Sari la conținut

Propunere reorganizare forum


Postări Recomandate

De vreo cativa ani imi cam fac veacu pe aci, iar in ultima vreme pot spune ca a devenit cam agasant numarul extrem de mare de topicuri PINNED. Practic tot forumu asta o sa ajunga o gramada mare de pinned si nimic altceva. Nu mi se pare corect sau util. Sunt 18 topicuri pinned din cele 20 afisate in standard, iar dintre cele 18, 16 sunt dedicate unui singur model de motor.

 

Exemplu concret: Verys. Oricat de mult isi are el locu la motoare de strada (alaturi de TDM), este acilea. Si mie mi se pare relativ bine plasat. Insa topicu respectiv e dat afara de un topic de reclama la cutii adventure sau info despre o sha cu gel. Ambele interesante pentru un would-be-adventurer. Nu mi se pare corect ca topicuri unde nimeni nu posteaza sa primeze in fata unor chestiuni punctuale, de actualitate, care probabil intereseaza pe mai multa lume (ex: scaune cu gel). Sper sa nu ma inteleaga nimeni gresit - am ales un simplu exemplu actual, pentru a susrine argumentul.

 

Propunerea mea ar fi ca niciun topic specific unui anumit motor sa nu mai fie pinned, ramamand doar cele de recenzii, gume si, pe langa ele, un topic de INDEX cu link-uri catre toate topicurile dedicate unui anumit model (putem include si Yamaha TDM chiar in topicul de index ;) ).

 

Pareri? Opinii? Critici (constructive)?

 

 

EDIT: Referitor la modificare numarului de topicuri afisate pe o pagina... asta ar incarca in mod aproape nejustificat serverele forumului si de baza de date. Si cu totii stim stabilitatea legendara a serverului respecitv.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vreo cativa ani imi cam fac veacu pe aci, iar in ultima vreme pot spune ca a devenit cam agasant numarul extrem de mare de topicuri PINNED. Practic tot forumu asta o sa ajunga o gramada mare de pinned si nimic altceva. Nu mi se pare corect sau util. Sunt 18 topicuri pinned din cele 20 afisate in standard, iar dintre cele 18, 16 sunt dedicate unui singur model de motor.

 

Exemplu concret: Verys. Oricat de mult isi are el locu la motoare de strada (alaturi de TDM), este acilea. Si mie mi se pare relativ bine plasat. Insa topicu respectiv e dat afara de un topic de reclama la cutii adventure sau info despre o sha cu gel. Ambele interesante pentru un would-be-adventurer. Nu mi se pare corect ca topicuri unde nimeni nu posteaza sa primeze in fata unor chestiuni punctuale, de actualitate, care probabil intereseaza pe mai multa lume (ex: scaune cu gel). Sper sa nu ma inteleaga nimeni gresit - am ales un simplu exemplu actual, pentru a susrine argumentul.

 

Propunerea mea ar fi ca niciun topic specific unui anumit motor sa nu mai fie pinned, ramamand doar cele de recenzii, gume si, pe langa ele, un topic de INDEX cu link-uri catre toate topicurile dedicate unui anumit model (putem include si Yamaha TDM chiar in topicul de index ;) ).

 

Pareri? Opinii? Critici (constructive)?

 

 

EDIT: Referitor la modificare numarului de topicuri afisate pe o pagina... asta ar incarca in mod aproape nejustificat serverele forumului si de baza de date. Si cu totii stim stabilitatea legendara a serverului respecitv.

 

o alta solutie ar fi gruparea celor "pinned" pe marci: aprilia, bmw, honda, kawasaki, ktm,... in felul asta le reduci pe astea pinned la jumatate. oricum din cate vad oamenii s-au organizat cat de cat in grupuri functie de motoreta detinuta si mi se pare peste mana sa-si caute topicul amestecat printre cauciucuri, reconditionari si alte cereri/probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa se desfiinteze topicurile astea, domnule... De la niste chestii tehnice, s-a ajuns la intalniri si alte barfe. Nu mai poti vorbi de motociclism daca n-ai modelul respectiv, s-au facut numai bisericute. Pai ce-i asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah switch eu nu mai postez la cutii ca vad ca te deranjeaza si sincer nush de ce.Abia astept o intalnire sa ne vedem face to face sa imi povestestimai multe cum vezi tu asta.

 

Eu personal postez doar la genti de aluminiu si postez pt sunt intrebat in general.

 

Tu in schimb frate ai posturi peste to te pricepi la toate si dai sfaturi peste sfaturi,vad si moderatorilor.Sincer ma retrag de pe acest forum din cauza celor ca si tine care motoresc sau fac ceva in spatele tastelor si atit.

Bafta pe viitor cu forumul si o sa vb cu tavi te propun moderator clarrrrrrrrrr

 

 

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma lupt cu morile de vant sa fac loc topicurilor ca al tau, si tu imi dai in cap. Tipic romanesc. Daca nu intelegi ce vreau sa spun, macar intreaba inainte sa tragi concluzii pripite!

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti modifica numarul de topicuri afisate si numarul de posturi de pe o pagina. vezi la setari. de exmplu eu am 40 de topicuri si 50 de posturi pe pagina :)

 

Cea mai buna solutie mi se pare intradevar topicuri pe Producator si toate modele adunate acolo sub forma de sub-topicuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar...

poti modifica numarul de topicuri afisate si numarul de posturi de pe o pagina. vezi la setari. de exmplu eu am 40 de topicuri si 50 de posturi pe pagina :)

EDIT: Referitor la modificare numarului de topicuri afisate pe o pagina... asta ar incarca in mod aproape nejustificat serverele forumului si de baza de date. Si cu totii stim stabilitatea legendara a serverului respecitv.

