Sari la conținut

accident 21.04.2011


oancealex
 Share

Postări Recomandate

bine ca ai vezut ca avea tenisi... erau conversi? scurti sau lungi?

 

 

Nu stiu daca Gova s-a gindit la acelasi lucru ca si mine cind vad rideri echipati in tenisi. Nu trebuie decit sa-ti prinzi piciorul sub motoreta si te tiriie 4-5 m pe asfalt. Se polizeaza oasele. Am vazut 2 cazuri. Incaltzamintea pt mersul pe motoreta e conceputa sa nu zboare din picioare. Orice pantof, tenis zboara instant.

La urma urmei fiecare e liber sa faca ce vrea, problema e cind vine aici pe forum sa se plinga, se vaicaresc ca nu li s-a dat prioritate, etc. Ai riscat (mersul pe moto in orash e un risc), ti-ai luato, stai la cutie, recuparare grabnica. Cine sta se se vaite ca nu se mai poate asa cu gropile, praful, lipsa prioritatii, inseamna ca nu a invatzat nimic si ori se lasa de motoretism ori risca din nou.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda...in afara de 2-3 useri...numai fetite :P) bikerii de coloana...dar fara coloana vertebrala...si...da...adidasii sar din picioare doar daca nu ii ai legati...life is a bitch...fiecare merge cum il taie capul...la cati motociclisti incompetenti am vazut nu ma mira sa fie 2-3 accidente PE ZI !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gluma-i gluma, da' azi noapte, pe la 12, o blanaream eu pe Dacia cu vreo 80 (cu masina) si a trecut o mobra pe langa de nici n-am apucat sa vad ce era. Si cu pasager. In blugi si tenisi. :P

 

Marca la tenisi nu ai observat-o?

 

 

Sa fim seriosi... toti avem aceeasi iluzie cind trece o mobra pe linga noi ca merge foarte tare... nu mereu este adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricat ai manca (cuvant urat) si tu ai bagat mana in aceleratie de foarte multe ori deci lasa`ma te rog cu sfaturile tale cand esti constient ca nu nu`mai o data ai bagat si tu mana in gaz asa prin orash ca de te mananca

 

Vezi ca vorbesti cu o valoare a vitezei pe 2 roti. Daca ai sa vii sa-l vezi vr-odata cat de tare se da, printezi tot postul asta si il inghiti de rusine.

 

Si chiar daca s-a dat cineva tare pe strada, s-a lasat si s-a dus pe circuit? Nu trebuie sa ai incredere oarba in el? Eu zic ca da! Mai mare decat in antena1 sau in mama ta... in privinta mersului pe doua roti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca se da tare de ce zice sa mergi usor si sa economisesti benzina decat zile de spitalizare va contraziceti singuri si aberati de nu mai puteti

 

ideea e cand esti constient ca bagi mana in gaz si cred ca destul de des nu vii sa dai sfaturi cu mergi frate usor cand eu merg numai in rosu

 

si eu sunt destul de teribilist dar doar unde am loc si stiu ca nu e umblat

 

in accidentul lui clar nu a fost vorba de viteza + ca nu ia acordat prioritate si i`a iesit direct in fata fara sa poata evita fiindca de frana nu se poate discuta a avut doar 2 metri de frana

 

de aceea va rog inainte sa postati si sa va dati destepti , mergi cu 30 la ora fa aia fa aia fa aia si ca trece o mobra pe langa tine cu 3000 de miliarde de kilometri si nu vezi ce mobra e da vezi ca ala are adidasi mai bine taci si mergi pe burta

 

aberati mult prea mult din lipsa de ocupatie

 

o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma dau tare prin orash. Ce te-ai enervat! Daca e cum zici tu, ca l-a lovit direct: daca baiatul avea oarece experientza la traficul din orash ar fi stiut ca poate aparea in orice moment un obstacol, in 4-5m. Am prieten care l-a lovit din lateral o masina pe care a vazut-o cind era la 1 m doar, norocul lui a fost ca l-a lovit in toba , i-a ratat piciorul. Avea 3 benzi, circula pe banda a 3-a.

Concluzia e ca daca mergi legal(50km/h) in orash nu ai cum sa fii surprins. I-am dat sportiv prin orash acum 4-5 ani. Pe parcurs mi-a venit mintea la cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m`am enervat fiindca dintr`un simplu topic cu un accident incepe lumea sa vorbeasca de marci de addasi si mers la consum

e singurul motiv pt care ma aprind fiindca baiatu e in spital aiba isi misca mana stanga si alti "motocilisti" vorbesc de adidasi mi se pare complet OFFTOPIC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai de ce sa te enervezi pe jagi. Skillul se face pe circuit, nu pe strada. Strada e ZERO! E "L O T E R I E"

 

Dupa ce intri de cateva ori pe circuit, iti regandesti toata viata ta de motociclist. Mai ales ca SCHIMBI ANTURAJUL. Stai pe langa oameni ca jagi... Practic sansele tale sa devii bunic, cresc fantastic :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate motociclistului !

 

Ca sa ma bag si eu ca musca in lapte cum se baga toata lumea si isi spune parerea de orice fel : de natura vitezei, de natura modei din picioare - desi nu apuca sa vada modelul motocicletei care este mult mai mare decat un amarat de adidas, pantof sau papuc, a.k.a. slapi...dau si eu cu presupusu.

