Sari la conținut

Adrian Berescu aka TAZ accident mortal


orestte
 Share

Postări Recomandate

@Jagi

Vad ca atunci cand dai sfaturi despre mersul pe motocicleta te inspiri din experienta ta pe doua roti. Din experienta de stat pe forum, (pt. ca vad ca ai vechime) ar trebui sa stii ca aproape de fiecare data in topicuri de accidente, cand moare o persoana draga comunitatii, nu poti veni cu posturi contradictorii pentru ca prietenii rider-ului implicat sunt asa de orbiti de durere incat se ajung la atacuri foarte dure care chiar nu-si au rostul. Nu tin partea nimanui aici pentru ca diputele de genul nu-si au rostul aici si acum.

 

Acei incepatori de care zici ca vrei sa le deschizi ochii nu vor vedea mesajul tau ci doar contrele dintre voi (Romanii devoreaza tot ce tine de circ).

Sunt sigur ca s-au aruncat cu vorbe dure aici care in viata reala nu s-ar spune nicidecum. Hai sa nu intinam si mai tare tragica disparitie a unui om fenomenal. Macar atat putem sa mai facem acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 396
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

JAGI, din pacate, esti un Ghita contra de-ala care nu se lasa , pentru ca numai el poate avea dreptate. Ar putea fi si cazul in care sa ai dreptate. Dar citeste cu atentie posturile de aici, mai ales cele care relateaza de la fata locului, si ai sa vezi ca nu e cazul.

CEEA CE NU INTELEGI, este ca acum si aici e timpul sa nu mai dai nici un reply. Incerc cu greu sa ma abtin sa imi iasa vreun cuvant jignitor, pentru ca vreau doar sa-ti spun sa-ti iei comportamentul de copil de 4 ani care se da cu dorsalu' de pamant si urla ca el are dreptate.

 

Aici ne plangem un om drag a carui moarte ne-a socat profund!

 

Reverenta, Maestre Taz! Pentru tot ce ai fost si tot ce ai facut. Locul pe care l-ai lasat gol acolo in Fundatie este imens. Pentru ca erai unul din cei mai buni sfetnici pe care se putea baza oricine venea in Fundatie, pentru ca stiai cum sa temperezi gonacii si cum sa-i determini sa isi ia echipamente de protectie din cateva vorbe. (Ce complimnent dragut i-ai aruncat unui tip o data apropo de geaca lui gen indian facuta la comanda, de care era foarte mandru, dar care era buna doar de agatat gagici.)Pentru ca nu tineai lectii si imediat se radea de glumele tale. Pentru ca atunci cand motociclistii au fost atacati in presa, ai raspuns elegant si ai calmat spiritele de ambele parti. (Stiu un jurnalist care probabil iti datoreaza inca integritatea corporala.)

Inca nu pot sa cred ca ai plecat si mi se inchirceste sufletul de cate ori imi imaginez locul lui Tazasaki gol. Drum bun! Odihneste-te in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taz chiar NU e omul pe care sa-l "comentezi". Din respect pt omul asta, va rog sa incetati. Jagi, las-o si tu moale, te rog...Si-asa toti inca nu ne revenim...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jagi cand dai de un accident in care se termina trist un putzoi de 18-20ani, pe un R, RR mai mare de 600 mai poti spune comentariile. banuiesc ca in experienta ta pe 2 roti, ai suficienta cunostinta despre ce inseamna cand u terorist se uta la tine cum vii si cand te apropii i se casapeste lui sa-ti taie calea, crezand ca nu intri sau ca il eviti. aici vorbim de un om care avea experieta echivalenta varstei unora dintre noi. un om care a trecut de starile de inconstienta care te crede invincibil. daca personal il cunosteai pe taz, nu cred ca mai faceai remarcile astea. si am avut si eu amic mort de la care nu mam abtinut sa fac comentarii identice cu ale tale, dar asta pt ca stiam ce vorbesc. dute in iasi la orice ora si intreaba cine a fost taz, as fi de parere ca putini motociclisti sunt in tara asta care sa fie plansi atat de mult de atat de multa lume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jagi, Jogi sau cum te-o fi chemand, incerc sa iti explic , poate intr-un final intelegi. Comentariile tale nu sunt bine venite. Ultimul lucru pe care ni-l dorim noi, cei care il plangem pe Adi, e un "destept" care sa isi dea cu parerea. Nu ai fost acolo , nu stii ce s-a intamplat in acele secunde, si cel mai important... NU l-ai cunoscut pe Adi. Pe mine chiar nu ma intereseaza parerea ta despre accident. Nu ma intereseaza nici un raspuns din partea, dar as aprecia f mult daca ai da dovada de barbatie si te-ai retrage din acest topic... frumos ar fi sa rogi un admin sau, sa iti stergi posturile din topicul asta...

 

Ti-ai dat cu parerea fara sa stii despre ce e vorba, fix ca o promterista de la antena 3.

