Sari la conținut

Adrian Berescu aka TAZ accident mortal


orestte
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 396
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Taz, mama, eu ma retrag... Stii tu cine te iubeste si se gandeste la tine...Iarta-ma, inca o data ca nu am putut ajunge la tine ieri sau azi ...dar tu sigur vei ajunge la mine in fiecare zi ...deja o faci !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JAGI, daca nu ai citit topicul, ce ai invatat? Zi-mi si mie!! Da-ne cont noua acum ce ai invatat din accidentul lui Adrian Berescu, despre care nu te-ai obosit sa afli detaliile!

Invata respectul fata de colegii tai motociclisti mai intai! Morti sau vii!

Citeste mesajul meu de mai sus si spune ca ai invatat ceva! Nu ca vrei tu sa inveti pe altii si nu ti-ai gasit alt fel de a o face decat denigrahnd un om si un motociclist excelent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca e o poza mare mare cu urmele utilajului cind iese din stinga si taie tot drumul de-a curmezisul. Nu a iesit din nici o parcare.

Sa zicem , poate, ca a avut defectiuni la sistemul de frinare, mergea incet dar nu l-au tinut frinele.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i mai raspundeti ma astuia ... chiar nu vedeti ca e cu vaca? ... transformam topicu asta intr- mare balacareala ... care l-ati cunoscut bine evocati persoana care a fost ... cred ca asta ar fi o forma de respect ... nu sa te ceri cu un "meserias" ... tare te-as mai lua eu cu mine la morga sa vezi ce ramane dintr-un om ... si apoi sa te aud ca tu nu crezi in dumnezeu ori ca totul se rezuma la a respecta niste reguli .

...ODIHNESTE-TE IN PACE ADRIAN! ACOLO UNDE VEI AJUNGE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai incerca sa le explici, n-ai sa ajungi nicaieri. Si asta pentru ca sunt niste gunoaie de oameni, poti sa le si desenezi, chiar sa si vada scena cu ochii lor, sa fi fost acolo si tot ar gasi ceva de barfit, asta e natura lor umana.. rautatea. Deja stim cu totii ce-i in Romania asta, asa ca n-ar trebui sa te mire ca sunt jeguri si printre motociclisti. Daca urmaresti de exemplu ce scrie dany45435344 pe paginile astea ti-ai da seama cam ce-i debiteaza mintea. Nu frecventez forumul, dar zilele astea am facut-o si la cate am citit pe aici sper sa nu fiu nevoit sa mai intru prea curand. Sfatul meu: ignorati sau cel mai bine rugati un moderator sa stearga posturile. Dumnezeu sa-l ierte !

Editat de DAn1RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MORTYSE, JO, rommel- niste incepatori , care se cred motociclisti.

 

Mai studiati POZA! Urmele alea nu le-au pus extraterestrii. Adevarul doare, sinteti in faza de negare. Credeti ca daca ma injurati deveniti mai inteligenti? Atita va duce capul de MAIMUTZE primitive ! Pina si alea stiu mai bine ca voi cu ce se maninca motociclismul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, unul, chiar am invatat ceva. Ca oricat de experimentat ai fi, ti se poate intampla si tie. Astfel incat pe viitor o sa fiu si mai atent gandindu-ma: "Daca i s-a putut intampla unuia ca Taz, mi se poate intampla si mie!" Cu alte cuvinte, sa nu ma culc pe-o ureche acum ca am adunat ceva kilometri si n-am avut niciun incident. Trebuie sa fiu mereu in garda, mereu atent, mereu gata sa previn/evit. Indiferent cat de bun mi se pare mie ca as fi.

 

Orice motociclist cu ceva experienta n-are cum sa nu se gandeasca, atunci cand aude de un accident cum a fost acesta, ca poate si motociclistul a avut un mic moment de neatentie, o mica scapare, chiar in momentul cel mai nepotrivit sa o aiba. Poate n-a vazut combina la timp, poate n-a incetinit destul de mult/destul de devreme etc. (exista un milion de posibilitati). Sigur ca in milionul ala se afla si situatia in care el chiar a vazut, a incetinit, dar betivanul cu combina a reusit sa faca ceva complet surprinzator si destul de brusc incat sa se intample nenorocirea asta.

