Sari la conținut

Shovel/Pan/Knuckle/Flathead/Ironhead


Blackrider
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 373
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

m-am jucat eu un pic, cu spray-ul...si mai urmeaza citeva mici schimbari.

nu ti-a iesit rau deloc.deci ai aflat reteta.arata f fain pe blocul motor dar e munca multa. baga pe el si ceva alama.poate vii la rasnov la intrunire sa il vezi pe al lui lacy :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rezolvat partea electrica,curatat rezervor,plus citeva mici customizari:wrinkle paint si banda pe tobe.

 

 

 

ai idee la ce temperatura se incalzesc finalele tobelor la motocicleta???....nu de alta da ma bate un gand sa fac tobele finale din teava de cupru, si n-as vrea sa picure dupa mine :) ( desi ma indoiesc ca ar ajunge la 1083 grade C)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Shobolanu....VHT-wrinkle plus black,e spray(ebay sau la magazin de vopsele custom-auto).

piesa treb curatata bine de impuritati(daca e cromata,treb matuita,ca sa aiba aderenta vopseaua)si pre-incalzita in cuptor la vre-o 50*C....apoi dai pe ea 3 straturi succesive(la interval de 3-4 min) si apoi o coci in cuptor la 90*C timp de minim 1 ora...

daca nu faci asa,nu se mai increteste vopseaua cum trebuie si se usca intr-o luna...(oricum,scrie toate astea pe spray)

 

@bach,nu stiu si nici nu m-a preocupat,dar ma indoiesc ca se v-a topi...poate doar daca inrosesti tobele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai idee la ce temperatura se incalzesc finalele tobelor la motocicleta???....nu de alta da ma bate un gand sa fac tobele finale din teava de cupru, si n-as vrea sa picure dupa mine :) ( desi ma indoiesc ca ar ajunge la 1083 grade C)

pune linistit ca mai mult de 3-400 de grade nu ai acolo si sigur nu vei avea probleme.singura problema e ca se vor cocli de la umezeala.fain ar fi daca ai pune niste carpe de azbest pe ele si sa lasi capetele din cupru la vedere.

Mesaj completat

@Shobolanu....VHT-wrinkle plus black,e spray(ebay sau la magazin de vopsele custom-auto).

piesa treb curatata bine de impuritati(daca e cromata,treb matuita,ca sa aiba aderenta vopseaua)si pre-incalzita in cuptor la vre-o 50*C....apoi dai pe ea 3 straturi succesive(la interval de 3-4 min) si apoi o coci in cuptor la 90*C timp de minim 1 ora...

daca nu faci asa,nu se mai increteste vopseaua cum trebuie si se usca intr-o luna...(oricum,scrie toate astea pe spray)

 

@bach,nu stiu si nici nu m-a preocupat,dar ma indoiesc ca se v-a topi...poate doar daca inrosesti tobele...

 

treaba cu wrinkle paint se poate face si cu vopsea normala dar prin incalzirea prealabila a piesei in cuptor cum zice cristi dupa care se sufla vopseaua care datorita caldurii capata acel aspect incretit dupa care se baga la copt in cuptor o vreme.cea mai buna solutie este clar spary-ul care contine si ceva particule de grafit si care da un aspect de scoartza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
:agree:

 

* hehehe, mi-ai luat-o inainte, bey! :lol:

 

am si eu Shovelhead-ul asta de la Rasnov. :)

 

P.S. mi-a facut placere sa te revad, Cristi, sper ca data viitoare sa stam mai mult la povesti, poate cand veniti la ZZTop in Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ bach,ai fost acolo...pai si de ce n-ai zis nimic?

@cria,thanks,sper sa venim.

 

 

 

....as fi vrut eu sa ajung in zona, da nu-s fonduri, cu cea mai mare placere dadeam un semn sa bem o bere, da n-a fost sa fie....cine stie poate cand oi avea si eu un shovel :agree: ....da atunci vin direct la sibiu si beau berea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci,daca ma port cu el ca si cu un nipru,adica nu tras de el sa-l omor si mers 80-100km/h,am avut consum 4,8%.

e drept ca ma oboseste ca un enduro,mai treb curatat carbu citeodat, si frineaza incetinind...hehehe...dar asta nici nu mai conteaza la satisfactia pe care o am ca-l pot strunii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci,daca ma port cu el ca si cu un nipru,adica nu tras de el sa-l omor si mers 80-100km/h,am avut consum 4,8%.

e drept ca ma oboseste ca un enduro,mai treb curatat carbu citeodat, si frineaza incetinind...hehehe...dar asta nici nu mai conteaza la satisfactia pe care o am ca-l pot strunii...

 

 

e splendid sa mergi 80-100 cu 4,8% si cu un motor imens, si Harley ..... pacat ca au preturi enorme, si tre sa astepti jumate din viata sa ai ban de asa ceva si poate nici atunci....ii bine ca totusi seamana cat de cat cu nipra si ma pot multumii si cu atat :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

am montat shaua pe arcuri,am si facut o tura mai lunga...impresii:confortul imbunatatit,estetic arata f bine....ca neajunsuri ar fi instabilitatea,mai ales in curbe,pozitia inalta ma obliga sa schimb ghidonul.

 

 

 

ps:gixu,merci pt carte,am cumparat-o.

post-36086-1254298545_thumb.jpg

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* arata f. bine saua, Cristi, bine lucrata si bine "plasata". Ce piele ai folosit?

 

P.S. eu m-apuc sa citesc on-line. in sfarsit am si eu de unde lua informatii concrete. tks! gix

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci,..piele tabacita vegetal,apoi incrustata si voipsita,cusuta si ceruita...cam asta ar fi.

cartea?ebay-13$.

ghidonu?v-a fi disponibil dupa ce iau altul.

deocamdata,schimb arcurile la sha,cu unele mai scurte.

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci,..piele tabacita vegetal,apoi incrustata si voipsita,cusuta si ceruita...cam asta ar fi.

cartea?ebay-13$.

ghidonu?v-a fi disponibil dupa ce iau altul.

deocamdata,schimb arcurile la sha,cu unele mai scurte.

cu multa plecere.pai ajuta-ma si pe mine sa o iau, te rog, ca pe ebay imi da cu virgula. :rose:

Mesaj completat

o alta carte de data asta tehnica pentru modelul panhead - desi nu cred ca ajuta pe cineva(pe la noi nu am vazut desi mi-as fi dorit)

http://www.scribd.com/doc/20103571/Pan-Head

Editat de djeeckx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...