Sari la conținut

Honda Hornet


zyonbv
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

De o saptamana am achizitionat si eu Viespea de mai jos. Sunt super incantat de ea, imi place la nebunie. Ruleaza foarte bine, are o toba cu un sunet demential, din cate am vazut pe niste etichete este SHARK. Un singur lucru nu-mi place la ea si stiu ca se poate rezolva; vobleaza putin, iar aici vreau sa aud parerile voastre. Ideea e ca are un set de cauciucuri foarte vechi 04 si sunt putin deformate si cam uzate. Pe langa asta mai are si roata pe 16 cu toate ca e din 2001. Nu inteleg de ce cand din 2000 vine cu roata pe 17. Si in acte e tot cu 16 si nu pare deloc a fi lovita sau ceva. Intrebarea mea in afara de cauciucuri ar mai putea fi ceva sa creeze voblajul ? Si pe curbe e putin ciudata... Din cate am citit si am intrebat cu toate ca are roata pe 16 nu ar trebui sa vobleze. Sa cumpar doar cauciucuri sau sa cumpar cauciucuri plus roata pe 17 ?

 

Thx. :)

 

post-27347-0-38945700-1312286224_thumb.jpgpost-27347-0-50246700-1312286241_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca in acte scrie pe 16, de ce sa te complici? Asa aveam si eu cauciuc in manual 120/60/17 iar in acte 120/70/17. Cine stie, o fi fost adusa de afara, s-or fi pierdut dimensiunile celelalte. Ia niste cauciucuri mai bune si respecta ce scrie in acte. Ai fi uimit cat conteaza cauciucurile. Conteaza la 4 roti, dar la 2... unde mai pui ca te mai inclini, franezi si trebuie sa fii sigur ca nu blochezi sau o iei intr-o parte.

 

Frumoasa in schimb, ma cam tenteaza si pe mine un naked din asta. Daca nu e cu suparare, cam in jurul carei valori se invarte?

 

Sa o stapanesti sanatos! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult.

 

Am intels ca pe 17 ar fi echilibristica mai buna. E recomandata roata pe 17. Dar daca asta pe 16 cu cauciucuri noi se comporta normal, sa nu vobleze sau asa pentru mie e super ok. Legat de pretul ei sa stii ca una impecabila pe net e de la 1700-1800 euro. Eu am avut noroc si am gasit-o la 1500 fara sa negociez sau asa. Totul este tipla la ea, cred ca am luat-o super bine.

 

Aaa.. si cauciucul de fata e 120/80 pe 16 cand in carte scrie 130/70 pe 16. :)

Editat de zyonbv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai in primul rand cauciucurile sunt de vina si apoi echilibratul rotilor.

Eu am avut hornet, am schimbat cauciucurile dar nu le-am mai echilibrat si de la 120 deja tramura. Sa vobleze e mult spus.

Eu zic ca trebuie sa-ti schimbi cauciucurile si apoi sa iti echilibrezi rotile si nu mai ai treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur e pusa roata fata cum trebuie? din poze cam pare a fii pusa invers.

lol

si cum anume vezi tu din pozele alea blurry daca-i pusa invers sau nu?

Si in plus nu poti sa pui roata INVERS.

Prinderile unde intra axul sunt diferite, in stanga fata de partea dreapta.

Eu cand am dat roata jos de pe Hornet asa am vazut.

Deci nu cred ca ai cum sa o pui invers nici daca vrei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da.

janta are si ea o sageata cu sensul la fel cum e pe cauciuc, si nu degeaba o are.

 

ce nu inteleg e cum de fostul proprietar nu si-a dat seama.

 

 

oricum schimabai gumele, daca zici ca sunt vechi si deformate. la montatul celor noi ai grija sa ti le puna bine pe jante si sa le monteze corect.

bafta :)

Editat de rizzi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El in doi ani s-a dat de 3 ori! Eu pe discuri am vazut doua sagetute care indica invers fata de sensul de mers(si de cel al cauciucului). Pe janta nu am vazut dar banuiesc ca cel care a pus cauciucul l-a pus invers si cand a montat roata, a montat-o cu janta invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca anvelopa este pusa in primul rand invers.

si janta si discurile au sens de rotatie notat pe ele. cel putin la a mea asa este si am roata pe 17.

apropo, daca iti iei roata pe 17 sa o iei cu tot cu discuri ca nu le poti folosi pe astea.

sa o stapanesti sanatos.

PS - anvelopele alea din 2004 (parca asa erau), arunca-le. nu mai sunt bune. dupa aia vezi daca mai vobleaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit si eu sagetutele de pe discuri, sunt in directie inversa orientate(exact cum zice bogdan_gba). Cauciucurile astea o sa le arunc fara sa mai discut. Nu cred totusi ca imi cumpar roata pe 17. Daca pun totul la punct cred ca e ok. Doar daca imi zice cineva care a facut schimbul si chiar merita.

Editat de zyonbv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salut,am patit si eu problema ta,am avut un Hornet din 98,la fel.Iti pot spune toate chitzibusurile acestui model.Ce sfat pot sa-ti dau eu ca sa remediezi problema (problemele) :

- arunca direct cauciucul ala ca e uzat rau.

- arunca/vinde pe bikeshop janta pe 16.Gasesti cumparatori,ca posesori de Hornet sunt multi,nu e problema.

Handling-ul e de calcat cu 16-le ala pe fata,numai modelul 98-99 a avut asa ceva,si abtipildele pe rezervor sunt de 98-99,din cate stiu eu modelul dupa 2000 a avut sticker-ul cu aripa aia sub care scrie Honda.Bine,stickerele conteaza mai putin,roata clar e de 98-99.Pt modelul 2000-2002 s-a schimbat roata pe 17,fapt ce a crescut considerabil handling-ul.

Mai multe detalii si specs,vezi aici : http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_Hornet

Sfatul meu,ia-ti roata pe 17 si daca tot cauti,ia o roata cu tot cu frane de CBR 929 (din cate stiu eu dau perfect la prinderi) pt ca franele pe Hornetzel nu sunt cele mai stralucite si upgrade-ul merita,unde mai pui ca dai bani f putini si obtii niste frane bunicele.

- voblaj s-ar putea sa mai ai si din cauza ca furcile sunt f slabe pe fata (chiar daca nu curg),schimba-i uleiul daca e asa.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...