Sari la conținut

Sighisoara


Postări Recomandate

:) Inca de vineri seara 22.07.2011 planuiam o excursie,vroiam ceva mai iesit din comun,ceva relativ nou.Nu aveam o destinatie anume aleasa.

M-am urcat pe moto impreuna cu prietena mea si am zis sa mergem undeva mai departe de Brasov,ori Sighisoara ori Sibiu. A fost sa fie Sighisoara, relativ aproape de Bucuresti 280km nu sunt cine stie ce. Noi am plecat fara rezervari,am crezut ca o sa gasim usor o cazare............. :rusinica: ............mare prostie,am cautat in mai multe locuri cazare,in mare parte 80% era ocupat,singurele cazari ramase libere fiind cele mai ieftine sau cele mai scumpe. Pana la urma am gasit o dubla(foarte curata) cu mic dejun inclus.

Drumul de la Brasov la Sighisoara in opinia mea a fost excelent(nici o groapa,nici o mizerie pe sosea) au fost si cateva viraje pe ici pe colo. Ne-am oprit la cetatea de la Rupea,ocazie cu care am facut si putin enduro ca sa pot ajunge la cetate sa fac si eu o poza,ca un cavaler :rolleyes: . Cetatea se afla in reconditionare,se pregateste si un drum de acces asfaltat pana in dreptul acesteia,asta e vestea cea buna,vestea proasta e ca pe 15.01.2013 se va termina operatiunea,deci o sa mai curga cateva picaturi de cerneala pe filele istoriei pana atunci.

La intoarcere am avut parte de o ploaie sanatoasa(care a spalat motocicleta) in primii nostri 40-45km pana spre Brasov,nu a fost nici o problema :moto: pentru ca aveam combinezoanele de ploaie in coburi,pot spune ca am apucat sa-mi iau "la revedere" de la cetatea mai sus mentionata pe un cer relativ senin. Ultimul popas in drum spre casa l-am facut la Brasov,de acolo am mers direct catre casa fara alte opriri.

Abia astept sa mai trec pe acolo,data viitoare probabil voi vizita si Targu Mures(oras 100% strain pentru mine).

Numai bine :cheers:

 

PS: Imi cer scuze pt calitatea mediocra a pozelor (Nokia) .

post-16670-0-04166600-1311538879_thumb.jpg

post-16670-0-42320400-1311538938_thumb.jpg

post-16670-0-42193700-1311538991_thumb.jpg

post-16670-0-45841900-1311539043_thumb.jpg

post-16670-0-09648900-1311539104_thumb.jpg

post-16670-0-55942600-1311539135_thumb.jpg

post-16670-0-63467500-1311539153_thumb.jpg

post-16670-0-04249300-1311539175_thumb.jpg

post-16670-0-37927700-1311539211_thumb.jpg

post-16670-0-80163600-1311539236_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cat te-a costat cumetre excuresia ???? :friends:

 

100 Euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

ti-ai rezolvat problemele la moto?

 

Nu,din pacate pe vremea asta frumoasa stau acasa. Au venit piesele vineri,probabil saptamana viitoare o sa pot sa ies cu ea.

Trebuia sa iti iei o motocicleta ca a lui DYDY :D nu bembeu. Uite-te la mine. De 3 saptamani fierb+ca au fost niste weekend-uri perfecte. Devina zic cei la bembe este stilul meu de pilotaj..........WTF nu am luat-o ca sa ma uit la ea :angryfire: mai ales cand costa cat costa,e normal sa dau in ea,nu e normal sa cedeze la 23.500 - 24.000km

La noi sevice-ul de la bembe e ........romanesc,piesele nu vin la timp,de scule ce sa iti mai zic PAS,pleci cu motocicleta de acolo cu ulei pe discuri(mi-am dat seama de asta cand am intrat in rond la OMV) . Tibi e un mecanic bun,pacat de managementul firmei,si de calitatea anumitor modele de la BMW.

 

enduro ala de care zici tu eu il fac in fiecare zi cu motoru meu:)) adica pe acolo...pana la cetate e drumul bun;)...mi-e mila de motorul meu:))....app..nu ai vazut cumva un suzuki visiniu pe la rupea?;))

 

Nu am vazut nici o motocicleta in zona,numai scutere am vazut.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai, da' garantie nu mai ai? de ce nu mergi in Ungaria, am auzit numai de bine de reprezentantele de acolo...

 

Am garantie dar crede-ma ca in loc de BMW pot zice ca aveam DUCATI asa trancanea,mie unul mi-a fost mila de ea+ca nu imi garanteaza nimeni ca AJUNG in HU sau A , asa ca am lasat-o in garaj la mine 1 saptamana pe bara si apoi 3 saptamani la bmw.

Daca NU clancanea in halul ala,poate as fi plecat in alta parte,dar ma gandeam ca o stric/uzez mai rau.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da arata praf ca am simtit o uruiala din ungaria, am ajuns la garmisch, imi dansa coada, m-am dus la martin ce aveau sercice la show, au vazut ce are si apoi cu sprijinul cuiva de aici de la bavaria (dl. wolff) mi-au pus tot grupul de la un motor expus in showroom la vreo 15 km de garmisch, am mai mers si pana acolo. cauza acestor defecte nu se cunoaste, am vorbit cu inginerul de acolo, nu se stie daca e viciu de montaj (aliniere) sau de material. altii merg fara probleme din astea sute de mii. oricum au schimbat tot la k1600, sa vedem daca incepe sa tipe careva pe forumuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

service-ul aici in romania are niste probleme reale dar nu trebuie sa generalizam. consider ca la masini situatia s-a imbunatatit f mult, la moto e pe drumul cel bun. la fel cum primii bani multi castigati nu iti aduc si educatie, la fel si la service e greu sa oferi un serviciu competent si competitiv daca nu ai clienti, incasari, vanzari. romania nu mai e asa de ingrozitoare, trebuie sa renuntati la sablonul asta. diferentele se aplatizeaza, vestul merge mai rau, estul mai bine. se vor intalni undeva- candva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...