Sari la conținut

Timisoara


violetbiker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cand se nastea un oltet mic negru si cu bube in cap masa ii dadea un sut in c r si-l trimitea in banat sa fie sef la gostat dar cum unitatile gostat s-au desfintat tinta era gresita si multi au nimerit in militie dar sant cei mai buni....pupincuristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Este o realitate, nu un articol scris de mitici.

 

Mai tineti minte bancul ala cu militieni:"Mai rasfirati,baieti ca sunteti cam multi"

 

@Raul:userul Tija vroia sa fie sarcastic.Are aceeasi parere despre Timisoara ca si tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca plecam si noi, atunci fii sigur ca nu o sa mai aiba cine sa va conduca :D.

Ciocu mai mic mai vinitura! :blbl:

Abia asteptam sa ne conducem singuri! :banana:

In locul tau m-as fi carat de mult. :lol:

Si de rusine nu as mai aparea pe forumul Timisoara. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bla...

Nu stiu, dar ori mi s-a taiat mie filmul rau, ori unii chiar nu realizeaza in mijlocul a ce traiesc :scratch:.

 

E filmul de vina...

Daca-i asa jegoasa si hidoasa Timisoara, de ce se mai inghesuie oltenimea la portile ei? E plin de orase necorupte si curate bec in RO,ce mai asteapta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

E filmul de vina...

Daca-i asa jegoasa si hidoasa Timisoara, de ce se mai inghesuie oltenimea la portile ei? E plin de orase necorupte si curate bec in RO,ce mai asteapta ?

Momentul favorabil pentru a pleca (si) de aici.

Care oltenime se inghesuie, DucatiMeccanica? Serios.Majoritatea prietenilor mei olteni, care erau studenti sau angajati in Timisoara, au plecat in strainatate sau la Bucuresti.

Cati olteni stii tu intre motociclistii din Timisoara? Eu mai stiu doar unul in afara de mine. Asa ca... despre ce vorbim? Despre sezonierii din constructii si vanzatorii din piete (sezonieri si ei de fapt)?

O intrebare concreta:

- De cati olteni te lovesti tu in viata ta de zi cu zi in Banat si cum ti-au afectat ei, in mod negativ, traiul decent, de banatean ?

Esti tu singurul banatean de pe scara sau strada ta si te-au facut oltenii de rusine in fata prietenilor ce te-au vizitat? Esti singurul banatean intre 99 de olteni la lucru si te-au facut de ras in delegatii? Mergi numai la mesteri olteni si nimic din ce ating ei nu are aura de profesionalism banatean??? Intreb si eu...

Cam de cata logica este nevoie pentru a realiza ca Timisoara a fost si este cel mai mare oras din vestul tarii, atragand inevitabil forta de munca si populatie de pe o raza de cel putin 200 de km indiferent de directia in care te uiti? Parca asta era Timisoara. Un loc al tolerantei si multiculturalitatii. Sau am uitat eu in astia 20 de ani de cand i-am calcat pamantul prima data? Acum, ca e saracie, nu mai este bine. Oltenii si moldovenii sunt de vina. Ce gandire paguboasa...

Crezi ca majoritatea celor manati de nevoi, care vor sa plece de acasa, pe termen lung, se mai orienteaza spre Banat sau alta zona din Romania? Pentru ce sa mai vina aici? Mai este vreo discrepanta imensa intre Banat si restul zonelor tarii, ca in anii `90?

 

Ciocu mai mic mai vinitura!

Abia asteptam sa ne conducem singuri!

In locul tau m-as fi carat de mult.

Si de rusine nu as mai aparea pe forumul Timisoara.

Cuvintele de mai sus sa le adresezi tu cui iti permite si cui pune botul la asemenea ciobanisme. Probabil ca ai o parere mult prea buna despre tine sau esti inconjurat de foarte multi prosti in viata cotidiana, daca te-ai dezvoltat atat de atipic pentru varsta ta.

Revenind la subiect:

Nu sunteti in stare sa va conduceti singuri, fiindca traim in aceeasi foame si stalinism ca si restul tarii si partii asteia de Europa de 70 de ani incoace.

Foamea asta si invrajbirea animalica a oamenilor treziti brusc din saracia egalitarista au primit un si mai mare aliat in capitalismul asta monstruos in care nimeni nu opreste acumularile exponentiale de capital ale unei minoritati.

Pana treaba asta nu se va schimba, nu ai ce si cum sa schimbi ceva oriunde in tara asta.

E o ciuma care a sters tot ce ati reusit sa invatati vreodata de la austro-ungari. Sunt irelevante calitatile voastre deprinse de la ei. Puteti sa fiti voi cele mai cele furnici. Musuroiul asta numit Romania este putred de mult. Zona asta implicit si ea.

