rezolutia in cazul acestui accident si sper sa se ia o decizie corecta pentru ca daca tot am cheltuit ceva banii pana acum si voi sta pe bara vara asta, toti banutii castigati de mine vor fi investiti in procese ! Inclusiv partea civila, nu doar penal.

Editat de crazy_mouse_87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te complici prea mult si inutil.Da-l in judecata cat mai repede(forteaza putin nota si la politie sa depuna mai repede dosarul la judecatorie) si in instanta se vor rezolva toate problemele.Numai bine.

Mesaj completat

 

 

Eu sper sa se solutioneze cum trebuie pentru ca legal eu trebuia sa iau la cunostinta de PV intocmit, era normal sa apara si semnatura mea pe el.

Plus ca s-a favorizat una din parti, deoarece la masuratori, reconstituire a participat doar una din cele 2 parti, adica celalalt sofer.

Plus ca expertiza de la fata locului e fix frectie cu apa rece deoarece accidentul s-a produs la ora 12:00, iar politia a facut masuratorile la ora 20:00 exact 8 ore diferenta!

Plus ca mai sunt cateva magarii de care ma pot lega si ataca in instanta, dar momentan astept rezolutia in cazul acestui accident si sper sa se ia o decizie corecta pentru ca daca tot am cheltuit ceva banii pana acum si voi sta pe bara vara asta, toti banutii castigati de mine vor fi investiti in procese ! Inclusiv partea civila, nu doar N

Nu are importanta la ce ora s-au facut masuratorile,poate sa se faca si la 3 luni diferenta.Ideea este":LA DOSAR EXISTA PROBE SI POZE DE LA LOCUL ACCIDENTULUI INTOCMITE DE POLITIE?SAU NU AI STUDIAT DOSARUL?AR trebui sa ai acces la dosar (sa citesti rechizitoriul)inainte de a ajunge la judecatorie si ultima declaratie care ti se ia la politie de catre un ofiter de la judiciar( ca sa folosesc termeni mai accesibili).Costurile unei expertize si a unui avocat sunt suportabile,nu trebuie sa iti faci probleme si sa renunti din cauza asta.

Mesaj completat

Astept cu nerabdare sa se dea o rezolutie asupra dosarului, pentru a se incheia si pentru a-mi putea repara motocicleta.

Ciudat este ca pe dovada mea apare art 51 si 111/4 , adica cu alte cuvinte astia ma cerceteaa pe mine ca l-am lovit din spate,inloc sa-l cerceteze pe el pentru neasigurare la schimbarea benzii,tare sunt curios daca il cerceteaza si pe el pentru ceva , sau isi plimba linistit poponeata in masina

 

Eu nu am luat la cunostinta de PV si anexa 2, pentru a vedea ce a cosntat politistul care a facut masuratorile pe acolo si a intocmit PV.

 

Eu sper sa se solutioneze cum trebuie pentru ca legal eu trebuia sa iau la cunostinta de PV intocmit, era normal sa apara si semnatura mea pe el.

Plus ca s-a favorizat una din parti, deoarece la masuratori, reconstituire a participat doar una din cele 2 parti, adica celalalt sofer.

Plus ca expertiza de la fata locului e fix frectie cu apa rece deoarece accidentul s-a produs la ora 12:00, iar politia a facut masuratorile la ora 20:00 exact 8 ore diferenta!

Plus ca mai sunt cateva magarii de care ma pot lega si ataca in instanta, dar momentan astept rezolutia in cazul acestui accident si sper sa se ia o decizie corecta pentru ca daca tot am cheltuit ceva banii pana acum si voi sta pe bara vara asta, toti banutii castigati de mine vor fi investiti in procese ! Inclusiv partea civila, nu doar penal.