 

Taz , a insipirat foarte multa lume din Iasi, deopotriva motociclisti si artisti.

 

Taz a fost cel mai popular motociclist...cu cei mai multi prieteni.

 

TAZ a fost , este si va fi mereu o legenda pt noi!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, ca om, Taz, am intzeles ca este de nota 10. Asta nu te ajuta sa supravietuiesti pe drumurile noastre publice daca nu respecti viteza maxima legala. Utilajul acela care nu i-a acordat prioritate nu e un obiect mic greu vizibil, i-l vezi din vreme, te gindesti, ba, daca nu-mi da asta prioritate, ia sa reduc eu viteza ca nu se stie. Daca in momentul acela ai viteza mare pina sa ajungi sa gindesti ce am spus mai sus esti deja in utilaj. Sint convins ca Taz s-a gindit de multe ori ca ar putea sa aibe surprize de genul asta dar a mers , ca marea majoritate, pe premisa ca lui nu i se intimpla. Nu e primul si nici ultimul care moare SI din cauza vitezei. Cei care nu ati patito inca veti sari cu gura ca toti mergem tare, adevarat, problema e cit de mult esti convins ca poti muri.

Stiu un caz asemanator intre Tirgoviste -Buc, nu a fost cu RIP, a avut zile riderul. Mergea pe portiunea de drum cu 200/h de ani de zile, era o normalitate. Pina cind un tractor cu remorca a iesit de pe cimp. A avut norocul sa intre in roata fatza si sa ricoseze prin fatza tractorului. Stiu ca-mi fac multi dusmani postind asemenea comentariu dar asta e realitatea trista.

 

RIP

 

:goodposting: :agree:

 

Ai foarte mare dreptate. Unii nu au habar ce inseamna conduita preventiva. Am fost plecat 2 saptamani si mi-au iesit in fata destule tractoare/combine/carute de pe camp cat pentru tot anul. Nici unul dintre tarani nu e normal la bibilica. Da, a fost an agricol bun, cu porumbu' de 2 metri. Taranii aia muncesc toata ziua in soare, pe canicula, mai trag si la masea, cum pot sa ma gandesc ca-mi vor da mie prioritate la intrare pe DN? Mai bine incetinesc ...

 

Si nu mai sariti la gatul omului la care am dat quote, asta e sectiune de accidente din care toti avem de invatat cate ceva. RIP-urile se dau la cimitir sau la pomana, nu pe topicuri ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:goodposting: :agree:

 

Ai foarte mare dreptate. Unii nu au habar ce inseamna conduita preventiva. Am fost plecat 2 saptamani si mi-au iesit in fata destule tractoare/combine/carute de pe camp cat pentru tot anul. Nici unul dintre tarani nu e normal la bibilica. Da, a fost an agricol bun, cu porumbu' de 2 metri. Taranii aia muncesc toata ziua in soare, pe canicula, mai trag si la masea, cum pot sa ma gandesc ca-mi vor da mie prioritate la intrare pe DN? Mai bine incetinesc ...

 

Si nu mai sariti la gatul omului la care am dat quote, asta e sectiune de accidente din care toti avem de invatat cate ceva. RIP-urile se dau la cimitir sau la pomana, nu pe topicuri ...

Iti e chiar atat de greu sa ne respecti si noua, astora, ca vezi ca nu suntem putini, durerea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pantera, cred ca m-ai inteles gresit. Nici pe departe nu urmaresc sa nu va respect durerea si nu am nici o intentie sa fac misto de asa ceva, insa nu e locul potrivit sa v-o manifestati.

Ma repet: asta e un forum, o sectiune dedicata accidentelor, un loc virtual. Durerea ti-o poti manifesta IRL la cimitir sau la pomana cum am spus, nu aici, reducand la tacere pe cei care vor sa schimbe informatii si care ar putea invata ceva din acest accident pentru ca alta data sa nu se mai intample. Propun infiintarea unei sectiuni speciale a forumului, "Vesnica pomenire" unde sa umpleti de RIP cate topicuri vreti voi. Fara nici o urma de ironie si fara misto ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pantera, cred ca m-ai inteles gresit. Nici pe departe nu urmaresc sa nu va respect durerea si nu am nici o intentie sa fac misto de asa ceva, insa nu e locul potrivit sa v-o manifestati.

Ma repet: asta e un forum, o sectiune dedicata accidentelor, un loc virtual. Durerea ti-o poti manifesta IRL la cimitir sau la pomana cum am spus, nu aici, reducand la tacere pe cei care vor sa schimbe informatii si care ar putea invata ceva din acest accident pentru ca alta data sa nu se mai intample. Propun infiintarea unei sectiuni speciale a forumului, "Vesnica pomenire" unde sa umpleti de RIP cate topicuri vreti voi. Fara nici o urma de ironie si fara misto ...

