Sari la conținut

Accident Raliul Sibiului


Rhynn
 Share

Postări Recomandate

Mitsubishi Evo IX de competitie, masina intreaga vreo 100000E, daunele din accident bat la minim 5000E, s-a cam scos baiatul.

Plus ca astea nu prea se repara in service-uri normale iar firmele care prepara masini de competitie la nivelul asta au putin alte preturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca trebuie sa plateasca si nu are cu ce...chiar in urma unei sentinte judecatoresti...nu pot sa-i ia decit (cuvant jignitor) de la bicicleta,ca motocicleta nu mai are.Bine ca a scapat cu viata si fara rani grave,ca in rest e foarte cotoioasa problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..il baga la bulau pentru datorii :bounce:

..chestia e ca ne face pe noi, restul, de cacao!!!! :angry:

 

cum te face de cacao?voi chiar mai visati comunitatati......... :lol: de parca ar interesa pe cineva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te baga nimeni in RO la bulau pentru datorii, relax. Singura problema pe care o ai este ca nu poti sa mai detii nimic pe numarul tau sau sa ai venituri, pentru ca imediat vin baietii si iti pun poprire; va trebui sa te intelegi foarte bine cu nevasta, parintii, socrii, etc...

Eu nu prea inteleg de ce sunteti atat de inversunati in a gasi un vinovat - e o intamplare extrem de rara statistic: pilotii de raliu stiau ca pot da blana prin padure fara sa intalneasca alte obstacole decat cele naturale, iar motociclistul stia ca se poate intalni doar cu chestii relativ usor de evitat si care nu se deplaseaza cu 100km/h. Fiecare isi lua un risc - in mod sigur masina de concurs era super-asigurata pentru tot felul de "catastrofe". Daca masina de raliu se ciocnea cu un cerb sau un mistret in galop cum era? Il inchideau pe cerb la Gradina Zoologica pana vindea suficiente bilete sa repare masina? Funny, huh, cu perspectivele astea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te baga nimeni in RO la bulau pentru datorii, relax. Singura problema pe care o ai este ca nu poti sa mai detii nimic pe numarul tau sau sa ai venituri, pentru ca imediat vin baietii si iti pun poprire; va trebui sa te intelegi foarte bine cu nevasta, parintii, socrii, etc...

Eu nu prea inteleg de ce sunteti atat de inversunati in a gasi un vinovat - e o intamplare extrem de rara statistic: pilotii de raliu stiau ca pot da blana prin padure fara sa intalneasca alte obstacole decat cele naturale, iar motociclistul stia ca se poate intalni doar cu chestii relativ usor de evitat si care nu se deplaseaza cu 100km/h. Fiecare isi lua un risc - in mod sigur masina de concurs era super-asigurata pentru tot felul de "catastrofe". Daca masina de raliu se ciocnea cu un cerb sau un mistret in galop cum era? Il inchideau pe cerb la Gradina Zoologica pana vindea suficiente bilete sa repare masina? Funny, huh, cu perspectivele astea...

 

 

In prinicipiu ai avea dreptate. Singura chestie e ca, din ce am inteles, au mai incercat sa intre pe traseu, s-au certat chiar cu jandarmii care le-au explicat ca nu au voie si de ce si in loc sa-si vada de treaba, au intrat prin alta parte. Asa ca explicatia cu nu se asteptau cam pica......cred ca se gandeau ca fac un rally raid cu spectatori.... Oricum, nasol ca s-a intamplat, bine ca a scapat doar cu atat si nu au ranit si pilotul/copilotul/spectatori.

Romania e mereu surprinzatoare.....caz clar de Darwin Awards.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt din Sibiu si am vorbit cu oamenii care au fost acolo. Omul isi luase KTM-ul de doua luni si iesise pe munte cu niste oameni experimentati; e drept ca a luat-o la un moment dat inainte, dar pe portiunea unde a fost traseul nu era marcat. Cu jandarmii s-au certat tot pentru ca nu erau semne clare iar baietii in albastru te luau de sus - exact cum spui, stii cum vorbesc cu tine astia, ca in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt din Sibiu si am vorbit cu oamenii care au fost acolo. Omul isi luase KTM-ul de doua luni si iesise pe munte cu niste oameni experimentati; e drept ca a luat-o la un moment dat inainte, dar pe portiunea unde a fost traseul nu era marcat. Cu jandarmii s-au certat tot pentru ca nu erau semne clare iar baietii in albastru te luau de sus - exact cum spui, stii cum vorbesc cu tine astia, ca in Romania.

 

 

Deci stiau ce se intampla acolo...... In cazul asta, sa imi fie cu iertare, dar nu are nici cea mai mica scuza. Ar trebui sa isi faca un club cu ala de la Caransebes. Asta daca nu cumva o fi fost din razbunare intrarea, pentru faza de acolo.

Ma bucur ca a scapat cu bine, dar nu are scuze....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa incercam sa tragem un pic de concluzii:

- etapa de raliu - nu mai e drum public.

