Sari la conținut

Garmisch 2012 - BMW meeting


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

anul acesta intalnirea de la garmisch se tine intre 6-8 iulie. plec pe 5 cu adi (knox) si mihai (september), stam 2 zile acolo (am gasit cazare in oberau), apoi 4 zile la menton pe coasta de azur. ne intoarcem prin alpi probabil, ruta exacta o vom hotari acolo, poate merano - stelvio, umbrail, timmelsjoch, poate route des grandes alpes de-andaratelea in sus spre lacul geneva. in lipsa de timp mai e varianta torino pe autostrada si intepata ruta la jumatate prin tunel. nu indraznesc sa sper la gibraltar, nu mi-a iesit nicio excursie peste 12 zile. daca cineva vrea sa mearga in directiile respective e ok, numai sa aiba experienta necesara si tot ce-i trebuie.

 

p.s. bugetul calculat de adi e 2600 eur/motor/2 pers. poate urca la 3000. trebuie si o rezerva pt orice caz neprevazut.

 

bugetgarmisch2012.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-am mai spus eu ca, urasc autostrada

face guma patrata si dupa 2-3k trebbuie una noua :o

 

si mie-mi spune google maps ca fac pâna la G-P (680Km FARA autostrada) 11h35

daca o iau pe Autobahn (670Km) fac 6h42 ... poate daca zbor, ma las de fumat si am rezervor de 50l B)

nu mai pun la socoteala limitarile de viteza, santierele si mai stiu eu ce ...

 

si totus, mai vorbim :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ma ca la tine e ca de aici la ploiesti. daca nici la voi nu poti circula eu ce sa mai zic. e drept ca in nord e aglomerat rau, mi-au cam iesit peri albi de fiecare data in special cu motorul. vino cu masina daca n-ai chef de motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu intlegeam eu de ce tot trageti voi sa mergeti la "garmisch"

 

cum arata 2 motociclisti cazati la garmisch" dupa o seara de baut bere nefiltrata

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu intlegeam eu de ce tot trageti voi sa mergeti la "garmisch"

 

cum arata 2 motociclisti cazati la garmisch" dupa o seara de baut bere nefiltrata

 

Da, dar macar is epilati :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba mari nesimtiti sunteti. ce viata mizerabila trebuie sa aveti. chiar nu va e rusine sa varsati numai laturi peste tot?

 

 

aici m.ai prins

 

nu am casa

nu am bani

am un job cu futaki naspa

 

DAR

 

cand ma uit pe aici imi dau seama ca alti au de toate dar SE CHINUIE .....SINGURI

 

ce dracu nu mai stii nici de gluma,,,,,,,:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti explic clar ca sa intelegi.

 

mi-e sila de tine si de cei ca tine. nu pot trage o ba-sina ca veniti voi sa o mirositi. infectati tot in jurul vostru. va f-ute grija de viata mea ca voi nu o aveti pe a voastra sau e de ra-hat (sau ambele). nu vreau sa am nici un fel de dialog sau polemica cu lumea voastra, in viata mea reala ea nu exista. aici mai scriu pentru cei sanatosi dar voi renunta. invariabil doriti sa ma atrageti in mahalalele voastre, sa ne injuram, pentru ca de altceva nu sunteti capabili. niste ratati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca incepe sa ma loveasca un gand cu Garmish-ul ... n-am fost niciodata la intalnire...desi am colindat trecatorile din Alpi (grand route d'Alpi)oarescum.

Doruletu' o sa te inghesuiesc cu ceva intrebari in PM ;)

hai sa avem un an 2012 asa cum trebuie si sanatosi sa fim!

 

Sforta fie cu tini, Badie Doru !

ddu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa ma intrebi in privat, am fost in ultimii 5 ani in fiecare an. daca consideri ca e de interes mai larg poti intreba aici. in esenta nu e o aventura, mergi pana acolo si aia e, nu exista vreun grad de dificultate, singura problema e cazarea, vin 35,000 de motociclisti, e totul ocupat pana in slovenia pe o raza de cca 50 km. ia-ti cazare de acum, asa se face.

 

peisajele sunt frumoase. se pot face excursii in zona si il poti vedea pe chris pfeiffer.

 

74200810511pm0249.jpg74200810604pm0254.jpg

 

74200810607pm0255.jpg

 

74200810613pm0256.jpg

 

74200810646pm0259.jpg

 

74200810826pm0272.jpg

 

752008120405pm0312.jpg

 

76200810247pm0325.jpg

 

76200810335pm0326.jpg

 

76200810429pm0327.jpg

 

76200811206pm0338.jpg

 

 

 

74200810451pm0247.jpg74200810912pm0276.jpg

 

74200810920pm0277.jpg

 

742008125810pm0227.jpg

 

742008125836pm0231.jpg

 

742008125847pm0233.jpg

 

752008110240am0305.jpg

 

752008112427am0310.jpg

 

752008120357pm0311.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare incursiunea mai ales ca va fi legata si de cea a lui Vlad.

 

Vreau sa l vad pe Pheiffer si in acest an, deci cu siguranta ma voi alatura ambelor grupuri(evident daca ma vor lua :D ).

 

@Doru : biletele la intalnirea anuala BMW, se iau prin cluburi ? TRebuie sa fi afiliat la vreunul dintre ele??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zair:

 

nu este necesar bilet sau inscriere de niciun fel. totul e liber, inclusiv parcarea, in mari spatii amenajate. de luat nu "iau" pe nimeni, merge cine vrea. vad ca stai in elvetia, mai ai un coleg la zurich/ geneva, radu (etiradu), poate vine si el mai ales ca si-a luat bmw adv. poate ma intorc spre voi dupa menton, nu am hotarat pe unde venim inapoi. elvetia e frumoasa dar ma apasa cumva, o sa vedem.

