Sari la conținut

Accidente, accidente, accidente...


d-rive
 Share

Postări Recomandate

Buna treaba, mai ales prin pasaje unde viteza legala e 40 km. Sa vezi spume pe ei ca nu pot sa treca cu 100. Daca vrem sa ii fierbem, ii fierbem . La semafor insirate 10 motoare, mai prind aia semaforul maine. Sa nu mai zica ca ne strecuram in fata.

:goodposting:

 

O faza din asta cu multe motoare insirate la semafor ca sa nu se mai intrebe tzugulanii de ce ne bagam printre masini... Cum ar fi sa fii in masina si sa ai in fata insirate 5-6 motociclete pe banda. Treci dupa 3 semafoare ... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:goodposting:

 

O faza din asta cu multe motoare insirate la semafor ca sa nu se mai intrebe tzugulanii de ce ne bagam printre masini... Cum ar fi sa fii in masina si sa ai in fata insirate 5-6 motociclete pe banda. Treci dupa 3 semafoare ... :lol:

 

Pui semnal si gasesti un amic conservar care sa te lase sa schimbi banda...

Misto ar fi ca pe toate benzile sa fie insirate cate 5-6 motoare care sa mearga cu 40km/h, cu franarea corespunzatoare pana la 30 km/h la trecerile de pietoni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum ajungi in situatia in care sa te deranjeze ambele masini (stanga/dreapta) la plecarea de la semafor?

 

Pai ajungi frumos primul la semafor, dar intre doua masini. Si exista genu ala de persoane care cand simt ei ca ar trebui sa se puna verde (da de multe ori simt aiurea) trebuie sa inceapa sa dea masina in fata pana ajunge cu ea pe trecerea de pietoni. Daca nu mai vede semaforul probabil asteapta sa-l claxoneze unu din spate. Si cand ai 2 din astia unul in stanga si unul in dreapta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am putea face o asemenea actiune, sa stam cate unul bagat printre masini pe banda, o masina - un motor fara sa ne strecuram printre benzi si cu viteza legala la orele de varf dimineata si seara cand iese toata plevusca. Pe spate scriem : Respectam codul rutier! O alta chestie ar fi sa ne ocupam de masinile parcate pe treceri sau pe coltul strazilor sau de ce nu, in locurile unde nu au voie sa opreasca. Doar sa ,ii atentionam un pic' eventual cu un spray care sa se stearga usor, intentia noastra nefiind sa producem distrugeri doar sa ii atentionam, eventual sa trecem incadrarea la articolul respectiv din codul rutier. Cu alte cuvinte vom face treaba politiei. Daca ei nu ii vad, le aratam ca noi ii vedem...si poate le vine mintea la cap.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am putea face o asemenea actiune, sa stam cate unul bagat printre masini pe banda, o masina - un motor fara sa ne strecuram printre benzi si cu viteza legala la orele de varf dimineata si seara cand iese toata plevusca. Pe spate scriem : Respectam codul rutier! O alta chestie ar fi sa ne ocupam de masinile parcate pe treceri sau pe coltul strazilor sau de ce nu, in locurile unde nu au voie sa opreasca. Doar sa ,ii atentionam un pic' eventual cu un spray care sa se stearga usor, intentia noastra nefiind sa producem distrugeri doar sa ii atentionam, eventual sa trecem incadrarea la articolul respectiv din codul rutier. Cu alte cuvinte vom face treaba politiei. Daca ei nu ii vad, le aratam ca noi ii vedem...si poate le vine mintea la cap.

 

O idee ar fi stickerele astea: http://www.parchez.ca/ lipite pe parbriz, pe partea soferului.

 

Vreau sa specific faptul ca nu am nici o legatura cu cei care detin site-ul dar mi se pare o idee foarte buna. Daca link-ul deranjeaza, se poate sterge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am putea face o asemenea actiune, sa stam cate unul bagat printre masini pe banda, o masina - un motor fara sa ne strecuram printre benzi si cu viteza legala la orele de varf dimineata si seara cand iese toata plevusca. Pe spate scriem : Respectam codul rutier! O alta chestie ar fi sa ne ocupam de masinile parcate pe treceri sau pe coltul strazilor sau de ce nu, in locurile unde nu au voie sa opreasca. Doar sa ,ii atentionam un pic' eventual cu un spray care sa se stearga usor, intentia noastra nefiind sa producem distrugeri doar sa ii atentionam, eventual sa trecem incadrarea la articolul respectiv din codul rutier. Cu alte cuvinte vom face treaba politiei. Daca ei nu ii vad, le aratam ca noi ii vedem...si poate le vine mintea la cap.

