Sari la conținut

nehotarat...


Postări Recomandate

salut! Inca nu am motocicleta si nu stiu ce sa fac... sunt nehotarat intotdeauna. M-ar tenta o aprilia rs125 (orice model mai putin cele de mai de mult de '98). Tot la categoria 2T imi place si cagiva mito si misto 525, dar si derbi gpr125 tot 2T. La cele in 4T imi plac: yamaha yzf-r si derbi gpr 125 (cel nou), sa nu uit de noul honda cbr (modelul vechi nu il pot suporta, semana cu o viespe strangulata, iar cu rotile alea parca ar fi bicileta cel mult). Noul KTM duke 125 este cel care in ultimul timp ma atrage cel mai mult prin manevrabilitatea sa dar si prin aspect insa ma deranjeaza pretul dinn ROMANIA 7000 EURO cu tot cu TVA :blink: :moron: pe ATVROM.ro (este singurul site pe care este de vanzare) iar in alte tari (germania) este cel mult 4000 cu tot cu tva. SI categoria supermoto imi face cu ochiul prin Yamaha wr125-x. acum spuneti-mi ce credeti am 1,73m, 16 ani si 67 kg. sper sa raman la una pana la urma astept raspunsuri. Multumesc anticipat! :) :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu ai enumerat cam toate motoarele de la clasa 125cc :)

In bucuresti au la dementor noul duke de 125.

 

Nu iti recomand motocicleta noua de 125cc decat daca te dau banii afara din casa su insista (respectiv platesc) parintii.

Sunt motoare pe care nu stai mai mult de un sezon (sau 2 daca ai 16 ani), pierzi destul de mult la revanzare.

 

Cel mai bine e sa cauti motociclete SH de 125cc de 2, cel mult 3 ani pentru ca in 2-3 ani, e greu sa faci mai mult de 10.000km cu un 125cc (nu imposibil, dar greu), chiar daca nu e din localitate de la tine.

 

Un prietena gasit un Yzf-R125 din 2008 la 1600 de euro in Satu Mare, era impecabil, a platiti pe transport 100 de euro si uite ca are un motoras cu 5k km reali (motorul e practic nou)m cu bani putini, pe care il vine lejer la anu in aceiasi bani daca nu il tavaleste.

Dacca ti-l iei nou, dai 3500-4000 de euro, si la anul nu scoti mai mult de 2.300 pe el (si asta e varianta optimista).

 

Eu zic sa te gandesti bine si sa studiezi piata, asta bineinteles daca nu te dau banii afara din casa.

 

Cat despre modele, ia-ti strict ce iti place, la aceasta clasa sunt cam la fel de puturoase toate, si nu e diferenta atat de mare intre ele, ma refer la 4t vs 4t si 2t vs 2t. Recomand 4t, pentru ca o sa consume putin si o sa faci kilometri multi fara griji suplimentare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Husqvarna SM125. Supermoto misto, manevrabilitate foarte buna. Este 2t, dar daca ai grija de el te tine destul setul. Cunosc pe cineva care a avut, si la 25000km, nu avea nici o problema cu toate ca il forja destul de mult. Mai mult de atat, actualul proprietar am inteles ca se da cu el destul de mult prin paduri si motorul are cam 30-35000km acum si nu are nimic setul. Eu iti recomand SuperMoto prin prisma faptului ca sunt mai bune de oras, mai manevrabile, ai pozitie mai buna decat pe o sportiva si daca cazi, nu te costa o avere sa o repari in caz ca se sparge ceva(putin probabil dar nu imposibil). De exemplu la CBR am dat pe carenele laterale+frontala 20mil anul trecut. La Husky SM125 nu e mai mult de 250lei carena. KTM Duke, arata bine dar mai multe nu stiu. CBR125(2011+) banuiesc ca nu e rau. Cea mai buna sportiva la 125 e Mito.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot ce ma deranjeaza la categoria supermoto este aspectul si saua, din cate am inteles destul de incomfortabila.

in opinia mea nu e chiar asa incomfortabila saua. aspectul e ok zic eu. Mie personal imi plac dar gusturile nu se discuta. Te obisnuiesti cu aspectul. In Romania, e mentalitatea asta idioata ca daca nu are multe care si nu stai culcat pe ea, nu e motocicleta. Parerea mea, la 125 ai mai mult fun cu un SM decat cu o sportiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in opinia mea nu e chiar asa incomfortabila saua. aspectul e ok zic eu. Mie personal imi plac dar gusturile nu se discuta. Te obisnuiesti cu aspectul. In Romania, e mentalitatea asta idioata ca daca nu are multe care si nu stai culcat pe ea, nu e motocicleta. Parerea mea, la 125 ai mai mult fun cu un SM decat cu o sportiva.