 

acum m-am uitatat si la tura lui vlad, e misto partea aia - furka- grimsel - interlaken, la fel andermatt. am fost de doua ori. asa e, elvetia e cam scumpa, in orice caz trebuie mers, e diferita de alpii astia nemtesti/austrieci/italienesti. eu ii prefer pe aia, e totul mai relaxat. eventual se poate merge la chamonix, de fapt se poate face un mic tur de control al elvetiei - berna - basel - st gallen ( e o catedrala f frumoasa acolo recent renovata), zurich - etc, sau macar un tur al lacului geneva. recomand monterrey, e deosebit, in creierii muntilor pe malul lacului creste vegetatie mediteraneeana cu palmieri si citrice si iarna nu e frig, e o anomalie din cauza unui curent cald mi s-a spus. acolo a murit freddie mercury, are o statuie in parc.

 

30346762.jpg

56182398.jpg

17896236.jpg

img1174pu.jpg

img1177b.jpg

img1178pk.jpg

img1181v.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zair:

 

nu este necesar bilet sau inscriere de niciun fel. totul e liber, inclusiv parcarea, in mari spatii amenajate. de luat nu "iau" pe nimeni, merge cine vrea. vad ca stai in elvetia, mai ai un coleg la zurich/ geneva, radu (etiradu), poate vine si el mai ales ca si-a luat bmw adv. poate ma intorc spre voi dupa menton, nu am hotarat pe unde venim inapoi. elvetia e frumoasa dar ma apasa cumva, o sa vedem.

 

acum m-am uitatat si la tura lui vlad, e misto partea aia - furka- grimsel - interlaken, la fel andermatt. am fost de doua ori. asa e, elvetia e cam scumpa, in orice caz trebuie mers, e diferita de alpii astia nemtesti/austrieci/italienesti. eu ii prefer pe aia, e totul mai relaxat. eventual se poate merge la chamonix, de fapt se poate face un mic tur de control al elvetiei - berna - basel - st gallen ( e o catedrala f frumoasa acolo recent renovata), zurich - etc, sau macar un tur al lacului geneva. recomand monterrey, e deosebit, in creierii muntilor pe malul lacului creste vegetatie mediteraneeana cu palmieri si citrice si iarna nu e frig, e o anomalie din cauza unui curent cald mi s-a spus. acolo a murit freddie mercury, are o statuie in parc.

 

 

Foarte tare cu intalnirea BMW-istilor(la Ducati meeting este ceva mai dificil, de aceea te-am intrebat).

L-am suant aseara pe Radu dar nu a raspuns, o sa i trimit tura asta pe mail, nu de alta dar intra mai rar pe motociclism.ro. :D

 

Pai vad ca te mananca palma de o tura si prin Elvetia, cheltuielile sunt ridicate, dar siguranta si frumusetea nu vin singure. Eu vreau sa dau peste Vlad si co.. macar sa bem o bere, apoi sa ma indrept catre Germania.

 

Vorbim.

 

 

Statuia lui Freddie este in Montreux.. baga repede o cafea !! :D

1227515822906_f.jpg

1156245676.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase poze. Ce temperaturi sunt pe acolo prin munti in iulie?

 

Ziua intre 18-28 si noaptea 10-20. Temperatura nu e o problema, dar ploile cand apar.. parca nu se mai termina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zair:

 

am si eu cateva poze acolo in parc dar cafeaua e mereu gata - am automat - hahaha

niko:

 

in jur de 25c, in pass-uri coboara pana la 5c, asta in mod normal, eu am fost prins de viscol odata pe timmelsjoch, era naspa rau, nu mai stiam pe ce parte sa cobor sa nu raman blocat acolo.

 

 

dsc01938er.jpg

 

 

 

dsc01941r.jpg

 

 

 

dsc01943q.jpg

 

 

 

p.s. da, tone de apa cand ploua si poate tine o zi intreaga. apoi iese soarele. trebuie costum bun de ploaie, viziera antiaburire la casca daca e posibil. au fost zile in sir cand nu am dat costumul de ploaie jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

niko:

 

in jur de 25c, in pass-uri coboara pana la 5c, asta in mod normal, eu am fost prins de viscol odata pe timmelsjoch, era naspa rau, nu mai stiam pe ce parte sa cobor sa nu raman blocat acolo.

 

Ups, cam nasol. Nu sunt un tourer adevarat, nu am fost cu motoreta mai departe de 600km raza fata de Bucuresti. Dar ma batea gandul o data sa ajung si eu in Alpi cu motorul. Chestia cu vremea schimbatoare si posibilitatea unor astfel de temperaturi prin pasurile alea ma cam sperie. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nimic de speriat. e asfalt, populatie, nu e pericol.

 

zair:

 

acum am vazut ca am scris monterrey, e festivalul de de jazz, e in mexic ala. 2 cafele + 5 beri on the house la garmisch.

 

@Niko : Nu ai de ce sa te sperii, drumurile sunt curate si nu prezinta pericole ca cele din Romania. Partea proasta sunt radarele care COSTA!!

 

@Doru : :cheers:

 

 

p.s. da, tone de apa cand ploua si poate tine o zi intreaga. apoi iese soarele. trebuie costum bun de ploaie, viziera antiaburire la casca daca e posibil. au fost zile in sir cand nu am dat costumul de ploaie jos.

 

Cel mai bine este sa ai un "costum de baie" la tine, oricat de calduroasa ar fi vremea la plecare.

 

Stiu ca devin OFF-TOPIC, dar caut un costum din 2 bucati usor de imbracat si care sa intre in saua mobrei(pe langa trusa de pana).

Imi poate spune cineva daca acest costum isi face treaba in caz ca ploua ??

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...