Nu are importanta la ce ora s-au facut masuratorile,poate sa se faca si la 3 luni diferenta.Ideea este":LA DOSAR EXISTA PROBE SI POZE DE LA LOCUL ACCIDENTULUI INTOCMITE DE POLITIE?SAU NU AI STUDIAT DOSARUL?AR trebui sa ai acces la dosar (sa citesti rechizitoriul)inainte de a ajunge la judecatorie si ultima declaratie care ti se ia la politie de catre un ofiter de la judiciar( ca sa folosesc termeni mai accesibili).Costurile unei expertize si a unui avocat sunt suportabile,nu trebuie sa iti faci probleme si sa renunti din cauza asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

QUOTE: (Tashulina @ Apr 8 2011, 01:15 PM)

“Iar legat de lovitura in spate, legea prevede ca atunci cand un vehicul a avut timpul necesar sa se replieze in fata ta complet (ca tu sa il lovesti in spate si nu in spate-lateral) inseamna ca distanta dintre voi a fost suficienta si ca cel care a lovit ar fi trebuit sa aiba timp sa franeze eficient cat sa nu-l tamponeze”

 

diana,

nu exista asa ceva in lege!

Da, nu scrie exact cum am zis eu, insa rezultatul e acelasi!

 

Politia mi-a spus ca mai bine il lasam sa ma loveasca in lateral si nu franam ca era urma pe lateralul masinii, dar cel mai probabil eu eram pa acum sau bagat in gips pana la gat...sa nu mai zic si de pasagera.

Exact ce spuneam! Am auzit de atatea cazuri intamplate exact la fel in care a fost scos vinovat cel ce a lovit in spate incat m-as mira foarte tare ca de data asta sa fie solutionata lovitura corect...

 

mi s-a dat doar o dovada prin care imi pot repara motocicleta pana se solutioneaza dosaru'

Cum sa procedez daca vreau sa-mi repar motocicleta pana se solutioneaza dosaru...pentru ca nustiu cat va dura solutionarea dosarului

o pot repara eu, sa comand piesele sa le inlocuiesc, sau sa merg cu ea la service sau cum?

Daca o repar eu imi mai da banii rca-ul vinovatului?

sau daca ne scoate culpa comuna desi ar fi aiurea rau, cum si ce plateste asiguratorul celuilalt?

Daca ti s-a dat dovada de reparatie, atunci esti declarat tu vinovat de lovitura. Daca primeai copie dupa RCA-ul taximetristului atunci era el declarat vinovat.

Se pare ca se aplica ceea ce am spus, din pacate...

 

acum am observat ca pe dvada de la politie care mi-a dat-o apare articloul 51

 

Art.51. - Conducatorul unui vehicul care circula în spatele altuia are obligatia de a pastra o distanta suficienta fata de acesta, pentru evitarea coliziunii.

 

Adica astia cred ca ma cerceteaza pe mine in loc sa-l cerceteze pe taximetrist...

…Lor le este mai usor sa bage un articol conform pozelor (loviturile de pe masina-motocicleta) decat sa tina cont de declaratia mincinoasa a taximetristului si cele 2 declaratii care sunt impotriva celei date de el...

Nu pot sa cred ca nu or sa tina cont de dinamica accidentului . Daca el se baga in fata mea la o distanta cat de mica (chiar daca ma punea in pericol si perturba circulatia, dar aveam timp sa franez violent dar sa nu lovesc era ok, dar in cazul de fata mi se pare o porcarie)

si vine si dovada de la politie :( ...si textul din lege pe care toti politistii il invoca atunci cand se prezinta un accident cu lovitura in spate, si nu in spate lateral...

 

Stiam eu despre ce vorbeam, am renuntat sa mai fiu naiva din momentul in care am fost lovita exact de usa unui taxi (deschisa tot de pasager) si societatea de asigurari mi-a refuzat despagubirea spunand ca e vina pasagerului, nu a soferului de taxi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

QUOTE: (Tashulina @ Apr 8 2011, 01:15 PM)

“Iar legat de lovitura in spate, legea prevede ca atunci cand un vehicul a avut timpul necesar sa se replieze in fata ta complet (ca tu sa il lovesti in spate si nu in spate-lateral) inseamna ca distanta dintre voi a fost suficienta si ca cel care a lovit ar fi trebuit sa aiba timp sa franeze eficient cat sa nu-l tamponeze”

 

 

Da, nu scrie exact cum am zis eu, insa rezultatul e acelasi!

