Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

hmm..din cate stiu mbk booster este in 2timpi si uleiul se consuma o data cu benzina..ce ulei vrei sa schimbi u:-? :kick: :crack: ..ala de la transmisie doar :crack:

da scuterele astea yamaha aerox,mbk booster,gilera runer,gilera dna si toate celelate cu motoare in 2t nu au baie de ulei separata cum au cele in 4t?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da scuterele astea yamaha aerox,mbk booster,gilera runer,gilera dna si toate celelate cu motoare in 2t nu au baie de ulei separata cum au cele in 4t?

Nu au baie de ulei. Uleiul se afla intr-un rezervor si este consumat treptat de catre motor... deci uleiul se completeaza, nu se schimba. La 2T ungerea se face prin arderea combinatiei benzina-ulei care se face in carburator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: am si eu o prob a un zip si cand se incalzeste nu mai da scantee dupa 1 ora dadea .mi-a facut chiestia asta de vro 2-3 ori si acum nu mai da scanteie deloc ,de la bobina nu e sigur ca am inlocuito

 

--- Mesaj completat în 20 Dec 2007 23:11 -------------

sorry ca nu am dat search mai temeinic prin forum, dar imi poate explica cineva cum schimb singur uleiul la un MBK booster?

din cate stiu eu are motor in 2t nu se schimba uleiul se completeaza cu ulei de 2t sau ma rog poate vrei sai schimbi uleiul la gru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: am si eu o prob a un zip si cand se incalzeste nu mai da scantee dupa 1 ora dadea .mi-a facut chiestia asta de vro 2-3 ori si acum nu mai da scanteie deloc ,de la bobina nu e sigur ca am inlocuito

 

<small>--- Mesaj completat în 20 Dec 2007 23:11 -------------</small><br/>

din cate stiu eu are motor in 2t nu se schimba uleiul se completeaza cu ulei de 2t sau ma rog poate vrei sai schimbi uleiul la gru.

Aceeashi problema am avut si eu ...

Acu nu imi mai da deloc scantei ..sta in garaj acoperit...ultima data am prins o groapa si so oprit de tot.

ii 50 de euro bobina ..Ducati Energia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuterele au doua locuri unde se pune/schimba uleiul:

- La cele in 4 timpi se schimba uleiul in carterul motorului, la cele in 2 timpi fie se pune ulei in amestec cu benzina (la cele mai vechi) fie se pune ulei intr-un rezervor special de ulei si au o pompa care amesteca uleiul cu benzina;

- Toate scuterele au nevoie de ulei de trasmisie (de cutie de viteza gen T90) in multiplicatorul de viteza dn spate (o cutie cu pinioane care e situata in butucul rotii din spate).

 

Daca scuterul nu da scanteie sau prezinta alte simptome de genul asta sigur asta nu e de la ulei.

 

Simptomele de la ulei sunt:

- Cand nu ai schimbat uleiul de la cutia din spate dupa un timp se aude de acolo un huruit sinistru, urmat tipic de schimbatul pinioanelor din butucul spate;

- Cand nu schimbi la timp uleiul la motorul de 4 timpi se duce dracului motorul, probabil incepand cu segmenti si dupa aia cu rulmenti;

- Cand nu adaugi suficient ulei la motorul de 2 timpi se termina urgent motorul, probabil incepand cu rulmentii.

 

DISCLAIMER: Nu ofer nici un fel de garantii pentru ordinea descrisa mai sus in care vi se termina motorul daca nu puneti ulei sufiecient sau daca nu schiumbati uleiul la timp, in schimb pot sa va garantez ca intr-un fel sau altul va veti face motorul praf mai repede sau mai tarziu, oricum mai repede decat scrie in manualul de utilizare al motorului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeashi problema am avut si eu ...

Acu nu imi mai da deloc scantei ..sta in garaj acoperit...ultima data am prins o groapa si so oprit de tot.

ii 50 de euro bobina ..Ducati Energia

frate eu am schimbat si bobina si buja am dat si ceva banuti pe ele si tot nu merge :rolleyes: nu mai spun ca acum 1luna i-am loat si kit nou si toba sport :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate eu am schimbat si bobina si buja am dat si ceva banuti pe ele si tot nu merge :rolleyes: nu mai spun ca acum 1luna i-am loat si kit nou si toba sport :crack:

Voi acolo in Constanta nu aveti un service de scutere? Ca probabil dai banii degeaba pe prostii, daca nu ai scanteie pot sa fie o gramade de chestii gen pana de contact, cablu intrerupt, CDI defect... Eu ultimele lucruri pe care le-as suspecta ar fi bobina si bujia... Cel putin in cazul bujiei, daca e uscata si proasta motorul iti merge neregulat, mai da rateuri, pleaca mai greu, dar e aproape imposibil ca sa nu dea scanteie de loc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: am si eu o prob a un zip si cand se incalzeste nu mai da scantee dupa 1 ora dadea .mi-a facut chiestia asta de vro 2-3 ori si acum nu mai da scanteie deloc ,de la bobina nu e sigur ca am inlocuito

 

 

Probabilitati (nu neaparat in ordinea scrisa):

1. bobina de inductie pe care ai schimbat`o

2. platina

3. magnetou` (generatoru` de curent, alternatorul)

4. fisha bujiei

5. cablul fishei de bujii

6. CDI

incearca sa le iei prin eliminare (de ex. inlocuiesti fisha/cablul cu unul de la un prieten(cea mai ieftina metoda) - daca nu e asta treci mai departe-, inlocuiesti bobina cu cea a prietenului (e foarte probabil sa fie asta cauza mai ales daca nu e originala piaggio), schimbi platina, desfaci magnetoul si te uiti cu atentie la firele alea de cupru sa nu fie arse (probabilitate mica), inlocuiesti CDI`ul cu cel al prietenului).

prietenul respectiv tre sa aiba motoreta ca si a ta.

