Sari la conținut

kawasaki er-6n - furtun fisurat


Postări Recomandate

salutare!

azi cand am facut ceva poze sa arat unor colegi de pe forum motorul, am observat un furtunas fisurat! Tin sa precizez ca motocicleta are 200km.

Deci care ar putea fi cauza fisurii si ce trece prin acest furtun?? O sa ma uit maine (azi ploua:))) daca se mai poate prelungi putin sa il tai si sa il leg iar!

astept pareri

post-64016-1302270833_thumb.jpg

post-64016-1302270843_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

habar nu am de la ce este

in prima poza am incercuit zona unde se afla!

si cu garantia nu prea vreau sa ajung pe mana celor de la united din cate am auzit + ca sunt la 150 km distanta de ei !!!!

Daca ar fii ceva serios o duceam dar .... nu stiu ce sa zic!!! Poate a pierdut ceva si trebuie sa completez ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

materialul furtunului e de kokos, du-te sa ti-l schimbe in garantie, neaparat. Stai cu ei cand il schimba, ca-s cam penali probabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intradevar,in zona aceea la mine trece doar furtunul de supraplin de la rezervor.ce e curios,vad in poza ta ca furtunul e atasat la ceva ca un filtru de benzina care la mine nu exista,si nici nu are ce cauta acolo un filtru de benzina! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu curios ce an e motoru', de unde l-ai cumparat, cand, etc. Acolo e ceva nelalocu' lui. Cineva si-a bagat degetele pe acolo si si le-a bagat prost. Si furtunu' ala arata ca si cum ar avea vreo 20 de ani vechime. Sau nu e masura care trebuie...

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul este 2009!

si din noiembrie 2009 a stat invetit bine afara, pt ca primul proprietar nu avea permis si a fost castigat!

eu l-am luat acum de la el si mai are garantie pana in noiembrie 2011.

Nu pare sa fii lucrat cineva acolo, poate de la ger, ma gandesc eu!

As vrea sa evit drumul si nervii de la service!

dasta am si intrebat sa vad de la ce este si ce as putea face!

Ma gandesc si la ideea ca e posibil la astia sa zica ca nu il schimba pe garantie :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Furtunul ala vine din motor, din capacul motorului si aia in care intra se numeste "canistra de epurare" anti noxe..

Ori poate sa vina din carcasa filtrului de aer, si in loc sa-l lase liber sa curga pe jos i-au pus chestia aia sa curga in ea zeama..

 

Cul el sau fara el e tot aia.. dar se vede ca e facut dintr=un material de super k.k.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da e foarte nasol materialul!

dar nici sa isi bage nasul cineva la service nu am chef, decat daca e problema foarte serioasa!

stiti ca odata ce ai fost la reparat cu ea sanatate! Ca simtul de raspundere la noi nu e decat la Basescu :bounce:)) ala isi tot asuma raspunderea :laugh:))

asta e zambesc dar e foarte grav!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca face ce zice belbody nu ai preiune in el asa ca poti sa-l inlocuiesti cu orice furtun gasesti pe masura. dar schimba-l si tu cap-coada nu te tiganii cu mansoane si coliere. Sau vb la service, le trimiti pozele si sa te anunte cind au furtunul original, dai o fuga si ti-l schimba in juma' de ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taie-l de unde e crapat, pune-l unde vine cu colierul aferent si sanatate. N-are rost sa bati atata drum.

Repet, furtunul ala nu e vital, e doar de drenaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da o sa ma duc sa vad daca ajunge la loc dupa ce il tai!

va anunt :bounce: poate pun si ceva poze :laugh:

multumesc pt sfaturi

Mesaj completat

Ai avut dreptate, furtunul nu este vital! L-am urmarit pana la capat si este o evacuare ceva! si am si de unde sa tai!

multumesc mult

 

Taie-l de unde e crapat, pune-l unde vine cu colierul aferent si sanatate. N-are rost sa bati atata drum.

Repet, furtunul ala nu e vital, e doar de drenaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Furtunul ala vine din motor, din capacul motorului si aia in care intra se numeste "canistra de epurare" anti noxe..

 

Belbody - ceea ce zici tu acolo se numeste sistem de epurare, iti baga inapoi gazele de la supape in filtru de aer. Nu are nici o treaba sa aiba pe undeva vreun furtun sa dea afara. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...