 

 

Exact ce spuneam! Am auzit de atatea cazuri intamplate exact la fel in care a fost scos vinovat cel ce a lovit in spate incat m-as mira foarte tare ca de data asta sa fie solutionata lovitura corect...

 

 

Daca ti s-a dat dovada de reparatie, atunci esti declarat tu vinovat de lovitura. Daca primeai copie dupa RCA-ul taximetristului atunci era el declarat vinovat.

Se pare ca se aplica ceea ce am spus, din pacate...

 

si vine si dovada de la politie :( ...si textul din lege pe care toti politistii il invoca atunci cand se prezinta un accident cu lovitura in spate, si nu in spate lateral...

 

Stiam eu despre ce vorbeam, am renuntat sa mai fiu naiva din momentul in care am fost lovita exact de usa unui taxi (deschisa tot de pasager) si societatea de asigurari mi-a refuzat despagubirea spunand ca e vina pasagerului, nu a soferului de taxi...

MAI OAMENI BUNI NU MAI ABERATI SI VORBITI DIN AUZITE.DOVADA se elibereaza PENTRU a nu astepta 1-2-10 ani pana e finalizat procesul si se elibereaza ambilor cond auto pt a repara tablele.Dupa finalizarea procedurilor legale ,daca nu se rezolva pe cale amiabil,desi e proces penal,se vor stabili pagubele si vinovatul,iar partea responsabil vinovata de comun acord cu firma de asigurari va despagubi partea vatamata.Si nu in ultimul rand in cel mai scurt timp de la producerea accidentului,ambii conducatori auto au obligatia de a anunta compania de asigurari de care apartin despre producerea accidentului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MAI OAMENI BUNI NU MAI ABERATI SI VORBITI DIN AUZITE.DOVADA se elibereaza PENTRU a nu astepta 1-2-10 ani pana e finalizat procesul si se elibereaza ambilor cond auto pt a repara tablele.Dupa finalizarea procedurilor legale ,daca nu se rezolva pe cale amiabil,desi e proces penal,se vor stabili pagubele si vinovatul,iar partea responsabil vinovata de comun acord cu firma de asigurari va despagubi partea vatamata.Si nu in ultimul rand in cel mai scurt timp de la producerea accidentului,ambii conducatori auto au obligatia de a anunta compania de asigurari de care apartin despre producerea accidentului .

 

Vreau sa depun contestatie impotriva PV pentru faptul ca nu mi s-a dat sa-l semnez ci doar mi s-a inmanat o dovada cu drept de circulatie, care a fost scrisa pe 07.04.2011 valabila pana pe 22.04.2011 si mi s-a inmanat pe 11.04.2011 cand m-am dus la sectie cu gipsu la picior ca sa dau declaratia scrisa.

Este posibil oare ca PV sa il fi intocmit chiar pe 07.04.2011, doar din declaratia taxistului si conform masuratorilor facute si a pozei facute asupra taxiului la fata locului, unde s-au deplasat in seara de 07.04.2011 cand mie mi se punea piciorul in gips.

Nu era normal ca procesul verbal sa se elibereze tinanduse cont de imaginile probatoare si de declaratiile ambelor parti?!

adica dupa ce dadeam si eu declaratia scrisa?

Se considera oare ca am luat la cunostinta de PV atunci cand mi s-a dat dovada aceea de circulatie valabila 15 zile?

Nu era normal ca atunci sa ma puna sa semnez PV sau macar sa mi se arate?

Toti mi-au spus ca trebuia sa mi se spuna si mie ce anume s-a constatat acolo.

