Sari la conținut

Postări Recomandate

:unsure: le cantaresti
sal am un malaguti f12 cand il acelerez sa mearga sguduie si moare motorul adica nu de tot dar cand tin frana se tureaza cum o las squduie si deja scade din turatiee se aude pe motor de la 5 la ora deja merge se tureza bine doar de pe loc foarte rau pleca va rog zicetimi si mie ce sa fie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sal am un malaguti f12 cand il acelerez sa mearga sguduie si moare motorul adica nu de tot dar cand tin frana se tureaza cum o las squduie si deja scade din turatiee se aude pe motor de la 5 la ora deja merge se tureza bine doar de pe loc foarte rau pleca va rog zicetimi si mie ce sa fie

imi raspundetii va rog la intrebare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar probleme. Am desfacut cutia la transmisie sa schimb cureaua. Am niste probleme cu racirea la el si cea mai posibila cauza ar fi garnitura de chiuloasa (rasufla). Ok , revin la ideea principala . Dupa ce am desfacut , am observat depuneri de carbon sau ce-o fi pe peretii transmisiei...atunci mi-am dat seama ca intrau gaze de la motor in cutia de la transmisie !!! . Asta cred eu ca se intampla .... Pun o poza sa va dati cu parerile . Daca este chiloasa planuiesc sa schimb setul motor , deoarece nu stiu exact ce model de cilindru am pe el ca sa schimb doar garnitura.

IMG_3663.JPG

PS: Ma scuzati daca m-am exprimat gresit ...

 

Asa e la toate scuterele si este exact de la curea+ambreiaj+mizerie.Uite si de la un Aprilia sonic.

 

 

azi am desfacut cu succes pt prima data variatorul si acolo... la transmisie . A fost floare la ureche :disappointed:

Acuma ...ca am vazut cum sta treaba pe acolo am o inrebare.

Rolele sunt gri de la "uzura" mizerie. Trebuiesc schimbate?

 

 

Daca nu sunt tocite si sunt doar murdare le poti curata.Gri spre negru se fac in primele 2 minute dupa ce le pui noi.

post-39187-1224049762_thumb.jpg

Editat de ctlnext
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar probleme. Am desfacut cutia la transmisie sa schimb cureaua. Am niste probleme cu racirea la el si cea mai posibila cauza ar fi garnitura de chiuloasa (rasufla). Ok , revin la ideea principala . Dupa ce am desfacut , am observat depuneri de carbon sau ce-o fi pe peretii transmisiei...atunci mi-am dat seama ca intrau gaze de la motor in cutia de la transmisie !!! . Asta cred eu ca se intampla .... Pun o poza sa va dati cu parerile . Daca este chiloasa planuiesc sa schimb setul motor , deoarece nu stiu exact ce model de cilindru am pe el ca sa schimb doar garnitura.

IMG_3663.JPG

PS: Ma scuzati daca m-am exprimat gresit ...

 

 

nu are nimik.......... daca iti era strikat semeringu nu iti mai mergea scooteru de mult ii ceva obijnuit cand cureaua se freaca (uzeaza) prafu ala ii pilitura de la curea.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baieti, am si eu o problema la un scuter in 4 timpi; de ceva vreme scuterul are toane la demaraj si la viteza , cateodata o ia mai greu dupa aceea isi revine iar dupa un timp face iar pe prostu. l-am dus la mecanic si i-a reglat amestecul; zicea ca ii dadea aer mult. Acum are toane iar ; ma gadesc ca poate e CDI-ul. Ziceti-mi si mie ce are si pe unde sa umblu. mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baieti, am si eu o problema la un scuter in 4 timpi; de ceva vreme scuterul are toane la demaraj si la viteza , cateodata o ia mai greu dupa aceea isi revine iar dupa un timp face iar pe prostu. l-am dus la mecanic si i-a reglat amestecul; zicea ca ii dadea aer mult. Acum are toane iar ; ma gadesc ca poate e CDI-ul. Ziceti-mi si mie ce are si pe unde sa umblu. mersi

 

 

bilele de la variator..................... sau infundat carburatorul................ :disappointed: :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baieti, am si eu o problema la un scuter in 4 timpi; de ceva vreme scuterul are toane la demaraj si la viteza , cateodata o ia mai greu dupa aceea isi revine iar dupa un timp face iar pe prostu. l-am dus la mecanic si i-a reglat amestecul; zicea ca ii dadea aer mult. Acum are toane iar ; ma gadesc ca poate e CDI-ul. Ziceti-mi si mie ce are si pe unde sa umblu. mersi

90% pot fi doua cauze:

1.culbutori,te duci la un mecanic si ii reglezi

2.cdi'ul,pui alt cdi vezi si tu de la c se potriveste

 

ps:nu da banii pe aditivi ca ii dai degeaba

Editat de sunnyboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Am o problema cu variatorul la scuter,imi sguduie foarte tare la plecarea dupa loc si cred ca este din variator sau ambreiaj,am desfacut acum cateva zile ambreiajul iam curatat putin tamburi si apoi lam montat la lok,apoi am desfacut variatorul,am curatat putin rolele si apoi leam uns cu vaselina si lam montat inapoi,a mers frumos cateva zile dupa care iar a inceput sa sguduie.Va rog eu ajutatima k nush ce sa ii mai fac,ce credeti k poate fi defect?

Asfalt Uscat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva de unde pot cumpara nou sau sh un capac de transmisie ? Ma refer la capacul cu pedaua, am dat mai tare la peda si sa rupt cu tot cu o bucata de capac. Scooterul este un Sukida baotian.

 

Vazusem in Bulgaria, in Ruse. Costa in jur de 80 leva nou .. :) . Daca ai drium prin Giurgiu da-mi de stire si mergem impreuna. Iti trebuie decat buletinul la vama.

 

@lukas, posibil sa fie de la ambreiaj. La mine facea tot cam asa inainte sa il inlocuiesc pe cel vechi. Oricum l-am schimbat din alte motive, dar dupa schimbare nici nu mai vibreaza cand cupleaza ambreiajul.

Editat de plici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...