In acest lant trofic, cei din top, administratori alesi de noi ai banilor platiti de noi statului, vin si spun in presa ca este praf in Timisoara. Hahahaha!! This is the most f*cking funny shit i`ve ever heard lately :haha:!

Numai voi banatenii traiti intr-un science fiction in care visati ca veti fiti condusi catre un taram al mierii de politicieni banateni absolventi de teologie si mai sfinti ca usile de manastiri.

De parca nu exista atatea mizerii decise de politicieni timisoreni la nivel local.

Vezi TelPark-ul si amenzile alea abjecte in cazul in care trebuie sa iti recuperezi masina daca ai parcat-o ilegal. 850 lei stiam eu ultima data.

Votate de consilierii locali. Reprezentanti decisi 100% local, in caz ca mai aveti vreun dubiu.

Pana una alta, eu v-am dat argumente iar tu si Paul mai sa faceti atac de cord.

Atata rusine imi e in plm, ca rosesc tot de emotie cand scriu pe sectiunea asta.

Ma si uitam astazi la masinile de pe strada din jurul meu (95% numere de TM) si ma intrebam cate oare sunt pline cu oltenii astia de va isterizeaza pe voi. Asa am un feeling ca s-au tirat de mult de aici si ca de fapt va zbateti intre moldovenii batrani adusi aici in anii `70, caraseni si hunedoreni cu duiumul si poate un 20 % vinituri de la Orsova si Drobeta. Dar na, oltenii sunt de vina ca va este voua rau...

Au plecat toti oamenii cu cap din tara asta, printre primii fiind urmasii colonistilor, v-ati trezit singuri si intr-o mare mizerie si ineficacitate politica si economica, si, deh, ce sa ziceti si voi...Trebuia sa gasiti un vinovat. E mai simplu, nu?

Oltenii cheltuie cu cu*ul banii publici si ii baga in buzunare dedicate, ei, prin sisteme de relatii personale si pupincureala specifica, au ajuns in varf si conduc coruptia locala de la toate nivelele - politic, administrativ, economic, juridic, sanitar, educational, etc, etc... Din cauza lor nu aveti strazi in localitati, navigatie pe Bega, forta de munca in industrie si multe alte cele...

Din cauza lor nu este productiva Campia Banatului, ei nu v-au dezvoltat infrastructura turistica in Caras...

Si daca ati fi voi singuri aici, sa aveti painea si cutitul, asa ar inflori Banatul... Pfoai, ceva de speriat.

De fapt, sincer sa fiu, asa, la modul ipotetic, chiar mi-as dori sa vad regiunea asta de tara autonoma. Ca sa pot rade in liniste de ce tiganie si haos total aa vedea in jurul meu...

Si independenta daca ar fi zona asta (ca sa poata schimba radical sistemul legislativ, adica administratia si, implicit, politicul) tot as fi curios cam cate decenii ar dura reinventarea si unde ar fi restul lumii de la vest deja... De parca hienele din varf si oamenii cu bani din spatele lor s-ar trezi brusc cuprinse de sentimente patriotice zonale si nu ar mai sti ce sa faca pentru binele petecului asta de pamant.

E mai simplu sa visam cu ochii deschisi, nu? Banatul, frate, fruncea fruncilor... lele lele si iar jale.

 

cand se nastea un oltet mic negru si cu bube in cap masa ii dadea un sut in c r si-l trimitea in banat sa fie sef la gostat dar cum unitatile gostat s-au desfintat tinta era gresita si multi au nimerit in militie dar sant cei mai buni....pupincuristi

Prostia ta imi da fiori. Parca e un film de groaza low budget.

Experienta ta de viata este, probabil, peste puterile umane daca te-a condus la asemenea concluzii complexe.

The mind is a terrible thing, pfiu...

"Mo-to-ci-cle-ta por-nes-te du-pa ce ba-gi che-ia in con-tact si o ro-testi in po-zi-tia ON".

Acum, repeta ...

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii olteni le stiu pe toate :rolleyes: asta-i unul din ei, frate :crack:. Unii sunt oameni buni, cu o gandire sanatoasa, frate.

 

Raul, bem o bautura cand scapi de ura asta din sufletul tau.

 

 

i-ati strecurat careva MDMA astuia-n laptic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E plin de orase necorupte si curate bec in RO,ce mai asteapta ?

 

Crede-ma, se poate si semnificativ mai bine. Nu neaparat luna si bec (nu stiu unde ai sa gasesti aia oricum) dar mai bine. O zic din perspectiva unuia care a studiat si a muncit cativa ani in timisoara, apoi a fugit in...Romania.

 

Si inca una...

http://www.tion.ro/suporterii-timisoreni-isi-rafineaza-doleantele-vor-protesta-mai-ales-impotriva-legii-dragomir/1042147

Tara arde...baba...