...fiecare user ar utiliza cam dublul resurselor pt a vedea dublul topicurilor pe pagina. There's a reason for that setting y'know.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

o alta solutie ar fi gruparea celor "pinned" pe marci: aprilia, bmw, honda, kawasaki, ktm,... in felul asta le reduci pe astea pinned la jumatate. oricum din cate vad oamenii s-au organizat cat de cat in grupuri functie de motoreta detinuta si mi se pare peste mana sa-si caute topicul amestecat printre cauciucuri, reconditionari si alte cereri/probleme.

 

Am cerut asa ceva acum mai bine de 1 an (sau cand eram moderator pe sectiunea asta), exact dupa modelul comunitatilor regionale.

La ora respectiva nu s-a aprobat. Nu erau insa nici atatea topicuri pinned, desi sunt de acord cu faptul ca numarul si ridicarea lor este normala avand in vedere dezvoltarea discutiilor despre acele modele.

Poate de data asta vom avea o sansa mai mare de a fi ascultati.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

ma ocup zilele astea de reorganizare. sa vad exact ce pot face

 

daca mai gasiti topicuri interesante legate de enduro turing postatile aici. ms

 

Pai interesante strict in categorie si nelegate de o mobra anume:

 

- bagaje - checked, desi e cam monopol sa zic asa, cam greu sa te uiti prin el si sa balansezi alternativele - mai multe topic-uri ar avea sens, de genul Plastice, Carpe, Zega, H&B, SW, HD, Konvoi - discutiile despre cele populare vor fi sus anyway :)

 

- cauciucuri - checked, desi un topic e cam putin;

 

- echipament - partial checked; poate daca mai ies unele referitoare la altceva decat casti ar merita;

 

- orientare - pacat ca topicul de gps de aici e cam mort si pe cel din alta parte au fost ceva discutii interesante referitoare la off, daca se "activeaza"/"anima" asta pe partea de mix road/off ar fi interesant de dezvoltat in tema de adventure.

 

- ture - as fi pro o sub-sectiune, nu topic unde sa se arunce ture mai de vacute;

 

- as zice ca si fostele pinned ar avea sens... dar ar merita in ideea de organizare pe categorii in sub-sectiuni, gen - sectiune pt motorete, sectiune de bagaje, sectiune de cauciucuri, sectiune de echipament, etc... oricum in momentul in care un topic ajunge la jdemii de pagini e greu sa extragi de exemplu pareri referitoare la tkc80 din el, daca te intereseaza doar sa schimbi pe tkc-80, topic unic ar avea sens si ai afla mai repede cat tin, cum se comporta si altele.

 

Deci eu sunt pro sectiuni, topicuri mai narrow in ele si pinned acolo deja nu cred ca deranjeaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai fi o chestie: daca nu facem schizme (oarecum daunatoare comunicarii), ne-ar trebui doua chestii:

- topic de bazar (oare? am vazut ca multi vine cu vand/cumpar si eram obisnuit sa fie topicul care a ajuns acu la enduristi)

- topic de indexare a topicurilor de modele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai interesante strict in categorie si nelegate de o mobra anume:

 

- ture - as fi pro o sub-sectiune, nu topic unde sa se arunce ture mai de vacute;

 

- as zice ca si fostele pinned ar avea sens... dar ar merita in ideea de organizare pe categorii in sub-sectiuni, gen - sectiune pt motorete, sectiune de bagaje, sectiune de cauciucuri, sectiune de echipament, etc... oricum in momentul in care un topic ajunge la jdemii de pagini e greu sa extragi de exemplu pareri referitoare la tkc80 din el, daca te intereseaza doar sa schimbi pe tkc-80, topic unic ar avea sens si ai afla mai repede cat tin, cum se comporta si altele.

 

Deci eu sunt pro sectiuni, topicuri mai narrow in ele si pinned acolo deja nu cred ca deranjeaza

 

Sunt 2 idei bune. problema mea e alta, nu am puterea sa fac sub-sectiuni. am cerut aprobare, astept raspuns...

 

pt ture era un topic dar nu prea se scria in el. o sa-l caut sa-l pinnuiesc si vedem cum se dezvolta

 

Ar mai fi o chestie: daca nu facem schizme (oarecum daunatoare comunicarii), ne-ar trebui doua chestii:

- topic de bazar (oare? am vazut ca multi vine cu vand/cumpar si eram obisnuit sa fie topicul care a ajuns acu la enduristi)

- topic de indexare a topicurilor de modele

 

topic bazar checked

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar avem prea multe topicuri la cucurigu...

 

Serios acuma. Ma uit la case mai mari, unde 2-4 topicuri e norma. Dintre ele, unul e de obicei pt reguli si unul de indexare (ca e greu sa gasesti fix ce cauti cand topicurile "calde" sunt vreo 30 la numar).

 

Nu zic sa facem si noi la fel, dar ar fi o idee. 7/20 inseamna multicel.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar...

 

poti modifica numarul de topicuri afisate si numarul de posturi de pe o pagina. vezi la setari. de exmplu eu am 40 de topicuri si 50 de posturi pe pagina

 

EDIT: Referitor la modificare numarului de topicuri afisate pe o pagina... asta ar incarca in mod aproape nejustificat serverele forumului si de baza de date. Si cu totii stim stabilitatea legendara a serverului respecitv.

 

 

...fiecare user ar utiliza cam dublul resurselor pt a vedea dublul topicurilor pe pagina. There's a reason for that setting y'know.

 

 

modifica setarile la forum sa iti apara 50 de topicuri si 50 de postari pe pagina sa vezi ce fain e. eu asa stau de 2 ani de zile si ma doare la banana

 

o luam de la capat?

Editat de Batranu`
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...