Bun, dar te-ai gandit ca poate suntem zeci sau chiar sute, asa , ca mine, care nu putem ajunge din Timisoara, de ex, pana la Iasi ? Te-ai gandit ca poate doar asa ne putem arata durerea pe care o avem in suflete din cauza ca am pierdut un suflet drag noua ? Ca degeaba ma duc la un biker de-al meu si ii spun : "Ba... plm... mi-a murit Taz" pentru ca probabil el imi va transmite condoleante, dar habar n-ar avea, poate, cine e Taz...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ce nu inteleg oligofrenii astia care fac pe-a Gica contra pe forum? Ca exista situatii in care efectiv NU ai ce sa faci.

 

@JAGI, de ce nu mi-ai raspuns la ce te-am intrebat, oligofrenule. Lasa-ma cu explicatiile tale empirice si cu lipsa sau surplusul meu de experienta,ca nu despre asta este vorba.

Tu realizezi MACAR, in mintea ta ingusta, la ce faceam eu referire? sau nici dupa 20 randuri scrise, comparatiile alea n-au reusit sa-ti patrunda in scoarta cerebrala?

Nu ma intereseaza unde-ti iei tu surplusul de adrenalina si cu ce compensezi tu lipsa de sex de acasa.

 

Te-am intrebat: daca omu merge cu 80-90 (LEGAL), si vede ca acea combina vine de undeva,lateral,de pe camp, cu o traiectorie ce urmeaza sa intersecteze drumul sau, CAND incetineste si la cat? Cand e la 50 metri de combina? cand e la 20 metri? cand e la 100 metri? si la ce viteza? la 50 la ora? la 30 la ora? la 20 la ora cand combina e la 5 metri de intrarea pe asfalt?

 

Ceea ce incerc sa-ti spun eu este ca si pana cel mai precaut om, va INCETINI,dar indiferent cat INCETINESTI, acel individ poate sa NU OPREASCA.

 

Corect, daca el iti intra in fata la 10-20 metri de TINE, si tu ai incetinit la 50,AI TIMP SA L EVITI si sa FRANEZI. Dar ce se intampla daca INTERESECTAREA CU COMBINA are loc la 5 metri in fata ta, si tu , ca un baiat preventiv, incetinisesi la 50.

La fel cum ti-am dat exemplul cu omu' de pe trecere. Ai verde, INCETINESTI, MULT,FOARTE MULT, dar ce P U L A mea faci daca la 1 METRU DE TRECERE, idiotul ala de pe marginea trotuarului iti sare, sau iti lesina in fata?

 

Asta se pare ca nu intelegi tu.

Ca unele lucruri NU POT FI EVITATE.

 

:goodposting: :agree:

 

Ai foarte mare dreptate. Unii nu au habar ce inseamna conduita preventiva. Am fost plecat 2 saptamani si mi-au iesit in fata destule tractoare/combine/carute de pe camp cat pentru tot anul. Nici unul dintre tarani nu e normal la bibilica. Da, a fost an agricol bun, cu porumbu' de 2 metri. Taranii aia muncesc toata ziua in soare, pe canicula, mai trag si la masea, cum pot sa ma gandesc ca-mi vor da mie prioritate la intrare pe DN? Mai bine incetinesc ...

 

Si nu mai sariti la gatul omului la care am dat quote, asta e sectiune de accidente din care toti avem de invatat cate ceva. RIP-urile se dau la cimitir sau la pomana, nu pe topicuri ...

 

Bai motociclizdule model si preventiv care esti, mai maicuta virgina. Cand vad din astia ca tine,mi se intoarce stomacu pe dos. N-ai facut in viata ta o depasire mai neregulamentara, n-ai depasit niciodata viteza legala, ai mers toata viata dupa literea de lege?

 

Esti tu chiar ala care incetineste la fiecare combina si tractor, la fiecare intersectie si fiecare pieton?

 

Ce te face sa crezi ca are cineva nevoie de replicile tale de idiot,in care ne explici ca era beat taranu,obosit de la camp si-asa mai departe.

 

Nu ti se pare o lipsa crasa de bun simt si de empatie fata de subiectul in cauza, sa vii si sa aduci argumente ce justifica actiunea taranului?

 

NIMIC nu justifica actiunea taranului ala.

Nu mai incerca nici tu,nici alt oligofren sa veniti aici si sa ne predicati conduita preventiva, ca ESTE LOCUL NEPOTRIVIT si OMUL NEPOTRIVIT ,daca nu ati inteles asta dupa 22 de pagini scrise,sunteti prea prosti pt forumul asta..

Editat de Adrian B
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

danny -shapshpemiiosutatreishpe sau mama naibbii! incetati dracu' sa va dati rotunzi ca faceti si stiti si dregeti voi cei mai tari si mai atenti zmei ai soselei! Daca zici ca acest topic trebuie sa va invete ceva, INSEAMNA SA CITESTI TOATE POSTURILE DE LA INCEPUT PANA LA SFARSIT!!!!!!!!!!!!!! nu doar pe cele incendiare. Daca ai fi citit tot, ai fi citit si de la fata locului conditiilt accidentului si despre cum raspund la comenzi combinele etc.