 

Daca e totusi ceva ce imi lipseste dupa plecare...sunt prietenii de acolo. Si unele aspecte ale vietii intr-un oras mare. Dar asta ar fi fost la fel si daca ar fi fost sa plec din Cluj, Bucuresti, sau alt oras mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am inteles niciodata de unde obsesia asta pentru "problema olteneasca" atata timp cat exista alte probleme (mult) mai grave. Ca si exemplu, nu oltenii au ocupat abuziv imobilele din centrul orasului. Si oltenii pe care i-am cunoscut de-a lungul timpului au fost in mare masura oameni decenti. Si de viata. Si muncitori, nu hoti, nu cersetori. Ca si parte proasta...cam la fel de mandri (sau "falosi") ca si banatenii. Poate de aici problema?

 

PS: in cazul in care nu s-a inteles, nu-s oltean.

Editat de Tija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentul favorabil pentru a pleca (si) de aici.

Care oltenime se inghesuie, DucatiMeccanica? Serios.Majoritatea prietenilor mei olteni, care erau studenti sau angajati in Timisoara, au plecat in strainatate sau la Bucuresti.

Cati olteni stii tu intre motociclistii din Timisoara? Eu mai stiu doar unul in afara de mine. Asa ca... despre ce vorbim? Despre sezonierii din constructii si vanzatorii din piete (sezonieri si ei de fapt)?

O intrebare concreta:

- De cati olteni te lovesti tu in viata ta de zi cu zi in Banat si cum ti-au afectat ei, in mod negativ, traiul decent, de banatean ?

Esti tu singurul banatean de pe scara sau strada ta si te-au facut oltenii de rusine in fata prietenilor ce te-au vizitat? Esti singurul banatean intre 99 de olteni la lucru si te-au facut de ras in delegatii? Mergi numai la mesteri olteni si nimic din ce ating ei nu are aura de profesionalism banatean??? Intreb si eu...

Cam de cata logica este nevoie pentru a realiza ca Timisoara a fost si este cel mai mare oras din vestul tarii, atragand inevitabil forta de munca si populatie de pe o raza de cel putin 200 de km indiferent de directia in care te uiti? Parca asta era Timisoara. Un loc al tolerantei si multiculturalitatii. Sau am uitat eu in astia 20 de ani de cand i-am calcat pamantul prima data? Acum, ca e saracie, nu mai este bine. Oltenii si moldovenii sunt de vina. Ce gandire paguboasa...

Crezi ca majoritatea celor manati de nevoi, care vor sa plece de acasa, pe termen lung, se mai orienteaza spre Banat sau alta zona din Romania? Pentru ce sa mai vina aici? Mai este vreo discrepanta imensa intre Banat si restul zonelor tarii, ca in anii `90?

 

 

Cuvintele de mai sus sa le adresezi tu cui iti permite si cui pune botul la asemenea ciobanisme. Probabil ca ai o parere mult prea buna despre tine sau esti inconjurat de foarte multi prosti in viata cotidiana, daca te-ai dezvoltat atat de atipic pentru varsta ta.

Revenind la subiect:

Nu sunteti in stare sa va conduceti singuri, fiindca traim in aceeasi foame si stalinism ca si restul tarii si partii asteia de Europa de 70 de ani incoace.

Foamea asta si invrajbirea animalica a oamenilor treziti brusc din saracia egalitarista au primit un si mai mare aliat in capitalismul asta monstruos in care nimeni nu opreste acumularile exponentiale de capital ale unei minoritati.

Pana treaba asta nu se va schimba, nu ai ce si cum sa schimbi ceva oriunde in tara asta.

E o ciuma care a sters tot ce ati reusit sa invatati vreodata de la austro-ungari. Sunt irelevante calitatile voastre deprinse de la ei. Puteti sa fiti voi cele mai cele furnici. Musuroiul asta numit Romania este putred de mult. Zona asta implicit si ea.

In acest lant trofic, cei din top, administratori alesi de noi ai banilor platiti de noi statului, vin si spun in presa ca este praf in Timisoara. Hahahaha!! This is the most f*cking funny shit i`ve ever heard lately :haha:!

Numai voi banatenii traiti intr-un science fiction in care visati ca veti fiti condusi catre un taram al mierii de politicieni banateni absolventi de teologie si mai sfinti ca usile de manastiri.

De parca nu exista atatea mizerii decise de politicieni timisoreni la nivel local.

Vezi TelPark-ul si amenzile alea abjecte in cazul in care trebuie sa iti recuperezi masina daca ai parcat-o ilegal. 850 lei stiam eu ultima data.

Votate de consilierii locali. Reprezentanti decisi 100% local, in caz ca mai aveti vreun dubiu.

Pana una alta, eu v-am dat argumente iar tu si Paul mai sa faceti atac de cord.