- anuntat de jandarm (indiferent de ton) ca nu are voie ca e etapa de raliu, pica aia cu faptul ca vezi doamne nu stia ce vine spre el, nu de alta dar astia la raliu nu merg la consum, plus ca nu stiu cam ce scuza e asta cu faptul ca i-a vorbit jandarmul de sus.....si acum ce a rezolvat?

- nu are carnet, motor neinmatriculat, nema asigurari. banul din buzunar.

- din fericire pentru el, nefiind drum public nu cred ca va intra la bulau pentru condus fara carnet si nainmatriculat.

 

Vali nu va judeca motociclistii dupa acest incident, pentru ca este baiat prea finut.

pana la urma, a fost prosteste, eu zic sa fie multumit ca a iesit asa...cred ca pentru sanatatea lui putea iesi mult mai nasol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un amendament - faptul ca te-a oprit jandarmul pe o portiune de drum nu inseamana ca trebuie sa te duci acasa. Raliul se desfasura pe un traseu anume, nu pe toate cararile, torentii, pajistile, pantele si drumurile de TAF din muntii Cibinului. Problema a fost ca au fost jandarmi si marcaje doar in anumite locuri - ca le-o fi furat tiganii semnalizarile, ca s-a mai intamplat, ca s-au imbatat jandarmii si au plecat dupa ciuperci, dracu stie... Repet, omul se dadea de doua luni si credea ca e zmeul muntilor daca tragea mai tare de gaz, cunoasteti sentimentul, daca va mai amintiti din copilaria dvs motociclistica. Sa zicem ca fost si o nefericita coincidenta cosmica, dar gandind asa masina de raliu putea sa se loveasca de un culegator de ciuperci, un tapinar surd, un urs melancolic, un cerb meditativ, un TAF lasat de o ceata de forestieri cheflii, un copac prabusit, o stanca desprinsa de pe versant sau un meteorit din norul Oort. Totusi, s-a izbit de un motociclist - adica unul de-al nostru, nu? - care se dadea increzator pentru ca nimic din mediul inconjurator nu l-a avertizat ca e chiar pe traseul de raliu; respectiv organizatorul nu si-a facut datoria. Nu poti asigura traseul, nu organiza raliuri. Punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..da, asa e, o potriveala nefasta, o eroare temporal-galactica :lol: , cand ,,eu''-l a doo fiinte care se miscau brownian, s'a intersectat, in mod (aproape) nefast.

..sau...soarta.. :friends:

..sau.. :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un amendament - faptul ca te-a oprit jandarmul pe o portiune de drum nu inseamana ca trebuie sa te duci acasa. Raliul se desfasura pe un traseu anume, nu pe toate cararile, torentii, pajistile, pantele si drumurile de TAF din muntii Cibinului. Problema a fost ca au fost jandarmi si marcaje doar in anumite locuri - ca le-o fi furat tiganii semnalizarile, ca s-a mai intamplat, ca s-au imbatat jandarmii si au plecat dupa ciuperci, dracu stie... Repet, omul se dadea de doua luni si credea ca e zmeul muntilor daca tragea mai tare de gaz, cunoasteti sentimentul, daca va mai amintiti din copilaria dvs motociclistica. Sa zicem ca fost si o nefericita coincidenta cosmica, dar gandind asa masina de raliu putea sa se loveasca de un culegator de ciuperci, un tapinar surd, un urs melancolic, un cerb meditativ, un TAF lasat de o ceata de forestieri cheflii, un copac prabusit, o stanca desprinsa de pe versant sau un meteorit din norul Oort. Totusi, s-a izbit de un motociclist - adica unul de-al nostru, nu? - care se dadea increzator pentru ca nimic din mediul inconjurator nu l-a avertizat ca e chiar pe traseul de raliu; respectiv organizatorul nu si-a facut datoria. Nu poti asigura traseul, nu organiza raliuri. Punct.

Eu am urcat cu motocicleta pe vale,inainte sa se inchida traseul,si am fost avertizat de 3 jandarmi in 400 m,ca daca nu o duc inapoi la Cabana Curmatura ,nu o sa pot pleca decit dupa ora 20 sau mai tirziu ,in functie de cit dureaza cursa si ca tot drumul pina sus in Paltinis e inchis pe ambele variante.Sint curios la ce raliu organizat pe lumea asta,a fost marcat traseul pe toata lungimea lui?Jandarmii si comisarii de traseu au fost cit se poate de activi si atenti la oamenii care se apropiau prea mult de traseu.Din moment ce la intrarea pe vale era afise cu sectoarele de drum inchise si cu intervalul orar in care se desfasoara probele si a mai fost avertizat si de jandarmi si comisarii de traseu,vina este in totalitate a "motociclistului",chiar daca este unul de-al nostru.