Faceti-va o cruce mare ca sunteti inca pe sosele si fie ca moartea lui Taz sa fie un semnal de alarma pentru toti, ca pe sosea trebuie sa pastrati viteza in limite si sa ganditi si pentru partenerii de trafic si pentru voi!

 

Later edit: Adrian, sunt doar norocosi care se cred tari ca dupa un numar de kilometri sunt in viata si pot sa tasteze.

Editat de MORTYSE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai motociclizdule model si preventiv care esti, mai maicuta virgina. Cand vad din astia ca tine,mi se intoarce stomacu pe dos. N-ai facut in viata ta o depasire mai neregulamentara, n-ai depasit niciodata viteza legala, ai mers toata viata dupa literea de lege?

 

Mi se rupe de parerea ta si de insultele tale, daca asta te face sa te simti bine, te rog sa ma injuri pe privat, te asigur ca am vocabularul mai bogat ca un taximetrist. FYI, te asigur ca am facut si eu depasiri neregulamentare, am depasit si viteza legala si mi-am asumat destule riscuri inutile ca apoi sa-mi para rau si sa-mi dau seama ca nu merita. Sa risc pentru ce ? Ca sa arat agaricilor din coloana ca ce ? Ca sunt mare smeker pe motor ? Pentru ca pot (cum zic majoritatea)? Ca ma dau reising ? Sau ca sa ajung cu 10 min mai devreme ? Neah ...

 

Esti tu chiar ala care incetineste la fiecare combina si tractor, la fiecare intersectie si fiecare pieton?

 

Sau la fiecare caruta de cand mi-am luat pe viziera un bici de la carutas ... stii cum e ? Zici ca a dat cu bomba dar in fine, nu incetinesc CHIAR la fiecare dar acolo unde e cazul, ca in exemplul de fata eu as fi incetinit. Pentru ca nu-s mai idiot sa ma pun la mintea analfabetului care conduce atelajul.

 

Nu ti se pare o lipsa crasa de bun simt si de empatie fata de subiectul in cauza, sa vii si sa aduci argumente ce justifica actiunea taranului?

 

NIMIC nu justifica actiunea taranului ala.

 

NU, nu mi se pare lipsa de bun simt, lipsa de bun simt ai tu ca rastalmacesti cuvintele. Unde am zis eu ca taranul avea o scuza ca era beat (care apropo, taranul ala te hraneste pe tine prin munca lui)?

 

Ai dreptate, nimic nu justifica actiunea taranului, eu am zis doar ca nu poti sa ai pretentii de la un taran care poate conduce combina aia de 2 ori pe an, probabil o fi beat si nici nu stie ce inseamna triunghiul rosu cu varful in jos si mai mult ca sigur are 2 clase deci nu stie ce e aia Cod Rutier ... tu ai avea incredere intr-un asemenea specimen ca ti-ar ceda trecerea ? Eu nu. Drept pentru care procedez in consecinta si incetinesc. Atat am vrut sa zic ...

 

Nu mai incerca nici tu,nici alt oligofren sa veniti aici si sa ne predicati conduita preventiva, ca ESTE LOCUL NEPOTRIVIT si OMUL NEPOTRIVIT ,daca nu ati inteles asta dupa 22 de pagini scrise,sunteti prea prosti pt forumul asta..

 

Ar fi bine sa fi putin mai paranoic pe sosea si sa lasi superstitiile deoparte. Si de asemenea, sa citesti mai multe despre conduita preventiva ... ai sa-mi dai dreptate cand ai sa descoperi ca oligofrenul esti chiar tu ...

 

Faceti-va o cruce mare ca sunteti inca pe sosele

 

Imi pare rau dar nu cred in doamne-doamne si alte asemenea prostii. Tu esti din ala care umbla cu cruciulite si icoane la cheia de mobra ? Te compatimesc ...

 

Nu mai incerca nici tu,nici alt oligofren sa veniti aici si sa ne predicati conduita preventiva, ca ESTE LOCUL NEPOTRIVIT si OMUL NEPOTRIVIT

 

Revin dupa o simpla cautare pe net ... daca saracu' asta care-a murit ar fi stiut chestiile astea ar fi fost acum in viata:

 

Conducerea preventiva in mediul rural

Factori de risc tehnici

1. Densitatea mare de vehicule cu tractiune animala, utilaje agricole, pietoni;

2. Situatii problema create de aceste particularitati, manevre imprevizibile, iesiri de pe strazile laterale pe drumul prioritar fara asigurare si semnalizare;

3. Zone cu aderenta redusa pe timp de ploaie ce pot duce la derapaje;

4. Vehicule stationate pe carosabil;

 