Atata rusine imi e in plm, ca rosesc tot de emotie cand scriu pe sectiunea asta.

Ma si uitam astazi la masinile de pe strada din jurul meu (95% numere de TM) si ma intrebam cate oare sunt pline cu oltenii astia de va isterizeaza pe voi. Asa am un feeling ca s-au tirat de mult de aici si ca de fapt va zbateti intre moldovenii batrani adusi aici in anii `70, caraseni si hunedoreni cu duiumul si poate un 20 % vinituri de la Orsova si Drobeta. Dar na, oltenii sunt de vina ca va este voua rau...

Au plecat toti oamenii cu cap din tara asta, printre primii fiind urmasii colonistilor, v-ati trezit singuri si intr-o mare mizerie si ineficacitate politica si economica, si, deh, ce sa ziceti si voi...Trebuia sa gasiti un vinovat. E mai simplu, nu?

Oltenii cheltuie cu cu*ul banii publici si ii baga in buzunare dedicate, ei, prin sisteme de relatii personale si pupincureala specifica, au ajuns in varf si conduc coruptia locala de la toate nivelele - politic, administrativ, economic, juridic, sanitar, educational, etc, etc... Din cauza lor nu aveti strazi in localitati, navigatie pe Bega, forta de munca in industrie si multe alte cele...

Din cauza lor nu este productiva Campia Banatului, ei nu v-au dezvoltat infrastructura turistica in Caras...

Si daca ati fi voi singuri aici, sa aveti painea si cutitul, asa ar inflori Banatul... Pfoai, ceva de speriat.

De fapt, sincer sa fiu, asa, la modul ipotetic, chiar mi-as dori sa vad regiunea asta de tara autonoma. Ca sa pot rade in liniste de ce tiganie si haos total aa vedea in jurul meu...

Si independenta daca ar fi zona asta (ca sa poata schimba radical sistemul legislativ, adica administratia si, implicit, politicul) tot as fi curios cam cate decenii ar dura reinventarea si unde ar fi restul lumii de la vest deja... De parca hienele din varf si oamenii cu bani din spatele lor s-ar trezi brusc cuprinse de sentimente patriotice zonale si nu ar mai sti ce sa faca pentru binele petecului asta de pamant.

E mai simplu sa visam cu ochii deschisi, nu? Banatul, frate, fruncea fruncilor... lele lele si iar jale.

 

 

Prostia ta imi da fiori. Parca e un film de groaza low budget.

Experienta ta de viata este, probabil, peste puterile umane daca te-a condus la asemenea concluzii complexe.

The mind is a terrible thing, pfiu...

"Mo-to-ci-cle-ta por-nes-te du-pa ce ba-gi che-ia in con-tact si o ro-testi in po-zi-tia ON".

Acum, repeta ...

la unele motociclete da,la altele dai numai la pedala daca sti sau voi oltenii aveti numai motoare cu cheie....universala olteneasca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tragedia Banatului...

 

În 1914, când a început primul război mondial, regiunea istorică denumită Banat, parte a Austro-Ungariei, era o regiune bogată și prosperă. O regiune așezată, cu oameni de diferite naționalități, dintre care patru se aflau aproape în echilibru, și anume germanii, maghiarii, românii și sârbii, iar altele mai mici (bulgarii, croații, cehii, evreii, țiganii, slovacii ș.a.) contribuiau din plin la imaginea unui melting pot unic în această zonă a Europei.

În 1914, Banatul era una dintre cele mai bogate regiuni ale unui stat central-european, animat de valori moderne, în pas cu epoca respectivă, era o regiune în care cultura și civilizația de tip apusean erau bine fundamentate, clasa politică și elitele economice erau responsabile și, mai ales, patrioate.

Timișoara era, conform unor statistici austro-ungare, al doilea oraș ca potențial economic din Ungaria, după Budapesta, se apropia de 100.000 de locuitori, avea o viață economică exemplară, cunoscând, cel puțin în perioada anilor 1875 – 1910, un avânt economic nemaiîntâlnit. Îi lipsea doar o universitate. Primarul, la 1914, era german (Karl Telbisz), directorul administrației generale a orașului român (Stan Vidrighin), iar limbile comune erau germana și maghiara. Primăria îl trimitea pe inginerul Vidrighin în mari orașe ale Occidentului pentru a studia acolo problema canalizării și a alimentării cu apă, care până în zorii primului război avea să fie rezolvată și la Timișoara, aplicându-se un model exemplar pentru acea epocă. În același timp, administrația orașului întocmea planuri de dezvoltare urbanistică pe baza sfaturilor unor consultanți din Hamburg, Londra și Dresda, pe care, până la 1918, a reușit să le și aplice parțial. Tot atunci se construiau școli, publice și private, se deschideau biblioteci, muzee, societăți culturale și filantropice, iar întreaga viață socială era cea mai bogată din această regiune, fiind pe locul trei în Ungaria, după Budapesta și Bratislava.

