Sari la conținut

Cine are honda silver wing 600


balazsfi
 Share

Postări Recomandate

Salutare, cu tot respectul va cer parerile si opiniile...bune si rele referitoare la acest "scuter" am rasfoit cateva ore dar am gasit foarte putine pareri de la posesori. Viitor posesor...sper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Inainte sa-mi iau Burgman 650 am optat intre el si Silverwing.

Nu am mers cu el, dar am cerut parerea celor care au avut.

Este super, calitate Honda, spatiu mare de depozitare, confortabil.

Se infige tare la demaraj, motorul este superfiabil.

Singurul neajuns este consumul, care urca inspre 9/10% in oras!

Comparativ, Burgmanul de 650 imi lua maxim 6, 6.2 in Bucuresti.

Pina la urma am ales Burgmanul de 650 pentru prestanta, look si optiuni si nu mi-a parut rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt total de acord cu tine dar pt mine burgman 650 este mare, am 1,73 cu 65 kg. Am avut ocazia sa ma urc pe unul si mi s-a parut greu, pe de alta parte imi place si burgman 400 dar mi se pare slabut pe langa silver w. Multam pentru opinie. Tare frumos mai e B 650. :friends:

Editat de balazsfi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost cu Burgmanul 400 la Curtea de Arges si prin imprejurimi si in tentativa de a vedea Vidraru ne-a prins ploaia si am stat fortzat la mici si bere f.alcool citeva ore...toata excursia a fost de voie si lejera...am constatat ca am o autonomie de 400 km....un consum mediu de 3.3%..am studiat si eu acea honda inainte, si Piaggio de 500....si cred ca am ales f bine Burgmanul de la suzuki...sint excesiv de multumit de demaraj, de capacitatea portbagajului de de economicitate...de ciclistica, de stabiliate si de modul cum se inclina pe curbele alternative, parca fac cristianii la schi...se apropie de 10k km si nu am ce sa-i reprosez...asa am devenit fan club BURGMAN...

 

eu daca la cel de 400 as avea facilitatile de la cel de 650(parbriz inaltzabil, ABS, modul POWER si oblinzile pliabile) nu as mai tenta catre un 650...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[eu daca la cel de 400 as avea facilitatile de la cel de 650(parbriz inaltzabil, ABS, modul POWER si oblinzile pliabile) nu as mai tenta catre un 650...

Ar fi si alegerea mea daca ar avea si acele obtiuni, dar intre B-400 si SW-600 parca as merge pe honda...

Oricum si B-400 e senzatie. Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu daca la cel de 400 as avea facilitatile de la cel de 650(parbriz inaltzabil, ABS, modul POWER si oblinzile pliabile) nu as mai tenta catre un 650...

si ce,nu poti sa-i pui alt parbriz? ai cautat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda... oare nu gaseste la dezmembrari un 650 exe de pe care sa ia parbrizul reglabil, oglinzile rabatabile electric, ABS-ul, eventual si 20 de cai. :huh:

Editat de anothergxg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=222175

 

mda... oare nu gaseste la dezmembrari un 650 exe de pe care sa ia parbrizul reglabil, oglinzile rabatabile electric, ABS-ul, eventual si 20 de cai. :huh:

 

...lucru original e lucru original....ceva trebuie sa functioneze bine acolo unde si pt ce a fost proiectat...nu se fac "magarii" din astea la produse de inalta tehnologie....eu mi-as pune ABS, pe care-l doresc cel mai mult, dar cred ca ies la costuri mult mai mult decat daca as cumpara unul cu ABS si l-as vinde pe al meu fara...la restul nu se pune problema :laugh:

 

Iar parbrizul, ii simt cam scurt la peste 135-140 km/h, iar la 160 km/h imi las capul mai jos, ca ma streseaza zgomotul curentului de aer pe casca, respectiv in depasiri pe autostrada...in rest e ok....mai bine incerc sa ma limitez la viteza legala(am auzit ca se gasesc parbrize un pic mai inalte GIVI, sau pe la 80 euro niste prelungiri pt. actualul parbriz...)...deocamdata e ok asa cum este....