Factori rutieri

1. Drumuri neintretinute;

2. Lipsa marcajelor, a indicatoarelor, trotuarelor, trecerilor de pietoni;

3. Intersectii nedirijate, trafic dezordonat, animale si turme de animale;

 

Masuri

1. Regimul vitezei sensibil diminuat, avand in vedere multitudinea situatiilor problematice;

2. Prudenta si atentie sporita in intersectii;

3. La efectuarea manevrei de depasire, atentionarea sonora si optica a biciclistilor, carutelor, pietonilor si tractoarelor rutiere;

4. Pastrarea unei distante laterale cat mai mari;

 

Conducatorii de vehicule cu tractiune animala

 

- circula cu incarcaturi mari agabaritice putand pierde din incarcatura pe carosabil sau se pot rasturna;

- circula sub influenta bauturilor alcoolice;

- animale sperioase neobisnuite cu zgomotul;

- ocupantii sar spontan din vehicule pe partea carosabila;

- adorm in vehicule;

- pe timp de noapte doi conducatori auto se pot orbii, iar unul din ei poate intalni un asemenea obstacol;

 

Masuri de contracarare a factorilor de risc

- sa-si concentreze atentia asupra acestor particularitati;

- reducerea din timp a vitezei;

- anticiparea unor situatii problema;

- atentionarea sonora si optica din timp pentru a fi eficace;

- pastrarea unei distante cat mai mari;

- sa fie pregatit pentru evitare;

 

Tot nu ti se pare de bun simt de-am scris ?

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se rupe de parerea ta si de insultele tale, daca asta te face sa te simti bine, te rog sa ma injuri pe privat, te asigur ca am vocabularul mai bogat ca un taximetrist. FYI, te asigur ca am facut si eu depasiri neregulamentare, am depasit si viteza legala si mi-am asumat destule riscuri inutile ca apoi sa-mi para rau si sa-mi dau seama ca nu merita. Sa risc pentru ce ? Ca sa arat agaricilor din coloana ca ce ? Ca sunt mare smeker pe motor ? Pentru ca pot (cum zic majoritatea)? Ca ma dau reising ? Sau ca sa ajung cu 10 min mai devreme ? Neah ...

 

Daca ti se rupea, nu-mi mai dadeai quote atat de meticulos.Daca tu insuti recunosti ca ai facut la fel, de ce plm vii si o faci pe-a moralistu de 2 lei pe un topic unde nu se cere asa ceva? Tu vezi ce replici de oligofren postezi pe un topic care nu-si au rostul (reising, agaricilor, etc)?

 

 

Sau la fiecare caruta de cand mi-am luat pe viziera un bici de la carutas ... stii cum e ? Zici ca a dat cu bomba dar in fine, nu incetinesc CHIAR la fiecare dar acolo unde e cazul, ca in exemplul de fata eu as fi incetinit. Pentru ca nu-s mai idiot sa ma pun la mintea analfabetului care conduce atelajul.

.

 

Scoti perla dupa perla. Deci spi cu gura ta ca NU incetinesti la FIECARE. Stii tu concret care a fost situatia in acest caz, ca sa te bati cu pumnii in pieptul tau de gaina,ca ai fi facut asta,aia,etc? Si ca o cireasa pe tort il faci cumva idiot pe Taz, pentru ca fix asta se intelege din replica ta: "Pentru ca nu-s mai idiot sa ma pun la mintea analfabetului care conduce atelajul.". Ca si cum spui ca TAZ, pt ca a avut accident,si-a PUS LA MINTEA LUI ALA.

 

NU, nu mi se pare lipsa de bun simt, lipsa de bun simt ai tu ca rastalmacesti cuvintele. Unde am zis eu ca taranul avea o scuza ca era beat (care apropo, taranul ala te hraneste pe tine prin munca lui)?

 

Bai oligofren ordinar, eu nu ti-am rastalmacit cuvintele tale, se vede foarte clar de vrei sa insinuezi. Justificai si explicai cumva accidentul,din prisma TARANULUI. Crede-ma, iti garantez, ca NU ma hraneste ALA PE MINE.

Ma hranesc EU SINGUR PE MINE. Folosesti niste figuri de stil cel putin PENIBILE si IREALE. Mergand pe ideea asta cu hranitul pe mine, la o scara mai supradimensionata, daca eu ma pis intr-un lac, ma pis pe TINE. Ca vorba aia,urina din lac impreuna cu apa se evapora sub forma de nori,apoi te va ploua in CAP.

 

Ai dreptate, nimic nu justifica actiunea taranului, eu am zis doar ca nu poti sa ai pretentii de la un taran care poate conduce combina aia de 2 ori pe an, probabil o fi beat si nici nu stie ce inseamna triunghiul rosu cu varful in jos si mai mult ca sigur are 2 clase deci nu stie ce e aia Cod Rutier ... tu ai avea incredere intr-un asemenea specimen ca ti-ar ceda trecerea ? Eu nu. Drept pentru care procedez in consecinta si incetinesc. Atat am vrut sa zic ...