Fabricile timișorene de atunci erau printre primele ale Austro-Ungariei, dezvoltarea sectorului industrial, în special a industriei alimentare, a pielăriei, tăbăcăriei, a industriei textile și a altor ramuri industriale era în deplină concordanță cu dezvoltarea economică a Europei Centrale, Timișoara nefiind cu nimic mai prejos, atunci, față de marile centre industriale ale Austro-Ungariei din Boemia și Austria. Bazată pe extraordinara producție agricolă a regiunii, economia Timișoarei era într-un avânt fără precedent. Comerțul, asigurările, băncile, instituțiile de credit și de economii, toate erau într-o înflorire de asemenea fără precedent.

Regiunea, atât zona de șes, agricolă, cât și cea de munte, bazată pe industria metalurgică (Reșița, Anina, Bocșa etc) cunoștea, și ea, o dezvoltare foarte puternică, uzinele reșițene, minele de la Anina și alte industrii fiind, fără doar și poate, exemple de bună administrare și organizare economică.

Asta a fost atunci.

Acum, la 90 de ani de când Austro-Ungaria a dispărut, la 62 de ani de la instaurarea comunismului și la 20 de ani de la dispariția lui, Banatul nu mai există. Tot ce a reprezentat Banatul ca model de dezvoltare economică, de organizare socială și interetnică, modelul cultural și uman pe care bănățenii au reușit, grație forțelor catalizatoare austro-ungare, să-l dezvolte și să-l aplice, e mort și îngropat de mult.

Economic, reprezentăm prea puțin. Agricultura e la pământ. În Banat, cu mici excepții, industria agro-alimentară a dispărut. Industria metalurgică a Banatului Montan e o ruină. În fabricile multinaționalelor, atâtea câte sunt, se produce mult pe bani puțini. În centrele de dezvoltare tehnologică și informatică a acelorași multinaționale se produce câte ceva, dar tot pe bani puțini. Infrastructura e cea mai deficitară din toată România. Construcția unei șosele de centură lungi de aproape 12 km a durat 8 ani, modernizarea unui drum de 60 de km tot atât.

Faptul că județul Timiș se menține, încă, pe primele locuri ale venitului pe cap de locuitor din România ne încălzește prea puțin, pentru că termenul de comparație n-ar trebui să fie județele din Moldova, ci județele maghiare vecine, care, deși mult mai slabe structural, sunt cu mult înaintea noastră, ca productivitate cel puțin.

Poporul român, care a preluat victorios puterea în 1920, a avut grijă ca în 90 de ani să distrugă tot. Din melting pot-ul bănățean a rămas amintirea. Minoritățile care mai există, cu excepția țiganilor, nu sunt nimic altceva decât niște asociații de bătrânei, pe care majoritatea românească îi scoate în fereastră pentru a se lăuda cu multiculturalismul bănățean. În 15-20 de ani le va scoate, poate, mumiile la geam, sau păpușile îmbrăcate în costume populare din muzee. Șvabii au dispărut, ungurii s-au împuținat, sârbii așijderea, evrei nu mai sunt. Atmosfera bănățeană e doar o amintire, e un miros de altă epocă, un parfum desuet.

Politicieni bănățeni nu există. Istoria locului nu cunoaște niciunul. Pentru Banat, ca regiune, n-a făcut niciunul nimic și nu va face niciodată nimic. Aproape niciunul nu s-a născut în Banat, nu îl cunosc, nu îl simt, nu îl înțeleg.

Nu mai există nici bănățeni veritabili. Cei care sunt, sunt o minoritate. Dominată de olteni, de moldoveni, de bihoreni, de maramureșeni, de toate viniturile. Pe care nu le condamn a priori. Înțeleg că au venit aici, pentru că aici a fost, sau cel puțin așa s-a spus, întotdeauna mai bine. Dar înțeleg că pentru regiunea aceasta nu au niciun sentiment, îi înțeleg că nu se pot identifica, nici cu Domul din Piața Unirii, nici cu palatele de pe Corso, nici cu casele șvăbești de la Biled sau Sânnicolau Mare, nici cu Semenicul, nici cu Timișul, cu nimic din ce este aici sau din ce a fost aici. Timișoara este un oraș ocupat de români olteni, moldoveni și de alte origini, în care bănățenii sunt o minoritate tot mai mică.

În anii 60, când o facultate, cred că de agronomie, a fost mutată de la Craiova la Timișoara, cu tot cu studenți, aceștia se adunau duminică pe Corso, își sprijineau un picior de zidurile palatelor și scuipau semințe în stradă.