Si de ce ti-ai luat sportiva man?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si de ce ti-ai luat sportiva man?

Cand mi-am luat CBR, nu eram asa incantat de supermoto iar singurul care intra in buget, era XR125X care e nasol. Toate naked'urile de la 125 sunt naspa. Stii foarte bine ca daca ar fi sa imi iau acum motor, mi-as luat ori Honda CB1000R ori Hornet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Si de ce ti-ai luat sportiva man?

:lol: care ma?

 

On: Ia-ti sm , nu conteaza care.

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: care ma?

 

On: Ia-ti sm , nu conteaza care.

DA cbr nu prea e sportiva :D Asta 2011 ai vazut zici ca e ktm adventure. Pana la urma toate sunt bune mah te distrezi 2 ani de zile.... Alege-ti frate ce iti place si treaba e cu bugetu' ia una Sh sa fie ok si peste 2 ani o dai si te faci baiat mare.Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA cbr nu prea e sportiva :D Asta 2011 ai vazut zici ca e ktm adventure. Pana la urma toate sunt bune mah te distrezi 2 ani de zile.... Alege-ti frate ce iti place si treaba e cu bugetu' ia una Sh sa fie ok si peste 2 ani o dai si te faci baiat mare.Bafta

Baiat mare ? :unsure:

 

On topic.

 

Ori sportiva , adica Rs 125 ... care e o motocicleta SS de 125

 

sau

 

Un Sm ...

 

E foarte fun de pilotat ... si parca e gandita special ptr drumurile din Craiova. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms mult de sfaturi! :cheers: Daca ma mai puteti indruma cumva va astept cu mare placere! Asfalt uscat!

Yamaha XT125, Husqvarna SM125. Sunt usor de manevrat, usor de intretinut, super distractive, pozitie comoda in oras.

My2Cents

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ licubogdan

 

Trebuie sa te gandesti ce vrei in primu rand.

 

2t (Aprilia RS125 , Cagiva Mito 125) - putere, consum mare (6-7 %), "paraiala" , intretinerea scumpa (1litru ulei 70lei la 800-900km) !

4t (YAMAHA YZF R125 , Derbi GPR 125) - consum mic (3%) , fiabila !

 

Eu unu am facut un sezon intreg 10 000km cu Cagiva Mito 125.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am hotarat sa raman la categoria supermoto... m-a atras foarte mult manevrabilitatea de care dau dovada aceste motociclete... mai exact m-am gandit la o Husqvarna sm 125 s. O moto in 2T cu foarte multi cai pentru cmc ai ei si destul de usoara. Insa am auzit foarte multe vorbe de rau despre aceste motociclete: "nu sunt deloc fiabile, nu iti lua" sau "nu o sa gasesti piese...o sa iti convina sa stai si sa te uiti la ea in fata blocului pe timp de vara ca nu merge si ca nu ai de unde cumpara piese? nu cred asa ca orienteazate spre o yamaha sau altceva!" etc. Astept mai multe pareri despre acest Husqy si niste argumente.

 

 

 

Ms MULT!!! ASFALT USCAT! :banana: :banana: :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am inteles si eu cu piesele la Cagiva. Stai calm, eu unu am gasit piese cu sacu..pe ebay gasesti cu siguranta piese. Daca o folosesti cum trebuie, nu vei sta sa te uiti la ea ! Benzina buna si MULT ULEI BUN !

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am hotarat sa raman la categoria supermoto... m-a atras foarte mult manevrabilitatea de care dau dovada aceste motociclete... mai exact m-am gandit la o Husqvarna sm 125 s. O moto in 2T cu foarte multi cai pentru cmc ai ei si destul de usoara. Insa am auzit foarte multe vorbe de rau despre aceste motociclete: "nu sunt deloc fiabile, nu iti lua" sau "nu o sa gasesti piese...o sa iti convina sa stai si sa te uiti la ea in fata blocului pe timp de vara ca nu merge si ca nu ai de unde cumpara piese? nu cred asa ca orienteazate spre o yamaha sau altceva!" etc. Astept mai multe pareri despre acest Husqy si niste argumente.

 

 

 

Ms MULT!!! ASFALT USCAT! :banana: :banana: :bounce:

a avut un amic de-al meu Husky SM125 full power si crede-ma ca nu a avut nici o problema de fiabilitate. A dat moto la 25000km cu setul original cu care l-a cumparat si ala care a luat-o si acum are setul ala. Plus ca motorul a fost forjat o gramada. Daca ai grija de ea te tine. Piese gasesti usor si relativ ieftine.In cel mai rau caz trebuie sa comanzi, dar aia trebuie sa fac si eu care am Honda si cei care au Yamaha. Nimeni nu prea tine piese pe stock. E cea mai buna alegere Husqvarna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...