 

Nu inteleg de unde ai tras tu concluzia aici ca cei care au postat,sau cineva,ar avea ceva PRETENTII de la un specimen ca ala. Deci daca saracu om e muncit la camp,obosit,batut de soare in cap si de alcool la ficat, HAI SA FIM INTELEGATORI, SA ACCEPTAM ASTA, si sa nu ne mai CACAM ATATA PE NOI,ca VORBA AIA,se poate intampla ORICAND,si ca ei sunt MULTI ALTII,si trebuie sa ne conformam,si sa FIM NOI ATENTI SI PT EI, NU I ASA MAI obositule?

 

Sa-nteleg ca la o combina ai incetini,ca vorba aia, "daca e un taran alcoolic",dar in oras de unde stii ce zace la volanul fiecarei masini? sau cand vezi o tigaie de dacie din 1900 toamna,incetinesti,ca vb aia,daca e echivalentul urban al acelui taran, iar cand vezi un A6, te gandesti ca e un tip cu clasa,care stie legea pe dinafara,si merge conform ei,nu?

 

Ar fi bine sa fi putin mai paranoic pe sosea si sa lasi superstitiile deoparte. Si de asemenea, sa citesti mai multe despre conduita preventiva ... ai sa-mi dai dreptate cand ai sa descoperi ca oligofrenul esti chiar tu ...

 

Nu sunt paranoic pe sosea,si nici cel mai preventiv om din lume. Ma accept asa cum sunt.

Insa daca as fi in locul tau,nu prea m-as suporta.

 

Nu mai am de gand sa alimentez aceste discutii imbecile cu specimene cu ochelari de cal pe ochi.

 

Si imi cer scuze celor care-l cunosteau pe TAZ mai bine decat mine,pt limbajul folosit aici,etc..

 

 

LE: cu ce-ai postat ulterior, pentru "saracu ala", te declar printre cei mai prosti cu care am avut ocazia sa ma contrazic pe forumul asta.

Amin.

Editat de Adrian B
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... prostii ...

 

Esti dus cu pluta. Iremediabil. Ti-am dat o sansa, ba chiar te-am rugat sa ma injuri pe privat, nu aici unde domnisoarele de mai sus sunt macinate de durere. Asa ca ia treci tu frumos pe lista mea de ignore, unde mai sunt cateva specimene tot ca tine. Hai pa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Terminati cu cacaturile aici, chiar nu isi are rostul ... Omu mergea cat se poate de preventiv si calculat, vorba unui amic, ceva s-a intamplat care nu a depins de el.

Multi dintre cei de pe forum nu stiu , de altfel si eu am aflat intamplator de la Taz acum vreo 2 saptamani cand i-am schimbat uleiul si cauciucurile ca tocmai in ziua aia isi ceruse prietena de sotie si era foarte fericit: "Prietena mi-a zis ca se marita cu mine, cauciucurile la mobra le-am schimbat, placute am comandat" asta mi-a zis cu zambetul pe buze, a fost prima si ultima data cand l-am vazut asa fericit ca intre timp s-a dus din cauza unui idiot.

 

Nu va mai certati aiurea, sunt faze la care chiar nu ai ce sa faci. Ieri pe inserat in drum spre fundatie venea un dobitoc din dreapta(cum iesi din rond la podu ros spre palat), aveam farul aprins(xenon, unul din motivele pentru care l-am pus, ca sa ma vada si dobitocii, la fel ca si toba), omu venea fara nici un stres, incetinesc si ii dau un flash, nimic, ajung pe franare la 10 de m de el si claxonez, in secunda 2 s-a auzit un scartait de roti, abia atunci a realizat ca sunt acolo, ce era sa ii fac aluia. Sunt cazuri in care nu totul depinde de rider. Incep sa cred ca ar fi cazul sa ne echipam motoarele asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa il ierte!

Condoleante familiei!

 

Pe la ce ora s-a petrecut accidentul? Joi dimineata, coborand dinspre Balea Lac, am iesit in DN pe la ora 10 si m-am indreptat spre Brasov (mai exact la Sercaia am facut dreapta spre Rasnov) si nu am vazut pe drum urmele vreunui accident?! Cu doua motoare negre, una parea a fi Kawa ZX-R, iar cealalta Yamaha FZ, m-am petrecut imediat dupa ce am iesit de la Cartisoara, in DN, deci ei se indreptau spre Sibiu, iar accidentul am inteles ca s-a petrecut la iesirea din Fagaras spre Brasov...

 

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnule Jagi, ai trecut pe celalalt cont cumva? domnule beverlyhills90210, sunteti cumva domnul Jagi?

