Sari la conținut

Transalpina


scaurus
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am treut si noi (5 motoare) duminica ,venind de la Nandru,pe Petrosani....

Un ZX12R,R1,Dragstar,Ducati,Hornet900 si pot sa spun ca cei care raspund de cei 20 de km de la Petrosani pana la Transalpina,trebuie executati fara discutie..in rest,o asa aglomeratie n-am vazut in viata mea pana la Tg Jiu....

Cunosc drumul ala si nu e pt prima data cand il fac,dar intoteauna o sa-mi placa si DA,este unul inegalabil in felul lui.

post-21176-0-74842800-1313494996_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Campinguri prin zona Novaci, Ranca, Petrosani? Iar la Balea cascada este camping? .....

Apropo cum e drumul intre Obarstia Lotrului si Petrosani?

Nu ai campinguri. Ai insa multe locuri unde iti poti pune cortul. Obarsie> Petrosani - Pitoresc, dar prost pentru un cruiser.

 

Ai ales prost zilele de plimbare. Vei avea parte de super aglomeratie, si desi drumul in sine este frumos, nu te vei putea bucura de el. Conteaza enorm sa poti deschide gazul dupa plac, sa nu te intereseze de racerul ala din spate ca se crede pilot de raliu si te preseaza, speriatul de bombe din fata care franeaza aiurea si ia curbele cu 20kmh, cretinul de pe contrasens care intra prea tare-n curba sau dobitocul care ocoleste groapa cu tine langa el.

 

Cit priveste sensul in care trebuie strabatut, noi am ales N-S si cred ca am facut bine, pentru ca am coborit pe un drum mult mai potrivit fata de cel de la urcare, mai ales din cauza pantei dar si a latimii.

Nu stiu ce vrei sa spui cu asta, dar iti garantez ca este mai usor sa urci un viraj cu inclinare mare decat sa-l cobori. Atat dpdv tehnic, cat si dpdv psihologic. Iar coborarea spre Ranca este mai abrupta decat spre Obarsie. Eu recomand s-o parcurgeti in ambele sensuri. Doar peisajele va vor da de inteles ca este unul si acelasi drum.

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Apoi prima oara astept sa vad ce zic baietii care ar vrea sa vina cu mine ca multi au weekend-ul numa liber, eu a-si prefera sa merg in timpul saptamanii ca doar sunt in concediu, baiul e ca n-am chef sa merg singur ca e cam plictisitor sa mergi 2-3-4 zile singur. Daca ziceti ce se poate campa in zona Obarstie atunci e bine, oricum sunt curios in zona Balea cascada daca pot campa ca vreau sa fac si transfagarasanul, eu nici nu vreau sa aud de pensiuni si dinastea pur si simplu cort si spalat in parau sau rau (wild side asta vreau eu). Multumesc mult de info baietii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, si eu parcurs traseul asta in 2 directii: nord - sud si vest - est. Cel mai nasol m-i s-a parut portiunea dintre Petrosani si Obarsie. In rest chiar daca mai sunt portiuni in lucru, drumul este in regula (doar nu vreti sa fie ca pe circuit).

 

Despre Transfagarasan, dupa Vidraru pana la iesirea din padure aproape de Cabana Capra e bombardat cu portiuni asfaltate proaspat dar cam putine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ma distrau cei care stateau la corturi, i jos, inspre Obarsie, era o portiune de 500 metri de macadam, praful cit casa de la masini, ei aveau corturile instalate la doi metri de sosea si faceau gratare in ceata aia!

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

luati-va paturi , ca e frig noaptea , fara nici un misto , noi pe coborare , noaptea ne-au inghetat chilotii , si eram echipati full

 

un costum cu aerisiri si combinezonul de ploaie au fost destul cat sa imi tina cald la 6 dimineata cand e cel mai racoare. Fara combinezonul de ploaie ma intepa bine de tot frigu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma distrau cei care stateau la corturi, i jos, inspre Obarsie, era o portiune de 500 metri de macadam, praful cit casa de la masini, ei aveau corturile instalate la doi metri de sosea si faceau gratare in ceata aia!

 

Cel mai tare m-au distrat, scheletele de lemn si folia de solar intinsa pe ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...