Sari la conținut

surub motor


Postări Recomandate

asadar,am nevoie sa desfac motorul unui scuter. e prins cu suruburi imbus,care au in centru o tepusa metalica,si evident ca nu pot sa bag imbusul. inseamna ca e capsulat motorul,numai la reprezentanta au cheie pt desfacut motorul?!

ati mai intalnit asa ceva? daca e cazul pot pune poze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

asadar,am nevoie sa desfac motorul unui scuter. e prins cu suruburi imbus,care au in centru o tepusa metalica,si evident ca nu pot sa bag imbusul. inseamna ca e capsulat motorul,numai la reprezentanta au cheie pt desfacut motorul?!

ati mai intalnit asa ceva? daca e cazul pot pune poze...

cauta cheie torx ;)

e ca imbusul si cu gaura pe mijloc

 

 

sau ... ia o cheie imbus de marimea necesara, primnde-o in menghina si trage-o i gaura ;)

 

 

http://www.sculesiechipamente.ro/Chei-imbus-torx-stelate.html

Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut pe net. mersic pt ajutor. dar nu inteleg care e rostul diferentei fata de un imbus normal. de ce are tamburucul acela in centru?

mda.... de ce crezi ca exista suruburi care se desfac cu surubelnita dreapta si suruburi care se desfac cu surubelnita in cruce??? de ce crezi ca is piulite cu forma patrata, hexagonala saui octo???

 

 

 

din acelasi motiv pentru care exista imbus torx si star..

 

 

 

repectiv cum spunea colegul mai sus ... anti pr... efractie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai oricum hotul are la el tot felul de chei, dintr-o privire isi da seama ce tip de cheie necesita. cheia torx se gaseste la liber pe piata, oricine o poate cumpara. in fine, multumesc pt ajutor baieti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda.... de ce crezi ca exista suruburi care se desfac cu surubelnita dreapta si suruburi care se desfac cu surubelnita in cruce???

pentru ca surubul in cruce e o forma primitiva de stringere la cuplu, rapid si fara unelte scumpe.

 

bine, asteptam replica obligatorie "frateeee, da' ce doctor esti" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Torx nu e ca imbusul.... lui ii trebuie imbus cu gaura daca ce are acolo e intr-adevar imbus...

 

 

Luatzi-va scule!Nu te apuci de lucru la un motor daca nu ai scule.S-a dus vremea cind se desfac suruburile cu sapa sau cu unghiera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Torx cu gaura ii trebuie nu torx simplu. Exista si suruburi torx fara tepusa si cu tepusa.

 

Asta e torx simplu - vis_6_pan_torx_satinox_500.jpg - se intalneste de la motoare pana la telefoane mobile.

 

Asta e torx security - ce are motoreta Resistorx%20met%20bit.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Torx cu gaura ii trebuie nu torx simplu. Exista si suruburi torx fara tepusa si cu tepusa.

pai eu ce mama zmeilor am zis???

 

 

ca am facut o analogie intre torx si imbus ati sarit toti, analogia a fost facuta pentru ca omul sa isi dea seama despre cum arata cheia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai eu ce mama zmeilor am zis???

 

 

ca am facut o analogie intre torx si imbus ati sarit toti, analogia a fost facuta pentru ca omul sa isi dea seama despre cum arata cheia

 

BAH, tu ai zis - "cauta torx, e ca un inbus cu gaura" - ceea ce nu e adevarat. Cand zici torx e torx si bitzii de desfacut nu au nici o gaura si nici nu arata ca nici un inbbus, sunt in forma de stea, nu hexagon.

Ce are el acolo se cheama torx security

 

Oricum, nu stiu ce mecanicos e motoreta de n-a vazut torx in viata lui pana acu.. :scratch:

 

Cand zici TORX - toata lumea se gandeste la asta 196292_300.jpg

 

Unde plm vezi tu gaura il el???