În anii 80, când șvabii au plecat, de fericiți ce erau sub domnia românească, moldovenii care le-au ocupat casele au pus parchetul pe foc, pentru că le era frig și pentru că, oricum, parchet nu văzuseră niciodată în viața lor.

O spun cu toată durerea: Banatul nu mai există. Ultimul semn, poate cel mai puternic, tocmai pentru că era ultimul, a fost cel din decembrie 1989. După care Banatul a murit, s-a predat pentru totdeauna. Iar cei care l-au îngropat, încearcă, de 20 de ani și mai bine, să-i fure identitatea și obiceiurile, dar au memoria scurtă, sunt iresponsabili, inconștienți, incompetenți, hoți și mincinoși până în măduva oaselor, în concordanță cu clasa politică bizantino-fanariotă care, deja, își împarte funcțiile în regimul dictatorial băsescian, tocmai instaurat.

Din placa turnantă a unui stat mare, puternic și bogat, Banatul a ajuns periferia jegoasă a unei țări în care, de cel puțin 20 de ani, bunul simț, rațiunea și normalitatea umblă în zdrențe și se pitesc pe la colțuri. Inclusiv votul masiv pro-Băsescu din județul Timiș dovedește asta.

O spun clar și răspicat, așteptând să fiu contrazis de toți așa-zișii bănățeni sau timișoreni:

Un bănățean adevărat stă strâmb și judecă drept, un bănățean adevărat nu se lasă dus cu zăhărelul securistic ambalat în celofan de dreapta, un bănățean adevărat înțelege că munca, construcția, lucrul bine și temeinic făcut, liniștea și tihna unei vieți așezate, sunt întotdeauna de preferat scandalului, minciunii, grobianismului și mârlăniei ridicate la rang de model, fie el și prezidențial.

Banatul e o amintire…

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Tragedia Banatului...

 

În 1914, când a început primul război mondial, regiunea istorică denumită Banat, parte a Austro-Ungariei, era o regiune bogată și prosperă. O regiune așezată, cu oameni de diferite naționalități, dintre care patru se aflau aproape în echilibru, și anume germanii, maghiarii, românii și sârbii, iar altele mai mici (bulgarii, croații, cehii, evreii, țiganii, slovacii ș.a.) contribuiau din plin la imaginea unui melting pot unic în această zonă a Europei.

----------------------------------

Asta a fost atunci.

Acum, la 90 de ani de când Austro-Ungaria a dispărut, la 62 de ani de la instaurarea comunismului și la 20 de ani de la dispariția lui, Banatul nu mai există. Tot ce a reprezentat Banatul ca model de dezvoltare economică, de organizare socială și interetnică, modelul cultural și uman pe care bănățenii au reușit, grație forțelor catalizatoare austro-ungare, să-l dezvolte și să-l aplice, e mort și îngropat de mult.

Nu mai există nici bănățeni veritabili. Cei care sunt, sunt o minoritate. Dominată de olteni, de moldoveni, de bihoreni, de maramureșeni, de toate viniturile.

 

 

Daaaa, claaar, mare tragedie! Nu mai sunteti in imperiul Austro-Ungar. Nasol, frate, foarte foarte nasol!

 

Varianta mea, dincolo de istorii, tragedii si crize de virgine.

2003. Terminam facultatea intr-un Bucuresti superb. Am iubit la nebunie studentia in orasul ala.

Puteam sa plec oriunde vroiam in tara asta. Dadusem un examen in scoala si puteam alege orice loc.

Variantele sunau cam asa:

- Craiova. Acasa. Coruptie in justitie, infractionalitatea cu violenta + imens de multi tigani. Pas cat incape.

- Cluj. Atmosfera cosmopolita, viata de noapte f.f. misto, oameni cool, arhitectura freaky. Preturi imense pentru traiul de zi cu zi.

- Timisoara. Aproape de vest. Prieteni studenti, absolventi, ardeleni, ramasi aici. Rude f. apropiate.

- Brasov sau Sibiu. Mixtura de istorie si arhitectura + muntii apropiati si sporturile adiacente.

 

Sibiul era cam in top.

Am luat-o pe toate partile si pana la urma a contat mai mult faptul ca aici aveam prieteni si rude.

Ajung in Timisoara. Apreciez la nebunie atmosfera asta de lasa-ma sa te las si stilul calm si impaciutor al oamenilor. Era perfect pe felia mea. Habar nu aveam daca sunt banateni 100% sau vinituri de la Moldova, BH, HD, CS, MH, DJ, OT, TL, PH, etc, etc. Nu avea nici o relevanta pentru mine. Pentru mine, oamenii pe care ii stiam si pe care i-am cunoscut ulterior erau timisoreni. Traiam toti linistiti in orasul asta. Devenisem si eu unul dintre ei. Dupa o viata de hoinar, plecat de acasa de la 14 ani parca simteam ca ma pot aseza linistit.