Unde pot depune contestatia la udriste sau la parchet sect3 pentru ca tot ma duc sa iau dovada cu drept de circulatie pentru inca 30 de zile!?

 

Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MAI OAMENI BUNI NU MAI ABERATI SI VORBITI DIN AUZITE.DOVADA se elibereaza PENTRU a nu astepta 1-2-10 ani pana e finalizat procesul si se elibereaza ambilor cond auto pt a repara tablele.Dupa finalizarea procedurilor legale ,daca nu se rezolva pe cale amiabil,desi e proces penal,se vor stabili pagubele si vinovatul,iar partea responsabil vinovata de comun acord cu firma de asigurari va despagubi partea vatamata.Si nu in ultimul rand in cel mai scurt timp de la producerea accidentului,ambii conducatori auto au obligatia de a anunta compania de asigurari de care apartin despre producerea accidentului .

Auzi, te rog frumos sa te abtii pe viitor de la jigniri si alte epitete, ok? Nu ne cunoastem si prin urmare nu ne tragem de sireturi!

 

Eu nu vorbesc din auzite, ci din patite, din pacate. Politia nu are de ce sa iti elibereze tie dovada de reparatie daca nu esti tu vinovat de producerea unui accident, pt ca odata inceputa reparatia de catre tine, nu iti vei mai recupera banii bagati in operatiune. Atata timp cat nu esti scos vinovat de politie pt accident ti se da copie dupa RCA-ul vinovatului si in procesul verbal intocmit de politie scrie cum s-a intamplat si cine se face vinovat. Cu acel proces verbal in original si cu RCA-ul aluia te duci tu apoi la asigurator pt deschiderea dosarului de dauna. Am trecut prin asta, deci nu vorbesc din auzite, cum iti dai tu cu parerea.

 

Iar rezolvarea unei situatii de accident pe o anumita cale nu se face dupa cum vrea muschiul fiecaruia, ci dupa cum dicteaza certificatul de la IML. Daca e sub 10 zile verdictul, te poti pune tu in poponeata si in cap sa ala nu va pati nimic. Singura solutie e sa il dai in judecata pe civil. Daca e intre 10 si 60 zile partile se pot intelege amiabil, iar peste 60 intra deja justitia prin autosesizare si intocmeste dosar penal fara posibilitatea impacarii partilor.

Editat de Tashulina
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi, te rog frumos sa te abtii pe viitor de la jigniri si alte epitete, ok? Nu ne cunoastem si prin urmare nu ne tragem de sireturi!

 

Eu nu vorbesc din auzite, ci din patite, din pacate. Politia nu are de ce sa iti elibereze tie dovada de reparatie daca nu esti tu vinovat de producerea unui accident, pt ca odata inceputa reparatia de catre tine, nu iti vei mai recupera banii bagati in operatiune. Atata timp cat nu esti scos vinovat de politie pt accident ti se da copie dupa RCA-ul vinovatului si in procesul verbal intocmit de politie scrie cum s-a intamplat si cine se face vinovat. Cu acel proces verbal in original si cu RCA-ul aluia te duci tu apoi la asigurator pt deschiderea dosarului de dauna. Am trecut prin asta, deci nu vorbesc din auzite, cum iti dai tu cu parerea.

 

Iar rezolvarea unei situatii de accident pe o anumita cale nu se face dupa cum vrea muschiul fiecaruia, ci dupa cum dicteaza certificatul de la IML. Daca e sub 10 zile verdictul, te poti pune tu in poponeata si in cap sa ala nu va pati nimic. Singura solutie e sa il dai in judecata pe civil. Daca e intre 10 si 60 zile partile se pot intelege amiabil, iar peste 60 intra deja justitia prin autosesizare si intocmeste dosar penal fara posibilitatea impacarii partilor.