 

cauta cheie torx ;)

e ca imbusul si cu gaura pe mijloc

 

 

sau ... ia o cheie imbus de marimea necesara, primnde-o in menghina si trage-o i gaura ;)

 

 

http://www.sculesiechipamente.ro/Chei-imbus-torx-stelate.html

Numa aberatii frate, tu stii din ce sunt facuti bitii? E ca si cum ai incerca sa dai gaura cu burghiul in mijlocul burghiului.. Am mai auzit una, sa dai gaura in inbus, asa faci tu? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Cheie torx security se gaseste numai la magazinele specializate. Prima oara m-am lovit de ele la debitmetre auto. Mai mult am umblat sa gasesc cheie decat sa repar masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) BAH, tu ai zis - "cauta torx, e ca un inbus cu gaura" - ceea ce nu e adevarat. Cand zici torx e torx si bitzii de desfacut nu au nici o gaura si nici nu arata ca nici un inbbus, sunt in forma de stea, nu hexagon.

Ce are el acolo se cheama torx security

 

 

 

2) Cand zici TORX - toata lumea se gandeste la asta 196292_300.jpg

 

 

 

 

3) Numa aberatii frate, tu stii din ce sunt facuti bitii? E ca si cum ai incerca sa dai gaura cu burghiul in mijlocul burghiului.. Am mai auzit una, sa dai gaura in inbus, asa faci tu? :D

 

1 ) o sa fac poza la un torx cu gaura , nu am pomenit nici eu nici nimeni pana acum ( in afara de tine de "biti")

2 ) cand zic torx ma gandesc la cheia pe care o stiu si care "seamana cu un imbus ( o sa pun poza )

3 ) faza cu datul gaurii s-a vrut a fi o gluma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cheie torx security se gaseste numai la magazinele specializate. Prima oara m-am lovit de ele la debitmetre auto. Mai mult am umblat sa gasesc cheie decat sa repar masina.

Io am trusa aia mare rosie de pe louis, rothewald si are si torxuri si torx security in ea ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toate torxurile NU au gaura :D

 

Am vreo 3 truse de scule si plus ce am mai vazut la altii, by default torxurile nu au nici o gaura, cele cu gaura se cumpara separat, asa cum bine zice Corleone, de-aia sunt si "security" sa nu le aiba tot tzoparlanu'..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare un fel de (cuvant urat) cu apa rece tipurile astea de suruburi. Ce bune erau alea hexagonale. Suprafata buna de contact, etc etc. Au bagat allen key sau imbusurile, ca sa fie mai aratoase sau sa iti permita accesu unde nu puteai cu fixa sau inelara sau tubulara. De accord si cu alea.

 

Da torxurile ma dispera. Is slabe si li se f ute capatul. Musai sa iti mai iei o trusa de scule ca sa poti regla un colbutor la o mobra din 95. Si torxurile cu gaura in ele le pune capac la toate. Ce plm are gaura aia asa de special? Dupa ce ca tre sa iti cumperi torxuri, is mai iei un set de secure, ca deh, tre sa injuri ca sa ai dupa ce te spovedi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am in garaj torxuri cu gaura in ele. inutile. nu sunt calibrate,au o juma de milimetru diametru in minus,adica dau in gol. am pus surubelnita de impact pe ele sa le crestez doua canale sa le pot desface cu o surubelnita dreapta. a iesit o treaba de cacao. poze nu pun ca sunt jalnice si-mi stric reputatia de super-membru :D

P.S. ma gandesc sa nu fi daunat vibratiile la motor,sa fi descentrat ambielajul,cine stie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu ne mai certam atat ... : A version known as Security Torx, Tamper-Resistant Torx (often shortened to Torx TR) or pin-in-Torx contains a post in the center of the head that prevents a standard Torx driver (or a straight screwdriver) from being inserted. link aici !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am in garaj torxuri cu gaura in ele. inutile. nu sunt calibrate,au o juma de milimetru diametru in minus,adica dau in gol. am pus surubelnita de impact pe ele sa le crestez doua canale sa le pot desface cu o surubelnita dreapta. a iesit o treaba de cacao. poze nu pun ca sunt jalnice si-mi stric reputatia de super-membru :D

P.S. ma gandesc sa nu fi daunat vibratiile la motor,sa fi descentrat ambielajul,cine stie....

nu, n-ai luat tu torxul care trebuie. fix asta am patit si eu, am cumparat unul din ala dar mi-am dat seama la timp ca e prea mic si l-am schimbat. exista dimensiuni foarte apropiate dar nu identice. am gasit extrem de usor de cumparat cap special, exista seturi de biti speciali, nu stiu de ce se face asa mare caz de treaba asta. am desfacut fara probleme un surub M8 din asta, cu pasta de blocaj pe filet.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...