Era cam pension si liniste viata urbana pe aici comparativ cu festivalurile si agitata viata de noapte din Bucale, muierile cam erau genul de nici nu se impiedicau comparativ cu gagicile mult mai faine si mai lejere din Bucuresti, dar, puse in balanta, dracul era cat de gri deschis se putea. Atmosfera calma si viata ce curgea cu rabdare imi erau cei mai buni prieteni.

Nu aveam treaba nimanui si nici nu vroiam sa mi-o aiba cineva.

 

Mai devreme sau mai tarziu a trebuit sa ma intalnesc si cu tot felul de .... care sa imi explice ei cum vine treaba cu superioritatea banateana: ba ca oltenii sunt vinituri, ba ca vezi domne cum se taie porcul la Banat, cum se construiesc casele, ce traditii au ei, ce grai strabun au ei, cum strang ei avere, cat de avari financiar si investitori imobiliari intr-un mare sat scump sunt ei, ce gospodari sunt (de parca restul tarii nici nu a auzit de expresii gen "munca cu cap" sau "muncit ca robul")... si cate si mai cate derapaje de oameni refugiati in regionalismul lor radical (e si asta un scop)...

Din pacate, nu intelegeau un lucru:

Ca sunt si eu, ca tot omul grabit din ziua de astazi, un mic ignorant ce nu pune inutil de mare pret pe istorie, politica, traditii, regionalism, etc si ca ma doare fix... ca traiesc printre coreeni, negri, nespalati, moldoveni, sarbi sau banateni. Vreau doar sa ma duc la lucru, sa castig un ban si sa imi construiesc cu el viata de dupa lucru asa cum vreau eu. Nu imi mai place melodia si atmosfera, schimb discoteca.

Nu ma intereseaza ca in Oltenia e mafie, saracie si violenta, ca banatenii stiu sa faca jambon si oltenii nu, etc, etc. Stiu si eu astea cum le stie oricine. Dar ce relevanta au ele pentru mine si viata mea? Mica, spre niciuna.

Meanwhile... in Banat s-a cam ca^$^ steagul, e si aici mai nou un jeg si o mizerie umana crunta si, daca nu apare vreo revelatie in viata mea (f. slabe sanse), in viitorul nu foarte indepartat s-ar putea sa spun despre alte locuri ca imi pica mult mai bine. Voi puteti ramane in continuare aici, sa traiti in pace, cu istoria si traditiile voastre care, pentru mine, nu valoreaza atat de mult cat pentru voi.

In prezent, economic si politic vorbind, Banatul este in Romania. Asta, economic si profesional vorbind, nu este chiar cel mai bine.

Cum s-ar spune... "tara mea e acolo unde imi e mie bine". Iar viata asta nu e asa de vesnica cum as dori-o eu. Din pacate. Din (foarte mare) pacat.

Despre partizanii ideilor de mai sus... vise placute !

Poate intr-o zi veti ajunge un nou judet cosmopolit in sanul Austro-Ungariei. Vecinii de la vest va asteapta cu bratele deschise...

Chiar daca nu are importanta pentru mine, inteleg mereu mandria unor oameni pentru zonele din care vin, obiceiurile lor, etc. Dar, de aici, pana la radicalism si atitudinile abjecte fata de cei care nu iti impartasesc ideile este cale foarte lunga.

Impacati-va cu istoria recenta, nu mai plangeti dupa nemti, unguri si sarbi si incercati sa traiti ca romanii banateni puri, asa cum va place, fara sa jigniti si sa improscati cu noroi pe cei diferiti voua sau care nu va impartasesc trairile.

Mortii si trecutul nu le mai invie nimeni. Incercati sa va traiti vietile personale dupa acele valori daca vreti, cautati-va prieteni care sa le aiba identice si incercati sa le duceti mai departe si sa le propovaduiti fara violenta.

Cu atitudinea asta de "cine mi-s eu, bai, vinitura" nici nu o sa dea lumea prea mult pe voi. Luati un oltean de mana, invitati-l la taiatul porcului, la o nunta, la o ce vreti voi... cu prietenie si suflet deschis, ca sa va faceti din el un aliat ce va va copia si propovadui valorile, nu ca sa ii aratati voi ce ratat e el si din ce neam de nespalati a venit. S-ar putea sa o dati in bara rau de tot, s-ar putea sa aiba educatie, familie si avere peste voi si sa va f*#^ in gura cat nici nu visati.

V-ati alienat de tot oameni buni...Vreti sa recunoasteti sau nu, sunteti romani banateni. Asta e identitatea voastra. In fata unei tari care se scufunda (de zeci de ani, ce-i drept) fiindca este mereu in ape internationale tulburi si condusa de tot felul de incapabili, visatul la un trecut glorios sub o stapanire straina o fi oare cea mai buna varianta?