 

Cam asa a fost si un protest al motociclistilor francezi, numai ca la o scara muuult mai mare si cu impact pe masura. Acolo se vroia introducerea explicita a unui articol in lege pentru a le interzice mersul printre sirurile de masini. Genial, bine organizat, civilizat. Mesajul a fost bine transmis si fara frica de a fi interpretat gresit.

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto si stikerele alea. Daca vreunul protesteaza cand le lipim, cu codul rutier in mana, il blocam si chemam Politia rutiera, sa vedem ce si cum... Eu cred ca viitoarea actiune, asa trebuie sa fie. Cea mai buna aparare e atacul. Trebuie sa fim ofensivi nu pasivi. Sa facem grupuri si sa trecem la actiune. Lipim stickere si sunam, la Politia rutiera sa vina sa ii amendeze .Incepem cu un perimetru si in caz de nevoie, ne sustinem unii pe altii. Nu suntem violenti, dar cineva dintre noi sa filmeze in caz de suntem provocati si avem si o dovada cine a declansat conflictul, daca se ajunge la acest lucru. Le dam ultimatum in zona respectiva si apoi revenim mai dur. Problema parcarilor e a primariilor nu a noastra nici a politiei. Primarii sa isi faca datoria sau sa se duca de unde au venit...Sa lase fiestele si cheltuielile aiurea sa faca ce trebuie pentru cetateni: parcari, drumuri ok, canalizari, iluminat etc. In fata primariilor pe cand un miting, cu afise cu sloganuri ? Astia au adormit de tot, de ce sa nu revigoram miscarea civica chiar noi ? Ma doare ca ne cred prosti, mai mult decat orice.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-57179-0-34166600-1311341061_thumb.jpg

 

Multumim piloatei de Matiz care azi in Bucuresti pe str. Ramnicu Valcea a ales sa-i iasa in cale Mercedesului din imagine in loc sa taie calea vreunei motociclete. ASA DA !

BTW,din auzite,cocalarul fara centura si cu telefonul la ureche ,cel din Mercedes ,a parasit scena pe targa.

La mai mare ,domnisoara,data viitoare iesi in fata unui TIR,motociclistii nu se supara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Realitatea e ca sistemul de școlarizare, examinare, formare etc. a unui motociclist e la pământ la noi in țară.

Când am făcut eu scoală, la cea mai fitza scoală de la Ilioara (nu dau nume),instructorul stătea la bere, era mai mereu matrafoxat și-l durea la basca...dute ma și da ture.

Trageam eu de el...ba nene fac bine ce fac pe aici!? Dai asa ca bine dai...

Îți crează o imagine simplista asupra fenomenului...lasă ma ca nu e asa de greu cum zic ăștia bătrânii, accelerație e accelerație, frâna frâna, dacă am luat permisul înseamna ca sunt demn de R1! Instructorul te lauda...mama ce bine faci 8-rile si ce bine mergi pe linie dreapta, nebunule de Valentino Rossi in devenire ce ești. Pleci de la scoală iți iei motorul și te duci blana, ca a zis instructorul ca sunt smecher, ma lăudat când făceam scoală, am scos la traseu 2 min din 4.

Ieși din scoală tufa de Venetia. Nu știu de ce mai se face scoală de A! Mai bine sa facă cursuri ca pt. scooteristi! Tot aia e!

Lăsând ironia deoparte, din falsa stare creata de scoală in cele mai multe cazuri te trezește prima tranta. Acum după noroc, eu am tras niște sperieturi zdravene, nu am căzut, da am revenit cu picioarele pe pământ. Am mai văzut un accident, doua si m-am pus pe gânduri. Stai ma nene ca nu tot ce zboară se mănâncă.

Au ajutat si cei 6 ani experiența de când aveam B-ul.

Recomand tuturor sa citiți carți de specialitate, despre condusul motocicletei, sunt destule pe net. O sa va ajute mult.

Aveți cu toții grija de voi ca e păcat. Cu putina rigurozitate si atenție se pot evita multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...