Sari la conținut

Pinionul de la motor are joc


Postări Recomandate

Astazi mi-am facut ceva timp si m-am apucat sa curat lantul calumea. Am desfacut capacul de la pinionul de la motor (foaia) si am vazut ca are un pic de joc. Vad pe acolo 2 suruburi. Cum fac sa-i iau din joc? Sa-l mai strang un pic?

 

Moto: CBR 125

 

Asa arata pinionul:

10000746.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti incepe sa cureti pinionul sa nu ai praf , si alte mizerii ce sunt pe la noi pe drumuri , verifica suruburile cat de bine sunt stranse , daca suntstranse foarte slab cauta manualul de service si o cheie dinamometrica .. SPOR :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suruburile alea din cate am inteles sunt pe invers, nu? Se strang la stanga si se slabesc rotind la dreapta. Asa-i?

 

1. curata pinionul

2. incearca suruburile doar cu mana - daca nu se misca, e ok

3. misca de pinion - daca jocul e doar de cativa milimetrii, e ok

4. vezi-ti de treaba si mergi cu motoru

5. daca esti cu adevarat ingrijorat in continuare, nu o sa rezolvi nimic stand in plus pe forum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind primul meu motor nu stiu prea multe despre. Curatandu-l am vazut ca are joc. Credeam ca e vreo problema ceva, dar m-am mai documentat si am vazut ca e normal.

Multumesc pentru sfaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

hai sa nu fiu rau: pentru "puristi" puteti face o bucsa de tabla pe care s-o bagati intre ax si pinion. desi nu e nevoie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

am o problema pe care am descoperit-o de curand.

pinionul de pe spate, are un pic de joc din nituri, toate niturile misca.

sa il iau jos si sa mai bat niturile?

sau sa le dau 2 puncte de sudura la fiecare?

am vazut ca unele pinioane sunt prinse cu suruburi, oare se poate sa iau niturile astea jos si sa montez suruburi?

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o problema pe care am descoperit-o de curand.

pinionul de pe spate, are un pic de joc din nituri, toate niturile misca.

sa il iau jos si sa mai bat niturile?

sau sa le dau 2 puncte de sudura la fiecare?

am vazut ca unele pinioane sunt prinse cu suruburi, oare se poate sa iau niturile astea jos si sa montez suruburi?

multumesc

motorul tau are pinionul pe spate si foaia pe fata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci foaie :)

m-am gandit ca si pe spate si pe fata se numesc tot pinioane, in general.

daca am gresit, imi cer scuze pentru exprimare.

in concluzie, ce solutie pentru reparatie am?

Editat de johny77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul tau are pinionul pe spate si foaia pe fata?

Pinioane sunt ambele, lasa omu' in pace.

Foaie ai la bicicleta.. de fapt si aia e tot pinion.

 

Omu', pune o poza, pinionul ar trebui sa fie prins in suruburi, nu in nituri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu curios de pinionul acela pe nituri...nu ca ar fi imposibil, dar sa stim ce solutii dam omului. In principiu, renituit la presa,daca chiar e vorba de asa ceva, apoi pus pe ceas comparator ca sa vezi ce eroare are.Cand il aduci undeva spre o zecime e chiar ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai asta nu inteleg, ce ansamblu vine schimbat, daca e nituit, si de unde pana unde...

Cateodata e mai buna re-nituirea decat un sh in stare buna.De nou , e clar ca e bun, dar e vorba de finante...

Hai sa vorbim pe o poza, sau macar sa dea omul modelul/anul exact si cilindreea, ca sa ne documentam.

Poate mai invatam ceva...

 

Daca e vorba de NX250, nu e pe nituri...

Editat de cry_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai din poza lui performance solutions pare ca sunt facute jumi-juma din doua materiale diferite si jumatatea din exterior prinsa cu nituri de jumatatea interioara. Dar jumatatea interioara se prinde, evident, cu suruburi de butuc.Nu pot sa-mi inchipui o piesa care e consumabila prinsa cu nituri, in cazul de fata pinionul spate.. trebuie sa fie posibil sa fie schimbat in vreun fel, doar nu-i toata motocicleta de unica folosinta.Cine stie ce tiganie are el acolo...

 

Si legat de schimbat, un pinion nu-i un capat de lume, un 20-40 de eur..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai din poza lui performance solutions pare ca sunt facute jumi-juma din doua materiale diferite si jumatatea din exterior prinsa cu nituri de jumatatea interioara. Dar jumatatea interioara se prinde, evident, cu suruburi de butuc. Nu pot sa-mi inchipui o piesa care e consumabila prinsa cu nituri, in cazul de fata pinionul spate.. trebuie sa fie posibil sa fie schimbat in vreun fel, doar nu-i toata motocicleta de unica folosinta. Cine stie ce tiganie are el acolo...

 

Si legat de schimbat, un pinion nu-i un capat de lume, un 20-40 de eur..

 

sunt o groaza de "variatiuni" pe "tema" pusa de mine acolo. dintii sunt din otel, restul din al ca sa fie mai usoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, atat ca daca e vorba despre motocicleta celui care a intrebat care o are la profil...nu prea cred sa fie dual compozit pinionul...Asteptam sa vedem , poate raspunde ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are 4 nituri, cele care au continuare 2 cm pe partea cealalta si intra in niste bucse de cauciuc

pinionul misca fata spate, adica se roteste putin cu tot cu lant, din cauza acelui joc, cam 1-2 mm

post-72717-0-77110900-1365004042_thumb.jpg

Editat de johny77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai jocu ala e absolut normal. Probabil pe partea cealalta au piulite care le prind de bucsele de cauciuc.

Jocul e normal, e jocul din bucsele din interior. Orice motocicleta are asa ceva, insa sistemul de prindere e diferit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...