Stiu, tuturor ne pare rau. Unora de fala si mandria locurilor astea, altora de faptul ca nu pot trai aici cum ar vrea.... Cate si mai cate.

Si, da, nici eu nu am o solutie. Nici macar una scriptic-idealistica la problema asta. Dar, de aici si pana la a ne da in cap unii altora... cale lunga.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tragedia Banatului...

 

În 1914, când a început

nu fii trist... asta e viata. probabil ca acum 500 de ani unu ca tine ar fi gandit:

In 1245 in epoca lui Glad si Menumorut eram mult mai fericiti. De cand au venit Svabii, nenorocitii aia migratori, si Maghiarii si Sarbii si au decimat satele si traditia noastra, ne-au violat femeile, ne-au luat casele si pamanturile etc etc...

 

acum 2000 de ani probabil un dac ar fi scris ceva similar despre invazia romana...

 

si uite asa timpul trece draga Johann si Banatul tau e doar o frunza-n vant si crede-ma e doar timpul vinovat ca nu mai suntem si noi tineri ca odinioara sa transpiram de emotie cand vedem o pixda... :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un exemplu care caracterizeaza foarte bine ce se întâmplă în Banat:

 

 

An economics professor at a local college made a statement that he had never failed a single student before, but had recently failed an entire class. That class had insisted that Obama's socialism worked and that no one would be poor and no one would be rich, a great equalizer.

The professor then said, "OK, we will have an experiment in this class on Obama's plan". All grades will be averaged and everyone will receive the same grade so no one will fail and no one will receive an A.... (substituting grades for dollars - something closer to home and more readily understood by all).

After the first test, the grades were averaged and everyone got a B. The students who studied hard were upset and the students who studied little were happy. As the second test rolled around, the students who studied little had studied even less and the ones who studied hard decided they wanted a free ride too so they studied little..

The second test average was a D! No one was happy. When the 3rd test rolled around, the average was an F. As the tests proceeded, the scores never increased as bickering, blame and name-calling all resulted in hard feelings and no one would study for the benefit of anyone else. To their great surprise, ALL FAILED and the professor told them that socialism would also ultimately fail because when the reward is great, the effort to succeed is great, but when government takes all the reward away, no one will try or want to succeed. It could not be any simpler than that.

Remember, there IS a test coming up. The 2012 elections.

 

These are possibly the 5 best sentences you'll ever read and all applicable to this experiment:

1. You cannot legislate the poor into prosperity by legislating the wealthy out of prosperity.

2. What one person receives without working for, another person must work for without receiving.

3. The government cannot give to anybody anything that the government does not first take from somebody else.

4. You cannot multiply wealth by dividing it!

5. When half of the people get the idea that they do not have to work because the other half is going to take care of them, and when the other half gets the idea that it does no good to work because somebody else is going to get what they work for, that is the beginning of the end of any nation.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un exemplu care caracterizeaza foarte bine ce se întâmplă în Banat:

 

 

An economics professor at a local college made a statement that he had never failed a single student before, but had recently failed an entire class. That class had insisted that Obama's socialism worked and that no one would be poor and no one would be rich, a great equalizer.

The professor then said, "OK, we will have an experiment in this class on Obama's plan". All grades will be averaged and everyone will receive the same grade so no one will fail and no one will receive an A.... (substituting grades for dollars - something closer to home and more readily understood by all).

After the first test, the grades were averaged and everyone got a B. The students who studied hard were upset and the students who studied little were happy. As the second test rolled around, the students who studied little had studied even less and the ones who studied hard decided they wanted a free ride too so they studied little..

The second test average was a D! No one was happy. When the 3rd test rolled around, the average was an F. As the tests proceeded, the scores never increased as bickering, blame and name-calling all resulted in hard feelings and no one would study for the benefit of anyone else. To their great surprise, ALL FAILED and the professor told them that socialism would also ultimately fail because when the reward is great, the effort to succeed is great, but when government takes all the reward away, no one will try or want to succeed. It could not be any simpler than that.

Remember, there IS a test coming up. The 2012 elections.

 

These are possibly the 5 best sentences you'll ever read and all applicable to this experiment:

1. You cannot legislate the poor into prosperity by legislating the wealthy out of prosperity.

2. What one person receives without working for, another person must work for without receiving.

3. The government cannot give to anybody anything that the government does not first take from somebody else.

4. You cannot multiply wealth by dividing it!

5. When half of the people get the idea that they do not have to work because the other half is going to take care of them, and when the other half gets the idea that it does no good to work because somebody else is going to get what they work for, that is the beginning of the end of any nation.

 

Maestre, randurile astea contin numai adevaruri, iar noi, ca natiune, ne regasim perfect in ele.... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...