 

Nu contest siguranta circuitului, dar si acolo o poti mierli...si mai si platesti de unu singur la orice ca o faci pe propria ta raspundere si nici o sansa sa-ti recuperezi niste bani bagati in spital, daramite pagubele la motor. Tare as vrea sa stiu daca ZLI sau JAGI ( nu contest aici experienta si cu cat va dati oriunde v-ati da ) ar plati daune de 40.000 - 60.000 RON pentru un om care pur si simplu s-a aflat in calea lor pe circuit si invers la fel - cum ar fi sa stati in spital pe banii vostrii - mobra facuta praf si cel care v-a accidentat sa nu va bage in seama deloc pentru ca deh suntem romani si banul face legea la noi si mai ales fiecare este pentru el.

 

V-ati semnat o "posibila" accidentare, fie ea usoara sau grava cat si mortala din momentul in care v-ati luat carnetul de motocicleta si implicit motocicleta, INDIFERENT unde va exploatati agregatul, sunt sanse mai marite sau mai scazute, DAR asta nu va face complet invulnerabili la tabla, asfalt, motocicleta, masina, parapet, rapa, etc.

 

P.S. Desi nu zic nimic de acest accident, tare as vrea mai intai sa analizam partea noastra ( a motociclistului ) intr-un accident cat se poate de real, apoi partea de vina a celor cu masini si apoi sa dam cu presupusu, daca nu avem aceste date, atunci mai bine o lasam balta, ii uram o alienare a durerilor suferite de accidentat si ne vedem de treaba noastra.

Editat de Survolaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca-ti este imposibil sa mori pe circuit atata vreme cat te duci ca un simplu amator , costum complet si te dai ca un amator , nu gata , ce ai vazut la tv sa aplici imediat . Si , si asa , daca aplici repede ce ai vazut pe eurosport in tinerete si mai nou pe digisport , ceva carene julite si ghidoane strambe nu patesti . Ai loc de degajare , ai unde sa cazi si sa aluneci in voie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca-ti este imposibil sa mori pe circuit atata vreme cat te duci ca un simplu amator , costum complet si te dai ca un amator , nu gata , ce ai vazut la tv sa aplici imediat . Si , si asa , daca aplici repede ce ai vazut pe eurosport in tinerete si mai nou pe digisport , ceva carene julite si ghidoane strambe nu patesti . Ai loc de degajare , ai unde sa cazi si sa aluneci in voie .

 

D-aia a murit anu trecut unu in SBK - nu l-a lovit nimeni, pur si simplu din cazatura si-a rupt gatu....se poate muri din orice pe mobra.

 

Daca altii isi rup clavicule, picioare si maini la o cazatura cu motoru doar de pe loc...crezi ca in mers la 100 la o cazatura nu se poate muri? :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Survolaj, realitatea e ca nu ai bani de circuit. Daca aveai, veneai. Nu te mai mintzi singur! Ai spus ca a murit unul. Uite-te in tzarisoara noastra citi au murit numai anul acesta. Accidente se intimpla oriunde.

Se mai stie ceva de starea riderului implicat in acest accident?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Survolaj, realitatea e ca nu ai bani de circuit. Daca aveai, veneai. Nu te mai mintzi singur! Ai spus ca a murit unul. Uite-te in tzarisoara noastra citi au murit numai anul acesta. Accidente se intimpla oriunde.

Se mai stie ceva de starea riderului implicat in acest accident?

 

Da nu am bani de circuit si nu imi este greu sa recunosc. Nu ma mint deloc, asta este situatia pe care o am. Eu mi-am luat motoreta sa ma plimb cat este cald, daca doream sa ma duc doar pe circuit, faceam pe dracu in patru, dar sa bag bani in motoreta sa ies si pe strada si pe circuit imi este absolut imposibil. Cauciucuri, carene, cazare, benzina..etc...ajung la o suma in care muncesc doar pentru a ma da cu motoru ceea ce mi se pare cam aiurea. Dupa ce ca motorul este de fapt si de drept un moft cam scump, sa-l fac si mai scump de atat nu doresc.

 

Dar nu poti sa-mi zici mie ca pe circuit esti pazit 100% de orice incident. Am dat exemplul din SBK doar ca este posibil, atata tot. Depinde de noroc ca si pe strada. Ca sansele sunt cu mult mai mici pe circuit de a te sparge in doua ca pe strada asta este adevarat, dar pericolul exista si acolo.

 

P.S. Daca ar fi si la noi un circuit cum trebuie, crede-ma ca 90% numa acolo m-as da, dar iesitu din tara implica niste costuri mai mari decat la noi...

Editat de Survolaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

starea motocilistului in momentul de fata este destul de buna doar ca

 

la operat la degetul mare de la mana dreapta si ia bagat tija metalica si va sta cu ea 6 luni

 

mana stanga nu o misca deloc decat palma in rest nu poate sa o miste dar cu timpul se va recupera

 

si putine pierderi de memorie in rest este ok :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa-si revina complet. recent am dat si eu o tranta cu motoru, si mi-am fracturat degetu mare de la picior, si sa nu mai zic ca mi s-a umflat ghenuchiu si de 2 sapt abia il indoi. si sa fac si eu o gluma aveam conversi in picioare, si nu aveam nici 50km/h cand am luat tranta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa-si revina complet. recent am dat si eu o tranta cu motoru, si mi-am fracturat degetu mare de la picior, si sa nu mai zic ca mi s-a umflat ghenuchiu si de 2 sapt abia il indoi. si sa fac si eu o gluma aveam conversi in picioare, si nu aveam nici 50km/h cand am luat tranta

Ai scapat bine doar cu un deget fracturat.R6 nu este pt incepatori...mai ales pt incepatori neechipati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...