In mod sigur,cel mai bine pentru el,era ca primul jandar de care nu a ascultat,sa-l lege cu catusele de un pom pina la finalul cursei si nu mai avea bataile de cap pe care le are acum.Norocul lui ca a scapat ca prin urechile acului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca te-a oprit jandarmul pe o portiune de drum nu inseamana ca trebuie sa te duci acasa.

ba da.

pentru ca daca nu te duci acasa, te duci la spital, ramai fara motor si tre sa-i platesti si lui nea Vali pagubele.

dar omul a ales.....nu imi dau seama ce, ori sa-i faca in ciuda jandarmului (na ma ca merg eu pe unde vreau), ori nu a crezut (sta prostu in padure degeaba si face misto de mine), ori nu i-a pasat (si daca e raliu ce? ii fac pe fraieri)

am colegi care au fost acolo si mi-au zis ca era imposibil sa nu iti dai seama ce se petrece. praful ridicat de masini si zgomotul, ...trebuia sa fi picat bacul sa nu iti dai seama ce se petrece, iar ecartul era destul de mic intre masini, incat sa nu creada cineva ca s-a terminat, in spatiul dintre "doo" masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca omul era kamikadze; nu cred ca si-a propus ca unul din punctele tari ale turei sale din ziua aia era sa faca o cascadorie contra unei masini de raliu. Zgomot face suficient si un KTM ambalat incat sa nu prea auzi ce se intampla in jur. In rest, chiar nu avem cum sa stim ce a gandit omul acela. Am inteles ca accodentul nu era foarte departe de start, deci ar fi trebuit sa existe totusi oameni de ordine sau marcaje.

Sa va mai dau un exemplu dintr-un concurs de biciclism desfasurat de curand, tot in Sibiu: pentru cine cunoaste zona, era o portiune a traseului in Valea Aurie pe Aleea Calaretilor, pe care au delimitat-o partial cu garduri metalice si au inchis-o pentru traficul auto pe durata competitiei. Problema a fost ca politia locala, o masina de la rutiera, gardurile si marcajele erau dispuse doar dupa o portiune de vreo 500m, asa ca s-au trezit cu masini ale localnicilor care tot intrau pe drum, printre ei fiind chiar primarul, care pana a priceput ce se intampla a creat un mic ambuteiaj. De ce toti acei oficiali nu stateau chiar la intrarea pe traseul inchis ramane un mister...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E parerea ta... da Bucuresti...

 

Foarte bun argumentul..... Data viitoare poti incerca sa scoti limba....intra in aceeasi categorie..

Editat de micaradu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce prostie gen teoria conspiratiei ai scris putea fi scoasa si limba, intr-adevar. Ce razbunare, cine-i ala de la Caransebes si ce legatura are, numai tu poti stii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce prostie gen teoria conspiratiei ai scris putea fi scoasa si limba, intr-adevar. Ce razbunare, cine-i ala de la Caransebes si ce legatura are, numai tu poti stii...

 

Cel de la Caransebes era un bou care, la fel ca si enduristul fantastic din topicul asta, a intrat pe circuit in timpul unei curse si a accidentat cateva persoane. De razbunare vorbeam pentru ca gigelul de acolo era automobilist care a intrat pe traseu la o cursa moto, iar acum a fost exact invers. Oricum, era o gluma, dar ce sa-i faci, nu toata lumea poate face diferenta... Cat despre maretul cascador, atata timp cat stia de cursa, nu are nici cea mai mica scuza, oricum ai incerca sa il scoti nevinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci ghidandu-ne dupa judecata si ironiile tale, inseamna ca tre sa ii ridicam o statuie.

doar pentru faptul ca e motociclist, celalat e de vina.

alegi sa ignori faptul ca a fost atentionat de un jandar, dar e vina organizatorilor ca nu a fost el informat si drumul marcat (cum, numai tu stii)

de curiozitate, tu cand te uiti la orice etapa de raliu pe la teve (tari civilizate domne) vezi sa fie cumva marginea blocata cu ceva?

nu, la noi in schimb sa fie totul ok, trebuia sa fie blocat cu blocuri de beton de 2m si sa il ia pe inconstientul ala de manuta, si sa ii dea si nana la poponeata.

am vaga impresie ca nu prea mai vedem padurea de copaci.

si mai si suferim de mania persecutiei.

de fapt.......cred ca da, ........avea Vali ceva cu el. din rautate domne, a dat conservarul peste el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e urmatoarea : bun, omul a gresit, nu zice nimeni ca e vina pilotului de raliu doar pentru a lua apararea motociclistului, problema este cu cei de la ProTv care pun problema FOARTE gresit de fiecare data cand prezinta stiri cu si despre motociclisti.

 

Nu inteleg de ce trebuie sa ne puna intr-o lumina proasta de fiecare data. Sa nu mai zic de faptul ca doar 1/10 stiri cu motoristi este despre vreun motociclist omorat sau ranit de un sofer neatent...desi ASTFEL de stiri ar trebui mediatizate!

 

Televiziunea lu papuc...

 

P.S. : sunt curios ce vor avea de zis despre marsul moto de maine seara.

Editat de Seb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...