 

Ce nu inteleg este de ce apropiatii lui Taz iau ca pe o jignire faptul ca cineva a adus in discutie posibilitatea ca si el a gresit putin. Asta nu il absolva de vina pe taranul beat. Si nici nu inseamna ca Taz n-ar fi fost un motociclist de nota 11. Oricine are momente de neatentie, de deconcentrare, mai ales cand merge mult (oboseala, modul "pilot automat" etc). Si eu, probabil si @Jagi si oricine altcineva. Doar ca noi, restul, am avut norocul ca momentele noastre sa nu ne prinda chiar in cele mai proaste situatii posibile. Cred ca cel mai bun lucru pe care ati fi putut sa-l faceti pentru memoria lui Taz ar fi fost sa ignorati comentariile care vi s-au parut nelalocul lor, atata timp cat in ele nu s-a adus absolut nicio ofensa lui Taz sau memoriei sale. La fiecare accident de genul acesta vor fi sutele de prieteni indoliati care vor dori sa-l planga fara alte comentarii, pe de o parte, si cei care vor sa invete sau sa traga un semnal de alarma pentru altii, pe de alta parte. Atata timp cat si unii, si ceilalti, isi vad de treaba lor (nu jignesc etc.) nu vad de ce ar trebui sa fie scandal.

 

Nu l-am cunoscut personal pe Taz (din pacate), dar avem cativa prieteni comuni si am auzit numai lucruri minunate despre el. Si sunt sigur ca absolut fiecare dintre ele era adevarat. Imi pare rau sa aud ca s-a dus si ma cam si sperii cand imi dau seama ca li se poate intampla si celor mai buni. Odihneasca-se in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-zeu sa'l odihneasca pe TAZ.

 

Cati dintre voi au auzit despre cea mai mare tragedie aviatica din istorie ? Este vorba despre dezastrul petrecut pe aeroportul din Tenerife pe 27martie 1977. Responsabil de accident a fost .. incredibil ,socant dar adevarat.. cel mai mare pilot pe care l'a avut KLM'ul. Avea a exeprienta zdrobitoare, era responsabil cu trainingul tuturor pilotilor de pe 747 (elitele aviatiei civile). Era imaginea KLM si era venerat ca un adevarat simbol. Era supranumit "mister KLM" .

Si totusi, acest om, a fost responsabil de producerea celui mai crancen accident aviatic ever.

 

Ce incerc eu sa spun este ca "the biggest men, can do the biggest mistakes".

 

Deci shlt happens .. chiar si celor mai precauti, si celor mai buni dintre noi. Soarta ne poate juca cele mai neplacute feste.. se cheama hazard .. in final toti suntem datori cu o moarte.

D-zeu sa'l odihneasca si sa le dea putere celor apropiati si familiei sa treaca prin incercarea asta.

Editat de SyDemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multe vorbe aruncate in van,comentarii fara rost,ca daca ...ca avea ...ca nu o franat ...ca...p z d masii de treaba...toti incalecam mobre ,unii mai de acum unii mai de mult,ne dam unii dintre noi atotstiutori in ale motociclismului,dupa cate scrie pe aci mobristul care acum nu mai e printre noi(fie i tarana usoara) era unul din cei mai experimentati...asa ca unii de pe aci ar cam trebui sa si tina gura sa mai dea lectii,sa va fereasca sfantul sa vi se iveasca o matahala de aia in fata sa va vad atunci,cum reactionati,cum franati si cum mama dracu iesiti din incurcatura ,daca mai iesiti...ce mama dracu nu va e clar la unii....UN BOU BEAT ,INCULT FARA PERMIS,ADICA FARA CELE MAI ELEMENTARE CUNOSTIINTE IN ALE SOFATULUI, I A IESIT IN CALE,ADICA...NU I A DAT NICI O SANSA ,ADICA L A OMORAT!!!Unii moderatori ar trebui sa faca ceva cu forumul asta...in loc sa vorbim de ce ne leaga pe toti aruncam cu mizerie in loc sa ne cutremuram de ce dracu vedem pe sosele si statul de k k t in care traim acum nu face nimic...asa stupid o murit si prietenul MATASOSU cand o dat in vaca ca un ordinar beat le o asmutit in fata lui...el avea 80 90 la ora,asa ca...trageti unii concluzii,nu mai aruncati cu gunoi unii in altii!Numa bine la toti!

Editat de obeapaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot ce s-a scris pe acest topic indurerat. Multi prieteni isi pling pe cel plecat prea devreme dintre noi viata fiindu-i luata in cel mai parsiv mod cu putinta de un nemernic betiv analfabet .

Pe linga atitia oameni indurerati, trebuiau sa apara citiva, romani adevarati, care sa improaste cu k.kat memoria unui om adevarat. Nu l-am cunoscut personal pe Adrian desi mi-ar fi placut sa stau de vorba cu el la o halba de bere.

In loc sa aruncati cu mizerii, va stiti voi care, respectati-i omului amintirea si taceti macar aici pe acest topic.

Fie ca acolo sus sa ai numai drumuri curate si zile cu soare.