 

Salutare, cu tot respectul va cer parerile si opiniile...bune si rele referitoare la acest "scuter" am rasfoit cateva ore dar am gasit foarte putine pareri de la posesori. Viitor posesor...sper.

 

I hate the Honda Silverwing, it's uncomfortable as hell to drive . if you are over 5 foot 10 inches tall there is NO ROOM for your legs . Every one has to spend a small fortune having the seat redone . The engines go bad at around 60K and man are they expensive to repair . One little bump and you've got at least $1,000 worth of damage to the plastics . The plastic body vibrates like crazy and drives you nuts . It sounds like your being attacked in your ear by a swarm of killer bees . I would rather have a Big Ruckus any day of the week . I've owned both and I'll never own another Silverwing , unless I can get one for maybe $1,000 and even then it would have to be in mint condition . Buy yourself a low mileage Honda Big Ruckus for around $3,800 and you will be MUCH happier .

 

uite si o parere negativa...multe altele sint pozitive...eu votez cu Burgmanu'...indiferent care, dar sa fie dupa 2007...

 

...dar cel mai bine ia HONDA...asa avem si noi cu ce face comparatie...mergem intr-o excursie si facem schimb citeva sute de km si apoi schimbam opiniile... ar fi f interesant, macar vorbim in cunostiinta de cauza; mari diferente intre ele nu pot fi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut. Sunt posesor de Silver Wing 600 si va spun opinia mea...daca mai este cienva interesat de acest topic.

 

Motoreta este extraordinara! Acum depinde si de ce anume vrea fiecare...in niciun caz nu este facuta pentru "liniute" sau mers agresiv prin oras sau..."prostioare" de genul asta. A fost construita cu un singur scop : plimbare cat mai multa si cat mai relaxanta.

 

Confortul este deplin !Atat pentru conducator cat si pentru pasager. Dupa 1000 km parcursi intr o zi, eram mult mai odihnit decat in masina. Daca ai peste 1,90 m, stai cu picioarele putin flexate, dar in niciun caz nu este incomod sau inconfortabil.

Spatiul de depozitare este destul de mare, eu mai am si un topcase de 48l si chiar ca am destul spatiu.

Consumul nu este nici pe departe de 9-10 % prin oras...poate doar daca pleci de fiecare data cu acceleratia la maxim si cu pasager de cel putin 150 kg si cu bagaje de inca 100 kg si sa mai fie si 40 de grade afara! In oras consumul niciodata nu mi a iesit mai mare de 6-7 la un mers nu chiar lent, iar la drum lung depinde in general de viteza...

La un mers constant de 120-130 , consuma cam 5-5,5 % maxim...la un mers constant intre 80-110, consuma maxim 4,5-5. Deci ca o medie...consumul este undeva la 5 % la drum lung. Consumul acesta este scos cu pasager + bagaje ! Fara incarcatura, consuma cu cel putin 0,5l mai putin.

Motorul este facut sa reziste...vorba reclamei...si este destul de silentios. Am vazut pe forumurile de prin afara, Sw600 care aveau peste 100 000 mile fara service la motor si proprietarii spuneau ca merg normal. Motoarele honda in general sunt renumite ca nu au nevoie de mai niciun reglaj, fiind extrem de fiabile...ele mentinandu se la fel in timp.

Manevrabilitatea este incredibila! Inainte am avut un scuter de 49cc si chiar daca suna penibil...poate ca silver wing ul e mai manevrabil. Pur si simplu nu simti greutatea lui.

Viteza maxima este 180 km/h. Un mers lejer ar fi cam pana la 140-150 km/h maxim. Oricum daca de la viteza de 140 km/h accelerezi, se duce constant si destul de repede la viteza maxima...deci daca e nevoie de o depasire in viteza...nu este nicio problema.Pentru mine este muuult mai mult decat as fi avut nevoie, eu folosind motoreta doar la plimbari lungi, si mergand de regula cu 100-120km/h, si avand de regula 5% consum.