 

adrian cred ca se infurie din ce in ce mai mult ca nu este aici sa iti/va dea el replica. bine, nu ca tu/vreunul dintre voi ar reusi sa o descifreze, cu atat ai putin sa o inteleaga. un forum intreg ar rade cu lacrimi de tine/voi. de neputinta ta/voastra de a ii raspunde pe masura.

 

pentru cei unu-doi domni furiosi ca sunt contrazisi si ca nu pot convinge pe nimeni ca e si de data asta vina mortului- id-ul, nick-ul, sau cum vreti voi a MARELUI MOTOCICLIST ADRIAN BERESCU este TAZ. de ce nu ii cititi postarile? oare chiar nu puteti crede ca printre motociclisti sunt si oameni care, in ciuda faptului ca au aplicat ceea ce si voi sustineti ca trebuie facut, pur si simplu s-au trezit intr-o situatie fara iesire? daca aveti o parere atat de proasta despre motociclisti, ce cautati pe acest forum?

 

de ce nu vreti voi sa vedeti ca el a fost cel care a militat pentru conduita preventiva in trafic? ca ceea ce a militat a si respectat asta au spus-o in 22 de pagini toti cei care au mers cu el pe motor sau pe motoare pe langa el.

 

va rog, cei care au invatat despre motoare si despre viata pe motor de la el- aratati-va. spuneti-i acestui domn/acestor domni ce anume ati invatat de la el.

va rog, cei care au fost ajutati sa inteleaga de la el ce trebuie sa faca in cazul in care....- scrieti daca sfatul lui v-a fost de folos.

 

de cate ori s-a auzit in fundatie: vezi ca la curba aia e nisip pe jos, sau vezi ca e noroi in portiunea aia? de cate ori nu s-a auzit "Bine, man, ai grija de tine?"

 

de ce nu parasiti voi acest topic, domnilor bevhills si jagi? ati dat cu rip-ul, ati aruncat cu noroi, ati cautat sa convingeti ca stiti voi cel mai bine. ajunge. chiar e suficient. Repet, familia lui va citi acest topic. atata respect aveti, va rog. Pentru faptul ca fiica lui va suferi vazand ce idei aveti voi. pentru faptul ca un tata poate nu va mai avea de unde sa scurga o lacrima citind randurile voastre. noi va rugam. cei a caror viata ne-a influentat-o. cei care il respectam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi astia care sunteti mari bikeri terminati idiotilor.Omul a murit ,ca daca era, ca daca faceam ,ca nu stiu eu ce cacaturi.Sta la mine in cartier , omul asta niciodata nu se dadea in figuri , era un om la locului lui, nu cred ca am sa mai vad asa oameni , omul asta conducea preventiv mereu , nu stiu de ce sa intampalt asta .daca era un figurant ,nu il mai respecta lumea ,dar lmea il rspecta pentru ca a fot un mare om.asa ca dute si iate cu nevasta si lasa-ne pe noi sa ne plengem tovarasul. Dumnezeu sa te ierte TAZ. Odihneste-te in pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adriane , OLIGOFRENA A FOST MUMA-TA CIND TE-A CONCEPUT. Se vede ce-a rezultat!!! Abtinetziva cu epitete, pot si eu sa va raspund direct cu dobinda la injuraturi. Atita te duce mintea de handicapat. Pui niste scenarii ridicole. Normal ca daca am 20/h si pietonul mi-a sarit in fatza o sa-l iau in plin, dar fii sigur ca NU moare NIMENI a 20-30/h. Impactul mortal e dupa 40-50km/h. Esti chiar HANDICAPAT.

 

Am afirmat ca Taz a avut ceva viteza si nu a putut sa evite manevra criminala a tzaranului beat mort. Cei ce cred ca au 10 vieti si vor scapa mereu, faceti un test: 150/h si incercati sa opriti de urgentza. Daca va iese tractorul la 50m in fatza nu avetzi nici o sansa. La 20m nu o sa va iasa ca-l vedeti voi din timp si va luati masuri de sigurantza. Si 100/h doar daca aveti, poate nu opriti moto de tot dar impactul va fi la 10-20km/h si veti supravietui.

 

Adriane, ai reusit doar sa te remarci printr-o totala lipsa de experientza practica.

 

Cei care l-au iubit pe Taz trebuie sa intzeleaga ca nu vreau sa-l pun intr-o lumina nefavorabila. Intentia e sa-i fac pe altii sa constientizeze ca viteza ucide. Nu exista lumea ailalta unde Taz sa-l pedepseasca pe criminal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adriane , OLIGOFRENA A FOST MUMA-TA CIND TE-A CONCEPUT. Se vede ce-a rezultat!!! Abtinetziva cu epitete, pot si eu sa va raspund direct cu dobinda la injuraturi. Atita te duce mintea de handicapat. Pui niste scenarii ridicole. Normal ca daca am 20/h si pietonul mi-a sarit in fatza o sa-l iau in plin, dar fii sigur ca NU moare NIMENI a 20-30/h. Impactul mortal e dupa 40-50km/h. Esti chiar HANDICAPAT.