Dumnezeu sa te odihneasca in pace! :rose: :rose: :rose: :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MORTYSE, JO, rommel- niste incepatori , care se cred motociclisti.

 

Mai studiati POZA! Urmele alea nu le-au pus extraterestrii. Adevarul doare, sinteti in faza de negare.

Sau tu in faza de negare ca nu-ti poti controla viata oricat de precaut esti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni, Jagi si restul... sa bem un ceai de tei nitel, sa ne calmam. Ca de fiecare data cand in ecuatia asta intervin elementele de tip "fara permis, "pe fondul consumului de bauturi alcoolice" sau generic intitulate "taranul roman" ( si stiti la care taran ma refer), viteza deja coboara in topul factorilor ce duc la dezastru. Fiecare are particica lui de dreptate: unii cu lacrimile si gaura din inima, altii cu viteza, un alt grup (din care fac si eu parte) cu permisul si tot asa.

 

Desi nu apare nici un martor vizual al accidentului, latura oarecum "inexplicabila" este POSIBIL sa fie explicata dupa cum va scriu mai jos. Inclusiv eu (si stiu ca si multi dintre voi) am fost pus/ pusi in situatii oarecum similare si de asta m-am gandit sa scriu. Luati o gura din ceaiul virtual de tei si aduceti-va aminte de cazurile in care ghiobanul ce iese inoportun de pe un drum din stanga nu prea intelege pe ce banda veniti si iese direct pe B3 sau B2 a sensului vostru, doar ca apoi, incercand sa "intre in trafic", sa coboare pe B2, respectiv B1 a sensului de mers, in uralele de p.u.l.i. si cruci ce vin din parte-va.

 

Personal, desi e o ipoteza doar, dar pe care inclin sa o cred una foarte plauzibila, consider ca in scurt, dinamica accidentului a fost in linii mari cam asa: tov. Taz mergea pe singura banda disponibila, a vazut ca iese ghiolbanul, a franat (fiind un pilot cu experienta foarte mare, asta poate explica intrucatva absenta urmelor de frana violenta la motor) incercand sa evite combina prin dreapta, prin locul ramas liber + refugiu. Nenorocire vine (iar) din partea combinei, care "inchide" portita ramasa libera iar Taz al nostru se tranteste in utilaj.

 

Inca un lucru asupra caruia ii rog pe motoristii cu experienta la drum lung (nu experienta la terasa, scuze)sa mediteze: stim/ stiti ca in situatii de criza, in acele fractiuni de secunda in care este evaluata o situatie nasoala, se ia o decizie... care nu e neaparat cea mai buna. IDeea e ca in derularea situatiei de cacau este indeobste loc de cam 1 (daca nu chiar 0) decizii si de pus in practica "cat de instantaneu se poate". Cu alte cuvinte, extreme conditions demand extreme responses - Taz a ales (posibil) sa incerce sa evite combina prin dreapta, sperand poate ca pitecantropul de la volan ii va lasa un 90 cm pe unde sa poata trece, asa cu juma de creasta albita si spatele asudat cum ar fi trecut.

 

Derularea evenimentelor arata ca alegerea, care avea sanse mari de reusita, a fost viciata in practica de comportamentul (a nu stiu cata oara) iresponsabil al conducatorului combinei. Dupa cum discutam ieri cu apropiati din Iasi care sunt si soferi si piloti.. se poate vorbi foarte mult despre CE AR FI PUTUT TAZ face in situatia asta - culti motorul, iesi in camp, iesi pe contrasens, etc... sunt toate solutii care si-ar putea gasi locul in lista de rezolvari a problemei. Cu toate asta, sa ne aducem aminte ca deciziile astea se iau pe loc, in cateva zecimi sau sutimi de secunda... si CTRL+Z indeobste nu merge.

 

Iar pentru final, referitor la "nu ai vazut combina cum iese din camp"... stai un pic si meditati asupra a ce se intampla cand aruncati un ochi in oglinzi... si sper ca imi veti da dreptate cand afirm ca inclusiv atat de necesarul privit in oglinzi poate produce belele atunci cand "e sa nu-ti iasa". Sper din inima sa nu mai iasa balacareli pe forum... azi am ajuns si eu la locul unde odihneste Taz... daca nu ar fi livid as zice ca are exact zambetul ala de dezamagire acoperita din plin cu intelegerea ce il caracteriza; un fel de "da-o ma-n pisda ma-sii, da' asa se face?"