Farul este de departe mult mai bun ca la Skoda mea, deci va puteti da seama...nu ai nevoie de niciun xenon sau altceva.

 

Lucrurile la care nu exceleaza DAR se descurca decent sunt:

 

Franele - care sunt bune dar varianta cu ABS e de preferat, ABS ul fiind incredibil de necesar !!!

Parbrizul - este putin cam scurt. Peste 100 km/h, o prelungire de o palma ar fi ideala. Daca esti mai marunt, nu ai probeleme. Oricum se rezolva fara mare cheltuiala treaba asta.

Accelerarea in rampa...ambreiajul cupleaza cam devreme, undeva pe la 2100 rpm, si pare ca nu are destula forta pana la 40-50 km/h atunci cand urci un deal de exemplu. Viteza creste, dar putin mai greu ca pe drum drept. Defapt se simte si la masina treaba asta, deci n ar fi o problema defapt, dar oricum, daca se creste turatia la care cupleaza ambreiajul, ar fi mai bine. Pentru asta se pot schimba arculetele de la ambreiaj cu unele mai tari, care chiar nu costa o avere (90 lei), dar care schimba destul toata treaba.

Zgomotele de la transmisie sunt "eticheta" lor...mai toate Silver wing urile fac la fel atunci cand se merge foarte mult prin oras , fiind si caldura afara. Este un sunet de scartait care se aude doar cand cupleaza ambreiajul, dar care nu afecteaza cu absolut nimic mersul motoretei! Se poate scapa de acest sunet tot cu arculete de ambreiaj, crescand putin turatia la care cupleaza ambreiajul.

 

In mare cam asta ar fi...Nu prea ai ce zice de rau de aceasta motoreta pentru ca este cu adevarat foarte buna si fiabila. La momentul cand mi am cumparat o, defapt ca si acum, nu prea erau informatii despre asa ceva, am citit mai tot pe forumurile din afara si de acolo mi am facut o idee despre toate aceste maxi-scutere in parte. Eu luasem in considerare cateva modele de maxi-scutere atunci: Honda Silver Wing 600, Piaggio x9 500, Suzuki Burgman 400-650, Aprilia Atlantic 500...etc. Pe majoritatea le vazusem live dar mersesem doar cu o Aprilia Atlantic 500 si 2 Honda Silver Wing 600, si ca idee...Aprilia Atlantic era muuuuult sub Silver Wing...la absolut tot.

Dintre toate, am ajuns la concluzia ca cel mai potrivit pentru mine este Silver Wing. Acum depinde si de ce vrea fiecare...si de bani. Daca vrei un maxi-scuter fiabil, simplu, pentru plimbari cat de lungi ai vrea, cu spatiu si confort...Silver Wing este cea mai buna alegere. Cum am mai spus: depinde de fiecare in parte.

Sper sa ajute la un moment dat pe cineva, ceea ce am scris eu aici.

Va salut.

Editat de fratelescris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • 2 months later...

Intru si eu acum mai tarziu fiindca nu am mai intrat demult pe site ,DA am si eu Silverwing de aproximativ 4 ani si sunt extraordinar de multumit ,

Spunemi tu l-ai vopsit sau l-ai luat asa ? al meu a fost albastru si l-am vopsit Alb-Xiralic

Poate treci prin Brasov mi-ar face placere sa facem o plimbare impreuna.