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!am si eu un italjet formula 50 full malossi si ma bate gandu sa'i pun kit de 80cmc tot malossi dar am inteles ca se poate mari puterea si fara kit daca puteti sa'mi dati si mie cateva idei.ms mult

daca e deja FULL MALOSSI .... :rolleyes: nu prea mai ai ce sa ii faci :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e deja FULL MALOSSI .... :rolleyes: nu prea mai ai ce sa ii faci :crack:

 

 

pai da dar e din 96 si merge numa 75 si as vrea un 100 sau mai mult

ca am inteles ca kitu de 80 mareste puterea panala 170%

si daca stiti sa'mi ziceti ce model de carburator sa'mi pun ca al meu e ala original si mi'a zis cineva ca e cam obosit......dealtfel ce alte piese de la alte motoscutere s'ar potrivi la al meu ms mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chelone esti tu sigur ca e full malossi? Eu zic ca e coaja malossi. Un scuter stoc delimitat prinde atat, daca nu mai mult. Italjeturile stiu ca se misca destul de bine.

 

Apoi nu prea cred ca iti mareste cu 170%, asta ar insemna puterea motorului + puterea motorului *17/10, deci destul de mult. Daca ne gandim si ca puterea nu-i tot una cu viteza... NOS iti mareste cu 50% puterea motorului.

 

Totusi, poti sa-ti pui un kit...o sa se modifice performantele

 

Nu s-ar potrivi alte piese de la alte motoscutere, se gasesc piese speciale ptr scuterul tau, de la producatori renumiti: malossi, polini, tnt, rms ,etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chelone esti tu sigur ca e full malossi? Eu zic ca e coaja malossi. Un scuter stoc delimitat prinde atat, daca nu mai mult. Italjeturile stiu ca se misca destul de bine.

 

Apoi nu prea cred ca iti mareste cu 170%, asta ar insemna puterea motorului + puterea motorului *17/10, deci destul de mult. Daca ne gandim si ca puterea nu-i tot una cu viteza... NOS iti mareste cu 50% puterea motorului.

 

Totusi, poti sa-ti pui un kit...o sa se modifice performantele

 

Nu s-ar potrivi alte piese de la alte motoscutere, se gasesc piese speciale ptr scuterul tau, de la producatori renumiti: malossi, polini, tnt, rms ,etc.

e full malossi ca l'am desfacut cu tata miu care din intamplare e mecanic si sofer de 20 de ani si m'am uitat pe componente si scrie pe toate malossi scuteru e din 96 si in + are in bord 80 deci daca stau sa ma gandesc e bine un 75 la cat pare in bord nu?!pe mine ma intereseaza daca se potrivesc piese de la alte scutere ca ma inteles ca italjetu din italia o dat faliment si nu se mai produc ms mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum ma full malossi ? :rolleyes: daca era full malossi numai vroiai kit...daca era full malossi nu aveai carburatoru original...daca era full malossi nu lua 75 !!! un sr stock delimitat ia 80 :| cum naiba al tau merge pana in 75 ?

si kitu...sa mareasca puterea pana la 170 % ...poate un kit de 600 cmc... nu ai nici o sansa....daca un kit de 50 cmc ( 80km/h sa zic... si are 6 cp) unul de 80 cmc are ( 130km/h sa zic...cu modificari facute...role,toba...si fara modificari trece de 100,dar tot nu are peste 12 cp...) ala care ti-a zis te-a mintit..

 

 

eu numai inteleg nimic...e full malossi din fabrica sau cum ?

inca un edit: daca (virgula) kitu actual este malossi si este in stare buna incearca niste role..arcuri...toba..filtru de aer..poate o sa iti placa si nu mai esti nevoit sa schimbi kitu...

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar se gasesc greu,ai putea sa dai comanda la....sau lasa...dami un pm sa iti zic niste lucruri interesante...daca chiar vrei sa faci comenzi astea...cu id-ul de messenger(yahoo)

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasati voi mistou ca e coaja malossi eu va zic ce am vazut cu ochii mei malossi poate sa fie din 96 sau 97 si repet intr'un raspuns de al meu am zis ca PANA la 170 % mareste nu 170%.da in fine. eu cand am cumparat scuteru am observat ca e coaja si de aia va intreb daca se potrivesc unele piese de la alte scutere ca nu ma incanta cu nimic ca am full malossi daca imi merge rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza ce scrie pe bord. Poate nu ai motorul bun...si pierde compresie. Daca e full malossi, asta ar trebui sa fie problema. Tine minte, NOS - 50% :rolleyes: pana la 170 mai e aproape de 3 ori si jumatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...