Daca tu din toata aceasta poveste ai retinut doar<<niste epitete ,jigniri.etc....>>e pacat ca ai pierdut timpul degeaba citind aceste randuri.Cu trasul de sireturi ma abtin sa comentez.In alta ordine de idei,daca tie ti s-a intamplat asa cum ai relatat si s-a rezolvat cazul tau,asta NU INSEAMNA CA E PROCEDURA LEGALA DE A SOLUTIONA O CAUZA si in necunostinta de cauza in situatia ta probabil a facut fiecare ce a vrut(atat politia,cat si compania de asigurari)..........si te rog sa imi arati si mie articolul din Codul de procedura penala si din manualul de legislatie rutiera IN CARE SE PRECIZEAZA CA IN CAZUL ACCIDENTELOR CU VICTIME SUNT NECESARE PANA LA 60 DE ZILE DE INGRIJIRI MEDICALE si partile implicate se pot intelege pe cale amiabila fara a se sesiza atat politia cat si prima instanta de judecata pe cale ierarhica.Si ..........in aceste conditii............o sa recupereze banii cat i-ai recuperat si tu.In fine,nu comentez situatia si opinia fiecaruia.Fiecare face cum crede de cuviinta.

Mesaj completat

Vreau sa depun contestatie impotriva PV pentru faptul ca nu mi s-a dat sa-l semnez ci doar mi s-a inmanat o dovada cu drept de circulatie, care a fost scrisa pe 07.04.2011 valabila pana pe 22.04.2011 si mi s-a inmanat pe 11.04.2011 cand m-am dus la sectie cu gipsu la picior ca sa dau declaratia scrisa.

Este posibil oare ca PV sa il fi intocmit chiar pe 07.04.2011, doar din declaratia taxistului si conform masuratorilor facute si a pozei facute asupra taxiului la fata locului, unde s-au deplasat in seara de 07.04.2011 cand mie mi se punea piciorul in gips.

Nu era normal ca procesul verbal sa se elibereze tinanduse cont de imaginile probatoare si de declaratiile ambelor parti?!

adica dupa ce dadeam si eu declaratia scrisa?

Se considera oare ca am luat la cunostinta de PV atunci cand mi s-a dat dovada aceea de circulatie valabila 15 zile?

Nu era normal ca atunci sa ma puna sa semnez PV sau macar sa mi se arate?

Toti mi-au spus ca trebuia sa mi se spuna si mie ce anume s-a constatat acolo.

Unde pot depune contestatia la udriste sau la parchet sect3 pentru ca tot ma duc sa iau dovada cu drept de circulatie pentru inca 30 de zile!?

 

Va multumesc!

La parchet depui contestatia.Daca ai obtinut deja certificatul medico-legal in care rezulta ca ai avut nevoie de N zile de ingrijiri medicale faci o copie si o originalul se depune la dosar. ..

Dovada de circulatie se elibereaza pe toata perioada cercetarilor pana la finalizarea solutionarii cauzei cu prelungire la fiecare 30 de zile.

Nu are nici o legatura dovada de circulatie cu procesul verbal intocmit de politie.POLITIA aduna probe dar nu are drept de a pune concluzii .Si repet din nou;ACCIDENTELE soldate cu victime constituie fapta penala si nu contraventie.Daca ei incearca sa inlature fapta penala e un abuz.

Vezi cine se ocupa de cazul tau din sectorul judiciar al politiei.Daca nu sunt recunoscuti martorii tai si nu ti se ia declaratii e clar ca se incearca tergiversarea.Si in acest caz nu mai sta pe ganduri si mergi la JUDECATORIA SECTORULUI 3 daca de acel sector apartii....depui cererea de citare in instanta a taximetristului,certificatul IML ,etc.Bafta.

Mesaj completat

Si ca o paranteza sa mai lamurim ceva:parchetul se ocupa de abateri a unor institutii sau functionari publici aflati in aparatul de stat iar judecatoria se ocupa de abateri savarsite de persoanele fizice fara a fi implicate institutiile statului,cum e cazul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...