 

Am afirmat ca Taz a avut ceva viteza si nu a putut sa evite manevra criminala a tzaranului beat mort. Cei ce cred ca au 10 vieti si vor scapa mereu, faceti un test: 150/h si incercati sa opriti de urgentza. Daca va iese tractorul la 50m in fatza nu avetzi nici o sansa. La 20m nu o sa va iasa ca-l vedeti voi din timp si va luati masuri de sigurantza. Si 100/h doar daca aveti, poate nu opriti moto de tot dar impactul va fi la 10-20km/h si veti supravietui.

 

Adriane, ai reusit doar sa te remarci printr-o totala lipsa de experientza practica.

 

Cei care l-au iubit pe Taz trebuie sa intzeleaga ca nu vreau sa-l pun intr-o lumina nefavorabila. Intentia e sa-i fac pe altii sa constientizeze ca viteza ucide. Nu exista lumea ailalta unde Taz sa-l pedepseasca pe criminal.

bine frate..!! ne-ai convins ...acu ne lasi?..te rog eu mult!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti de-a dreptul prosti.. Va scobiti sa faceti pe al' deshteptu doar asa de-a dracu. In conditiile in care e destul de clar ca accidentul asta nu are de-a face cu meteahna obisnuita a motociclistilor (a se citi "de oras"), si anume viteza neadaptata. Ba istetilor, voi cand mergeti cu LIMITA LEGALA de 100 la ora pe un drum european, incetiniti de fiecare data la 50 la ora cand vedeti o remorca, o balega, un biciclist etc? In conditiile in care restul drumului e ca-n palma? Ce va tot fute grija daca omul avea cu 10 km peste limita legala in scula calului, va gasira-ti sa faceti pe lupul moralist de-a-n p00lea, pe un topic in care toata lumea care l-a cusnocut (si cei care nu l-au cunoscut direct) e socata ca asa ceva i s-a putut intampla lui. Daca e socata lumea n-o fi pt ca il stia de Rossi de romania, nu? Mai degraba il stiau calculat si cerebral. Oprivi-ta dracului macar din respect pt un om apreciat de atatia pe-aici. Uite, va dau eu dreptate - daca avea 20 la ora scapa. E bine asa? Acu taceti odata..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun mesajul pe care i l-am trimis lui dani+numere pe privat, pentru ca mi-e sufletul prea amarat ca sa mai explic o data (elimin apelativul, la cerere)

 

 

Adi Berescu a fost unul din cei mai preventivi rideri si crede-ma, lucrurile pentru care tu trebuie sa dai gooogle search el le stia din cei 25 de ani de condus 2 roti. Mai mult, era unul din cei care ii sfatuia pe toti sa mearga incet si atent si sa se echipeze, ei si motorul, temeinic.

Citeste topicul si vezi ca ceea ce l-a luat pe Adi dintre noi nu este teribilismul si viteza, ci ceasul rau si un sofer de utilaj fara carnet si baut, care nu avea ce cauta pe DN cu utilajul neinmatriculat, si care i-a taiat fata printr-o manevra brusca iesind dintr-un loc de parcare de pe margine. Stiu zona unde s-a intamplat,am trecut pe acolo acum trei saptamani, e drum intins pe care se circula frumos. Daca ai citit, un alt rider l-a vazut pe Adi putin inainte de accident si depune marturie despre viteza adecvata. Ori, daca ii ardea de goana, acolo poti sa-i dai in gaz lejer, unii chiar ar face-o, Adi nu. Tine cont ca azi nu mai sunt combinele Gloria, ci utilaje cu sisteme de manevrare mult mai lejere si mai responsive, pentru eficienta la intoarceri in lan - chiar si pe forum spune cineva ca a vazut cu ce viteza fac manevrele de viraj. Tine cont ca s-a precizat ulterior ca nu din lan sau de pe drum secundar a iesit ala, ci de pe un loc lateral de parcare, manevra fiind mult mai neasteptata si in scurt.

Sper ca am rezumat bine tot ceea ce nu ai citit tu de pe acest topic "ca sa inveti ce ti se poate intampla". Stiu ca e mai simplu sa citesti din 3 in 14 si sa-ti dai cu presupusul. Daca totusi nu ai ADHD si reusesti sa citesti acest mesaj pana la capat, afla ca Adrian TAZ Berescu a fost UN OM, UN ARTIST SI UN MOTOCICLIST RESPECTAT, TOCMAI PENTRU CA A EXCELAT PE TOATE ACESTE PLANURI.

 

 

Asfalt uscat si sa fiti vazuti in trafic!

 

Tuturor celor care nu au avut rabdare si motive sa citeasca tot topicul dar simt nevoia sa isi dea cu parerea!

Editat de MORTYSE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...