Sari la conținut

Ce scooter sa-mi iau?


shin
 Share

Postări Recomandate

Salve, fost posesor de A (adica l-am avut 3 ani si n-o sa-l mai am vreo 2) imi caut scooter.

Initial am vrut RS50 dar mi-am dat seama ca e prea mica. Imi mai place Sachs Maddass dar si aia e mica rau.

Ieri am vazut un Aprilia RX50 (cross) si parca e mai maricica, nu mai arat asa penibil pe ea.

 

Ideea e ca vreau un scooter pe care sa nu par Gulliver calare pe un ponei. Eu am 1.90, 65 de kile,

deci inalt si slab. Ce scootere de 50 stiti mai maricele, pe care sa nu stau ca dracu?

 

 

Multumesc,

Shin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa te invat la prostii: enduro/cross de 125 cmc inmatriculat pe primarie. Garantant nu te verifica nici dreacu ce capacitate are. :crack:

 

Fara A doi ani, asa deodata? Nasol :( Viteza? Beutura? [bine, poa' sa fie secret, nu-i bai :P]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea e cine mi-l inmatriculeaza de 125, ca mi-e cam tarsha sa mi-l iau si sa nu-l pot inmatricula pe 50...

Dah, nu prea ma pricep eu la misculatii/manevre etc :D Daca stii ceva detalii, PM anytime, ar fi apreciate ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

aprilia,beta,rieju.Sunt multe modele de 49cc cu motorizare AM6(cutie de viteze),pe care le poti monta kituri de 80 sau 92cc,dupa alearga 120-130km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de sfat! Nu ma intereseaza sa sara da suta, ma intereseaza demarajul, ca o sa ma plictiseasca de moarte trecerea de pe 954 pe scooter :D

Daca vrei nou vino la mine sa vorbim ca am mai multe modele,si iti alegi tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as spune sa nu iti iei scutere de 50cc ca nu prea are sens.Sunt ieftine dar destul de proaste.Ori au motoare in 4 timpi care consuma putin,dar nu trag nimic si merg 50kmh,ori au in 2 si se strica tot timpul,ori amandoua :P.Daca vrei neaparat de 50cc,mie Aprilia rs50 (parca asa se numeste) mi-a lasat o impresie f buna : consum f mic,motor in 2 racit cu apa.

Malagutti Ciak iarasi mi-a lasat o impresie f buna : e foarte agil si manevrabil,s-au gandit la distributia greutatii,rezevorul e in "podea",niste treburi,se vede ca au gandit niste ingineri acolo,nu doar contabilii.

Eu am mers pe 125 pt ca imbina consumul si economia cu forta si viteza.

Honda Pantheon 125i - scooter din ala lejer de cruising.

Honda SH 125i (sau 150i).Imbina cele 2 lumi : moto si scuter.

Sau in aceeiasi linie poti sa vezi o Honda cbf 125 sau Yamaha 125.Astea pot mere si offroad cu niste cauciucuri cat de cat,sunt ff funny,motociclete in toata regula.

Toate cele enumerate de mine au consum sub 3%,motoare in 4 timpi,civilizate,comode,unele chiar foarte comode (Pantheon),viteze de croaziera lejere de 80-90kmh si Vmax de peste 120kmh.Depinde ce vrei.

Se inmatriculeaza pe primarie pe 49cc in urmatorul fel : te duci la primarie cu o ciocolata,si spui ca vrei sa inmatriculezi un scuter PE PROPRIE RASPUNDERE.Le spui ca e scuter (mpoed,motoreta),e de 49cc,dar nu ai actele la el,ti l-a dat vara-tu moka,etc.O sa-ti ceara marca (ex Honda cbf),serie sasiu (vin number,etc,cum vrei sa-i spui,sper ca stii la ce ma refer) si culoarea.Toate astea le dai tu PE PROPRIE RASPUNDERE.De aia poti sa-l inscrii asa,pt ca ei nu isi asuma raspunderea pt datele tale,nu le verifica.

Iti fac un talon in care scrie datele respective si un nr. galben cu comuna/orasul respectiv.

Pretul depinde de primarie,de ex la mine e 70 lei numarul+30 lei talonul.Platesti 30 lei/an impozit la el si iti pune cate o stampila acolo pe talon.Daca nu-i gauresti tobele sau ceva sa se auda urat,ai casca si vesta,nu te opreste nici draq.Modelele pe care ti le-am enumerat mai sus arata ca niste scutere/mopede de 49(in afara de Pantheon care e huge),deci nu vei avea nici o problema,ar fi totusi recomandabil sa le stergi emblemele cu "125",99% din politai nu prea au cum/nu stiu sa faca diferenta intre un 49 si un 125.

Singurii care iti pot face cu adevarat probleme sunt cei de la ARR,care,daca te iau la puricat,iti scot bujia si iti baga o sonda care iti masoara capacitatea motorului pe loc.In rest,totul ok,poti sa meri cat vrei in comuna/orasul respectiv + o raza de 30kmh (nu sunt 100% sigur de aceasta cifra) in jurul ei.Desi eu am vazut scutere cu nr de Craiova prin Buc,deci...

Numai bine si spor la scuterit.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce viata dulce pt. cei de la tara!!!

 

La Bucuresti nu mai poti inregistra la primariile de sector fara CIV(deci trebuie sa treci pe la RAR) si daca e nou nu poti fara Certificat de garantie(in interiorul a 2 ani de la cumpararea de nou), iar daca e mai vechide 2 ani trebuie sa ai ITP facut si ITP la cele sub 50 cmc se face NUMAI la RAR...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au ! Naspa momentul,pe la sate/orase mici inca mere treaba stas,ai un mijloc de transport/naveta la bani putini,costuri de intretinere infime si fara batai de cap gen rar,itp,etc...

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...in Bucuresti probabil sa e concurenta mare pt posturi si la politiai..sint mai pregatiti, sint multi si nu ai cum sa-i cunosti pe toti...probabil au si planuri pt. amenzi...o sa ma programez cu mopedul la RAR pt ITP (100 ron)...altfel risc ma trezesc ca ma opreste unul si-mi zice "nu aveti ITP, va retin certificatul de inregistrare, mergeti faceti ITP la RAR si veniti sa vi-l restituim; pina atunci platiti o amenda de X ron si dati placuta incoa"... :baldy: ..asa ca nu risc pt 100 ron la 2 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Asteapta sa vina @booyaka expertul nostru' in 2 timpi ( e un AS) sa iti recomande cel mai bun scuter (construit in regim de pista) ca trecerea de la 954 la 50 e booooring. !wink.gif

 

Mi-a spus mie intr-un pm ca Rs250-ul lui,umilea pe demaraj un R6.Diferenta de 45cai intre cele 2modele erea 0,dimpotriva ala ,,mic,, ii datea fum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a spus mie intr-un pm ca Rs250-ul lui,umilea pe demaraj un R6.Diferenta de 45cai intre cele 2modele erea 0,dimpotriva ala ,,mic,, ii datea fum

 

Pai e in 2 timpi,e modificat ( e AS la asa ceva ),daca ii mai baga si turbo face de cacao si busacrackup.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...