Sari la conținut

Ploiesti -Kiev-Moscova


22iulian
 Share

Postări Recomandate

Locuri de campare sint cite vrei, campinguri nu prea :-)

Cind am vorbit prima data cu un biker rus si l-am intrebat de siguranta mi-a zis: " Statistic in lume 1 om din 1000 e dus cu capu'. In Rusia raportul e 1 la 100. Si cind au baut, 1 din 2 vor sa-ti ia motorul".

Vorbind serios insa, nu prea am auzit de probleme cu siguranta. In afara de un scuterist impuscat cind se intorcea din Vladivostok.

Vara pe malul tuturor riurilor si lacurilor vezi corturi, rusii sint mari pescari. Deci nu e chiar atit de nesigur.

mi-a zis colegul din rusia ca de cand cu putin s-a redus mult criminalitatea, dar totusi.. prefer campingurile, mai ales ca am un drum contra cronometru.

suna insa foarte atractiv.

dupa kiev urmeaza minsk (hotel) apoi incepe cortul, vilnius riga, tallinn, helsinki si nord all the way

 

rusia, la anu

 

mersi mult

 

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost sfatuit CU PUTERE sa nu campez in Rusia, de rusi. Ca sa fie mai convingatori, unii dintre ei chiar m-au luat la ei acasa (ceea ce nu regret deloc!).

 

Amu, cum ti-o fi norocul. Eu n-am riscat.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa kiev urmeaza minsk (hotel) apoi incepe cortul, vilnius riga, tallinn, helsinki si nord all the way

 

In cazul celor 3 Baltice, ai toate sansele sa gasesti cazare destul de ieftina si altfel decat la cort.

Mai sus... in functie de vreme, ia in calcul casutele de lemn din camping. Mai ales cand faci o tura contracronometru, timpul pierdut cu pus/strans cortul zilnic e important, nu mai vorbim de confort, ploaie etc. In plus, in casuta ai o masa cu scaune, un frigider... Iar daca ai cu cine s-o imparti, deja costul nu mai difera asa semnificativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Kiev-Moscow.jpg

apropo, la rusi trebe viza, invitatie etc...

 

Cu ce ai facut chartul asta?

Daca nu ai mai facut pana acum o calatorie lunga de genul asta, te inteleg ca te-ai chinuit

sa-ti faci un program fix, altfel ar trebui sa stii ca e foarte greu sa respecti un astfel de program din nenumarate motive.

Daca ai un timp mai scurt decat sa te chinui in concediu sa respecti un anumit program mai bine-ti scurtezi un pic traseul si

vei fi mai multumit la sfarsit.

Mie cel putin de multe ori locurile pin care trec "din intamplare" in drumul spre anumite obiective imi plac mai mult decat obiectivele prestabilite, si atunci se cam schimba tot programu :rolleyes:

PS Ma refeream la tabel nu la harta.....

Editat de binox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana trecuta am facut aprox. 600 km prin Ucraina. Drumurile principale sunt mai bune dar cele secundare sunt foarte proaste. de la trepidatii am pierdut 3 piulite si 2 suruburi cu totul. Acest lucru nu l-am mai patit de prin anii 80. Eram printrun sat destul de amarat, cum sunt mai toate prin Ucraina si deodata aud un trancanitin spate. Aripa spate cazuse pe roata. Un surub nu mai avea piulita si unul nu mai era de loc. Am intors aprox. 100 m la un bar unde erau cativa barbati "afumati" binisor. Dupa intrebarile obisnuite: cat costa, cat consuma, cat prinde etc., unul dintre ei a tras o fluieratura si imediat a aparut o femeie care in s-a uitat la motor, a urcat intr-un pod si s-a intors cu o piulita si un surub. Oamenii sunt prietenosi si de ajutor, contrar ceea ce se spune despre ucraineni(rusi). Am calatorit singur si nu m-am simtit deloc in pericol. Mai mult m-a strans in spate cand am trecut pe langa niste posturi de control unde militienii erau toti inarmati cu Kalasnikov iar drumul era pe jumatate barat. Mancarea buna si ieftina. La benzinarie intai platesti si apoi alimentezi. Asadar atentie, ca nu primiti rest daca nu incape toata benzina in rezervor. Plecat la 6,30 dimineata, intors la 8 seara. Cheltuit 150 lei = 300 grivne(benzina+ mancare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La benzinarie intai platesti si apoi alimentezi. Asadar atentie, ca nu primiti rest daca nu incape toata benzina in rezervor. Plecat la 6,30 dimineata, intors la 8 seara. Cheltuit 150 lei = 300 grivne(benzina+ mancare).

 

Nu ai dreptate la treaba cu primitul restului. Tre să le explici că vrei să faci plinul Âşi nu Âştii câți litri bagi.

Toată chestia e să dai bani suficienți. Dacă nu e suficient pentru un plin o să bagi de exact cât ai dat Âşi se opreÂşte pompa.

Le dai bani Âşi te întreabă 'De cât?' Âşi răspunzi 'Decât benzină!!!' :))

Le arăți motoreta Âşi de cele mai multe ori merge să le zici 'Tank full' merge Âşi полный (polni - plin) Âşi dai din umergi eventual 'litrii niznaiu... polni'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...