Sari la conținut

am nevoie de un sfat


Postări Recomandate

salutare, apelez la cunostiintele voastre, in special la cei care au cunostiinta in domeniul anvelopelor...

concret,trebuie sa-mi schimb gumele de pe motor,am gasit pt roata fata exact ce-mi trebuie si cu care a iesit motoru din fabrica (bridgestone l303. dimensiuni 3.00-18 47s), problema e ca pt spate nu se mai fabrica modelul original (bridgestone g540, dimensiuni 120/80-17 61s). am gasit in cele din urma alta anvelopa pt spate, cu aceleasi dimensiuni (bridgestone bt45120/80-17)insa nu are aceleleasi profile(santuri) ca ala din fata...mai exact NU SUNT PERECHE.

si acum intrebarea...conteaza mult sau putin acest aspect? faptul ca anvelopa fata e in general dedicata motoarelor cruiser/chopper iar cea din spate motoarelor touring/sport afecteaza siguranta motorului?

atasez niste poze... anvelopa fata, originala

anvelopa spate originala (care nu se mai fabrica)

anvelopa spate (bt 45) substitut.

respect!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca poti sa pui si cu profil diferit pe moto ta, avand in vedere ca este 250cc iar viteza nu este una mare, este o motocicleta mai mult de oras si nu vrei sa scoti scantei cu scaritele...

 

 

PS daca ai nevoie de manualul tehnic sau cartea motocicletei da-mi PM si ti le trimit pe mail. (Eu le-am cautat foarte mult pana le-am gasit.)

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi, dar si eu le-am cautat si le-am gasit....sub saua pasagerului :lol: erau bagate intr-o cutie neagra si am vazut-o abia cand am demontat saua!!! si le-am cautat pe net vreo 2 saptamani:P :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia-ti si pe fata perechea aluia de pe spate, macar o sa arate identic (din aceeasi clasa) altfel o sa arate ca draq, unul classic si altul street. din pdv tehnic nu are nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

perechea lui nu are dimensiunile care imi trebuie mie..e ca dracu treaba, mai ramane varianta sa iau alta marca pt spate (dar nu cred ca e indicat)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa am facut eu la scuterul de 250. am pus pe spate guma cu crampoane,iar acum profil de strada. nu s-a simtit nimic. daca mergeai cu peste 150 sau te dadeai pe circuit era altceva. eu zic sa nu te complici,cumpara guma noua si sa mergi regulamentar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin cu o intrebare...e ok sa folosesc anvelope la motor apartinand unor firme diferite? de exemplu:fata-bridgestone, spate-dunlop...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin cu o intrebare...e ok sa folosesc anvelope la motor apartinand unor firme diferite? de exemplu:fata-bridgestone, spate-dunlop...

Daca vede vre-un "batran" in ale cauciucurilor de pe forum (sa nu dam nume), o sa iti zica ca este foarte imporant sa fie facute in aceiasi saptamana a anului, si daca o duci la extreme conteaza diferentele de marca, daaaaaaaaar este mai importanta diferenta de clasificare decat de marca, adica daca ambele sunt roti de touring si sunt de la firme diferite, nu o sa aiba nimic, la fel cum daca amesteci un ulei 10w-40 semi-sintec de la motul cu unul de la castrol, nu se intampla nimic, e aiurea cand amesteci 0w-30 cu 20w-50 de exemplu, la fel si la cauciucuri, poate sa fie si de la aceiasi firma, dar daca sunt din categorii mult diferite (unul de curse, moale si fara striatii si altul de enduro-touring), nu e bine.

 

Cum noi vorbim despre o motocicleta relativ slaba care sigur nu merge in conditii extreme, poti sa pui lejer cauciucuri diferite, chiar ca si tip.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...