 

Pace si liniste in inimi (cata se mai poate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru TOTI MESERIASII MOTOCICLISTI care ne explica ce si cum ar trebui facut si cum ca omul asta "TAZ"

ar fi avut vreo vina

 

MESERIASILOR

OCOLIRE USOARA A UTILAJELOR AGRICOLE

CONDUSE DE BETIVII FARA CARNET PE DN

IN UTILAJE CE NU ISI AU DREPTUL SA FIE PE DRUMURILE PUBLICE

 

ASTA IN CAZUL IN CARE SI "mereti" CU motocicleta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pot sa zic decat atat

 

sunteti mari dobitoci , va certati daca albul e alb , si cercul e rotund !

 

hai sa facem ceva constructiv

 

valtro :

 

revin cu o postare anterioara pentru cei interesati de o ultima intalnire cu un drag prieten si nu de contradictii sterile

in principiu programul este urmatorul:

- va ramane pana luni dimineata la capela cimitirului Eternitatea (capela se afla in interiorul cimitirului, in partea dreapta a bisericii)

- luni orele 9-12 va fi adus si depus la Filarmonica

- luni va fi readus la cimitir pt ca la ora 13 sa se oficieze inmormantarea

propun sa ne punem de acord pt a il insoti motorizat pe ultimul sau drum. sa fim la Filamormonica, cu motocicletele, in jurul orei 11. pana la 12 sa putem organiza coloana ce sa il conduca pana la Eternitate!!!

 

 

certati-va care merge si care nu merge, nu va mai balacariti ca niste tigani in fata stadionului la seminte , se presupune ca suntem oameni civilizati ! purtati-va ca atare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pot sa zic decat atat

 

sunteti mari dobitoci , va certati daca albul e alb , si cercul e rotund !

 

hai sa facem ceva constructiv

 

valtro :

 

revin cu o postare anterioara pentru cei interesati de o ultima intalnire cu un drag prieten si nu de contradictii sterile

in principiu programul este urmatorul:

- va ramane pana luni dimineata la capela cimitirului Eternitatea (capela se afla in interiorul cimitirului, in partea dreapta a bisericii)

- luni orele 9-12 va fi adus si depus la Filarmonica

- luni va fi readus la cimitir pt ca la ora 13 sa se oficieze inmormantarea

propun sa ne punem de acord pt a il insoti motorizat pe ultimul sau drum. sa fim la Filamormonica, cu motocicletele, in jurul orei 11. pana la 12 sa putem organiza coloana ce sa il conduca pana la Eternitate!!!

 

 

certati-va care merge si care nu merge, nu va mai balacariti ca niste tigani in fata stadionului la seminte , se presupune ca suntem oameni civilizati ! purtati-va ca atare

Scrie cu cateva sizes mai mare, man si fa-l o alta culoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-zeu sa-l odihneasca.Sunt convins in mare masura ca accidentul a avut loc asa cum spune CRIVAT.Faptul ca nu a franat deloc ,neexistand urme de franare ale moto ,cred ca dovedeste ca era sigur ca va putea evita prin dreapta combina,fiind loc.Din pacate cu toate ca o combina nu depaseste ca viteza mai mult de 10-15 km/h ,are capacitatea de virare egala cu lungimea ei.Mai bine spus fata sta aproape pe loc in timp ce spatele se invarte in cerc.Posibil ca ametitul de pe combina sa fi incercat sa lase bucatica de pe dreapta libera dupa ce taiase tot drumul ,dandu-si seama de greseala,virand stanga ,dar prin acest lucru scotandu-i in fata roata dreapta spate ,disparand in acest fel si culoarul care l-ar fi putut salva pe TAZ.Taz a fost sigur ca trece ,asa cred,de asta nu a franat deloc.Translatarea spatelui combinei s-a facut aproape instantaneu,nemaiavand nici o varianta de evitare.

 

Daca cel de pe combina nu vira stanga ,Taz traia acum

 

La combina cand virezi stanga ,spatele fuge in dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate exemplele anterioare arata situatia in care se afla tara asta. Nu mai exista pic de respect nici in trafic si nici in rest.

Condoleantele mele. Nu l-am cunoscut pe TAZ dar din ce ati scris parea un OM extraordinar. Se dadea cu motorul cand multi nici nu stiam cum se invarte roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau si ma gandesc, cum ar fi sunat Balada lui Ciprian Porumbescu, cantata de Taz seara langa focul de tabara. Ati avut momente din astea ? In alta ordine de idei, oricine poate fi surprins in trafic si se pot intampla accidente unde si cum nu ganditi, asa ca sa o lasam mai moale cu vinovatia acestui om. Nu poti anticipa chiar orice mereu. Singura lui vina

cred ca este faptul, ca nu a putut anticipa si acum manevra tractoristului respectiv. Acum sa il lasam sa isi doarma somnul linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...