post-10345-0-24983300-1341092889_thumb.jpg

post-10345-0-97538300-1341092911_thumb.jpg

post-10345-0-19341200-1341092929_thumb.jpg

post-10345-0-72152400-1341092946_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Vand doua amortizoare cu gaz, reglabile, ajustabile in stare tehnica impecabila, folosite un sezon de catre mine pe un maxi scuter honda silver wing. Se potrivesc pe multe modele de scutere si motociclete. Am renuntat la ele strict pt confort, in locul lor mi-am cumparat amortizoare stok. Personal am fost ff multumit de ele dar pentru pasager (nevasta) erau un chin pe drumuri rele. Au cateva julituri pentru ca pana sa-mi dau seama au frecat in aparatoarea de noroi si prinderea numarului de pe spate. Atasez si o poza in care se vad montate pe scuter.Pret 400 lei negociabil.Tel / 0730.850.966

post-49549-0-43149100-1359182378_thumb.jpg

post-49549-0-18520200-1359182398_thumb.jpg

post-49549-0-02671000-1359182411_thumb.jpg

post-49549-0-31601900-1359182435_thumb.jpg

post-49549-0-86224700-1359182489_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti masura distanta dintre suruburi? sus-jos? ce suruburi necesita?

Am uitat sa mentionez ca au un prelungitor care se poate scurta la strung, se poate fileta la dimensiunea dorita.

 

300 lei

post-49549-0-96252200-1359228549_thumb.jpg

post-49549-0-90753100-1359228566_thumb.jpg

post-49549-0-86534200-1359228663_thumb.jpg

post-49549-0-16470900-1359228703_thumb.jpg

post-49549-0-34291300-1359228718_thumb.jpg

post-49549-0-06739900-1359228735_thumb.jpg

post-49549-0-54738500-1359228752_thumb.jpg

post-49549-0-66758900-1359228770_thumb.jpg

post-49549-0-86555700-1359228802_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut, sunt nou pe forum, as vrea sa fac trecerea de la Piaggio X9 250 la SW 600...m-ar interesa de unde as putea sa cumpar unul la un pret bun. tu de unde l-ai luat? cat te-a costat?

ms anticipat.

Slut, vezi ca sunt cam rare si cand apare cate unu la vanzare se da repede.

 

Curatenia de primavara

 

http://www.manualedereparatie.info/download/honda-fjs-600-silver-wing-manual-de-reparatie.html

 

Manual

post-49549-0-54095700-1362750171_thumb.jpg

post-49549-0-68712900-1362750192_thumb.jpg

post-49549-0-02597800-1362750211_thumb.jpg

post-49549-0-87746500-1362750229_thumb.jpg

post-49549-0-98973700-1362750248_thumb.jpg

post-49549-0-53237000-1362750268_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, sunt nou pe forum, as vrea sa fac trecerea de la Piaggio X9 250 la SW 600...m-ar interesa de unde as putea sa cumpar unul la un pret bun. tu de unde l-ai luat? cat te-a costat?

ms anticipat.

Incearca la Motomus. Daca nu are unul acum, sigur aduce curand. Mai bine da-i un telefon ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Sir George Mihail Burghy

Salut, sunt nou pe forum, as vrea sa fac trecerea de la Piaggio X9 250 la SW 600...m-ar interesa de unde as putea sa cumpar unul la un pret bun. tu de unde l-ai luat? cat te-a costat?

ms anticipat.

 

Cauti pe net cu google "vand honda silver wing 600".

 

Preferabil sa nu iei de la samsari; sau abia aduse, ca va trebui sa mai bagi o multime de bani tu(nu vorbesc numai de acte); ia de la cineva care o are el inmatriculata pe numele lui de cel putin un an, timp in care a pus la punct cam tot ce mai era de facut, ca pentru el.

 

Iar chestia cu "pret bun" e f. relativa; de obicei cat dai atat face; daca omul tine la pret justificat, e bine sa iei de la el ca scapi de o multime de griji ulterioare (rezolvate de el), in timp ce samsarul poate sa-ti faca reducere din PROFITUL lui, dar o sa te coste serios timp si bani sa o pui la punct. si ajungi sa te coste chiar mai mult.

 

Succes la shopping!

 

uite aici; dar daca e scris corect anul fabricatiei si nu e lovita+reparata, e bine sa intrebi daca are si acte ok:

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-honda-silverwing-din-2007-485522.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...